Slunečnicový džem: recepty s jablky a pomeranči

Vaření a zemědělský výběr jdou vedle sebe. Sunberry jam je mezi ženami v domácnosti každým rokem stále populárnější. Bobule podobné struktury jako rajče si získala srdce mnoha zahradníků, a proto je pro některé otázka jeho uchování pro budoucnost velmi důležitá.

Užitečné vlastnosti slunečnicového džemu a kontraindikace

Sunberry jam obsahuje bobule, které se také nazývají kanadské borůvky. Zahrnují velké množství vitamínů a mikroelementů užitečných pro tělo. Tento džem z nočníku obsahuje vitamín C, který je zodpovědný za správné fungování imunitního systému. Kromě toho je Sunberry bohatý na vitamin A, který je pro tělo nejpřínosnější, zlepšuje vidění a je také zodpovědný za odstraňování škodlivých toxinů z tkání. Z chemických prvků se rozlišuje vápník, železo, draslík a hořčík. Existuje také více vzácných stopových prvků:

 • zinek;
 • mangan;
 • měď;
 • stříbrný;
 • selen;
 • chrom.

Z biologicky aktivních prvků je obvyklé rozlišovat bioflavonoidy a celý komplex taninů. Proto se džem z tohoto bobule aktivně používá k léčbě nachlazení a také pomáhá při poruchách trávicího systému a působí jako přírodní absorbent. Mnoho lékařů doporučuje užívat přípravky na bázi Sunberry k léčbě očních a oběhových problémů.

Důležité! Během vaření zůstává většina chemických sloučenin v bobulích, takže slunečnicový džem je skutečným zásobníkem těl prospěšných látek.

Mezi nejčastější kontraindikace patří alergická reakce na rostlinné složky a možnost trávení při nadměrné konzumaci. S maximální opatrností by řidiči měli být zaseknutí. Látky obsažené v tomto bobule mohou způsobit mírnou ospalost.

Jak udělat slunečnicový džem

Chuť plodů tohoto lilku není příliš jasná a do jisté míry nevýrazná. Proto se nejčastěji zpracovává společně s dalšími přísadami, jako je cukr. Aby se vyrovnal nedostatek sladkosti v hotovém pokrmu, nejčastěji při přípravě džemu se slunečnice mísí s cukrem v poměru 1: 1.

Důležité! Proces výroby dezertu Sunberry trvá déle než výroba běžného džemu. Chcete-li to urychlit, můžete ovoce rozdrtit v mixéru.

Chcete-li získat kvalitní hotový výrobek, musíte být při výběru hlavní přísady velmi opatrní. Před zahájením vaření jsou bobule ručně tříděny, zbavují se tak zkažených a nedostatečně zralých plodů. Je důležité bobule dobře umýt pod tekoucí vodou, abyste odstranili nečistoty a možné parazity. Jinak je proces vaření podobný vaření téměř jakéhokoli džemu.

Slunečnicový džem recepty

Navzdory relativně nedávnému vzhledu ve vaření mají ženy v domácnosti již obrovské množství receptů na jahodový džem. Dezert z nich má vytříbenou chuť a je spotřebiteli vysoce ceněn.Pokud je to žádoucí, hotové jídlo lze nastrouhat přes síto, abyste získali džem, nebo můžete nechat celé bobule. Existují také recepty na vaření, kdy jsou bobule předem stočeny v mlýnku na maso.

Protože příchuť Sunberry není pro některé dostatečně silná, do dezertu se přidává mnoho ingrediencí. Mezi tradičně přidávané ovoce patří jablka, pomeranče a kdoule. K dispozici jsou také recepty s přídavkem různých koření a bylin - máty, kardamonu a vanilky.

Jednoduchý Sunberry Jam

Nejjednodušším řešením pro přípravu slunečnicového džemu nebo džemu z černého lilku je klasické vaření s přídavkem cukru. Dezert se ukáže jako velmi chutný a je nejvhodnější pro ty, kteří ještě nejsou obeznámeni s touto nádhernou rostlinou. K vaření budete potřebovat:

 • 1 kg slunečnice;
 • 1 kg cukru;
 • 3 lístky máty.

Noční koš je smíchán s cukrem a vložen do smaltované pánve. Směs se přivede k varu a za stálého míchání se vaří 5 minut. Poté musíte počkat 2-3 hodiny a znovu vrátit pánev na kamna a přidat do ní mátu. Tato operace se opakuje třikrát. Hotový džem je rozložen do malých sklenic, srolován a odeslán do skladu.

Mlýnek na maso slunečnicový džem

Použití mlýnku na maso vám umožní zkrátit zdlouhavý proces vaření. Mleté ovoce dodá celé své chuti mnohem rychleji, takže celé vaření nebude trvat déle než 30 minut. K vaření musíte vzít 1 kg bobulí a 1 kg cukru. Chuť hotového výrobku můžete přidat mletím několika listů máty v mlýnku na maso.

Do mleté ​​bobulovité kaše se přidá cukr, promíchá se a umístí se na kamna. Vaření se provádí za nízkého tepla po dobu půl hodiny za stálého míchání. Džem je položen ve sterilizovaných nádobách a pevně svinut.

Slunečnicový džem s jablky

Tento recept je jednou z nejdůležitějších možností slunečnicového džemu. Jablka dodávají dezertu další kyselou chuť. Proto je lepší dát přednost sladkému a kyselému ovoci. K receptu se nejlépe hodí odrůdy Antonovka a Simirenko. K vaření budete potřebovat:

 • 1 kg slunečnice;
 • 1,5 kg cukru;
 • 5 středně velkých jablek;
 • 300 ml vody.

Jablka jsou oloupána a vyloupána a spolu s bobulemi prochází mlýnkem na maso. Přidává se do nich cukr a voda. Ve velké pánvi přiveďte směs k varu a neustále ji míchejte, aby nedošlo k popálení. Pro úplnou připravenost se džem vaří asi 40-45 minut. Poté se ochladí a nalije do sklenic pro další skladování.

Raw Sunberry Jam

Surový džem se považuje za drcený a smíchaný s cukrovým ovocem. Mezi nejoblíbenější argumenty ve prospěch této metody vaření patří to, že ovoce a bobule si co nejvíce zachovávají své prospěšné vlastnosti, protože nebyly tepelně ošetřeny. Pro tento recept na jahodový džem budete potřebovat:

 • 1 kg bobulí;
 • 1 kg cukru;
 • 2 jablka.

Dezert je připraven co nejrychleji. Jablka jsou postavena a zkroucena v mlýnku na maso. Sunberry je také mleté ​​v mlýnku na maso a smícháno s jablečnou omáčkou. Ke směsi se přidá cukr a důkladně se hněte. Hotový surový džem je položen do sklenic a pevně zakryt víkem, aby se zabránilo možnému vniknutí vzduchu a škodlivých mikroorganismů.

Slunečnicový džem s pomerančem

Oranžová dodává dezertu nepřekonatelnou citrusovou vůni a jasnou kyselost. Spárování se slunečnicovými slunečnicemi je jedním z klasičtějších receptů na džem. K vaření potřebujete:

 • 2 velké pomeranče;
 • 1 kg cukru;
 • 1 kg slunečnice;
 • 1 sklenice převařené vody;
 • 3 lístky máty.

Kůra je z pomerančů odstraněna speciálním nožem, poté je vytlačeno maximální množství šťávy. Bobule jsou rozemleté ​​v mixéru nebo mlýnku na maso, přidá se k nim cukr, kůra, voda a pomerančový džus.Směs se dá na mírný oheň, přivede se k varu a vaří se 40-45 minut, dokud se plně nevaří. Proces vaření je delší, protože je nutné, aby přebytečná vlhkost opustila džem. Hotová miska se ochladí a položí do předsterilizovaných nádob.

Lahodný slunečnicový džem s kdoule

Ženy v domácnosti doporučují přidat kdoule do džemu pro jeho neuvěřitelnou vůni a neobvyklou jasnou chuť. Hotové jídlo kombinuje výhody dvou zdrojů vitamínů najednou, a proto je mezi milovníky zdravého jídla mimořádně populární. K jeho přípravě potřebujete:

 • 6 kdoule ovoce;
 • 1,5 kg cukru;
 • 1 kg slunečnice;
 • 300 ml vody;
 • banda máty nebo citrónového balzámu;
 • několik bobulí dřišťálu.

Sunberry je zkroucený v mlýnku na maso spolu s oloupanými a vykostěnými plody kdoule. Dřišťál se přidává do ovoce. Poté by měla být směs nalita po dobu 4-5 hodin. Poté se přenese do hrnce, přidá se cukr, voda a bylinky. Směs se vaří asi půl hodiny, potom se odstaví z ohně a nechá se 12 hodin odpočívat. Poté se znovu přivede k varu a poté se nalije do předem připravených plechovek.

Používání Sunberry Jam

Stejně jako jakýkoli jiný džem se jídlo tradičně používá jako doplněk toastu nebo sušenky během pití čaje. Slunečnicový džem je vynikající náplní do všech druhů koláčů a koláčů. Kromě toho je ideální jako doplněk k dalším dezertům, jako je zmrzlina. Neobvyklá chuť hotového výrobku umožňuje jeho úspěšné použití při výrobě horkého punče - v kombinaci s dalšími přísadami můžete získat skutečné kulinářské mistrovské dílo.

Hotový dezert lze použít nejen jako samostatné jídlo, ale také jako lék. Pravidelná konzumace několika čajových lžiček slunečnicového džemu denně přináší kardiovaskulárnímu systému obrovské výhody tím, že normalizuje krevní tlak. Zvyšuje pružnost cév a snižuje jejich křehkost.

Jíst 100-150 g dezertu denně pomáhá zmírnit zácpu a zažívací potíže v žaludku. Toho je dosaženo díky vysokému podílu pektinu, který je silným sorbentem. Jeho použití také zmírňuje střevní křeče a koliku.

Podmínky skladování

Stejně jako jakýkoli džem může být dezert Sunberry skladován po dlouhou dobu. Cukr je silný konzervační prostředek, který brání vývoji škodlivých mikroorganismů. Při správných podmínkách skladování mohou být výhody a chuť džemu zachovány po dobu 2–3 let.

Důležité! Víčka plechovek by měla být bezpečně srolována, aby se zabránilo vniknutí vzduchu. V otevřené plechovce je produkt skladován nejdéle 1 měsíc.

Pro skladování je nejvhodnější tmavá, studená místnost, jako je sklep nebo sklep. Při absenci výše uvedeného můžete chladničku použít, ale velmi zřídka je v ní příležitost vyhradit dostatek místa pro domácí konzervaci.

Závěr

Sunberry jam je nový trend v kulinářské komunitě. Cení se ani ne tak pro svou chuť, jako pro neuvěřitelné léčivé vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti vážným onemocněním. Pokud do něj přidáte další přísady, můžete získat velmi chutný dezert, který ocení i nároční labužníci.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce