Sušený trn na zimu: výhody, recept, aplikace

Trnka je divoce rostoucí keř, jehož plody mají kyselou chuť. Bobule, stejně jako všechny části rostliny, mají léčivé vlastnosti. Ale kvůli své specifické chuti se v čerstvém stavu prakticky nekonzumují. Na základě plodů divoké švestky však připravují na zimu džem, džem a džus. A trn můžete také vysušit pro budoucí použití. Tato metoda sklizně vám umožňuje uchovat sklizeň po dlouhou dobu a mít vždy po ruce zdravé bobule. Aby si však sušené trny mohly uchovat většinu vitamínů a minerálů, musí být postup proveden správně.

Obsah kalorií v sušeném produktu je 54 kcal

Léčivé vlastnosti a kontraindikace sušené trnky

Sušený trnka má bohaté chemické složení, což vysvětluje jeho léčivé vlastnosti. Obsahuje komplex vitamínů, minerálů, tříslovin, organických kyselin, vlákniny a škrobu. Také takový přípravek obsahuje mnoho monosacharidů, aminokyselin a éterických olejů.

Důležité! Pokud jde o obsah vitaminu A, sušená trnka je lepší než mrkev a jiná zelenina a ovoce.

Léčivé vlastnosti produktu:

 • obnovuje mikroflóru;
 • eliminuje zvýšenou plynatost;
 • pomáhá při nevolnosti;
 • má sedativní účinek;
 • zvyšuje pružnost krevních cév;
 • posiluje imunitní systém;
 • normalizuje fungování jater, ledvin;
 • brání rozvoji adenomu prostaty;
 • snižuje bolestivost během menstruace;
 • urychluje metabolické procesy;
 • podporuje vypouštění sputa;
 • pomáhá při zánětu ústní dutiny;
 • snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Navzdory výhodám sušených bobulí trnky mohou být v některých případech zdraví škodlivé.

Hlavní kontraindikace:

 • zánět žaludku;
 • vřed;
 • zvýšená kyselost žaludku;
 • individuální nesnášenlivost.
Důležité! Sušené trny lze používat během těhotenství a kojení pouze po konzultaci s lékařem.

Výběr a příprava trnů na sušení

Pro sběr musíte použít zralé trnkové bobule. Vyznačují se bohatým fialovým odstínem a mají modravý květ. Bobule dozrávají na keři v září, ale zároveň se dobře drží na větvích a nerozpadají se. Sklizeň by měla být prováděna po prvním mrazu, protože taniny jsou při nízkých teplotách částečně zničeny. To vede k tomu, že bobule jsou sladší a jejich svíravost klesá.

Pro sušení musíte vybrat celé pružné plody bez známek poškození a mechanického poškození. Bobule musí být nejprve roztříděny a všechny stopky musí být odstraněny. Poté by měly být důkladně umyty, vloženy do cedníku a ponechány po dobu půl hodiny, aby se vypustila zbývající voda.

Sloe lze sušit se semeny nebo bez nich. U druhé možnosti se výrazně zvyšuje trvanlivost hotového výrobku. Před sušením musí být plody dodatečně připraveny. Za tímto účelem je po dobu 3 minut zalijte vroucí vodou, poté je vyjměte a mírně osušte.

Blanšírování pomáhá změkčit bobule trnky. Pokud jsou sušeny jako celek, pak se v tomto případě na slupce objeví malé praskliny, což výrazně urychluje odpařování vlhkosti z nich. A pokud potřebujete získat kosti, pak blanšírování tento postup výrazně zjednodušuje.

Důležité! Semena trnky obsahují amygdalin, který je toxickým glykosidem, a při dlouhodobém skladování štěpí kyselinu kyanovodíkovou.

Výtěžek sušené trnky je 25% přírodních surovin

Důležité! Pro tuto metodu sklizně je nutné zvolit trnové plody přibližně stejné velikosti, aby se z nich rovnoměrně odpařovala vlhkost.

Jak sušit trny doma

Plody trnky můžete sušit doma na čerstvém vzduchu, v troubě a v elektrické sušičce. Každá z těchto metod má své vlastní charakteristiky, kterým musíte věnovat pozornost.

Sušení trní venku

Pro tento typ sušení připravte velký hluboký plech a na něj v jedné vrstvě nalijte ovoce. Vytáhněte gázu nahoře a zafixujte ji tak, aby si mouchy a vosy nesedly. Plech postavte tak, aby byl po celý den vystaven slunečnímu záření. V noci se doporučuje přivést obrobek do místnosti, aby plody nebyly vlhké.

Musíte sušit bobule na slunci po dobu 4-5 dnů, v závislosti na jejich velikosti. Během této doby je nutné je pravidelně obracet, aby se z nich vlhkost rovnoměrně odpařovala. Poté obrobek přeneste do stínu a nechte ho sušit další 3-4 dny.

Sušené bobule by měly být pevné a pevné na dotek. Abyste získali zaschlé trny, musí být doba pobytu obrobku na čerstvém vzduchu snížena na polovinu.

Sušené trny by se po stisknutí neměly lepit na prsty

Jak sušit trny v troubě

Pomocí trouby můžete výrazně urychlit proces odpařování vlhkosti. Ale v tomto případě se postup provádí v několika fázích, při dodržení určitého teplotního režimu.

Proces vaření:

 1. Připravte si plech na pečení.
 2. Zakryjte ho pergamenovým papírem.
 3. Uspořádejte suroviny do jedné vrstvy.
 4. Troubu zahřejte na 50 stupňů.
 5. Umístěte na 4 hodiny plech s trny.
 6. Poté troubu vypněte.
 7. Bobule necháme 5 hodin na suchém místě.
 8. Ve druhém kroku předehřejte troubu na 70 stupňů.
 9. Bobule dobře promíchejte.
 10. Vložte do trouby na další 4 hodiny.
 11. Vyjměte a nechte 4 hodiny na suchém místě.
 12. Ve třetí fázi zvyšte režim sušení na 75 stupňů.
 13. Trny udržujte v troubě do měkka, to je asi 2-3 hodiny.

Dvířka trouby musí být po celou dobu vaření pootevřená.

Důležité! V počáteční fázi sušení se nedoporučuje používat vysokou teplotu, protože to vede k vysušení vrchní vrstvy ovoce, které zabrání trvalému odpařování vlhkosti.

Sušení trní v elektrické sušičce

Elektrický sušič také pomáhá zjednodušit proces vaření. V tomto případě musí být postup také proveden v několika fázích, které jsou nezbytné pro rovnoměrné odpařování vlhkosti ze suroviny.

Proces vaření:

 1. Uspořádejte bobule na podnosy v jedné vrstvě.
 2. Vložte elektrickou sušičku, nastavte režim na 45-50 stupňů.
 3. Vydržte 3-4 hodiny.
 4. Vyjměte palety se surovinami.
 5. Nechejte 2-3 hodiny vychladnout při pokojové teplotě.
 6. V další fázi sušení zvyšte teplotu na 60 stupňů.
 7. Smíchejte bobule a uspořádejte tácy.
 8. Sušíme 3-4 hodiny.
 9. Vyjměte obrobek a udělejte přestávku po dobu 4 hodin.
 10. V budoucnu zvyšte režim na 75 stupňů.
 11. Znovu promíchejte a vyměňte palety.
 12. Udržujte při této teplotě až do vaření asi 4 hodiny.

Sušené trny by neměly produkovat šťávu

Jak skladovat sušené trny

Obrobek můžete uložit do látkových pytlů, papírových pytlů a kartonových krabic. Udržujte sušené trny na tmavém a suchém místě. Nezbytné podmínky: teplota ne vyšší než +20 stupňů a vlhkost v rozmezí 65-70%.

Doba použitelnosti celého sušeného ovoce je 1 rok a bobulovitých bobulí - 24 měsíců. Během skladování by neměly být povoleny ostré změny teploty a mělo by být vyloučeno vystavení přímému slunečnímu záření.

Důležité! Sušené trny jsou schopné absorbovat cizí pachy.

Použití sušených trnů

Hotový výrobek lze použít pro vaření a pro léčebné účely. Ve skutečnosti je většina užitečných komponent zachována v sušeném obrobku.

Rybák se používá k vaření:

 • kompot;
 • vývar;
 • kvas;
 • obohacená tinktura.

Sušené vykostěné trny lze použít jako koláčovou náplň, stejně jako do müsli a rychlých snídaní.

Důležité! Před použitím obrobku musíte nejprve naplnit teplou vodou a nechat bobule trochu nabobtnat.

Závěr

Trny lze sušit různými způsoby, ale bez ohledu na to si konečný produkt zachovává většinu vitamínů a minerálů. Proto je takový přípravek na rozdíl od zmrazení a konzervace užitečnější. A hotový výrobek lze použít ve vaření a tradiční medicíně. Je však důležité zajistit správné skladování.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce