Jak sušit borůvky

Sušené borůvky si již dlouho získaly lásku dospělých a dětí pro svou příjemnou, sladkou a kyselou chuť. Jedná se o jedno z nejzdravějších bobulí, které roste hlavně na severu Ruska. Kromě atraktivního tvaru, díky kterému je často ozdobou narozeninových dortů, jsou borůvky bohaté na užitečné vlastnosti a používají se v medicíně. Na jejím základě se připravují alkoholové tinktury a éterické oleje. V domácí medicíně si také získala pozornost. Připravují se odvary, aby se zabránilo zánětu s angínou.

Produkt obsahuje 309 kcal na 100 g v sušené formě, stejně jako 0,9 g bílkovin, 0,8 g tuku a 72,3 g sacharidů. Obsahuje vitamíny P, A, B, C a prvky hořčík, železo a měď. Borůvky jsou bohaté na kyselinu askorbovou, která je nezbytná pro udržení imunity v chladném období a pro posílení stěn cév. Díky tomu je železo obsažené v bobulích absorbováno tělem o 100%.

Sušení borůvek doma je jedním z nejracionálnějších způsobů, jak konzervovat bobule na dlouhou dobu. V důsledku odpařování vody se její hmotnost sníží šestkrát a soustředí se užitečné prvky. Malá hmotnost hotového výrobku umožňuje jeho kompaktní skladování po celý rok.

Výhody sušených borůvek

Borůvky se již dlouho používají v medicíně jako lék na různé nemoci. Používají ho:

 • obnovit vidění;
 • posílení kardiovaskulárního systému;
 • normalizace zažívacího traktu;
 • kloktání s anginálním zánětem (ve formě odvaru);
 • jako lék na houby;
 • k léčbě revmatismu a dny;
 • k nasycení krve kyslíkem.
Důležité! Jíst borůvky v potravinách snižuje hladinu cukru v krvi, a tím zlepšuje pohodu diabetiků.

Bobule neobsahuje cukr, ale pouze fruktózu. Inzulin není nezbytný pro jeho zpracování tělem, proto konzumací sladkého borůvkového sušeného ovoce si můžete vychutnávat sladkost a zároveň udržovat zdraví bez přetížení slinivky břišní.

Borůvky se používají v kosmetologii při přípravě krému. Jeho léčivé vlastnosti obnovují poškozenou vrstvu epitelu a chrání pokožku před vysycháním a odlupováním. Antioxidanty obsažené v bobulích podporují obnovu buněk, proto se doporučuje jíst je pro lidi s dědičnými onkologickými chorobami.

Stačí jíst 5–6 sušených bobulí denně, abyste byli zdraví a chráněni před virovými chorobami po celou zimu. Lidé s onemocněním ledvin a pankreatu by však borůvky neměli nadužívat.

Příprava bobulí na sušení

První sklizeň borůvek začíná v polovině července a pokračuje až do poloviny září. Při nákupu borůvek byste měli vzít v úvahu tyto informace, abyste nepodváděli a neprodávali přezrálý nebo nezralý produkt. Čerstvé borůvky jsou tmavě modré barvy a mají hustou strukturu. Přezrálé bobule jsou měkčí, vodnaté, je třeba je sušit déle než obvykle, je vhodné pouze jako náplň do koláčů nebo knedlíků. Borůvky můžete sbírat sami tím, že je budete hledat v jehličnatém lese, na keřích nebo pěstovat v zeleninové zahradě.

Po sběru ovoce je třeba je umýt, vyložit na kuchyňskou utěrku a nechat přirozeně uschnout, aniž byste je ručně otírali, aby se bobule nerozdrtily. Neměl by být vystaven slunci; pod ultrafialovým světlem ztratí borůvky své vlastnosti a jsou pokryty popáleninami. Zatímco plody suší, můžete je začít oddělovat od větviček a listů tak, aby každá bobule byla oddělená od druhé, bez zbytků.

Jak sušit borůvky doma

Chcete-li dostatečně vysušit borůvky, nezapomeňte, že 10 kg čerstvého produktu skončí s přibližně 1,7 kg suchých bobulí. Spodní linie spočívá v odpaření přebytečné vlhkosti z ovoce při zachování základní struktury. U jakékoli metody byste měli dodržovat následující pravidla:

 • nepřehánějte to s teplotou - čím déle proces sušení trvá, tím lepší bude bobule;
 • je nutné vařit ovoce rozložením na pokrmy v jedné vrstvě, aniž by se mísilo s homogenní hmotou;
 • nenechávejte borůvky na slunci a ve velmi vlhkém prostředí, aby nedošlo k plísním a spálení.

Existuje několik způsobů, jak připravit suché bobule na zimu:

 • pomocí speciálního sušicího zařízení;
 • způsob babičky - sušení v troubě;
 • populární možností je šířit bobule na čerstvém vzduchu a nechat přírodu dělat svou práci.

Borůvky lze mísit s jinými bobulemi podobné struktury, například s rybízem, a sušit současně. S více vodnatým ovocem, jako jsou maliny nebo jahody, by se borůvky neměly sušit.

Jak sušit borůvky v elektrické sušičce

K dispozici je speciální zařízení pro sušení ovoce a bobulovin. Chcete-li sklízet produkt pomocí takového zařízení, měli byste připravit surovinu a poté postupujte podle pokynů:

 1. Vezměte určité množství borůvek, zvažte je pro kontrolu.
 2. Uspořádejte bobule na podnosy v jedné vrstvě.
 3. Shromážděte misky do přístroje a nastavte teplotu na +60 stupňů.
 4. Je nutné vařit borůvky v sušičce do 40 hodin.
 5. Vyjměte připravené bobule z přístroje, opatrně je nalijte na noviny a nalijte do nádoby pro skladování.

Proces sušení je základní, zvládne ho každý. Hlavní věc je pamatovat si na dobu sušení, ne spěchat, urychlit proces. Nechte borůvky pomalu, ale rovnoměrně zaschnout.

Jak sušit borůvky v troubě

Vaření suchých borůvek pomocí konvenční trouby vyžaduje delikátní přístup a zvážení důležitých detailů. Po přípravě bobulí je nejprve musíte očistit od větviček a nečistot. Dále byste měli postupovat podle pokynů:

 1. Naneste borůvky v tenké vrstvě na pekáč nebo ve dvou vrstvách.
 2. Nastavte teplotu na 40 stupňů a nechte 3 hodiny.
 3. Po celou tu dobu musí být borůvky míchány dřevěnou špachtlí.
 4. Po 3 hodinách zvyšte teplotu na 60 stupňů a vysušte do sucha.
 5. Hotové bobule se drží na vašich prstech a uvolňuje fruktózu.

Neměli byste sušit borůvky do stavu rozinek, budou tvrdé a bez chuti, jako suché šípky, které lze hodit pouze do čaje nebo vařit do odvaru.

Jak na vzduchu suché borůvky

K přirozenému sběru bobulí na čerstvém vzduchu existuje mnoho způsobů a triků, ke kterým se lidé uchylují. Klasická metoda sušení na vzduchu je následující:

 1. Vyberte místo vhodné pro tento postup, chráněné před přímým slunečním zářením. Hlavní přítomnost horkého vzduchu, který bude současně foukat a odpařovat vlhkost.
 2. Rozložte tkaninu na stůl nebo jiný vodorovný povrch.
 3. Uspořádejte borůvky do jedné vrstvy.
 4. Sušte na vzduchu po dobu 3 dnů a v noci jej vložte do interiéru.

Někteří podvodníci přicházejí s vysoušeči vzduchu pomocí závěsných sítí, aby bobule nezůstaly před muchami a prachem. Horký vzduch do nich volně proniká, zatímco plody jsou chráněny. Tato metoda je vhodná v tom, že bobule lze mísit protřepáním síťky, neomrzí, suší se odděleně od sebe.

Jak můžete použít

Použití sušených borůvek při vaření je velmi rozšířené, navzdory jejich vzhledu. Bobule harmonicky doplňuje pečivo, slouží jako dekorace na dorty. Lze jej použít následujícími způsoby:

 • přidat jako náplň do koláčů, rohlíků, knedlíků;
 • smíchejte se šlehanými koktejly;
 • přidat do sladkých obilovin;
 • vařit želé;
 • posypeme sušenky nebo zmrzlinu;
 • uvařte lahodný borůvkový čaj;
 • připravovat léčivé odvary;
 • připravte želé s borůvkami;
 • vařit kompoty s přídavkem dalšího ovoce a bobulovin.

Vegetariánská bobulovitá polévka ze sušeného ovoce je běžné jídlo. Vaří se 35 minut. Obsah kalorií na 100 g - 335 kcal. Ingredience pro 6 porcí:

 • brusinky - 60 g;
 • maliny - 100 g;
 • brusinka - 100 g;
 • borůvky - 100 g;
 • bramborová mouka ½ šálku;
 • cukr - 200 g;
 • voda - 3 litry.

Způsob vaření:

 1. Vložte bobule do hrnce, přidejte vodu.
 2. Vařte 20 minut.
 3. Přidejte bramborovou mouku a za občasného míchání vařte dalších 15 minut.
 4. Podávejte teplé.

Borůvkové želé je další zajímavé jídlo. Vaření bude trvat 30 minut, kalorický obsah produktu je 203 kcal na 100 g. Miska je určena pro 4 porce.

Složení:

 • cukr - 150 g;
 • bramborová mouka - 2 lžíce;
 • sušené borůvky - 50 g;
 • voda - 500 ml.

Způsob vaření:

 1. Nalijte borůvky vodou a vařte 20 minut.
 2. Rozdrobte změkčené ovoce lžící nebo drcením a napněte, konzervujte vývar.
 3. Zlikvidujte dort a znovu vařte vodu, přidejte cukr.
 4. Přidejte bramborovou mouku a vařte dalších 10 minut.
 5. Podávejte teplé nebo studené.

Suché borůvky můžete přidat do jakéhokoli sladkého pokrmu, sladkosti a sušené ovoce jsou harmonicky kombinovány.

Rada! Před pečením by mělo být ovoce změkčeno ve vodě, aby dále nezasychalo.

Podmínky skladování

Při správném skladování si borůvky mohou uchovat své kvality až dva roky. Po této době začíná ztrácet své léčivé vlastnosti a stává se nepoužitelným. Hotový výrobek musí být vložen do krabic vyložených papírem, ale ne novinami, aby inkoust na ovoce netiskl. Lepší je použít pauzovací papír nebo pergamen. Můžete použít látkové tašky nebo zabalit do gázy. Hlavní věc je, že vzduch prochází nádobou nebo obalem.

Neskladujte sušičku v plastových nádobách, lahvích nebo jiných vzduchotěsných nádobách. Existuje riziko, že sušené ovoce miluje plíseň a můra kuchyňská. Pokud se krtek spustí, můžete se ho zbavit tím, že dáte jídlo do chladničky, ale ne do mrazničky. Teplota by měla být udržována nad nulou. Po chvíli vyjměte z chladničky a roztřiďte plody. Můry a larvy uhynou při této teplotě.

Závěr

Používat sušené borůvky kdykoli v roce je jako jíst živý vitamin. Je bezpečné ho podávat dětem a starším lidem kvůli nedostatku cukru. Fruktóza v borůvkách neovlivňuje zubní kaz ani hladinu cukru v krvi. Suché borůvky jsou vynikajícím čajovým zážitkem místo sladkostí. Sklizeň suchých bobulí na zimu je nejlepší volbou pro zásobování celé rodiny vitamíny po celý rok.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce