Nakládání zelí na zimu doma

kysané zelí Je pokladnicí vitamínů. Vitamíny skupin A, C, B v něm obsažené zvyšují imunitu člověka, zabraňují stárnutí tkání a rozvoji gastrointestinálních onemocnění. Kromě vitamínů obsahuje fermentovaný produkt velké množství bakterií mléčného kvašení, které aktivují činnost trávicího traktu, nasycují je prospěšnými mikroorganismy a potlačují škodlivou mikroflóru. Právě bakterie mléčného kvašení vytvářejí chutný a zdravý fermentovaný produkt z čerstvé zeleniny.

Zelí můžete připravit několika různými způsoby. Například i ve starověku čínská fermentovaná zelenina s přídavkem bílého vína. Dnes domácí ženy často používají klasické recepty, ale existují také „bizarní“ způsoby, jak nakysnout čerstvé zelí s přídavkem medu, jablek, řepy nebo česneku. Nejzajímavější recepty a tajemství vaření se pokusíme popsat dále v této části. Po přezkoumání navrhovaných možností se každá žena v domácnosti jistě bude moci sama rozhodnout, jak doma kvasit zelí, aby bylo nejen zdravé, ale také úžasně chutné.

Tajemství úspěšného vaření

Když jste se rozhodli vařit zelí, určitě musíte znát některá tajemství. Opravdu, někdy nedodržení co i jen jednoho, na první pohled nevýznamné nuance může vést ke zkažení čerstvého produktu. Takže ženy v domácnosti dostávají místo křupavého zelí slizký zeleninový salát. Aby se zabránilo vzniku takových nepříjemných překvapení, je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Pro moření musíte zvolit pouze pozdní odrůdy zelí. Listy zeleniny by měly být pokud možno šťavnaté.
 2. Drcení zelí je lepší v částech, Tl. 5 mm. V tomto případě zůstanou kousky zeleniny po kvašení křupavé.
 3. Je přísně zakázáno používat jodovanou sůl pro startovací kulturu.
 4. Fermentaci produktu lze provádět ve skleněných nádobách, smaltovaných nádobách. Zeleninu nemůžete fermentovat v hliníkových kbelících nebo pánvích, protože tento kov reaguje s uvolňovanou kyselinou.
 5. Moření zelí doma by mělo probíhat při teplotě + 20- + 240C. Překročení teplotního prahu může způsobit, že zelí bude slizké. Teplota pod +200C zpomalí proces fermentace.
 6. Fermentované zelí doma bude úspěšná, pouze pokud ji během fermentace pravidelně promíchejte nebo probodněte nožem nebo dřevěnou tyčinkou. Nedostatek minimálního větrání bude mít za následek zatuchlý produkt.
 7. Kvašení zeleniny s bílou hlavou je nutné pod tlakem. Toto pravidlo platí zejména v případě suchého kvašení.
 8. Skladování zelí musí být prováděno při teplotě 0- + 20C. "Najít" takový teplotní režim může být v lednici nebo ve sklepě. Je vhodné skladovat hotový výrobek v malých skleněných nádobách.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám umožní vařit úžasně chutné zelí a skladovat je po dlouhou dobu - až 9 měsíců. Někdy se během skladování začne na povrchu fermentovaného produktu vytvářet plíseň. Jeho šíření můžete zabránit tak, že zelí posypete malým množstvím cukru nebo hořčice.

Klasický recept na suché kvašení

Mnoho začínajících žen v domácnosti neví, jak si doma vyrobit vlastní zelí.Recept na klasické kvašení je však velmi jednoduchý a nevyžaduje bizarní produkty. Na kynuté těsto tedy budete potřebovat bílou zeleninu v množství 4 kg, 400 g sladké, čerstvé mrkve a 80 g cukru a soli. V případě potřeby lze do receptu zahrnout kmín a brusinky.

Proces vaření je jednoduchý:

 • Zelí musí být omyto vodou a zbaveno horních listů.
 • Nasekejte ho na malé proužky silné 4–5 mm.
 • Mrkev umyjte a oloupejte, poté nastrúhejte na hrubém struhadle.
 • Solíme zelí, intenzivně ho třeme rukama, aby zelenina dala šťávu.
 • Přidejte do hlavní přísady mrkev a cukr, případně kmín a brusinky. Všechny ingredience znovu promíchejte a vložte čerstvý produkt do startovací nádoby.
 • Vložte zeleninu do startovací nádoby pevně. Stiskněte kaputu a zakryjte čistou gázou.
 • Naplněnou nádobu skladujte 3 dny při pokojové teplotě, pravidelně ji míchejte nebo produkt propíchněte nožem. Výslednou pěnu musíte odstranit dvakrát denně.
 • Další 4 dny je nutné vydržet zimní sklizeň v chladnější místnosti, kde teplota kolísá v rozmezí + 8-100Z.
 • Hotový výrobek vložte do malých skladovacích nádob a umístěte jej do chladničky, sklepa nebo na balkon.
Důležité! Na přání lze kysané zelí jednou zmrazit. Opětovné zmrazení zničí fermentovaný produkt.

Výše recept na kysané zelí používané našimi předky. Fermentovali to v obrovských 200 litrových sudech, aby mohli tento užitečný produkt skladovat pro velkou rodinu na celou zimu. Samozřejmě, jak skladovat zelí doma v takovém objemu dnes není jasné, proto moderní ženy v domácnosti připravují mnohem menší množství tohoto občerstvení a ukládají ho na balkon nebo do ledničky. Současně se v mnoha rodinách z generace na generaci zachovávají tradice vaření.

Originální recepty na kvašení

Dnes, pokud si přejete, najdete různé recepty, které obsahují podrobná doporučení týkající se provádění konkrétní metody sklizně zelí na zimu. Z různých možností vaření bylo rozhodnuto zvolit nejlepší a osvědčené metody kynutí. Můžete se s nimi seznámit dále v článku:

Moření ve slaném nálevu

Antipodem suchého způsobu moření je moření zelí ve slaném nálevu. Tato metoda vytváří velmi šťavnaté a křupavé občerstvení, které snižuje pravděpodobnost vzniku hlenu.

K přípravě 3 litrů zelí budete potřebovat 2 kg čerstvého zelí, 200 g mrkve, 50 g soli a cukru, bobkový list, tucet černého pepře a 1,5 litru vody. Proces vaření sestává z následujících kroků:

 • Zeleninu důkladně umyjte, zelí nakrájejte na tenké proužky, mrkev nakrájejte na hrubém struhadle.
 • Smíchejte zeleninu a důkladně ji utlačte do sklenic.
 • Vařte vodu přidáním soli a cukru.
 • Do naplněných nádob přidejte bobkový list a pepř.
 • Nalijte připravenou horkou solanku do sklenic.
 • Kvaste produkt doma po dobu tří dnů.
 • Jednou denně ho propíchněte dlouhým nožem.
 • Vložte kyselé zelí do menších nádob, zakryjte a uložte na chladném místě.

Tato metoda kvašení je vhodná i pro nezkušené ženy v domácnosti. Recept se snadno připravuje a umožňuje vám rychle a chutně kvasit zeleninu na zimu.

Medový recept

Při přidávání medu můžete získat obzvláště jemné občerstvení z kysaného zelí. Tato přísada nahrazuje cukr a činí produkt ještě užitečnějším. Chuť medu lze uchovat v zelí po celé zimní období.

K přípravě zimní sklizně podle navrhovaného receptu budete potřebovat zelí v množství 5 kg, 90 g soli, 75 ml přírodního medu a 5-6 bobkových listů. Taková nestandardní sada produktů vám umožní připravit velmi chutné a zdravé občerstvení. Samotný proces vaření sestává z následujících fází:

 • Odstraňte horní listy ze zelí. Nasekejte zelí.
 • Nasekanou zeleninu osolíme a dobře rozdrobíme, dokud nevznikne šťáva.
 • Rozpusťte med ve vodě. Množství kapaliny by mělo být omezeno na minimum. Na 75 ml medu stačí pouze 50-60 ml vody.
 • Přidejte medový roztok k hlavní přísadě a poté promíchejte.
 • Vložte jeden bobkový list na dno čistých nádob. Naplňte nádoby zelím a každou novou vrstvu zesilte. Je lepší naplnit sklenice ne úplně, ponechat trochu prostoru pro hromadění zelné šťávy.
 • Nechte zelí v domě po dobu 3 dnů při teplotě + 20- + 240C. Takové podmínky umožní čerstvé zelenině rychleji kvasit.
 • Vypusťte přebytečnou šťávu ze sklenic a ponechejte jen malé množství (šťáva by měla pokrývat horní vrstvu zeleniny).
 • Naplněné nádoby zakryjte železnými víčky a sterilizujte je ve vroucí vodě na mírném ohni po dobu 20 minut.
 • Sterilizované kelímky stočte, otočte a zabalte do deky.

Recept na moření zelí pomocí sterilizace vám umožňuje skladovat zimní přípravky ve spíži, aniž byste zabrali volné místo v chladničce. Tato vlastnost je důležitou výhodou receptu.

Pikantní zelí

Kysané zelí může být nejen kyselé, ale také docela pikantní. Existuje mnoho receptů na moření, které zahrnují například česnek nebo křen. Nabízíme ženám v domácnosti vařit velmi pikantní zelí s křenem, česnekem a červenou řepou. Abyste ocenili tento jedinečný recept, musíte alespoň jednou vyzkoušet hotové předkrmy.

K přípravě kořeněného zelí na zimu budete potřebovat přímo zelí v množství 4 kg, 400 g řepy, 2 hlavy česneku, 30 g křenu (kořen), 60 g cukru a 80 g soli. Receptem je použití solanky. K jeho přípravě budete potřebovat 1 litr vody.

Abyste pochopili, jak správně fermentovat zelí podle navrhovaného receptu, musíte se seznámit s následujícími doporučeními:

 • Oloupejte a nakrájejte syrovou řepu a kořen křenu. K tomu můžete použít běžné hrubé struhadlo nebo korejské struhadlo na mrkev.
 • Oloupejte hlavy česneku a nakrájejte je nožem nebo protlačte lisem.
 • Nakrájejte zelí na jemno.
 • Smíchejte veškerou zeleninu. Umístěte obrobek do fermentační nádoby a pečlivě ji zhutněte.
 • Vařte vodu, přidejte k ní cukr a sůl. Naplňte nádoby zelím horkým roztokem, pokud je to možné, položte na něj zátěž (útlak).
 • Dvakrát denně propíchněte zelí nožem, abyste odstranili plyny generované během fermentace.
 • Pokud je vařené správně, slané občerstvení bude hotové až po 7 dnech.

Navrhovaný recept vám umožní připravit velmi chutné, kořeněné předkrm vynikající barvy. Recept s fotografií vám umožní ocenit neobvyklý a velmi chutný vzhled takového produktu.

Na videu můžete vidět příklad toho, jak zkušená žena v domácnosti rychle a kompetentně nakysne zelí doma:

Navrhované video vám umožní vizuálně posoudit snadnost přípravy tohoto úžasného, ​​chutného a zdravého produktu.

Závěr

Článek tedy navrhuje několik různých způsobů, jak vařit zelí. Se zaměřením na osobní preference a kulinářské schopnosti musí hostitelka samostatně zvolit nejlepší možnost vaření pro sebe. Současně je důležité dodržovat základní pravidla a tajemství kvašení, které vám umožní připravit chutný a přírodní produkt bez poškození zeleniny.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce