Jak kvasit zelí bez cukru a soli

Bylo by historicky nesprávné nazývat zelí skutečně ruským pokrmem. Číňané se tento produkt naučili fermentovat dlouho před Rusy. Používáme to ale tak dlouho, že se lahodné moření stalo národním jídlem. Jeho výhody jsou velké, ale bohužel ne každý ho může jíst. Důvodem je velké množství soli použité k fermentaci. Skvělá cesta ven - kysané zelí bez soli. Složení takového produktu obvykle zahrnuje pouze zelí a mrkev, někdy se k nim přidává voda. Takové zelí bez cukru se připravuje. Můžete do něj přidat koření, kopr nebo kmín, některé používají celerový džus. Existuje spousta receptů na takové mezery.

Hlavním problémem při nakládání zelí bez soli je ochrana produktu před znehodnocením. Zelenina na vaření se proto nejen umyje, ale také důkladně vysuší a veškeré pokrmy a nože se opaří vroucí vodou. Pokud je to nutné, přidejte vodu, je to pouze vařené.

Recept na kvašení bez soli a přidání vody

Tento recept popisuje klasickou fermentaci, do které se nepřidává nic jiného než hlávky zelí a mrkev.

Na 3 kg zelí potřebujete 0,5 kg mrkve.

Nastříháme hlávky zelí, dáme je do umyvadla, mnem dobře. Přidejte nastrouhanou mrkev, promíchejte, vložte do misky, ve které proběhne kvašení. Zeleninu je třeba dobře podbíjet.

Rada! Aby mohli dávat šťávu, musí být náklad těžší než při běžném kvašení.

Jakmile je zelenina zcela pokryta šťávou, změníme zatížení na lehčí.

Pozornost! Každý den odstraníme zátěž a fermentaci dobře promícháme, aby plyny vycházely.

Proces fermentace probíhá velmi rychle. Po 2-3 dnech je zelí fermentované a připravené k jídlu. Musíte jej skladovat pouze v chladničce, protože takto zkvašené se může snadno poškodit.

Fermentace bez soli s přídavkem vody

Produkt připravený podle tohoto receptu je chutný a zdravý, ale nelze jej dlouhodobě skladovat. Proto toho nebudeme hned hodně fermentovat.

Pro polovinu zelné hlavy je zapotřebí pouze jedna mrkev. Nastrúhejte zelí příliš jemně, přidejte nastrouhanou mrkev. Nemusíte to drtit ani brousit. Přeneste zeleninu do sklenice. Měli by to naplnit asi do poloviny. Na vrchol položíme zelný list, naplníme převařenou nebo filtrovanou vodou, nainstalujeme náklad.

Rada! Jako zátěž je nejvhodnější skleněná láhev s vodou.

Je nutné pečlivě sledovat hladinu vody, v případě potřeby ji doplnit. Zelenina musí být zcela pokryta vodou. Zelí bez soli je připraveno za 3-4 dny. Přenáší se do chladničky, kde je uložena.

Moření bez soli s kořením

Tento recept neobsahuje ani mrkev, ale existují bylinky a drcené pepře. Chuť takového zelí bude jasnější a semena kopru, kmínu a celeru ji obohatí o vitamíny a užitečné minerály.

K jeho fermentaci budete potřebovat:

  • 4,5 kg zelných hlav;
  • 2 lžíce. lžíce kmínu, celeru, kopru a drceného pepře.
Pozornost! Pepř nemusí být mletý. Kousky musí být dostatečně velké.

Smíchejte semínka a pepř drcený v minometu s nakrájeným zelím. Odložte šestou část a dobře ji rozemlejte, dokud se šťáva neuvolní. Pošleme strouhanou zeleninu zpět. Posuneme fermentaci na sklenice a dobře podbíjíme. Na to dáme skleněné lahve s vodou, která bude působit jako náklad. Pokud není kvašení pokryto šťávou, přidejte čistou vodu.Po 4-5 dnech se hotový produkt přenese do chladničky.

Existují recepty na fermentaci, která se provádí ve dvou fázích. Nejprve se připraví solanka a poté se v ní kvasí zelí. Solný roztok lze znovu použít.

Moření ve slaném nálevu

Nejprve připravte solanku. Za tímto účelem zelí zelí bez soli obvyklým způsobem. Z dokončené fermentace budeme v budoucnu používat pouze výslednou solanku. To bude vyžadovat:

  • 1 středně velká hlávka zelí;
  • česnek - 5 hřebíčků;
  • špetka mleté ​​červené papriky;
  • kmín podle chuti.
Rada! Pokud nemáte rádi chuť nebo vůni kmínu, obejdete se bez něj.

Vaření solného roztoku

Smíchejte nakrájené zelí s nasekaným česnekem, pepřem, kmínem. Přeneseme do nádoby, ve které ji budeme kvasit, trochu ji rozdrtíme, naplníme převařenou vodou. Dali jsme náklad na vrchol, necháme ho 3-4 dny kvasit. Teplota kvašení je nejméně 22 stupňů. Máme fermentovanou zeleninu, z níž použijeme pouze solanku.

Nalijte hotovou solanku do jiné nádoby, dobře ji přefiltrujte, vytlačte tam zkvašenou zeleninu a vyhoďte ji, už to není potřeba. Dále fermentujeme další zelí již v připravené slané vodě.

Moření

K tomu budete potřebovat:

  • hotová solanka;
  • zelné hlavy;
  • mrkev.
Rada! Množství mrkve by mělo být 10% hmotnosti hlav.

Nastrhejte hlávky zelí, mrkve promněte. Zeleninu promícháme v misce, ve které ji budeme kvasit.

Rada! Čím větší je fermentační objem, tím lepší bude fermentace.

Zelenina musí být dobře zhutněna a naplněna připraveným solným roztokem. Nasaďte víko a náklad nahoře. Po 2 dnech moření probodneme dřevěnou tyčinkou a dáme do chladu. Produkt je připraven za 2-3 dny. Po konzumaci zelí lze solanku použít pro novou dávku. Pokud to nestačí na novou startovací kulturu, můžete přidat převařenou vodu.

Takto zkvašené zelí se podává s rostlinným olejem a cibulí. Mísu můžete posypat nasekanými bylinkami. Pokud se vám zdá příliš kyselý, přidejte trochu cukru.

Závěr

Zelí fermentované podle těchto receptů se liší od soleného zelí. Může být skladován pouze v chladničce, protože hlavním konzervačním prostředkem v něm není žádná sůl. Je měkčí než slaný a tolik se nechytá, ale díky tomu není méně chutný. Ale takový produkt může jíst téměř každý.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce