U kombuchy, červů, komárů, larev: důvody a co dělat

Kombucha je živý organismus, symbióza octových bakterií a kvasinek. Je to želatinová hmota podobná medúze, která se vznáší v živném roztoku čajových lístků a cukru a za pár dní ji zpracuje na lahodný a zdravý kombucha nápoj. Midges v kombucha jsou nepříjemné, ale přirozené. Hmyz je přitahován zápachem uvolněným během fermentace.

Proč v kombucha začínají pakomáři, larvy, červi

Pro získání kombuchy jsou medúzy ponořeny do slabě slazeného nápoje. Midges, pokud nezakryjete nádobu s nálevem, určitě se objeví, zejména v létě. Vyvstává otázka: je možné použít takový nápoj a co dělat se živými tvory.

Pokud se do nádoby náhodou dostane komár nebo mravenec, hmyz se jednoduše odstraní. Obzvláště skromní lidé mohou nalít nápoj, opláchnout nádobu a medúzy (vědecký název pro kombuchu). Ale to je nejmenší z možných problémů - kvašení a sladkosti nejsou pro komáry tak atraktivní a mravenec se může dostat do nádoby pouze náhodou nebo za úplných nehygienických podmínek. V každém případě s infuzí neudělají nic špatného.

Důležité! Skutečným problémem je výskyt červů na kombucha.

Čí larvy se objevují v kombucha

Červi na kombucha nespustili sami. Položili je ovocné mušky Drosophily, přitahované vůní kvašení. Jedná se o rozsáhlý rod, pouze popsaný druh číslo 1500 (23 je dobře studováno). Vědci naznačují, že je jich ve skutečnosti několikanásobně více.

Mnoho druhů ovocných mušek jsou synantropní organismy, to znamená, že jsou připoutány k lidskému obydlí, živí se odpadem a produkty, které se začínají rozkládat. A proces fermentace je biologický rozpad pod vlivem mikroorganismů. Přesně to, co ovocné mušky potřebují, aby fungovaly a kladly vajíčka.

Komentář! Nejčastěji v domech a bytech Rusů žije ovoce nebo obyčejná Drosophila (Drosophila melanogaster).

Jak se červi objevují na kombucha

Pokud je nádoba na medúzy špatně zakrytá, mohou tam ovocné mušky snadno proniknout. Nepotřebují velkou díru - tělo ženy dosahuje délky 2 mm, zatímco muž je ještě menší. Tam se hmyz živí sladkým roztokem a snáší vajíčka do těla kombuchy. Je velmi obtížné si je všimnout pouhým okem, protože velikost nepřesahuje 0,5 mm.

Důležité! Každá samice Drosophila nese 100 až 150 vajec najednou.

Embrya se vyvíjejí jeden den, pak se na kombucha objeví larvy a začnou aktivně jíst medúzy. Jedí potraviny, které mají alespoň stopu octového octa. Produkuje ji sama Kombucha.

V tuto chvíli lze na povrchu látky poprvé spatřit larvy Drosophila. Pak hlodali pasáže v kombucha, pokračovali v krmení a schovávali se dovnitř.

Cyklus trvá 5 dní. Na začátku zakuklení přestanou larvy jíst medusomycete, vylezou na povrch a začnou se aktivně pohybovat. Tak se na kombuchy objevují bílí červi.

Celý vývojový cyklus Drosophila - dospělí, vajíčka, larvy, kukly

Kukla se vyvíjí do 3 dnů. Přímo na kombucha odhodí skořápku a po 10 hodinách je připravena na nové oplodnění.Každá ovocná muška v létě žije 10-20 dní, neustále se páří a snáší vajíčka.

Co dělat, když jsou v Kombucha červi nebo komáři

Pokud se na kombucha chovají červi, zbývá ji jen vyhodit. Někteří se snaží zachránit medusomycety odtržením a odhozením horních desek. Ale to lze provést pouze na staré houbě. A není zaručeno, že larvy, které se tam vyšplhaly, nečíhaly ve zbývajících vrstvách.

Dokonce i pár kousků za 9-10 dní dá novou generaci, početnou a plodnou. Medusomycety budou stále muset být vyhozeny. Je lepší požádat přátele o zdravý talíř nebo si ho vypěstovat úplně od nuly.

Je možné se napít, pokud jsou v kombuchě komáří nebo larvy

Samotné plodnice jsou pro člověka bezpečné, pokud dokonce omylem sní několik kousků spolu s neumytými plody, které urazil. Ale larvy jsou jiná věc. Mohou způsobit střevní myiasis, charakterizovaný:

 • průjem;
 • zvracení;
 • bolest žaludku a střev.

Požití larev Drosophila jídlem a pitím často končí enteritidou - velmi nepříjemným onemocněním tenkého střeva. Takové „štěstí“ není pro zdravého člověka nutné a pro ty, kteří užívají k léčbě infuzi medusomycete, to může být skutečná rána.

Důležité! Pokud se v kombucha vyskytnou červi, měl by se nápoj okamžitě vylit, medúzy by se měly vyhodit a měl by se vynést odpadkový koš.

Co dělat, aby se zabránilo růstu pakomárů v kombucha

Pokud červi začínají v kombucha, znamená to, že do kontejneru vstoupily ovocné mušky. K ochraně před hmyzem nestačí jednoduše zakrýt nádobu s přípravou kombuchy gázou. Je to vůně octa a kvasnic, která přitahuje komáry. Vůně medúzy je mnohem silnější než vůně ovoce nebo kuchyňského odpadu, které začaly hnít. A pro ovocné mušky je to ještě příjemnější.

Hrdlo plechovky by mělo být několikrát přeloženo gázou nebo jiným tenkým, vzduchem propustným hadříkem. Musí být neporušený a ne zchátralý. Mouchy se pokusí dostat dovnitř a hledají sebemenší mezeru. Zajistěte pružným páskem nebo lanem.

Jak zabránit výskytu ovocných mušek, můžete poradit:

 • nedržte zralé plody ve stejné místnosti s kombuchou, natož ty, které začaly hnít;
 • vytáhnout koš včas;
 • použijte několikrát přeloženou silnou gázu nebo jinou látku;
 • zavěste lepicí pásky na mouchy.

Aby se zabránilo růstu larev v kombucha, musí být nádoba pevně svázána silným, pro vzduch propustným hadříkem.

Nedoporučuje se vyrábět domácí pastičky. Drosophila bude do medúz stále stoupat, je pro ně mnohem atraktivnější než med, pivo nebo kousky ovoce.

Jak se správně starat o kombuchu najdete ve videu:

Závěr

Midges v kombucha nezačínají jen tak. Přitahuje je vůně kvašení a cestu jim otevírá volně uzavřený krk. Je velmi jednoduché se tomu vyhnout - musíte použít tlustou gázu a gumičku. Pokud se ale ovocná muška dostala dovnitř, měla by se vylévat kombucha a medúzy vyhodit.

Komentáře (1)
 1. Když už pak mláďata položí vajíčka na kombuchu, lze horní vrstvu odstranit a vyhodit a zbytek nechat?

  24. 8. 2020 v 08:08
  Alina
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce