Turecký čaj z granátového jablka: složení, co je užitečné, jak vařit

Turisté, kteří Turecko často navštěvují, znají zvláštnosti místní čajové tradice. Tento rituál není jen symbolem pohostinnosti, ale také způsobem, jak ochutnat lahodný jedinečný nápoj z granátového jablka. Výhody a poškození čaje z granátového jablka z Turecka závisí na metodách přípravy a stupni pevnosti.

Jak vypadá čaj z granátového jablka

Čaj z granátového jablka se v Turecku objevil po první světové válce. Před tím byla turecká káva v zemi nejběžnější. Díky devastaci války byla kávová zrna téměř stejně cenná jako zlato, takže turečtí výrobci obrátili svůj pohled k obrovským čajovým plantážím - a nemýlili se. Granátová jablka se v Turecku stávala všudypřítomná, takže příprava čaje na bázi granátového jablka byla zcela zřejmá.

Postupem času se čaj z granátového jablka z Turecka stal ochrannou známkou země. Začalo se vyrábět v průmyslovém měřítku, včetně prodeje v jiných zemích. K tomu se používá speciální systém čištění a přípravy surovin, v důsledku čehož se získá užitečný prášek s nezapomenutelnou vůní. Mnoho lidí si mýlí čaj z granátového jablka s ibiškem, ale to jsou úplně jiné nápoje. Navzdory skutečnosti, že karkade při vaření získává načervenalý odstín, jeho chuť a aroma se zcela liší od čaje z granátového jablka. Karkade se vyrábí na základě súdánských růží nebo ibišku.

Klasický čaj, připravený pohostinnými tureckými hosteskami, vypadá výjimečně. Jeho vzhled evokuje asociace s teplými letními večery poblíž voňavých zahrad. Čaj z granátového jablka z Turecka lze snadno poznat podle jeho popisu:

 • barva: v závislosti na tom, z jakých částí granátového jablka je čaj vyroben, se odstín mění od světle červené po sytě vínovou;
 • aroma: při vaření je patrná vůně granátového jablka;
 • chuť: bez speciálních přísad má nápoj charakteristickou kyselost.

Je možné pít čaj z granátového jablka

Granátové jablko je jedním z nejstarších plodů. Řekové jej nazvali „zrnité jablko“ a používali jej jako užitečný lék na různé nemoci. Na jeho základě se naučili vyrábět šťávu, která je dnes považována za jeden z nejcennějších nápojů z hlediska složení.

Čaj v Turecku se připravuje přidáním džusu, dužiny nebo zrn, jakož i částí stromu. Vlastnosti zdravých nápojů připravovaných podle různých receptur mají mnoho podobností a několik rozdílů.

Čaj z granátového jablka se pije všude v Turecku: pro muže v zemi byly vytvořeny speciální čajovny a ženy mají samostatné organizace - čajové zahrady. U šálku čaje diskutují o politice, sportu, zprávách a pomluvách. Na čajový obřad v Turecku jsou najímáni speciálně vyškolení lidé - chaiji, kteří vaří turecký čaj z granátového jablka podle pravidel s přísným dodržováním proporcí. Čaj může konzumovat každý, nápoj může být velmi silný nebo zředěný vodou a dokonce i malé dítě může dostat takový čaj z granátového jablka.

Z čeho se vyrábí čaj z granátového jablka

Čaj z granátového jablka v Turecku se tradičně připravuje podle zvláštních receptů.Rozdíly v přípravě nejsou pro Evropany vždy zřejmé, místní obyvatelé tvrdí, že díky použití různých částí stromu z granátového jablka jsou nápoje skvěle chutnající.

Průmyslová výroba zjednodušila zásady přípravy a nabídla spotřebiteli zdravý prášek připravený zvláštním způsobem. Vlastní vaření čaje zahrnuje výběr jedné z částí stromu nebo ovoce.

Čaj z květů granátového jablka

Klasický recept na vaření květin zahrnuje použití sušených lístků a listů. Jsou sklizeny během období květu, poté sušeny do mírného chrupu. Suroviny se skladují v látkových pytlích, kde neproniká sluneční světlo a vlhkost.

Na 1 šálek čaje vezměte 1 polévkovou lžíci. l. sušené lístky a listy. Suroviny se nalijí vroucí vodou a trvají 10 - 15 minut. pod talířem. Při podávání se nápoj filtruje a přidá se sladidlo. Čaj z květů granátového jablka s medem je považován za obzvláště chutný.

Rada! Med se přidává pouze do teplého nápoje: horká voda ničí strukturu medu a rozkládá ji na škodlivé prvky.

Čaj z granátového jablka

Kůra granátových jablek obsahuje zvýšené množství prospěšných prvků.

Bílé membrány, které pokrývají zrna a chrání je před poškozením, jsou bohaté na flavonoidy, ale při vaření mohou nápoj zahořknout. Při sklizni je část bílé kůže odstraněna a malé množství je ponecháno pro přidanou hodnotu.

Nápoj se připravuje z konzervovaných surovin nebo se používají čerstvé kůže:

 • První způsob: Kůra se suší rozdělením na malé kousky a poté se rozdrtí na práškový stav. Při vaření vezměte 1 polévkovou lžíci. l. pro 250 ml vody;
 • Druhá cesta: infuze čerstvých krust. Jsou nakrájeny na malé kousky, poté nality vroucí vodou a trvají na tom.

O výhodách čaje z granátového jablka lze hovořit, pouze pokud je používán čerstvě, usadený nápoj se může stát zdrojem poškození zdraví.

Čaj z granátového jablka

Zdravý nápoj z listů se obvykle vyrábí na základě prášku, který se uchovává několik let. Je snadné vařit sami a pít teplé nebo studené.

Důležité! V Turecku je obvyklé podávat cukr, med a mléko s čajem z listů granátového jablka. Kromě toho se často vaří se zeleným čajem.

Proč je čaj z granátového jablka užitečný?

Čaj z tureckého granátového jablka může nejen uhasit vaši žízeň nebo potěšit vaše chuťové pohárky, jeho složení má užitečné vlastnosti:

 • zmírnit stres, uklidnit nervový systém díky obsahu éterických olejů;
 • aminokyseliny, vitamíny a éterické oleje pomáhají normalizovat krevní tlak, mají pozitivní vliv na stav krevních cév, zabraňují tvorbě aterosklerotických plaků a normalizují procesy průtoku krve;
 • flavonoidy pomáhají eliminovat příznaky zánětlivých a infekčních onemocnění, v kombinaci s taniny a vitamíny posilují imunitní síly a zvyšují odolnost těla vůči vnějším vlivům;
 • vitaminové složení doplněné o taniny má pozitivní vliv na činnost štítné žlázy;
 • s účastí složek kompozice v těle dochází k chemickým reakcím na syntézu bílkovin, zvyšuje se stupeň stravitelnosti produktů, zlepšují se ukazatele metabolických procesů;
 • askorbová, kyselina pantothenová pomáhají stabilizovat tělo při nachlazení, vitamíny doplňují ztrátu prvků, tekutina brání nerovnováze vody.

Čaj z granátového jablka se často doporučuje pro anémii, pomáhá doplnit nedostatek železa a normalizovat přirozenou rovnováhu mikro a makro prvků.

Jak vařit čaj z granátového jablka z Turecka

Místní obyvatelstvo Turecka dodržuje tradici přípravy čaje z granátových jablek. Čajová zařízení v zemi se pyšní tím, jak slouží. Pro klasické vaření se používají speciální pokrmy z různých materiálů.Čajníky se skládají ze dvou částí téměř stejné velikosti, naskládaných na sebe. Horní konvice je naplněna čajovými lístky a vodou a dolní - vroucí vodou: slouží jako „vodní lázeň“ pro správný nálev.

K vaření prášku se používá studená voda. Podle místní populace čaj nasycuje dalším kyslíkem. Poté se voda s infuzí vaří na středním ohni po dobu 5 - 6 minut. Nápoj se nalije do horní nádoby a umístí se na spodní - pro infuzi po dobu 10 - 15 minut.

Čaj z granátového jablka se nalije do sklenic, podává se s ovocem, sladkostmi, solenými sušenky, cukrem nebo medem. Pití čaje je samostatným jídlem. Nikdy se nepodává po jídle nebo před jídlem. Silný čaj preferují muži, ženy a děti se ředí vodou a přidávají se různá sladidla.

Jak pít čaj z granátového jablka

Klasické recepty na čaj z granátového jablka z Turecka byly postupem času doplňovány nebo upravovány. Do teplého čaje z granátového jablka můžete přidat med a pít jej vychlazený. K vařenému černému nebo zelenému čaji se tradičně přidávají práškové kůry, zrna nebo listy.

Nedávno byl obzvláště populární čaj z granátového jablka s přídavkem citronové šťávy nebo drceného kořene zázvoru, ačkoli takové přísady nejsou v Turecku přijímány.

Rada! Jednou z nejzdravějších možností pro čaj z granátového jablka je přidání šťávy z fazolí.

Koncentrovaný silný nápoj z Turecka se vypije 200 ml denně. Při zhoršení chronických onemocnění si dejte pauzu nebo zřeďte čaj vodou.

Čaj napuštěný na plátky, listy granátového jablka se konzumuje v 1 - 2 šálcích denně.

Čaj z granátového jablka zvyšuje nebo snižuje krevní tlak

Granátové jablko je známé jako ovoce, které pomáhá normalizovat krevní tlak. Čaj z granátového jablka z Turecka, při střední koncentraci a mírném příjmu, snižuje a normalizuje krevní tlak. Pije se teplý nebo chlazený podle chuti přidaným cukrem.

Mechanismus snižování tlaku je možný díky účinku nápoje na pružnost krevních cév, prevenci tvorby stagnace krve a stabilizaci průtoku krve.

Čaj z granátového jablka během těhotenství

Obsah železa a vitamínů B hovoří o výhodách čaje z granátového jablka z Turecka během těhotenství, ale existuje řada omezení, která by žena měla vzít v úvahu, aby nepoškodila její zdraví.

 • Železo a kyselinu listovou potřebuje během prvního trimestru zejména těhotná žena. Ve třetím trimestru se zvyšuje schopnost těla reagovat na rostlinné složky, takže s nápojem byste měli být opatrní;
 • Čaj z granátového jablka, nalitý na listy, květy nebo zrna, se liší v koncentraci základních látek od čaje s přidáním džusu nebo slupky, proto se během těhotenství dává přednost první možnosti;
 • Pokud má nastávající matka zvýšenou kyselost žaludku nebo má souběžné problémy se střevy, je lepší odmítnout nápoj úplně vypít.

Kontraindikace čaje z granátového jablka

Kromě blahodárných vlastností může čaj z granátového jablka z Turecka vyvolat v těle nežádoucí reakce. Je to kontraindikováno:

 • lidé trpící chronickým onemocněním žaludku, střev nebo slinivky břišní;
 • ti, kteří trpí zvýšenou citlivostí dásní (obsah kyseliny může vyvolat exacerbaci a vést ke zvýšené citlivosti zubů);
 • ti, kteří mají alergické reakce na granátové jablko;
 • děti do 3 let: po dosažení tohoto věku se nápoj postupně zavádí v malých dávkách.

Kromě toho může při častém příjmu čaje z granátového jablka dojít k předávkování. Jeho příznaky se projevují jako nadbytek koncentrovaných látek:

 • slabost, letargie;
 • ospalost;
 • zvýšené pocení;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • mírný závrat.

Tyto příznaky také naznačují, že došlo nejen k přesycení, ale také k poklesu krevního tlaku v důsledku nekontrolovaného příjmu nápoje.

Závěr

Výhody a poškození čaje z granátového jablka z Turecka závisí na tom, jak a z čeho se nápoj vyrábí. U lidí s nízkým krevním tlakem se může zhoršit. Pro ty, kteří nepodléhají tlakovým poklesům, se bude čaj z Turecka zdát božsky užitečný, schopný povzbudit a energizovat.

Recenze čaje z granátového jablka z Turecka

Petrova Irina Sergeevna, 56 let, Kamenogorsk
Moje rodina a já milujeme cestování. Manžel rád navštěvuje Turecko, miluje tuto zemi pro její národní chuť a tradice. V poslední době se stal milovníkem tureckého čaje z granátového jablka, rozumí tomu, jak správně, z čeho ho vařit, co přidat. Zamiloval jsem si květinový čaj z granátového jablka, jedná se o příjemný bylinný nálev se specifickou chutí, piji ho s užitkem a velkým potěšením. Manžel dává přednost silnému pití bez zbytečných složek.
Siluanova Nadežda Igorevna, 66 let, Magnitogorsk
Nejprve mi dcera přinesla čaj z granátového jablka z Turecka. Od té doby jsem na tom začal být závislý a teď si vařím sám. Můj neustále vysoký tlak odstraní pouze šálek teplého zdravého zeleného čaje s granátovým jablkem. V létě ho vařím a beru s sebou v láhvi na procházky. Tímto způsobem se mi daří vyhnout se zdravotním problémům a vychutnat si svůj oblíbený nápoj. Chci navštívit Turecko a vyzkoušet tradiční složení.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce