Šťáva z černého rybízu: recepty na zimu

Sklizeň ovoce a bobulí umožňuje člověku získat v chladném období potřebnou část vitamínů. Šťáva z černého rybízu na zimu je skutečnou zásobárnou živin a mikroelementů. Široká škála receptů vám umožní vybrat si dokonalý nápoj, který ocení všichni členové rodiny.

Výhody a poškození šťávy z černého rybízu

Nápoj vyrobený z tohoto bobule je vynikající tonikum. Po dlouhou dobu pomáhal obnovit sílu po pracovním dni a také působil jako obecné tonikum během nedostatku vitamínů. Šťáva pomáhá odstraňovat škodlivé toxiny z těla, čistí ledviny a močové cesty.

Podle lidových receptů šťáva z černého rybízu účinně bojuje proti vředům žaludku a dvanáctníku. Pomáhá také při nízkokyselinové gastritidě. Nápoj se používá jako doplňkový lék při léčbě onemocnění jater a trávicího systému.

Důležité! Mezi živinami, které se v bobulích rybízu nacházejí, jsou vitamíny C, B1, B2, D, E, K a P. Jsou také bohaté na železo a draselné soli.

Vitamin C, který je ve velkém množství obsažen v bobulích, má vynikající účinek na tělo při nachlazení. Pomáhá zmírnit příznaky chřipky a nachlazení, jako jsou bolesti hlavy a ucpaný nos. Šťáva je nejničivější pro takové virové kmeny, jako jsou A2 a B.

Přes veškerou užitečnost existuje několik omezení používání tohoto bobulového nápoje. Na prvním místě u kontraindikací je individuální nesnášenlivost ke složkám produktu, stejně jako sklon člověka k alergickým reakcím. Sacharidy obsažené v bobulích ve velkém množství jsou kontraindikovány pro lidi s nadváhou, cukrovkou. Nedoporučuje se konzumovat šťávu z černého rybízu u lidí, kteří nedávno prodělali mozkovou mrtvici nebo infarkt.

Jak připravit šťávu z černého rybízu

K přípravě kvalitního nápoje je nutné přistupovat k procesu přípravy hlavní přísady se zvláštní odpovědností. Čerstvě sklizené bobule musí být pečlivě tříděny - aby se odstranily listy, hmyz a různé cizí předměty. Ocas a zbytek květu jsou odstraněny z každé bobule.

Důležité! Je nutné odstranit zkažené ovoce - i několik shnilých bobulí může zkazit budoucí nápoj.

Po několik století se sklizeň černého rybízu naučila získávat z něj šťávu několika způsoby. Všechny tyto metody jsou tradičně rozděleny do 2 velkých skupin - s odšťavovačem a bez něj.

Šťáva z černého rybízu přes odšťavňovač

Nejjednodušší je použití odšťavňovače na lahodný nápoj. Vaření šťávy z černého rybízu přes odšťavňovač na zimu značně usnadňuje celý proces konzervování pro ženy v domácnosti. Bobule jsou umístěny v misce odšťavňovače, zařízení je zapnuto, po kterém je hotový nápoj nalit speciálním otvorem. Koláč, který zbývá z bobulí, se vyhodí.

Existují 2 typy odšťavňovačů - šroubové a odstředivé. K získání kapaliny z černého rybízu se nedoporučuje používat dražší modely šneku.I když jsou schopni vytlačit každou poslední kapku šťávy, jednoduchý odstředivý odšťavňovač to zvládne mnohem rychleji.

Šťáva z černého rybízu bez odšťavňovače

Abyste si mohli napít bez použití odšťavňovače, budete muset věnovat trochu více času a úsilí. Mezi všemi metodami jsou 3 nejoblíbenější:

 1. S mlýnkem na maso. Bobule jsou umístěny do mísy na maso a rolovány na nejmenším roštu.
 2. Pomocí mixéru. Z plodů se vyrábí homogenní pyré. Můžete použít ruční mixér i stacionární mixér.
 3. S pomocí zamilovanosti. Bobule jsou rozdrceny, aby se šťáva dostala dovnitř.

Přes různé úpravy je společným bodem všech metod příprava bobulovité kaše. Přeceďte to, abyste získali čistý džus. K tomu se nejlépe hodí jemné síto nebo gáza svinutá v několika vrstvách.

Recepty ze šťávy z černého rybízu na zimu

Výsledný koncentrát z černého rybízu se zřídka používá jako hotový nápoj. I když existují lidé, kteří upřednostňují čistý produkt, většina jej doplňuje všemi druhy přísad. První místo mezi takovými přísadami s jistotou zaujímá cukr - kromě sladkosti je to také vynikající konzervační prostředek, který může prodloužit trvanlivost po dlouhou dobu. Mnoho lidí nahrazuje cukr medem - to doplňuje chuť a aroma nápoje.

Důležité! Vůně připravené šťávy lze zlepšit také přidáním bylin, jako je máta nebo tymián.

Mezi doplňky nápoje můžete použít i jiné odrůdy rybízu, stejně jako různé ovocné a bobulové plodiny. Černý rybíz se hodí k červeným bobulím. Recepty na pití s ​​přídavkem jablek a malin jsou velmi oblíbené.

Jednoduchý recept na šťávu z černého rybízu

Jelikož černý rybíz v koncentrované formě má spíše silnou chuť, odborníci doporučují při vaření přidávat malé množství čisté vody. Pro recept budete potřebovat:

 • 3 kg černého rybízu;
 • 250 g cukru;
 • 300 ml vody.

Plody jsou hněteny drcením, smíchány s tekutinou a zapáleny. Poté, co se směs vaří, se teplo sníží a bobule se vaří půl hodiny. Kapalina je ochlazena a filtrována z bobulí.

Důležité! Proces filtrování může trvat poměrně dlouho. V průměru toto množství jídla trvá 2-3 hodiny.

Čistá šťáva se smíchá s cukrem a vloží se zpět na sporák. Kapalina se vaří na středním ohni po dobu 15 minut. Hotový nápoj se ochladí a nalije do připravených sterilizovaných nádob.

Šťáva z černého rybízu bez cukru

Nápoj bez cukru je považován za nejužitečnější - bude obsahovat maximální množství živin a vitamínů. Tento recept vytvoří koncentrovanou šťávu z černého rybízu. K jeho přípravě budete potřebovat 2 kg bobulí a 150 ml převařené vody.

Plody jsou rozdrceny jakýmkoli vhodným způsobem, smíchány s vodou a umístěny na sporák. Je velmi důležité pravidelně míchat směs bobulí, aby nedošlo k popálení. Půl hodiny po začátku vaření se pánev vyjme ze sporáku, šťáva se přefiltruje přes gázu složenou v několika vrstvách. Hotový nápoj se nalije do plechovek, které jsou srolované pod víčky.

Šťáva z černého a červeného rybízu

V kombinaci červeného a černého rybízu se rodí jedinečná bobulová chuť. Nápoj bude zahrnovat všechny příznivé vlastnosti obou odrůd. Pokud je to žádoucí, může být oslazeno trochou cukru. K vaření budete potřebovat:

 • 1 kg černého rybízu;
 • 1 kg červeného rybízu;
 • 500 ml vody;
 • cukr podle chuti.

Směs bobulí se rozemele v mixéru nebo v mlýnku na maso, přidá se k ní voda a pošle se do ohně. Když se směs vaří, oheň se sníží na minimum a za stálého míchání se vaří půl hodiny. Během této doby se většina vody vaří a zůstane pouze koncentrovaný bobulový nápoj. Po namáhání je šťáva ochutnána - pokud je příliš kyselá, můžete přidat 200-300 g cukru.Hotový produkt se nalije do plechovek a odešle se k dalšímu skladování.

S přídavkem jablek

Jablka, stejně jako černý rybíz, jsou vynikajícím zdrojem vitamínů. Kromě svých neuvěřitelných výhod mohou nápoj obdařit vynikající chutí a jemnou ovocnou vůní. Pokud se k přípravě nápoje používají sladké a kyselé odrůdy, je vhodné do hotového produktu přidat malé množství cukru. Pro recept budete potřebovat:

 • 1 kg čerstvých jablek;
 • 1 kg černého rybízu;
 • 300 g cukru.

Nejprve se džusy připravují samostatně. Jablka jsou oloupána a zbavena jader, poté jsou odeslána do odšťavňovače. Černý rybíz je vymačkán stejným způsobem. Pak se oba nápoje smíchají, přidá se k nim cukr. Výsledná směs se umístí na kamna, přivede se k varu, vaří se 10-15 minut a poté se odstraní z tepla. Když se hotový džus ochladí, nalije se do sterilizovaných nádob a uskladní se.

S medem a mátou

Med byl vždy považován za jeden z nejlepších lidových prostředků. V kombinaci s černým rybízem se nápoj může stát skutečnou vitamínovou bombou, která se snadno zbaví nachlazení. Máta zase přidává jedinečnou vůni, která nikoho nenechá lhostejným. K přípravě takového nápoje musíte:

 • 2 kg černého rybízu;
 • 250 ml vody;
 • 150 g tekutého medu;
 • malá banda máty.

Bobule jsou rozdrceny drcením, smíchány s vodou a přivedeny k varu. Za stálého míchání se směs vaří po dobu 15-20 minut, poté se ochladí a vymačká, aby se získala čistá kapalina. Přidá se k němu med, promíchá se a vaří se s celými lístky máty po dobu 10 minut. Použité listy se dají do sklenic spolu s nápojem.

S malinami

Maliny, jako med, jsou vynikajícím lékem na nachlazení. Má jasnou chuť, která v kombinaci s černým rybízem z něj činí vynikající bobulovitý nápoj. V závislosti na odrůdě bobulí můžete podle chuti přidat trochu cukru. K receptu potřebujete:

 • 1 kg černého rybízu;
 • 1 kg malin;
 • 300 ml vody;
 • 200-300 g cukru.

Bobule se smíchají a nechají se projít mlýnkem na maso. Do směsi bobulí se přidá voda a nechá se 20 minut vařit. Po ochlazení je směs vyždímána přes jemné síto nebo gázu složenou v několika vrstvách. Pokud je výsledná šťáva příliš kyselá, přidá se k ní cukr a vaří se 5 minut. Teprve poté je nalita do plechovek a odeslána do skladu.

Podmínky skladování

Šťáva z černého rybízu může být při správném dodržení technologie přípravy skladována až 6-8 měsíců. Přídavek cukru do hotového výrobku zároveň zvyšuje jeho trvanlivost až 12 měsíců. Nezanedbávejte také sterilizaci - tato akce pomůže chránit šťávu před vývojem škodlivých mikroorganismů.

Aby byla trvanlivost bobulového džusu co nejdéle, je nutné k zajištění správných podmínek zaujmout odpovědný přístup. Tmavá místa, která nejsou vystavena přímému slunečnímu záření, jsou nejlepší. Ideální skladovací teplota je 4–8 stupňů.

Závěr

Šťáva z černého rybízu na zimu vám umožní uchovat všechny užitečné vitamíny a minerály z čerstvých bobulí. V kombinaci s jiným ovocem a různými přísadami můžete získat vynikající produkt, který svou chutí ohromí i toho nejnáročnějšího labužníka.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce