Rybízový kvass recepty

Vařit nejen z krusty, ale také z nejrůznějších bobulí, listů a bylin. Nejoblíbenější v ruské kuchyni je rybízový kvas, který se velmi snadno připravuje, nevyžaduje velké výdaje a je velmi chutným a výživným nápojem.

Užitečné vlastnosti kvasu rybízu

Jakýkoli kvas je pro člověka dobrý. Především je to cenné pro trávicí systém. Nápoj působí na tělo stejným způsobem jako kefír:

 • zlepšuje průběh trávicích, metabolických procesů;
 • normalizuje mikroflóru gastrointestinálního traktu;
 • zlepšuje stav srdce, cévního systému.

Samotný rybíz je navíc velmi užitečné bobule. Je považován za bohatý zdroj vitamínů, organických kyselin, stopových prvků a dalších látek. Bobule je obzvláště bohatá na vitamin C, který je nejsilnějším antioxidantem nezbytným pro mnoho životně důležitých procesů v těle.

Rybízový kvass recepty

Přišlo léto a já chci mít po ruce osvěžující nápoje, které lze kdykoli vyjmout z chladničky a zbavit se žízně způsobené intenzivním teplem venku i uvnitř. Rybízový kvas by byl dobrou volbou, zejména proto, že sezóna zrání bobulí již začíná.

Kvas z černého rybízu

Pokud je venku zima a nejsou tam žádné čerstvé bobule, zmrazené budou v pohodě. Rybízu musí být ponecháno dostatek času na rozmrazení při pokojové teplotě. Nejprve nalijte vše do smaltované pánve, dobře rozdrťte dřevěným paličkou. Bobule se pod tlakem otevřou a vydávají šťávu. To by se dalo udělat na mixéru, ale jeho nože sekají příliš jemně a následně bude obtížné nápoj filtrovat. Přidejte do drceného rybízu celý objem vody uvedený v receptu.

Složení:

 • rybíz - 0,3 kg;
 • cukr - 0,3 kg;
 • voda - 3 l;
 • rozinky - 0,02 kg;
 • vinné droždí - podle pokynů;
 • skořice - na špičce nože.

Souběžně je nutné nastartovat droždí. To bude trvat asi 15-20 minut. Můžete použít jakékoli droždí určené k výrobě nápojů, ale raději ne pečení. Nalijte malé množství, asi špičky nože, do sklenice vody a připravte cukrovou zálivku. Vše dobře promíchejte a odložte stranou.

Nalijte bobulovitý nálev do 3litrové nádoby, přidejte cukr, rozinky, skořici. To vše míchejte dřevěnou lžící, dokud se cukr zcela nerozpustí ve vodě. Nalijte kvasnicový roztok ze sklenice do nádoby, znovu promíchejte. Nechejte několik dní při pokojové teplotě kvasit. Hrdlo plechovky lze zakrýt gázou nebo lze instalovat vodní uzávěr.

Na konci fermentačního procesu musí být nápoj odstraněn ze sedimentu filtrací přes jemné síto. Přefiltrujte přes látkový filtr. Vyčištěný kvas vložte na několik hodin do chladničky a můžete jej vypít.

Důležité! Sklenice by měla být naplněna budoucím kvasem až na samý vrchol, aby byl prostor pro proces fermentace.

Existuje také další recept.

Než začnete s extrakcí šťávy, černý rybíz umyjte, odloupněte větvičky, zbytky a přeneste do cedníku, aby přebytečná tekutina mohla odtéct. Poté je rozmačkejte, abyste na bobulích popraskali slupku a odtud odtékala šťáva.

Složení:

 • šťáva (černý rybíz) - 1 l;
 • voda - 4 l;
 • cukr - 0,1 kg;
 • droždí - 15-20 g.

Rozpusťte droždí a čtvrtinu uvedeného objemu cukru v polovině sklenice teplé vody. Nalijte zbytek vody do hrnce a přiveďte k varu, nalijte šťávu a přidejte zbývající cukr.Udržujte na mírném ohni po dobu 10 minut. Ochlaďte, dokud není teplý, přidejte kvasnicový startér. Přesuňte fermentační roztok na čtyři dny na teplé místo. Nalijte hotový nápoj do lahví, korku a uchovávejte v chladničce.

Kvas z červeného rybízu

Rybíz důkladně opláchněte a hnětte dřevěným drcením, dokud nedosáhnete jednotné konzistence.

Složení:

 • rybíz - 0,8 kg;
 • cukr - 0,4 kg;
 • voda - 3 l;
 • droždí - 25 g;
 • kyselina citronová - 3 g.

Smíchejte droždí s krystalovým cukrem. Zřeďte v litru teplé vody. Zbývající 2 litry zahřejte do horka a nalijte do bobulové hmoty. Vložte pánev s bobulovým nálevem do ohně a přiveďte k varu, ale ihned vyjměte. Odložte na tříhodinovou infuzi.

Poté nápoj napněte, přidejte droždí a kyselinu citrónovou. Nechte se toulat dvanáct hodin. Poté nalijte do plastových (skleněných) lahví a odešlete k uložení do chladničky.

Kvas z bobulí a listů rybízu

Umyjte rybíz, promíchejte a přeneste do nádoby spolu s cukrem. Vařte listy ve 2 litrech vody po dobu 5 minut a poté okamžitě nalijte do nádoby s bobulovou hmotou. Počkejte, až vše vychladne, přidejte droždí.

Složení:

 • rybíz (černý) - 0,5 kg;
 • voda 2 l;
 • listy rybízu (čerstvé) - 20 ks .;
 • cukr - 1 polévková lžíce .;
 • droždí - ½ lžičky.

Po 2-7 dnech by měl být kvas naplněn při pokojové teplotě. Lze jej považovat za hotový, když přestane být cítit vůni kvasinek. Doba trvání infuze závisí na teplotě okolí, takže počet dní se může lišit. Přeceďte nápoj přes hustý hadřík, nalijte do lahví a vložte do chladničky pro skladování.

Kvas bez kvasnic

Tento nápoj lze připravit jak z černého rybízu, tak z červeného. V obou případech bude kvass chutný a osvěžující.

Složení:

 • rybíz (červený, černý) - 0,5 kg;
 • voda - 2 l;
 • cukr - 120 g;
 • rozinky - 6 ks.

Bobule rybízu nelze z větví odstranit, stačí je jen dobře opláchnout. Ponořte do vody s vroucí vodou, několik minut duste na mírném ohni a poté nechejte vařit pod víkem, dokud není částečně ochlazeno. Když se vývar zahřeje (35-40 stupňů), přeceďte ho přes síto, přidejte cukr a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Nalijte do láhve, přidejte rozinky. Po 2-4 dnech trvejte na pokojové teplotě a poté vložte do chladničky.

Důležité! Je nežádoucí házet hodně rozinek, aby proces fermentace nebyl příliš silný. V opačném případě bude problematické otevřít láhev kvasu - veškerý jeho obsah může snadno skončit na stropě a stěnách.

Obsah kalorií

Černý a červený rybíz jsou nízkoenergetická jídla. Kvas z nich vyrobený bude mít podstatně vyšší obsah kalorií než samotné bobule. To je způsobeno skutečností, že nápoj obsahuje další přísady, například cukr, který má vysokou energetickou hodnotu.

Obsah kalorií se zpravidla pohybuje v rozmezí 200-300 kcal / 1 l produktu, v závislosti na dostupnosti dalších složek a jejich množství. Díky tomu rádi pijí kvas během půstu. Lékaři doporučují užívat jej pacientům během období zotavení po vážném onemocnění.

Podmínky skladování

Kvass je dobře skladován na chladných místech, například ve sklepě, suterénu. Měl by být pevně zazátkovaný a jeho trvanlivost nepřesáhne 3–5 dní. V městských podmínkách je nejlepší nechat nápoj v chladničce po dobu 7 dnů, ne déle. Nejužitečnější kvas je ten, který byl skladován maximálně tři dny. V důsledku pokračující fermentace se zvyšuje obsah alkoholu v nápoji. Po otevření nádoby musí být kvas spotřebován maximálně do dvou dnů, v budoucnu se stane nepoužitelným.

Pozornost! Láhve pro skladování nápoje by neměly mít více než 1 litr objemu.

Závěr

Kvas z rybízu může být vyroben z jakéhokoli druhu rybízu, červeného nebo černého. V každém případě to bude chutné, zdravé a osvěžující!

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce