Kombucha pro gastritidu, žaludeční vředy: prospěšné vlastnosti, jak to ovlivňuje

Medusomycete nebo kombucha je kolonie mikroorganismů v symbióze - octové bakterie a kvasinkové houby. Po napuštění přemění živný roztok z cukru a čajových lístků na příjemně osvěžující kombuchu nápoj a používá se k léčbě mnoha onemocnění. Kombucha na žaludeční vředy je většinou lékařů přísně zakázána, i když uznávají její příznivý účinek na gastrointestinální trakt.

Lékaři důrazně nedoporučují pít kombuchu na žaludeční vředy.

Složení a hodnota kombuchy

Medusomycete "žije" v živném roztoku vody, čajových lístků a cukru. Léčivé vlastnosti získává v důsledku vitální aktivity mikroorganismů. Nejprve kvasinkové houby rozloží sacharózu na alkohol a oxid uhličitý, poté začnou působit octové bakterie.

Výsledkem je nápoj se složitým, plně nepochopeným chemickým složením. Je známo, že obsahuje:

 • organické kyseliny;
 • alkohol;
 • Sahara;
 • stopové prvky;
 • alkaloidy;
 • vitamíny;
 • enzymy;
 • lipidy;
 • purin;
 • antibiotické medúzy;
 • pigmenty.

Kombucha je probiotikum s vlastnostmi:

 • antioxidant;
 • imunostimulace;
 • antimikrobiální;
 • baktericidní;
 • antibiotikum;
 • protizánětlivý;
 • léky proti bolesti;
 • tonikum.

Při správném užívání má kombucha příznivý účinek na všechny orgány a systémy, i když má kontraindikace. Ale pouze nápoj, který byl připraven po dobu nejméně 5 dnů, má léčivý účinek. Pro léčbu většiny nemocí se používá 7-10 dní.

Důležité! Mladý nálev kombuchy není nic jiného než osvěžující nápoj s nízkým obsahem alkoholu, navíc sladký. Nepřinese to výhody, ale může ublížit.

Je kombucha dobrá pro žaludek

Účinek kombuchy na žaludek je způsoben jejím složením. Pokud neexistují žádná vážná onemocnění a infuze se používá k profylaktickým účelům, bude akce mimořádně pozitivní.

Nápoj z medúzy je také užitečný při léčbě žaludku. Vlastní užívání je však riskantní, infuze obsahuje příliš mnoho složek, které dráždí sliznici. Jejich účinek lze samozřejmě neutralizovat jinými produkty, ale ne úplně.

Přípravek Kombucha by měl být používán k léčbě žaludku pouze po konzultaci s lékařem. Lékař možná nevěří na léčivou sílu kombuchy, ale neměl by dávat úplný zákaz užívání infuze.

Jak kombucha ovlivňuje žaludek

Účinek infuze medúz na žaludek je nejednoznačný a není zcela objasněn. Možná proto většina zdrojů poukazuje na příznivý účinek symbiontu na gastrointestinální trakt jako celek a podrobně popisuje jeho účinek na střeva a další orgány. Snaží se jemně obejít žaludek. Nebo dávají velmi málo vágních informací.

Infuze medusomycete stimuluje sekreci žaludeční šťávy, proto se často doporučuje u gastrointestinálních onemocnění, které se zhoršují snížením sekreční funkce. Ale ne během exacerbace.

Na druhou stranu, se zvýšenou kyselostí žaludku může být kombucha škodlivá.Zvyšuje sekreční funkci. Výsledkem je, že kyselina chlorovodíková, která se již vylučuje v přebytku a dráždí sliznici žaludku, se ještě zvětší, což může vést k vředu.

Kombucha obsahuje organické kyseliny a alkohol, které dráždí žaludeční stěny. Na jedné straně zlepšuje trávení a střevní pohyblivost, na druhé zvyšuje zánět.

Názory na účinky kombuchy na trávicí systém jsou smíšené

Ale ne všechno je tak jednoduché. Kombucha má vlastnosti ke zmírnění zánětu a bolesti a dokonce hojí rány. Obsahuje antibiotické medúzy, které mohou léčit některé formy vředů.

Kombucha navíc odstraňuje z těla odpad a toxiny, které mohou být produktem i příčinou gastrointestinálních onemocnění. Má imunostimulační účinek, který sám urychluje zotavení a zvyšuje odolnost těla.

Kombucha zlepšuje mikroflóru a aktivuje regeneraci buněk. To má zásadní význam při léčbě gastrointestinálních onemocnění, zejména těch, která souvisejí s poškozením sliznice.

Důležité! Příznivé vlastnosti kombuchy pro žaludek jsou nepopiratelné, ale obsahuje mnoho látek a sloučenin, které dráždí sliznici a mohou vést k exacerbaci onemocnění. Lepší je pod lékařským dohledem.

Je možné použít kombuchu na žaludeční onemocnění

U stávajících onemocnění žaludku lze nápoj z medusomycete užívat nezávisle s nízkou nebo normální kyselostí a pouze během období remise. V ostatních případech je nutné konzultovat se zkušeným gastroenterologem. Pokud neví o léčivých vlastnostech medusomycete nebo jim nevěří, měli byste požádat o radu jiného lékaře.

Důležité! V každém případě je nemožné léčit žaludeční onemocnění kombuchou samostatně.

Se zvýšenou kyselostí žaludku

Kombucha pro gastritidu s vysokou kyselostí a jinými onemocněními gastrointestinálního traktu, spojenými se zvýšenou sekreční funkcí, se vůbec neberou nebo se nepijí pod dohledem lékaře. To znamená, že když vše funguje dobře, musíte alespoň jednou týdně navštívit odborníka, pokud se nedoporučují častější návštěvy. Je informován o všech změnách stavu, nejen o bolesti.

Současně pijí kombuchu se zředěnou vodou nebo s přísadami - infuze léčivých bylin, medu. Nemůžete vybrat další komponenty sami, stejně jako změnit jejich proporce, dávkování.

Med se používá zvláště opatrně jako přísada. Je to biologicky aktivní látka a je docela silná. Může to být prospěšné nebo způsobit značné poškození těla. Na jedné straně med neutralizuje působení kyselin obsažených v infúzi medúz, na druhé straně je sám o sobě dráždivý. Navíc je to poměrně silný alergen a intolerance se projevuje v různých formách, včetně kumulativní, když člověk postupně onemocní.

Důležité! Existuje pouze jeden závěr - kombuchu je možné užívat při onemocněních gastrointestinálního traktu s vysokou kyselostí pouze tehdy, pokud pacient našel odborníka, který důkladně rozumí dané problematice. Ve všech ostatních případech se musíte obrátit na jiné prostředky a zapomenout na kombuchu.

Před užitím kombuchi je nutná kompetentní konzultace s odborníkem

S gastritidou

Kombucha lze během remise pít na gastritidu s nízkou nebo neutrální kyselostí. Během exacerbace je dohodnuta schůzka s lékařem, je docela možné, že ji zahrne do terapie. Je však nutné se poradit, protože nápoj má tendenci zvyšovat účinek bylin a některých léků.

U atrofické gastritidy je lepší zapomenout na kombuchu. Pokud ovšem pacient nenajde mimořádně kompetentního lékaře nebo se neúčastní programu ke studiu působení medusomycete na tělo.

Faktem je, že atrofická gastritida je velmi nepříjemná forma, která může nejen degenerovat do vředu, ale také vést k tvorbě nádorů. Onemocnění je spojeno se silnou bolestí, vyjádřenou řídnutím a dystrofickými změnami na sliznici. Lékaři se ji znovu snaží nerušit gastroskopií a dalšími studiemi, takže první projevy onkologie mohou zůstat bez povšimnutí.

Se žaludečními vředy

Kombucha je obvykle přísně kontraindikována pro žaludeční vředy. To je způsobeno dráždivým účinkem sloučenin obsažených v infuzi. Mohou zvýšit zánět sliznice, je těžké si představit, co alkaloidy, organické kyseliny a další agresivní sloučeniny způsobí raně, kterou je vřed.

Je pravda, že existuje několik „ale“. Kombucha má hojení ran, antibiotické, protizánětlivé a další vlastnosti, které přispívají k tvorbě jizev. Stojí tedy za to vystavit jej látkám s opačným účinkem v naději, že výsledek bude pozitivní.

Kombucha připravená doma by se neměla pít s vředem. Existuje ale antibiotická medúza, která ničí bakterii Helicobacterpy lori, která je často příčinou onemocnění. Kazašští vědci patentovali lék Medusomycetin, získaný extrakcí látek z Kombuchy, který je účinný při léčbě vředů. Antibiotický výzkum pokračuje.

S duodenálním vředem

Zákaz užívání kombuchy na duodenální vřed je způsoben stejnými důvody jako poškození žaludku. Infuzi můžete pít pouze během období remise na doporučení lékaře.

Jak pít kombuchu pro žaludeční výhody

Většina světové populace trpí žaludečními chorobami. Jsou dobře prozkoumány a lze je léčit léky a bylinami. Kombucha zde není poslední nadějí. Pokud existují sebemenší pochybnosti o tom, že je infuze bezpečná, musíte ji odmítnout.

Kombucha na žaludeční onemocnění se pije pouze naředěná, často v kombinaci s bylinkami. Někdy se do nápoje přidává med.

Recepty

Kombucha se obvykle užívá s bylinnými infuzemi k léčbě onemocnění žaludku. Recept musí být dohodnut s lékařem, protože nemoc u všech lidí probíhá jinak. Některé rostliny navíc zvyšují sekreční funkci, jiné ji zpomalují, mají vlastnosti, které podporují proces obnovy a zhoršují bolestivý stav.

Někdy se kombucha připravuje bez použití čajových lístků - s použitím léčivých bylin. Za tímto účelem je 100 g kolekce napařeno 1,5 litru vroucí vody a trvá na tom přes noc. Cukr se přidává pouze ráno, úplně se rozpustí v kapalině. Nalijte medúzy, trvejte nejméně 7 dní.

Kombucha lze kombinovat s bylinnými nálevy

Hotový nápoj naplněný po dobu 7-9 dnů se užívá preventivně 1-2krát ročně. Kurz je 1,5-2 měsíce. Dávka je 100 ml najednou. Schéma recepce na snídani - půl hodiny před jídlem;

 • oběd - 60 minut před nebo po jídle, po 1-2 hodinách;
 • večeře - 3 hodiny po jídle nebo 30-60 minut před spaním.
Důležité! Kombucha na prázdný žaludek, zejména pro pacienta, je velkou zátěží. Je nutné se poradit s lékařem o možnosti jeho použití před jídlem, aby nedošlo k exacerbaci.

Bylinkový recept 1

Budete potřebovat sklenici vody a hotovou 7-9denní infuzi kombuchy, 2 polévkové lžíce. lžíce medu, 2 lžíce. l. bylinná sbírka. Pro jeho přípravu se léčivé rostliny odebírají v následujících poměrech:

 • skořicové šípky - 4;
 • sushi slepice - 4;
 • plody fenyklu - 3;
 • květy měsíčku - 3;
 • kořen lékořice - 2;
 • tráva cyanózy - 2;
 • květiny podběl - 1;
 • kopřiva - 1;
 • řebříček - 1;
 • máta peprná - 1.

Příprava:

 1. Bylinky se drtí a mísí.
 2. Oddělte 2 lžíce. l. sběr, zalijeme vroucí vodou.
 3. Vaříme 10 minut.
 4. Zabalit, trvat na tom.
 5. Po ochlazení se směs filtruje.
 6. Přidejte med a kombuchu.

Pijte 1 sklenici denně, ve 3 dávkách (70 ml), 40 minut po jídle.

Recept s centaury, calamus a hodinky

K přípravě směsi budete potřebovat sklenici vody a 7-9denní kombuchu, 2 polévkové lžíce. l. léčivý poplatek, 1 polévková lžíce. l. Miláček. Byliny se berou v tomto poměru:

 • centaury - 2;
 • kořen kalamusu - 2;
 • třílisté hodinky - 2;
 • nakrájená pomerančová kůra (ne kůra!) - 2;
 • pelyněk - 1.

Příprava infuze je stejná, jak je popsáno výše. Pouze kolekce bylin se vaří po dobu 15 minut.

Vezměte 1/2 šálku jednu hodinu před jídlem. Délka léčby je 3 měsíce.

Pravidla přijetí

Fermentovaný nálev musí být naředěn vodou nebo bylinným odvarem. Musíte začít užívat s dávkou nepřesahující 100 ml, pokud recept neposkytuje ještě nižší dávku.

Zahřívání nápoje zvyšuje jeho vlastnosti, chlazení - prodlužuje účinek. Pokud v receptu nejsou žádné zvláštní pokyny, měla by mít infuze pokojovou teplotu.

Při přidávání medu do kombuchy buďte opatrní. Na jedné straně zvyšuje baktericidní a antibiotické vlastnosti, na druhé straně dráždí sliznici a může sloužit jako alergen.

Důležité! Musíte jen vařit kombuchu s cukrem. Med v důsledku složitých procesů, ke kterým dochází během infuze kombuchy, činí nápoj škodlivým pro vnitřní použití.

Omezení a kontraindikace

Infuze kombuchy je zakázána pro nezávislé použití během exacerbace všech gastrointestinálních onemocnění. S vředem s jakoukoli sekreční funkcí nebo gastritidou zhoršenou vysokou kyselostí jej nelze užít. Výjimkou je jmenování lékaře společně se speciálně vybranou sbírkou léčivých bylin.

Nemůžete pít infuzi kombuchy pro tato onemocnění:

 • hypotenze;
 • cukrovka;
 • některé houbové infekce;
 • alkoholismus.

V některých případech je užívání kombuchy přísně zakázáno.

Závěr

Kombucha nelze opít žaludečními vředy; ve výjimečných případech jej může předepsat ošetřující lékař, například pokud tělo špatně reaguje na obvyklá antibiotika, která ničí bakterie Helicobacter pylori. Infuze medusomycete dobře pomáhá při gastritidě s nízkou nebo neutrální kyselostí během remise. Ještě lépe, pijte to preventivně.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce