Kombucha nepluje (nestoupá): důvody, co dělat

V Americe je kombucha neboli medúza velmi oblíbená a nápoj zvaný kombuchei chutná jako kvas a prodává se v každém supermarketu. Rusové a obyvatelé blízkého zahraničí raději neplatí peníze za něco, co je snadné vařit sami. Ale podivná želatinová hmota, která dává chutný zdravý nápoj, vyžaduje péči a někdy se chová nepochopitelně. Proč se kombucha utopila, ať už je třeba něco udělat, a obecně je to normální nebo ne, je snadné přijít na to.

Proč se Kombucha po rozchodu neobjeví

Je normální, že kombucha po rozdělení klesne na dno plechovky. Jedná se o živý organismus, který je při odtržení jedné nebo více destiček zraněn a musí se zotavit.

Jak dlouho trvá, než se kombucha dostane na vrchol, závisí na několika faktorech. Hlavní část medusomycete se po úspěšném rozdělení, když vstoupí do obvyklého živného média z vody, čajových lístků a cukru, nemusí vůbec utopit. Považuje se za normální, pokud leží na dně plechovky po dobu až tří hodin.

Kombucha po separaci dlouho neplave, pokud byly odebrány dvě nebo více desek nebo byla operace provedena nepřesně. Jedná se o závažné zranění a může zůstat na dně až tři dny. Medusomycetes je nemocný, není na tom nic dobrého, ale je příliš brzy na to, aby spustil poplach.

Mladý tenký talíř a neměl by okamžitě plavat. Až to zesílí, začne fungovat, ve spodní části budou výhonky, které zpracovávají výživný roztok na kombuchu. Před tím leží kombucha na dně nádoby. Pro úspěšnou adaptaci by mělo být množství tekutiny omezeno na minimum.

Doba, kdy byste měli věnovat pozornost symbiontu kvasinkových hub a bakterií kyseliny octové, který nechce plavat ze dna nádoby, přímo závisí na způsobu dělení a tloušťce těla medusomycete:

 1. Stará kombucha s 5–6 talíři by měla po pečlivě provedené operaci okamžitě povstat. Pokud se neobjeví, měl by se alarm spustit po 2–3 hodinách.
 2. Když majitelé vědí, že při dělení desek došlo k nedbalosti, například se ruka třásla, části byly násilím roztrhané, byl použit nůž, přizpůsobení bude trvat déle. Možná budete muset počkat 3 dny.
 3. Mladá kombucha může ležet na dně nádoby od 3 dnů do 2 týdnů. Živný roztok by měl sotva pokrývat tělo medúzy.
Důležité! Pokud okamžitě nalijete 2 litry živného roztoku do nádoby s oddělenou horní deskou, je nepravděpodobné, že by vůbec plavala. Pokud se situace nenapraví, onemocní a zemře.

Seznam důvodů, proč Kombucha nestoupá

Potopení a ponoření Kombuchy na dno plechovky během přípravy kombuchy by samo o sobě nemělo být alarmující. Je to další věc, pokud se dlouho neobjeví. Zralé medusomycete, skládající se z několika desek, by mělo růst za 2-3 hodiny. Při dodržení všech pravidel se používání vysoce kvalitních čajových lístků a vody nemusí vůbec potopit.

Rada! Pokud se dospělá kombucha na začátku vaření potopí po dobu 1–2 dnů, poté se vznáší a začne pracovat, měli by majitelé své jednání přehodnotit.

Dělají něco špatně, a proto medusomycete dostane šok, je nucen věnovat čas adaptaci.

Jakékoli nesrovnalosti v „práci“ kombuchy vyžadují pečlivé studium, možná je medusomycete nemocný

Porušení vnitřního klimatu

Kombucha by neměl stát na slunci. Je však také nemožné odepřít přístup ke světlu. Pokud dáte nádobu na medúzy na tmavé místo, nejdříve klesne na dno, protože kvasinkové bakterie přestanou fungovat, pak onemocní a zemře. To se nestane okamžitě, bude dostatek času na nápravu situace.

Optimální teplota pro udržení medusomycete je 23-25 ​​° C, již při 17 ° C může želatinová látka zemřít. Pokud se ochladí, určitě klesne na dno plechovky.

Důležité! Nejprve je třeba zkontrolovat teplotní režim.

Porušení pravidel péče

Kombucha neplavá ve sklenici, protože je nemocná. Někdy vše zmizí samo po několika dnech adaptace, ale to prodlužuje dobu přípravy kombuchy. Tělo symbiontu je zvednuto bublinkami oxidu uhličitého uvolněného kvasinkami během fermentace. Medusomycete nefunguje, když leží na dně.

Může se stresovat z následujících důvodů:

 1. Pokud to bylo omyto vodou nevařenou, ale z kohoutku, co je v zásadě možné, ale nedoporučuje se to kvůli vysokému obsahu chloru, vápna a jiných nečistot. Trvá určitou dobu, než se medusomycete zotaví z šoku z kontaktu s těmito látkami.
 2. Při provádění hygienických postupů byla použita studená nebo příliš teplá kapalina. Krátkodobé vystavení nevhodným teplotám nebude mít čas způsobit vážné problémy, ale „zneschopní“ medúzy na několik dní. Musíte použít vodu při pokojové teplotě.
 3. Infúze se příliš dlouho nespojovala. Všechen cukr byl zpracován, kombucha se změnila na ocet. Nejprve se medusomycete potopí, poté bude horní deska pokryta tmavými skvrnami, objeví se díry, proces se přesune do spodních vrstev. Houba zemře.
 4. Pokud si připravíte drink ve špinavém nádobí, nic dobrého z toho nebude. Nádobu je třeba pravidelně umýt, opařit vroucí vodou. Zda kombucha zemře, jednoduše se utopí a nefunguje, nebo se ukáže, že je nápoj nekvalitní, záleží na stupni znečištění a chemickém složení látek, které spadly na tělo medúzy.

Porušení pravidel vaření

Kombucha se nezvyšuje, pokud došlo k porušení během přípravy nápoje. Nejčastější:

 • příliš málo nebo příliš mnoho cukru, mělo by to být od 80 do 150 g na litr tekutiny;
 • použití nekvalitního svařování;
 • voda by měla být čistá, převařená, filtrovaná nebo pramenitá, voda z vodovodu je špatně vhodná, protože obsahuje nežádoucí nečistoty, díky nimž se kombucha potápí několik hodin nebo dní;
 • je nemožné nalít cukr na tělo medúzy nebo na nerozpuštěné dno nádoby;
 • teplota kapaliny by měla být pokojová teplota, protože studená kombucha se určitě utopí a horká ji zabije.

Důvody, proč kombucha stojí vzpřímeně ve sklenici

Někdy medusomycete stojí na okraji. Může existovat několik důvodů:

 1. Kontejner je příliš malý. Pokud by se látka vypěstovala ve třílitrové nádobě a poté by se dala do litru, jednoduše by se tam nemohla narovnat a zaujala by vzpřímenou polohu.
 2. Totéž se stane, pokud se pokusí udržet mladou talíř v nádobě užší, než ve které plovala stará houba. Průměr medusomycete zůstane stejný; kvůli těsnosti se otočí na bok.
 3. Mladý jednotlivý talíř zaujme nepřirozenou pozici, pokud je v nádobě příliš mnoho tekutiny.
 4. Dospělé medúzy musí plavat na hladinu. Pokud naplníte nádobu více než 2/3, houba se zvedne k hrdlu, nebude se moci narovnat a převrátí se na bok.
Komentář! Svislá poloha zaujatá medusomycete na krátkou dobu v procesu zvedání ze spodní části by neměla způsobovat poplach.

Pokud kombucha stojí na hraně, nemusí to vždy znamenat její nemoc.

Co dělat, když kombucha dlouho neplavá

Co dělat, když kombucha klesla a po opravě chyb se neobjeví, záleží na tom, jak dlouho v tomto stavu byla. Obvykle potřebuje pomoc.

U mladých medúz je především snížen objem tekutiny. Pokud bylo cukru přidáno méně než 150 g na litr, přidejte sirup.

Zkontrolujte podmínky chovu dospělé kombuchy. Když teplota a osvětlení splňují požadavky těla:

 1. Vytáhněte a kombuchu omyjte převařenou vodou při pokojové teplotě.
 2. Pečlivě prozkoumejte. Pokud je vnější část tmavá, odstraňte ji. Pokud jsou medúzy příliš silné, jsou odstraněny 1-2 horní desky.
 3. Umyjí nádobu a vrátí tam houbu. Nalijte litr živného roztoku oslazeného maximálním množstvím cukru (150 g).
 4. Jsou umístěny na slabě osvětleném místě s teplotou asi 25 ° C.

Pokud medusomycete stále nepluje, část kapaliny se vypustí. I po nemoci by měla houba růst maximálně za 1–2 týdny. Poté se vloží do obvyklého objemu živného roztoku.

Jak se starat o kombuchu, aby se nepotopila

Abyste nehledali důvody, proč se kombucha utopila, musíte se o ni řádně starat. Za prvé:

 • před přidáním do nádoby úplně rozpustit cukr;
 • pro opuštění a vaření použijte čistou převařenou vodu při pokojové teplotě;
 • hotový nápoj včas vypusťte;
 • udržovat teplotu v oblasti 23-25 ​​° С;
 • naplňte nádobu živným roztokem nejvýše 2/3;
 • poskytují jasný, ale chráněný před přímými paprsky polohy;
 • včas opláchněte medúzy a nádobu na přípravu nápoje;
 • používejte vysoce kvalitní čajové lístky;
 • nelijte velké množství tekutiny na mladé, nedávno oddělené talíře najednou.

Závěr

Pokud se kombucha utopila, musíte před spuštěním alarmu pochopit důvody. Někdy to nevyskočí okamžitě kvůli skutečnosti, že medúzy jsou příliš tenké nebo jsou ve vodě nežádoucí nečistoty. I když je houba nemocná, lze ji vyléčit, pokud jsou podmínky optimální.

Komentáře (1)
 1. Moc děkuji za objasnění, měl jsem příliš studenou náplň, doplněnou teplou - už se nepotápí

  15. 1.21 v 10:01
  Alexej
 2. Moc děkuji. Prostě obrovský. Mám houbu, ale nevím, jak se o ni postarat. Vaše informace jsou velmi vítané. Jinak jsem téměř zpanikařil. Málem jsem zabil dítě. Ale teď všechno do sebe zapadalo. Ještě jednou děkuji. Nebuďte nemocní.

  04/02/2020 v 06:04
  Irina
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce