Citronový čaj: výhody a poškození

Citronový čaj je považován za nápoj ruského lidu. Nikdo nebude zpochybňovat zvláštnosti ruských silnic s jejich nerovnostmi. Aby se zabránilo pohybové nemoci, začali cestující do nápoje přidávat citronové klíny. Cizinci tomu říkají ruský nápoj. Kromě svých výhod chutná skvěle i černý nebo zelený čaj s citronem (na obrázku níže).

Složení a obsah kalorií čaje s citronem

Čajový nápoj obsahuje obrovské množství vitamínů, antioxidantů a minerálů, jako je fluorid, hořčík, jodid draselný a měď. Barva čaje bude záviset na zvolené odrůdě, ale plátek citronu nebo vymačkaný džus tekutinu drasticky odbarví.

Ukázalo se, že čajový nápoj s citronem má nízký obsah kalorií. Jedna sklenice obsahuje 6-10 kalorií. Některé přísady, jako je granulovaný cukr, med, kondenzované mléko nebo smetana, však nutriční hodnotu několikrát zvyšují.

Proč je citronový čaj užitečný?

Čajový nápoj s citronem má příznivé vlastnosti:

 1. Přítomnost kyseliny askorbové chrání tělo před nachlazením, podporuje vstřebávání železa a regulaci kolagenu, posiluje krevní cévy a kosti.
 2. Zelený nebo černý čaj, do kterého se přidává citronová šťáva, je vynikajícím způsobem, jak ředit krev a rozkládat tuky. Proto se doporučuje pít tekutinu s citronem ráno před jídlem.
 3. Černý nebo zelený čaj s plátkem citronu má antiseptické vlastnosti a pomáhá zbavit se různých infekcí.
 4. Dokonale uhasí žízeň, obnoví vodní rovnováhu, tónuje a osvěží.
 5. Antioxidanty jsou schopné ničit volné radikály a bránit rozvoji rakovinných buněk.
Pozornost! Citronový čaj je užitečný pro všechny věkové kategorie, doporučuje se dětem k posílení imunity a mužům ke zvýšení potence.

Výhody a poškození zeleného čaje s citronem

Zelený čaj, stejně jako černý čaj, má příznivé vlastnosti. Je však třeba si uvědomit, že všechny produkty nejsou všemi lidmi vnímány stejně. Jde o alergen, který je součástí citronu.

Jaké je použití citronového čaje na nachlazení

Nachlazení nejčastěji předstihuje lidi v období jaro-zima. Když jsem šel ven, opravdu si chci dát šálek horkého čaje. Mnoho matek, které si u dítěte všimly výtoku z nosu, intuitivně přidá kousek citrusů do tonického nápoje.

A to není náhoda, protože citron obsahuje vitamin C, který pomáhá posilovat imunitní systém, díky čemuž se člověk zotavuje rychleji.

Nejen citrusová šťáva obsahuje prospěšné látky. Kůra je také zásobárnou éterických olejů, pektinů, phytoncidů. Proto by se neloupané plátky měly dávat do čaje, aby se zlepšily léčivé vlastnosti v boji proti nachlazení.

Kyselina askorbová je zničena pod vlivem vysokých teplot. Proto je citronový plátek kladen na poslední místo. To znamená, že se nejprve vaří čaj, nalije se do sklenice a poté, když kapalina trochu vychladne, se přidají citrusy.

Výhody citronového čaje pro hubnutí

Mnoho žen, které se rozhodnou zbavit se nadbytečných kilogramů, hledá různé stravovací návyky. Jeden z nich je velmi jednoduchý: zelený čaj s citronovým klínem.Pokud vypijete před jídlem šálek citronového nápoje, můžete nejen snížit chuť k jídlu, ale také očistit tělo od nahromaděných toxinů. Ale jsou to oni, kteří nedovolí tělu normálně fungovat.

Rada! Když se přidá máta, zvýší se prospěšné vlastnosti čaje, protože se cholesterol dále rozkládá.

Úbytek hmotnosti je také optimalizován, protože zelený čaj obsahuje polyfenoly a flavonoidy. Navzdory výhodám citronového nápoje byste se měli poradit s odborníky, protože existuje řada kontraindikací. Místo prospěchu může dojít k nenapravitelné škodě.

Jak pít citronový čaj na hubnutí

Citronový čaj vyrobený podle jakéhokoli receptu je velmi zdravý. Ale nemůžete jej použít bez opatření:

 1. Lékaři doporučují pít ne více než 4 polévkové lžíce. čaj. Toto množství musí být rozloženo po celý den a je nežádoucí pít čaj po 19:00.
 2. Zelený čaj se konzumuje před jídlem, může nejen uspokojit hlad, ale také snížit chuť k jídlu.
 3. Při hubnutí je třeba si uvědomit, že celkový objem kapaliny by neměl být větší než 1,5 litru, včetně zeleného čaje.

Aby se černý čaj s citronem ukázal jako vysoce kvalitní a přinášel výhody, ne škodil, musíte znát některá tajemství:

 1. K vaření používejte dobrý čaj, nejlépe listový.
 2. Před každou čajovou párty uvařte nový nápoj.
 3. Nedoporučuje se přidávat granulovaný cukr a jeho náhražky do citronového čaje.
 4. Musíte si vzít citronovou tekutinu půl hodiny před jídlem.
 5. V noci nemůžete pít, protože můžete ztratit spánek.
Varování! V žádném případě byste neměli jídlo nahradit čajovým nápojem.

Mohu během těhotenství pít citronový čaj?

Těhotným ženám, pokud nemají žádné kontraindikace, není zakázáno pít čaj s citrony. Tento nápoj s nízkým obsahem kalorií a přítomností vitamínů a minerálů vám umožní vyrovnat se s toxikózou.

Není vždy možné vyhnout se nachlazení během těhotenství. A lékaři nedoporučují zneužívat léky. V tomto případě je vařený čaj s citronovým klínem vynikající volbou pro ochranu těla před nachlazením.

Pokud se chcete takovým nápojem hýčkat, pak je během těhotenství lepší vzdát se zeleného čaje a vařit černý čaj. Ještě lépe, heřmánku zalijte vroucí vodou a přidejte plátek citronu. Nebo do nápoje přidejte kromě citronu i lístky máty, meduňky. Ukáže se nejen chutné, ale také zdravé.

Pozornost! Některé ženy před těhotenstvím byly závislé na čaji se zázvorem. Aby se předešlo problémům, je lepší takový nápoj odmítnout.

Jak připravit citronový čaj

Čajové obřady jsou skutečnou svátostí, uměním, kterému se musíte naučit, abyste získali vynikající nápoj, který si zachovává všechny své blahodárné vlastnosti. V Číně se tomuto umění začíná učit od raného dětství.

Tajemství správného čaje

Pravidla:

 1. Konvice musí být suchá a čistá. Musí být zalit vroucí vodou.
 2. Poté se do misek nalije vroucí voda na poloviční objem a ochladí se na 80-90 stupňů.
 3. Množství infuze se vypočítá následovně: na 200 ml vody - 15 g čaje.
 4. Nalijte čajové lístky, zakryjte konvici víčkem a nahoře ručníkem počkejte 2-3 minuty.
 5. Obsah se míchá, výsledná pěna se ponoří do kapaliny.
 6. Poté přidejte převařenou vodu.

A je to, čajový nápoj je hotový, zbývá do něj přidat citrusy. Pro zvýšení blahodárných vlastností a chuti se do černého nebo zeleného čaje s citronem často přidávají pomeranče, šípky, skořice, heřmánek, lipové květy, máta nebo citronový balzám.

Horký zelený nápoj

Zelený čaj má nejen zvláštní chuť, ale také tonizuje a má antiseptické vlastnosti. V kombinaci s citronem se tyto vlastnosti zvyšují.

Složení:

 • vaření - 1 lžička;
 • vroucí voda - 200 ml;
 • citron podle chuti.

Jak vařit:

 1. Nalijte čajové lístky do zahřátého šálku, naplňte vodou, jejíž teplota není vyšší než 90 stupňů.
 2. Zakryjte ručníkem a odložte na 5 minut.
 3. Oddělte listy od kapaliny. Přidat vodu.
 4. Přidejte citrusový klín nebo džus.

Musíte pít chutný a aromatický čajový nálev na prázdný žaludek, pokud se používá ke hubnutí, nebo po jídle, pokud se používá jako tonikum a obecně tonikum.

Skořice

Skořice se často přidává do nápojů na hubnutí a nachlazení. Čaj se skořicí citronu má také diaphoretické vlastnosti. Nápoj se připravuje těsně před použitím. Můžete vypít ne více než 4 polévkové lžíce. den před jídlem.

K přípravě zeleného nápoje budete potřebovat:

 • 1 lžička infuze;
 • 1 polévková lžíce. horká voda;
 • 1 snítka máty;
 • 1 skořicová tyčinka;
 • 1 citronový klín.

Proces vaření:

 1. Počáteční fáze se nijak neliší od výše uvedených doporučení.
 2. Když kapalina trochu vychladne, vložte skořicovou tyčinku a mátou, citron.
 3. Po 5 minutách vyjměte skořici a můžete vypít horký čaj s mátou a citronem.

Studený čaj

V případě nachlazení nebo pokud se chcete zbavit nadbytečných kilogramů, doporučujeme pít teplé nápoje, včetně čaje s citronem. Někteří lidé však dávají přednost pití za studena, protože citrusy nebo jiné přísady v něm lépe zachovávají prospěšné vlastnosti.

Citronový nápoj je obzvláště cenný v horkých letních dnech, kdy se chcete ochladit. Hosté na večírku také neodmítnou. Není těžké připravit takový nápoj, můžete si vzít jako základ jakýkoli recept na čaj s citronem, připravit zdravou vitamínovou tekutinu a dobře ji ochladit.

Se sodou

Pokud použijete následující recept, bude citronový čaj chutnat jako soda, ale připravuje se pouze doma.

K pití s ​​bublinkami budete potřebovat:

 • čajové lístky - 2 lžičky;
 • vroucí voda - 200 ml;
 • sycená voda bez přísad - 150 ml.

Jak připravit neobvyklý citronový čaj:

 1. Připravte si čerstvé čajové lístky, nechte je uvařit a přeceďte.
 2. Po 10 minutách přidejte citrusy a nechte stát.
 3. Nalijte kapalinu do vybrané nádoby s víkem, přidejte perlivou vodu.
 4. Nechte vařit 30 minut, dejte do chladničky a vypijte.

Omezení a kontraindikace

Jak již bylo uvedeno, čaj s mátou, citronem nebo jinými přísadami může být prospěšný i škodlivý. Kdo je kontraindikován v čajovém nápoji s citrusy:

 1. Lidé s alergickou reakcí.
 2. U některých onemocnění střev, zejména u peptického vředu.
 3. Lidé s vysokou kyselostí žaludku musí být s citronovým čajem opatrní.
 4. Žena, která nosí nebo kojí dítě, by neměla přecházet na nadměrnou konzumaci citronového nápoje. Tento produkt by měl být zaváděn postupně v malém množství a měla by být sledována reakce dítěte.

Závěr

Citronový čaj je skvělý nápoj, který nejen uhasí vaši žízeň, ale také obsahuje spoustu živin. Není těžké připravit čajový nálev, byla by tu jen touha.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce