Březová šťáva: zachování šťávy doma na zimu

Březová míza je vynikajícím prostředkem pro léčbu jarní mízy. Nejlepší je pít čerstvé, do dvou nebo tří dnů po sklizni. Poté ztrácí svěžest a užitečné vlastnosti, takže se lidé naučili konzervovat březovou šťávu. Je důležité vědět, jak to udělat správně.

Jak zachovat březovou šťávu

Březový nektar lze zmrazit. To vyžaduje mrazák vybavený systémem „no frost“, který umožňuje rychlé a hluboké zmrazení potravin a nápojů. Tato funkce nebyla u starých chladniček k dispozici, nyní se rozšířil horizont možností. Je nutné zmrazit březový nektar v malých dávkách, protože po rozmrazení po 2 hodinách ztrácí svěžest a začíná se zhoršovat.

Nejlepší je konzervovat březovou šťávu doma. Zde můžete dát volnou ruku fantazii a kulinářským dovednostem. Existují nejneobvyklejší recepty na březový nápoj, například s ananasem, cukrovinkami, dřišťálemi a mnoha dalšími přírodními přísadami k aromatizaci.

Zachovat březový nápoj je docela snadné. To nevyžaduje žádné speciální znalosti ani náklady na materiál. Musíte jen tvrdě pracovat, abyste včas nasbírali sladký březový nektar, a dodržovat základní zásady správné konzervace:

 • zpočátku je bezpodmínečně nutné napít nápoj několika vrstvami organzy nebo gázy, protože často obsahuje různé úlomky, od drobných třísek po midges, nedoporučuje se takový produkt konzervovat, protože nebude dlouho skladován čas;
 • pak přiveďte na +100 stupňů nebo vařte několik minut;
 • před konzervováním nápoje by měly být plechovky sterilizovány v troubě, mikrovlnné troubě nebo v páře;
 • používat zapečetěné kryty určené ke konzervaci, je také nutné je sterilizovat
 • další složky ve formě bylin, ovoce, před konzervací, ponořte do vroucí vody, díky čemuž budou co nejčistší;
 • přidejte cukr, množství závisí na chuti. Obvykle se na 3 litry konzervace položí 0,5 šálku krystalového cukru, ale můžete bez něj méně nebo více, nebo dokonce obejít.

Březová míza by měla být konzervována kyselinou citronovou - to je nepostradatelná složka, konzervační prostředek, který je nezbytný pro skladování nápoje. Umístěte 1 čajovou lžičku (plochou) na 3 litry.

Je možné srolovat zataženou březovou šťávu

V prvních dnech sběru teče březový nektar zpravidla transparentně, čistě. Má nízký obsah bílkovin a právě proto je nejvhodnější ke konzervaci. Destilace trvá asi měsíc. Když kapalina vytékající z kmene břízy začne zakalit, je nutné zastavit proces sklizně.

Pokud je nektar mírně zakalený, nemá to vliv na proces konzervace.Je bezpodmínečně nutné jej uvařit a poté bude nápoj dobře skladován. Během vaření a konzervace se navíc barva změní na normální. Příliš zakalená březová šťáva by se neměla uchovávat doma. Je lepší připravit z něj kvas nebo jej vypít, když je čerstvý.

Jak srolovat březovou šťávu s kyselinou citrónovou a tvrdými bonbóny

Březovou šťávu můžete na zimu konzervovat kyselinou citronovou a ovocnými bonbony. Udělejte to následovně. Vložte do sklenice:

 • vévodkyně nebo dřišťál lízátka - 3-4 ks .;
 • cukr - 0,5 lžíce .;
 • kyselina citronová - 0,5 lžičky.

Pro úspěšnou konzervaci je třeba připravit čisté a sterilní nádoby. Nápoj zahřejte téměř na bod varu (+ 80-90 ° C), odstavte ho. Přidejte zbytek ingrediencí, nechte je uvařit. Filtrujte a znovu zahřejte, jako poprvé, poté nalijte do sklenic. Doma si můžete srolovat březovou šťávu s jakýmkoli vzduchotěsným víkem.

Válcová březová míza s růžovými boky

Konzervování březové mízy doma lze provést pomocí šípků. Ukázalo se, že je to velmi chutný a zdravý nápoj. Nejprve přefiltrujte březový nektar cedníkem a gázou. Pro zachování budete potřebovat následující komponenty:

 • šťáva - 5 l;
 • šípky (sušené) - 300 g;
 • cukr - ½ šálku na sklenici (3 l);
 • kyselina citronová - ½ lžičky. na plechovce.

Nalijte nápoj do hrnce, přidejte šípky, přiveďte k varu a na mírném ohni duste 5-10 minut. Trvejte na tom, 2-3 hodiny. Výsledkem je tmavě zbarvené řešení, které je třeba uchovat. Znovu jej přivedeme k varu a necháme 10 minut na mírném ohni.

Vypněte plyn, zakryjte pánev víkem, izolujte přikrývkou nahoře, nechte přes noc. Ráno protáhněte výsledný koncentrát sítem a vyprázdněte nyní zbytečné šípky. Nalijte koncentrát do 0,5-1 litru ve sterilizovaných velkých nádobách, přidejte cukr a kyselinu citrónovou.

Chcete-li zachovat další, musíte si vzít další část čerstvého březového nektaru. Přefiltrujte jej přes filtr, abyste odstranili nečistoty, pakomáre, které se nevyhnutelně dostanou během sklizně. Nalijte do hrnce a zahřejte na + 85-90 C. Doplňte chybějící objem ve všech nádobách. Chcete-li zcela konzervovat, srolovat s uzavřenými víčky. Plechovky otočte dnem vzhůru, přikryjte teplou přikrývkou a nechte vychladnout.

Pozornost! Konzervování příliš čerstvého nektaru se nedoporučuje. Doporučuje se, aby to chvíli stálo, například nechte to přes noc. Lepší vydržet celý den.

Jak srolovat březovou šťávu s mátou do sklenic

Chcete-li připravit březovou šťávu s kyselinou citronovou podle následujícího receptu, budete potřebovat mátu a citronový balzám. Mohou být sušeny, protože ještě nejsou čerstvé během toku březové mízy. Pro zachování budete potřebovat:

 • březová míza - 5 l;
 • plátky pomeranče;
 • kyselina citronová - 1 lžička (s horní částí);
 • cukr - 1 polévková lžíce.

Bylinu několik minut nalijte vroucí vodou, abyste ji sterilizovali. Zahřívejte březový nápoj, dokud se neobjeví první bubliny. To je asi +80 stupňů. Přidejte kyselinu citronovou, sklenici nebo trochu více krystalového cukru. Do každé nádoby dejte 3-4 plátky pomeranče, snítku máty a meduňky, vše zalijte horkým (z ohně) březovým nápojem. Pevně ​​srolovat víko.

Důležité! Nemůžete současně používat březový nektar a kávu, mléko, sycené a minerální nápoje.

Březová šťáva na zimu s citronem

Vařte březový nektar, připravte nádoby a víčka ke konzervaci. Umístěte do každé nádoby:

 • citron - 3 kruhy;
 • kyselina citronová - 1 lžička;
 • cukr - 100-200 g (podle chuti).

Před konzervováním nápoje s citronem musí být z ovoce odstraněna zrna, aby se v nápoji nevytvořila pozdější hořkost. Vložte všechny přísady do nádoby, zalijte šťávou odebranou přímo z ohně. Dále konzervujte jako obvykle, vyhrňte a ochlaďte a uložte do podzemí pro skladování.

Pozornost! Březová šťáva s normální a sníženou kyselostí žaludku by měla být opilá před jídlem po dobu půl hodiny, pokud je zvýšena sekrece - hodinu po jídle.

Recept na zimu z březové šťávy s citronem a bonbóny

V prodeji najdete obrovský výběr různých karamel, cukrovinek. Jsou to máta, citron, pomeranč. Stojí za výběr sladkostí podle vašeho vkusu, protože dodají hlavní chuťovou poznámku dalšímu receptu na konzervování březového nápoje. Plechovky umyjte a 7 minut držte nad párou. Ponořte citron do vroucí vody nakrájené na plátky. Přiveďte nápoj k varu. Chcete-li konzervovat, vložte do sklenice:

 • máta lízátka 2-3 ks .;
 • plátky citronu - 1-2 ks .;
 • snítka rybízu (volitelně);
 • cukr - 5-6 lžíce. l. (s horní částí).

Konzervujte nápoj horký, nalijte ho do plechovek a pevně jej utěsněte. Chladnička a skladování v komoře až do zimy.

Březová míza ve sklenicích s citronovou kůrou a rozinkami

Pro prodloužení konzervace březového nektaru a zároveň pro příjemnou kyselost se při konzervování používá citron. Výsledkem je nápoj, který chutná ne hůře než limonáda z obchodu, ale mnohokrát zdravější.

Požadované přísady pro konzervaci:

 • šťáva - 3 l;
 • citronová kůra - 1-2 lžíce. l .;
 • cukr - 2 lžíce. l .;
 • rozinky - 5 ks.

Nalijte vroucí vodu rozinkami a citronem, kůru odřízněte speciální škrabkou na zeleninu. Vložte všechno do sklenice, přidejte cukr. Jeho množství lze užít jiným způsobem, než je uvedeno v receptu na konzervování. O tom by se mělo rozhodovat individuálně, některým se líbí sladší, jiným ne. Nalijte vše pouze vařeným březovým nektarem. Okamžitě přikryjte a pevně stočte.

Konzervování zimní březové šťávy s větvičkami rybízu

Během konzervace dává rybíz drinku příjemnou neobvyklou chuť, ke zvýšení které můžete použít výhonky rostliny s nefouknutými pupeny. Budete potřebovat:

 • šťáva - 3 l;
 • cukr - 4-5 lžíce. l .;
 • kyselina citronová - 0,5 lžičky;
 • mladé výhonky černého rybízu.

Omyjte větve rostliny pod tekoucí běžnou vodou a poté je zalijte vroucí vodou. Umístěte na dno sterilizované nádoby. Zahřejte březový nektar, dokud se neobjeví první bubliny, pěna musí být odstraněna. Nalijte cukr, kyselinu, nalijte do nádoby, pevně ji utěsněte.

Jak srolovat březovou šťávu s dřišťálem

Pro tento recept můžete použít bobule nebo bonbóny podobné chuti. Plody mají vynikající chuťové vlastnosti a často se používají k přípravě bylinných čajů, různých pokrmů a nápojů. Dávají zajímavou kyselost, aroma a bohatou barvu; často se používají k barvení kompotů, marmelády, želé. Bobule lze brát jak suché, tak čerstvé. Pokud to není možné, udělají to listy rostliny.

Konzervování nápoje s následujícími přísadami:

 • bobule - 100 g;
 • cukr - 1 polévková lžíce.

Nápoj předem napněte, poté vařte a vypněte. Nalijte horké do plechovek připravených ke konzervaci, okamžitě srolovat.

Jak srolovat březovou šťávu s pomerančem a kyselinou citronovou

Navzdory skutečnosti, že vitamíny se ztrácejí při vysokých teplotách, musí být březový nektar vařený, jinak nebude uložen. Zbývá minerály, přírodní cukry a některé další prvky. V zimě bude nápoj stále mnohokrát užitečnější než čistá voda. Chcete-li zachovat březovou šťávu s pomerančem, potřebujete následující přísady:

 • šťáva - 3 l;
 • cukr - 1-2 lžíce. l .;
 • oranžová - ½ ks .;
 • kyselina citronová - 1 lžička

Sterilizujte nádoby, vložte oranžový řez do kruhů, přidejte zbytek přísad. Zalijte vroucím nápojem a stočte do vzduchotěsného víka. Sklenice zakryjte na jeden den teplou přikrývkou a poté je uložte na chladné tmavé místo. Březová šťáva a pomeranč připravené na zimu vytvoří lahodnou limonádu.

Pozornost! V konzervovaném březovém nápoji je i přes nepřítomnost významného množství vitamínů stále zachováno mnoho užitečných sloučenin.Jedná se o minerály, jako je Ca (vápník), Mg (hořčík), Na (sodík), F (fluor) a mnoho dalších stopových prvků.

Březová šťáva na zimu: recept bez vaření

Napuštěný nektar zahřejte bez vaření. Maximální teplota nápoje by neměla být vyšší než +80 C. Připravte si předem nádobu, ve které bude šťáva konzervována:

 • umyjte nádoby a víčka, nechte vodu odtéct;
 • sterilizovat vše;
 • pryskyřice hrdlo plechovek v místech, kde dojde ke kontaktu s víčky. To se provádí za účelem vyloučení vnikání vzduchu dovnitř.

Pokud by někde ve sklepě byly uloženy prázdné nádoby, mohly by se dovnitř dostat spóry plísní. Proto není bezpečné konzervovat v takovém kontejneru. Je lepší ji umýt ne čistou vodou, ale roztokem jedlé sody. To umožní zničení mikroorganismů a další zabránění znehodnocení nápoje před datem exspirace. Poté plechovky držte nad parou po dobu 10 minut.

Sbalte horkou břízu do 3 litrových plechovek. Poté sterilizujte po dobu 15-20 minut při teplotě +80 C. Tato metoda konzervace vám umožňuje skladovat březový nápoj po dobu nejvýše šesti měsíců.

Zimní konzervování březové šťávy s kyselinou citronovou a medem

Vložte med do hrnce, nalijte tam nápoj. Míchejte obsah pánve, dokud se úplně nerozpustí. Nejprve nefiltrujte březový nektar, abyste to neudělali několikrát, protože med během konzervace vytvoří sediment a bude ho třeba odstranit stejným způsobem.

Složení:

 • med - 200 g;
 • šťáva - 3 l;
 • kyselina citronová - 1 lžička

Přeceďte, přidejte kyselinu citronovou a poté zavařte na ohni. Přiveďte k varu, vypněte a nalijte do připravené nádoby, srolovat. Během konzervace se vytvoří bílá pěna, odstraňte ji.

Zachování březové šťávy s větvičkami jehel

Je nutné vzít jehličí, pouze mladé výhonky (roční). Obvykle rostou na vrcholu nebo špičce větve. Pro recept budete potřebovat 250 g takových větví, což je asi 4 až 6 kusů, v závislosti na velikosti. Je nutné zachovat ty nejtenčí a nejjemnější. Mladé výhonky stále poznáte podle olejnatého voskovitého povrchu šišek, který by měl být následně odříznut. Kromě jehel na konzervování tedy budete potřebovat:

 • šťáva - 6 l;
 • kyselina citronová - 1 polévková lžíce. l. (s horní částí);
 • soda - stejným způsobem;
 • cukr - 1-1,3 lžíce.

Nalijte nápoj do velké pánve a přiveďte k varu. Nádoby umyjte alkalickým roztokem, opláchněte a sterilizujte nad parou. Dále začněte připravovat větve. Před konzervováním musíte odstranit všechna zahušťování, vady, různé nečistoty, voskové usazeniny a poté odříznout vrcholy. Větvičky dobře opláchněte pod tekoucí horkou vodou, můžete použít žínku a poté opařit vroucí vodou.

Jehličnaté větve opláchněte znovu horkou vodou, poté studenou vodou. Vyhoďte je do kastrolu s čerstvě vařeným džusem, předem vypněte plyn, nechte 6-7 hodin. Přeceďte, přidejte cukr a kyselinu citrónovou, nalijte do připravených nádob. Chcete-li dokončit konzervování nápoje, sterilizujte při teplotě + 90-95 ° C, stočte a postupně ochlaďte. Sklenice jsou obráceny vzhůru nohama a pokryty něčím teplým. V této poloze je velmi jasně vidět, zda kryty prosakují a jak jsou těsné.

Pozornost! Březový nápoj lze konzervovat i jinými lesními bylinami: jahodami, borůvkami, brusinkami.

Jak uchovávat konzervovanou březovou šťávu

Konzervace s březovým nápojem je odeslána k dlouhodobému skladování na tmavém chladném místě, jako je sklep nebo suterén. Doba použitelnosti takového produktu není delší než 8 měsíců. Konzervování nápoje se prodlužuje, pokud se během procesu konzervace vaří, sterilizuje a přidává se kyselina.

Závěr

Zachovat březovou šťávu je docela snadné, nevyžaduje to velké úsilí a finanční investice. Ale v zimě bude nápoj bohatým zdrojem živin, posiluje tělo, dodává sílu a odolnost proti nachlazení a sezónním chorobám.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce