Sterilizace plechovek v elektrické troubě: teplota, režim

Sterilizace plechovek je jednou z nejdůležitějších fází procesu konzervační přípravy. Existuje mnoho sterilizačních metod. Pece se k tomu často používají. To vám umožní rychle a efektivně ohřát několik plechovek najednou. Zkušené ženy v domácnosti vědí, kolik času trvá sterilizace nádob ve vodě nebo nad párou. Jak je taková sterilizace prováděna a jak dlouho musíte uchovávat sklenice v troubě? O tom bude pojednáno níže.

Jak správně sterilizovat prázdné nádoby

Sterilizace je nezbytná pro dlouhodobé skladování nádob. Bez ní se začnou v mezerách množit různé bakterie. Toxiny, které emitují, jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví a život. Pomocí trouby můžete provádět vysoce kvalitní sterilizaci. Nádoby navíc nebude nutné dodatečně sušit, což často trvá hodně času.

Výhodou této metody je také to, že není nutné zahřívat každou nádobu zvlášť. Několik takových nádob se vejde do trouby najednou. Pokud jde o prostornost, trouba předčí i mikrovlnnou troubu, do které můžete vložit maximálně 5 plechovek. V troubě můžete sterilizovat prázdné nádoby i naplněné obrobky. A nezáleží na tom, co přesně hodíte. Může to být jak různé zeleninové saláty, tak nakládané okurky a rajčata.

Před sterilizací prázdných nádob se ujistěte, že nádobí neobsahuje žádné vady. Popraskané nebo odštěpené nádoby mohou při zahřátí snadno prasknout. Sklenice by rovněž neměly obsahovat žádné skvrny.

Důležité! Všechny vhodné nádoby se umyjí čisticím prostředkem na nádobí, lze použít i sódu.

Potom se nádoby převrátí a nechají uschnout. Nyní můžete zahájit samotnou sterilizaci. Všechny nádoby jsou umístěny v troubě dnem vzhůru. Pokud plechovky ještě nejsou úplně suché, jsou umístěny vzhůru nohama. Pro sterilizaci v troubě nastavte teplotu do 150 stupňů. Půllitrové nádoby se uchovávají v troubě po dobu nejméně 15 minut, ale třílitrové nádoby budou muset být zahřívány asi 30 minut.

Důležité nuance

Sklenice z trouby lze vyjmout pouze pomocí speciálních rukavic nebo kuchyňské utěrky. Aby plechovka náhle nepraskla, je nutné ji opatrně položit na povrch hrdlem dolů. Abyste nádoby udrželi pomalu chladné, můžete je zakrýt ručníkem nahoře.

Pozornost! Při vyjímání nádob z trouby nepoužívejte mokré rukavice a ručníky. Kvůli prudkému poklesu teploty může nádoba prasknout ve vašich rukou.

Nádobu držte oběma rukama, aby vám v případě něčeho nespadla a nezranila vás. Pak může vyvstat otázka, co dělat s víčky? Je nežádoucí je sterilizovat v troubě. Víčka, stejně jako sklenice, musí být důkladně opláchnuta, poté vložena do hrnce s vodou a vařena 15 minut. K odstranění víček z pánve je nejlepší nejprve vypustit vodu nebo použít kleště.

Sterilizace plechovek v elektrické troubě

Majitelé elektrických trub mohou také sterilizovat plechovky tímto způsobem. V tomto případě vůbec nezáleží na tom, jaký tvar a velikost má samotná trouba. Celý proces je následující:

  1. Plechovky se důkladně umyjí sódou bikarbónou, jako u výše uvedené metody. Poté jsou nádoby položeny na ručník, aby se vysušily.
  2. Nezapomeňte, že mokré nádoby musí být umístěny s hrdlem nahoru a zbytek jsou otočeny vzhůru nohama.
  3. Kovová víčka lze také sterilizovat v elektrické troubě. Jsou jednoduše rozloženy vedle plechovek v troubě.
  4. Nastavili jsme teplotu na asi 150 ° C. Třílitrové nádoby zahříváme 20 minut a půllitrové nádoby asi 10 minut.

Jak vidíte, použití elektrické trouby může výrazně urychlit proces sterilizace. Plechovky také musíte opatrně vyjmout, používat chňapky a ručníky. Je nutné dávat sterilní nádoby pouze na čistý, umytý povrch, jinak bude veškerá práce marná a bakterie opět spadnou do nádoby.

Pozornost! Při prudkém skoku teploty může nádoba prasknout, takže je lepší nádoby okamžitě zakrýt ručníkem. Teplo se tedy bude uchovávat mnohem déle.

Jak sterilizovat sklenice hotových polotovarů

Použití sterilizačních trub má mnoho výhod. Tyto role jsou perfektně uloženy a téměř nikdy nevybuchnou. Díky ohřevu je nádoba nejen sterilizovaná, ale také sušená. To šetří čas na další sušení nádob, jako po zpracování nad párou. Vaše kuchyně navíc nezvýší úroveň vlhkosti kvůli vroucí kapalině. Tento proces nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Nemusíte ani lovit horké plechovky z vroucí vody.

Kromě prázdných nádob lze v troubě sterilizovat hotové švy. To je také docela snadné. Proces je následující:

  1. Sklenice je naplněna polotovarem a nádoba je umístěna do vody. Kryt není v této fázi nutný.
  2. Nastavili jsme teplotu na 150 stupňů. Když se trouba zahřeje na tuto úroveň, načasovali jsme deset minut na půllitrové nádoby, 15 minut na litrové nádoby a 20 minut na 3 nebo 2 litrové kousky.
  3. Po uplynutí požadované doby jsou nádoby postupně vyjmuty z trouby a srolovány speciálními víčky.
  4. Dále jsou plechovky obráceny vzhůru nohama a ponechány tak dlouho, dokud úplně nevychladnou. Chcete-li nádoby pomalu ochladit, zakryjte konzervování přikrývkou.
  5. O den později, když jsou sklenice zcela vychladlé, můžete nádoby přenést do sklepa.
Důležité! Stejným způsobem můžete sterilizovat sklenice polotovarů v multivarkě. K tomu použijte režim zvaný „Pečení“ nebo „Vaření v páře“.

Závěr

Ani vaření nezastaví. Všechno staré se mění na novější a praktičtější. Je tak dobré, že s moderní technologií již nemusíte vařit obrovské hrnce s vodou a poté, s rizikem popálení prstů, nad nimi držet nádoby na prázdné předměty. Použití trouby pro tyto účely je mnohem pohodlnější a rychlejší. Žádná pára, dusno a prasknutí plechovek, k čemuž často dochází během vaření. Je možné uvést všechny výhody této metody po velmi dlouhou dobu. Ale je lepší o tom nemluvit, ale zkusit to. Takže pokud jste ještě neměli čas vyzkoušet tuto úžasnou metodu, pak nečekejte na příští léto, zkuste to co nejdříve.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce