Salátový tchýřský jazyk okurek na zimu

Pod tímto názvem je známo mnoho zeleninových občerstvení a přípravků jazyk tchýně a u mužské populace jsou vždy oblíbené, částečně kvůli jménu, částečně kvůli ostré chuti, s níž se liší. Jazyk tchýně z okurek není výjimkou - ve své klasické verzi je tento poměrně kořeněný předkrm ideální pro smažené a dušené masové pokrmy. Ale protože převážně ženská část populace se věnuje přípravě příprav na zimu, snaží se nějakým způsobem diverzifikovat klasický recept, aby byl o něco měkčí a něžnější. A dělají to celkem dobře, protože snižují obsah feferonek a přidávají další přísady. Dále článek pojednává o několika receptech na jazyk tchýně z okurek, a to jak v klasické, tak ve vylepšené verzi.

Funkce vaření

Než začnete přímo zvažovat recepty na jazyk tchýně z okurek, musíte se naučit některá tajemství vaření tohoto jídla.

 1. Mladé středně velké okurky jsou nejvhodnější pro salát "Tchýně na jazyku". Nemusí být oloupané, ale pouze nakrájené na tenké plátky napříč a mírně pod úhlem. Pokud musíte k vaření použít přerostlé okurky, je lepší je oloupat a podélným řezem odstranit největší semena. Dále jsou nakrájeny na tenké plátky podél okurky.
 2. Pro krájení namísto nože je vhodné použít škrabku na zeleninu nebo struhadlo, které mají speciální otvor pro drcení na tenké plátky.
 3. Před použitím okurek na salát je vhodné je namočit na jednu hodinu do studené vody. V takovém případě zůstanou silné a bude mnohem snazší je umýt.
 4. Navzdory štiplavosti předkrmu musí být všechny produkty pro něj zpočátku čerstvé, pouze v tomto případě bude mít salát "jazyk tchyně" vynikající chuť a může být dlouho skladován.
 5. Při přípravě salátu na zimu je vhodné použít ke zvlnění středně velké nádoby: od půl litru do litru.
 6. Před zahájením přípravy salátu je vhodné okurky potřít solí a je ještě pohodlnější je ponořit do solného roztoku. To jim umožňuje zbavit se přebytečné tekutiny a namočit do koření. Chcete-li připravit roztok v jednom litru vody, rozpusťte tři lžíce bylinné soli a vložte tam okurky po dobu nejvýše 10 minut. Po ukončení procedury se okurky umyjí pod tekoucí vodou a nakrájejí se na plátky.

Klasický recept

Salátový „jazyk tchýně“ okurek je jedním z nejjednodušších způsobů přípravy zeleninového občerstvení na zimu, které zvládne každá žena v domácnosti.

Nejprve musíte dobře najít a opláchnout následující zeleninu:

 • Okurky - 3 kg;
 • Šťavnatá a zralá rajčata - 1,8 kg;
 • Sladká paprika jakékoli barvy - 0,5 kg;
 • Feferonky jakékoli barvy - 1-2 kusy;
 • Česnek - 0,1 kg.

Z pomocných komponent budete potřebovat:

 • Rostlinný olej - 200-250 ml;
 • Stolní nebo vinný ocet - 125 ml;
 • Granulovaný cukr a sůl podle chuti.

Nejprve očistěte veškerou přebytečnou zeleninu od všech: kůry, semena, ocasy. Okurky, jak jste již pochopili, jsou nakrájeny na tenké plátky.

Veškerou ostatní zeleninu nakrájejte na plátky libovolné velikosti a otáčejte je mlýnkem na maso.

Pozornost! Rajčata se nejprve posouvají, vloží se do hrnce s těžkým dnem a okamžitě se zapálí.

Zatímco se rajčatová směs přivede k varu, sladké a pálivé papriky a česnek se převalí na mlýnku na maso.

Poté, co rajčata vaří po dobu 5-10 minut, přidejte do pánve sladkou a pálivou papriku, česnek, okurky, máslo, cukr a sůl.Všechno se dobře promíchá a budoucí salát se nejprve přivede k varu na mírném ohni a poté se vaří asi 20 minut.

Na samém konci se do pánve přidá ocet a po několika minutách se teplo pod pánví vypne.

Čas, kdy se salát vaří nad ohněm, můžete využít k sterilizaci nádob a víček, pokud jej plánujete použít jako zimní přípravu.

Důležité! Horký salát „tchánův jazyk“ okurek je položen do sklenic, uzavřen víčky a nádoby jsou okamžitě otočeny pro další sterilizaci.

Recept s rajčatovým protlakem a mrkví

Mezi mnoha saláty na zimu vyniká tento recept zároveň pikantní chutí a originálním vzhledem. Výsledkem je vynikající předkrm, který lze použít také jako omáčku k bramborám a špagetám a k oblékání prvních chodů.

Tato verze jazyka tchyně vyrobená z okurek na zimu je trochu jako lecho, pravděpodobně kvůli krájení paprik.

Potraviny, které je třeba připravit, jsou tedy následující:

 • Okurky - 3 kg;
 • Rajčatová pasta - 500 ml;
 • Sladká paprika - 0,5 kg;
 • Mrkev - 0,5 kg;
 • Česnek - 0,1 kg;
 • Feferonka - 1 lusk;
 • Rafinovaný olej - 200 ml;
 • Granulovaný cukr - 0,2 kg;
 • Sůl - 60 g;
 • Víno nebo stolní ocet - 200 ml.

Opláchněte zeleninu, osušte ji a odřízněte vše, co je zbytečné.

Nakrájejte okurky na tenké plátky. Nastrouhejte mrkev. Nasekejte sladkou papriku na tenké proužky. Nakrájejte feferonky a česnek na mlýnku na maso nebo v mixéru.

Rada! Pokud se vám nechce vařit kuchyňské náčiní, můžete je jednoduše nakrájet nožem.

Vezměte velký kastrol se silným dnem, nalijte do něj rajčatový protlak, který se zředí v půl litru vody. Poté na stejné místo vložte nakrájenou papriku, mrkev, feferonky, česnek, olej, sůl a cukr. Vše dobře promíchejte a nahoře přidejte okurky.

Po dalším jemném míchání nechejte dvě hodiny bez tepla.

Až vyprší čas, položte salát na střední teplotu, přiveďte k varu a pokračujte v vaření asi 30 minut. Na několik posledních minut přidejte ocet a promíchejte.

Připravte si hotový salát „tchánův jazyk“ s okurkami ve sterilizovaných nádobách a zkroťte se tam.

Můžete jej uložit kdekoli, hlavní je, že se tam sluneční paprsky nedostanou.

Chuť takového okurkového občerstvení se ukáže být velmi bohatá a mrkev a paprika mu dodají mírnou sladkost, která bude dobře odpovídat celkové štiplavosti.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce