Recept na squashový kaviár podle GOST SSSR

Zeptejte se jakékoli osoby, která má dnes 40 let, jaké občerstvení v obchodě se jim v dětství nejvíce líbilo. Odpověď bude okamžitá - kaviár z cukety. Sovětský svaz již dávno přestal existovat jako stát, ale vzpomínky na dobro, které se stalo, zůstávají v paměti lidí. V současné době konzervárny vyrábějí kaviár podle TU (technické podmínky) nebo podle GOST 52477 2005 (platné v roce 2018 a dnes).

Výrobky vyrobené podle receptů, které jim odpovídají, však nelze srovnávat se sovětskou normou GOST 51926 2002. Navzdory skutečnosti, že se v moderních výrobcích používají prakticky stejné přísady, squashový kaviár podle GOST moderních výrobců se neliší ve své vynikající chuť. A cena není vždy atraktivní. Pokud máte čas, je lepší vařit kaviár sami a potěšit svůj domácí squashový kaviár, jako v SSSR. Takový produkt lze sklízet na zimu.

Ingredience na svačinu jako v SSSR

Všechny přísady potřebné k výrobě squashového kaviáru podle GOST pro recept jsou vždy ve velkém množství od zahradníků. Ano, a obyvatelé měst, aby je získali, nepřinesou mnoho mzdových a materiálních nákladů.

Musíme tedy na zimu připravit kaviár v souladu s GOST:

 • cuketa - 3 kg;
 • rafinovaný rostlinný olej - 0,3 l;
 • cibule - 1 kg;
 • mrkev - 1 kg;
 • rajčatová pasta - 3 vrchovaté lžíce;
 • stroužky česneku (velké) - 8 kusů;
 • granulovaný cukr - 1 polévková lžíce;
 • mletý černý pepř - 2 g (černý pepř můžete nahradit hrncem - 10 kusů a 5 sladkého hrášku);
 • kořen celeru nebo petrželky (nasekaný) 1 lžíce.
 • stolní sůl (ne jodizovaná!) - 1,5 lžíce;
 • octová esence 70% - 1 - 2 lžíce (s přihlédnutím k preferencím chuti a velikosti lžíce).

Vaření kaviáru podle GOST na zimu

Varování! Před přípravou kaviáru nejprve důkladně opláchněte veškerou zeleninu, protože i malé zrnko písku může způsobit, že jsou výrobky nepoužitelné a způsobovat domácí onemocnění.

Vaření cukety

Pro kvalitní kaviár na zimu se lépe hodí mladá cuketa, ve které se semena ještě nevytvořila. V nich, na rozdíl od přezrálé zeleniny, nemusíte odstraňovat dužinu. A konzistence hotového občerstvení se ukáže být něžnější.

Umyté a sušené cukety se oloupou, nakrájejí na kousky.

Rozetřete po malých částech na pánvi s horkým olejem, dokud nebude celý obrobek dusen. Cukety se smaží na středně vysokém ohni bez víka, aby se odpařila přebytečná tekutina.

Důležité! Kusy, které byly vpuštěny, by měly být průhledné.

Cibule a mrkev

Cibule na kaviár, oloupaná a omyta pod tekoucí vodou, se nakrájí na kostky. Aby vám tato zelenina nerozplakala, můžete ji držet v mrazáku nebo na desce trochu posypat.

Opláchněte petržel nebo kořen celeru a nakrájejte na kousky.

U kaviáru dřeně pro zimní GOST 2002 je mrkev nakrájena na hrubém struhadle nebo nakrájena na proužky. Samostatně připravená zelenina a kořeny (povolené podle receptury GOST a současně) se restují na rozpáleném oleji na pánvi se zavřeným víkem, dokud nezměknou po dobu 5-10 minut.

Pozornost! Nemusíte smažit zeleninu.

Veškerou zeleninu jsme dali do jednoho kotle. Nalijte olej z pánví na stejné místo.

Česnek

Oloupané a umyté stroužky česneku projděte drtičem. Není třeba ho smažit. Tato kořeněná zelenina klesá téměř před koncem vaření cuketového kaviáru.

Sekání zeleniny

Chcete-li získat kaviár z cukety na zimu, podle GOST není mletí v mlýnku na maso nejlepší volbou, protože složení nebude jednotné. Samozřejmě to udělaly naše matky a babičky, ale dnes se tento postup nejlépe provádí tyčovým mixérem.

Rada! Abyste se při sekání zeleniny nespálili, hmotu mírně ochlaďte.

Pivovarnický proces

Poté se kaviár z cukety na zimu v souladu s GOST, který působil v Sovětském svazu, přenesl do nádoby se silným dnem při minimálním požáru. Je dobré vařit v kotlíku se zavřeným víkem. Hmota musí být pravidelně míchána, aby se nespálila.

O hodinu později přidejte zbývající přísady z receptu (kromě octa a česneku), promíchejte a pokračujte v vaření po dobu nejméně půl hodiny.

Pozornost! Olej zbývající po smažení zeleniny se nalije do celkové hmoty.

Poté přidejte octovou esenci a česnek, vařte nejdéle 5 minut.

Zatímco squashový kaviár podle GOST pro skladování na zimu nevychladl, je přenesen do horkých sterilních nádob, srolovaných. Aby se zajistilo, že vzduch neprojde a bude stát celou zimu, jsou sklenice otočeny na víkách a zabaleny. V této poloze by měl kaviár stát, dokud úplně nevychladne. Domácí úkoly jsou perfektně uloženy na jakémkoli chladném místě.

Důležité! Takto zdlouhavá příprava kaviáru zajistí jeho skladování v zimě.

Pro výrobu chutných cuketový kaviár podle receptu GOST 51926 2002 bude na zimu trvat něco málo přes dvě hodiny. Není však nutné litovat času: takový voňavý kaviár z cukety v žádném obchodě nekoupíte.

Recept na zimní squashový kaviár:

Místo závěru

Kaviár vyrobený z cukety je zdravý produkt. Ani při tepelném zpracování se neztrácí kvalita přísad. Svačina je obzvláště užitečná, protože je nízkokalorická, ale zároveň výživná. Hotový výrobek obsahuje velké množství vitamínů, stopových prvků, minerálů a kyselin.

Recepty GOST, které existovaly v SSSR, jsou stále považovány za standard, protože byly vytvořeny odborníky, které byly roky zpracovávány ve výrobě zkušenými řemeslníky. Pokud jde o moderní produkci konzervované zeleniny, vyrábí se hlavně podle TU, to znamená, že produkt nemusí vždy odpovídat chuti, receptura se dramaticky mění.

Mnoho lidí nemá rád tento druh kaviáru. To je důvod, proč relevance receptů nejenže neklesá, ale pouze získává na popularitě. Čas strávený je kompenzován vynikajícím apetitem domácnosti a chválou kulinářských schopností hostitelky.

Komentáře (1)
 1. Kaviár se ukázal jako VÝBORNÝ! v této sezóně jsem to udělal potřetí. z první várky nezůstalo nic - jedli! jediná věc změnila množství octa. 1 čajová lžička je dost, ani plná. děkuji za recept!

  17. 8. 2019 v 11:08
  Tatyana
 2. A dělám z výpočtu:
  3 kg cukety (zralé velké, odstraňte kůži a zrna)
  1 kg sladké papriky
  1 kg mrkve
  1 kg cibule
  2 lžíce rajčatové pasty (Hanz je nejlepší)
  300 g petrželky
  Sůl, pepř, cukr, česnek podle chuti.
  Na celý tento objem 200 gramů rostlinného oleje.
  Ocet 100-150 gr;
  Technologie vaření:
  Cuketa nakrájená na kostky 2x2 cm
  Proužky sladké papriky
  Nejprve vaříme na cuketě v hrnci se silným dnem (nemám olej, mám septor) po dobu 30-40 minut,
  Přidejte papriky, vařte stejné množství,
  Smažte mrkev a cibuli zvlášť
  Až do uvaření, pak vše zkombinujte do kastrolu.
  Vařte na mírném ohni po dobu 20 minut, přidejte bylinky, koření, sůl, cukr, česnek, chuť, chuť by se vám měla líbit. (Cukr, sůl, podle chuti)
  Pak vše rozdrtíme mixérem do hladka, přidáme rajčatový protlak, já dám 2 lžíce. Lžící heinz a necháme asi pět minut vařit.Před vložením do sklenic přidejte 9% octa.
  Když jsem ho dával do sklenic, mám pánev na mírném ohni.
  Samozřejmě sterilizujeme nádoby a víčka obvyklým způsobem. Jsem za pár. Kaviár je velmi chutný, můj žaludek není úplně zdravý, jím bez následků, na rozdíl od toho obchodního. Pokud není dostatek rostlinného oleje, můžete ho přidat do hotového kaviáru a trochu ho dusit po dobu 5-7 minut.

  06.08.2019 v 04:08
  Natálie
  1. Poděkovat!

   08/07/2019 v 07:08
   Alena Valerievna
 3. Páni, a s tolika olejem zjevně nemá nízký obsah kalorií.

  04.11.2018 v 09:11
  Oksana
 4. Ocet NENÍ PŘIDÁN do squashového kaviáru! Můj recept je následující (stojí ve sklenicích až do příští sklizně, pokud není okamžitě konzumován): poměrně velká pánev, 8-10 litrů, 5 kg cukety, 2 kg mrkve, 2 kg cibule, kopr, petržel, mletý černý pepř, sůl, rajčatové těstoviny 500 g sklenice, česnek, 300 ml rostlina. oleje. Je lepší vzít cuketu střední zralosti (tímto způsobem se získá méně tekutiny; pokud máte svůj vlastní pozemek, pak vysaďte hybridy F1, téměř netvoří semena). Nejprve nasekám všechno: cibuli nebo střední. nebo jemně nastrouhanou mrkev. Pokud je mrkev suchá, můžete přidat více oleje 100–150 gramů. Cibuli osmažím na pánvi do zlatova, 10 minut je mrkev, pak cuketa nakrájená na kostky. Rajčatovou pastu zředím 1: 1, to znamená, že zředím 500 g nádobu v 500 ml vody a do hrnce. Vezměte rajčatovou pastu bez octa a cukru. Složení by mělo obsahovat pouze rajčata a sůl. Sůl, pepř, česnek, petržel a kopr (jemně nasekaný) podle chuti. Ocet není pro zimní skladování nutný. Dokonce zavírám houby na zimu bez octa a všechno je prostě nádherné. Toto je můj vlastní recept na kaviár pomocí metody poke. Uzavírám to takto už několik let a každý je vždy šťastný. Kaviár je velmi chutný a něžný. Rozdal jsem recept přítelkyním.

  30.07.2018 v 08:07
  Olga
  1. Váš popis jako „něžný“ vyvolává obraz dnešního kaviáru v obchodě, který je homogenizován až do hrůzy a obtěžování. V sovětských dobách měl kaviár
   nějaká \ struktura.

   04.10.2018 v 05:10
   Rashid
 5. Z tohoto receptu jsem udělal zkušební část. Přidal jsem ocet s dezertní lžící, ale lépe bez něj. A o česneku je lepší přidat s cibulí a mrkví. Na konci vaření vydává nepříjemný zápach. Zbytek kaviáru se ukázal být velmi chutný, opravdu chuť dětství. Jsem rád.

  28.07.2018 v 08:07
  Natálie
 6. Dobrý den, různé zdroje uvádějí různé recepty. Existují možnosti, kdy se nepřidává ocet a česnek. Ale protože se v továrně používají různé teploty a speciální vybavení, lze kaviár na squash vařit bez octa. Bez této přísady je kaviár připraven, pokud je okamžitě konzumován. Pro zimní skladování je ocet nezbytnou přísadou. Pokud jde o česnek, přidává se v závislosti na preferencích chuti. Byli bychom vděční, kdybyste mohli recept sdílet.

  28.03.2018 v 10:03
  Alena Bertram
 7. V GOST není česnek ani ocet a proporce nejsou správné. Proč zavádět lidi?

  27.03.2018 v 03:03
  Sergey
  1. A která GOST neobsahuje ocet a česnek? V knize „For You, Hostess“ z roku 1988 je přítomnost česneku a octa jasně vysvětlena. Pouze proces vaření je trochu jiný.

   27. 7. 2019 v 08:07
   Dmitry
  2. Také si nepamatuji česnek v sovětském kaviáru, jinak bych ho nejedl. Po mnoho let vařím kaviár bez octa, musíte dlouho dusit, dokud nezhustne, a okamžitě ho zavřít horký. Dokonale uloženo.

   23. 9. 2019 v 10:09
   Alla
 8. Strávil jsem tolik času vařením a všechno jsem zničil 2 lžícemi kyseliny octové. Tento kaviár není možné sníst, je to jen noční můra!

  16. 10. 2017 v 03:10
  Tatyana
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce