Lilek v adjika: recept

Ačkoli ne všichni lidé chápou chuť lilku, skuteční labužníci se zabývají sklizní z této zeleniny. Co ženy v domácnosti nedělají s lilky na zimu! A solili, smažili a nakládali, připravovali různé saláty a předkrmy.

Dnes si povíme, jak vařit pikantní a aromatické lilek v adjika na zimu. Ukazuje se překvapivě chutné občerstvení, které lze dokonce položit na slavnostní stůl: hosté okamžitě „zametou“.

Pozornost! Článek bude obsahovat slovo modrá.

Nebuďte překvapeni, protože tak se v mnoha regionech lilku říká.

Různé možnosti

Existuje mnoho receptů na vaření lilku v adjika. Většinu z nich během experimentů vynalezly samotné hostesky. Existují možnosti pro mleté ​​předkrmy nebo vaření v kusech - jak se vám líbí. Nabízíme malou porci receptů na variaci „lilek v zimním období adjika“.

Důležité! Všechny ingredience obsažené v receptech jsou k dispozici každé ženě v domácnosti: jsou pěstovány ve vlastní zahradě nebo zakoupeny na trhu za dostupnou cenu.

Klasická verze

Nabízíme vám recept s fotografií. Chcete-li připravit občerstvení, musíte si na skladě:

 • modré - 1 kilogram;
 • zralá červená rajčata - 1 kilogram;
 • sladká paprika (červená nebo žlutá) - ½ kilogramu;
 • česnek - 7 hřebíčků;
 • feferonka (můžete chilli) - půl lusku;
 • rostlinný olej (rafinovaný) - půl sklenice;
 • granulovaný cukr - 30 gramů;
 • hrubá sůl - 60 gramů;
 • stolní ocet 9% - 100 ml.
Komentář! Sůl by neměla být jodována.

Princip vaření

Lilek má hořkou pokožku. Pokud tato zelenina není vařena podle pravidel, bude hotová svačina chutnat hořce. Proto je třeba je vyčistit nebo namočit. Existuje několik způsobů, které nezabírají mnoho času:

 • Posypte lilky nakrájené na kruhy hrubou solí a nechte 20 minut působit. Během této doby se objeví kapičky vody. Byla to sůl, která vytáhla hořkost. Kruhy omyjeme studenou vodou, dáme na ubrousek a každý kousek osušíme.
 • Vložte nasekané modré do šálku slané vody (2 velké lžíce soli na sklenici vody), nahoře - trochu útlaku, aby všechny kousky byly ve vodě. Po 40 minutách opláchněte. Rajčata zalijeme vroucí vodou po dobu jedné a půl minuty, po které vyjmeme a očistíme.

Zatímco lilky namáčejí, připravme si ostatní ingredience. U modrých v adjika jsou zapotřebí masitá rajčata. Podle receptu potřebujeme oloupaná rajčata. Je velmi obtížné to jen tak odstranit. Pokud jsou však rajčata nakrájena, opařena a poté umístěna do ledové vody (přidejte kostky ledu), pak se slupka snadno odstraní.

Z papriky odstraňte ocasy, semena a přepážky. Nakrájíme je na proužky. Upozorňujeme vás na práci s feferonkou: stříhá se v rukavicích. Jinak nelze zabránit popáleninám rukou.

Nakrájejte rajčata a papriky. K tomu můžete použít mlýnek na maso nebo ponorný mixér - jak chcete. Mletou veškerou zeleninu současně.

Nalijte do hrnce, přidejte olej, cukr, sůl. Po důkladném promíchání necháme zovřít. Po varu vaříme čtvrt hodiny a přidáme ocot. Pokračujeme v mírném ohni.

Namočené a vymačkané lilky nakrájejte na plátky a na pánvi se silným dnem osmahněte na trochě oleje. Modré by měly být hnědé. Smažte lilky po částech.

Poté ho vložte do hrnce. Po 10 minutách přidejte česnek drcený drtičem a vařte ještě 15 minut. Fanoušci pikantního mohou přidat další česnek.

Pozornost! Na zimu není nutné trávit lilkový předkrm v adjika: kousky by neměly ztrácet svůj tvar.

Po přenesení hotového občerstvení do sklenic je pošleme ke sterilizaci. Těsně ji uzavřeme, otočíme a ochladíme pod přikrývkou. Lilek v adjice je připraven na zimu.

Lilek v adjika: recept

Kombinace lilku s rajčaty, feferonkami a česnekem dodává předkrmu koření a rafinovanost. navíc chilli a česnek lze přidat v jakémkoli rozumném množství, v závislosti na chuti. Modré jsou podávány v adjice, studené i vyhřívané. Může to být také samostatné jídlo nebo sloužit jako příloha k těstovinám, bramborám, rybám a masům.

Co potřebujeme:

 • modré - 500 gramů;
 • šťavnatá červená rajčata - 500 gramů;
 • bulharský pepř - 250 gramů;
 • česnek - 5 hřebíčků;
 • stolní ocet 9% - 15 ml;
 • libový olej (nerafinovaný) - 30 ml;
 • sůl, která neobsahuje jód - 15 gramů;
 • granulovaný cukr - 30 gramů;
 • lavrushka - 1 list;
 • černý pepř - 5 hrášek.

Proces

Připravit pikantní a chutné občerstvení netrvá dlouho. Ale na zimu poskytnete své rodině voňavé lilky v adjice.

 1. V dobře umytých šťavnatých červených rajčatech musíte odstranit místo, kde je stonek připevněn, nakrájený na čtvrtiny.
 2. Sladká paprika se nejdříve nakrájí na polovinu, aby se odstranila semínka a septa. Poté nakrájejte na libovolné kousky. Stejný postup se provádí s feferonkou. Semena musí být bezpochyby protřepána. Právě tento produkt dodává našim lilkům v adjice pikantní a pikantní chuť. Nezapomeňte na ruce nosit rukavice, abyste se neobarili.
 3. Oloupané stroužky česneku stačí nasekat.
 4. Podle receptu by měly být lilky v adjice sladkých odrůd. Pak je proces zbavování se hořkosti přeskočen. Pokud žádné nejsou, je třeba namočit modré. Jak to mohu udělat? Neloupaný lilek by měl být nakrájen na kroužky o velikosti asi 1–1,5 cm. To je nejvhodnější možnost krájení. Posypte nahoře kamennou solí, vydržte 20 minut, opláchněte ve studené vodě a osušte. Modré kousky jsou nakrájeny na občerstvení.
 5. Adjika jako základ občerstvení by měla být homogenní, takže připravená rajčata, papriky a česnek musí být mleté.
 6. Nalijte nakrájenou zeleninu do velkého hrnce, přidejte sůl, cukr, máslo, lavrushku a černý pepř. Od okamžiku vaření se adjika vaří maximálně 10 minut za stálého míchání.
 7. Potom se přidá ocet a modrý. Adjika z lilku má schopnost držet se na dně: bude hořet bez míchání.
 8. Asi po třetině hodiny budou lilky měkké, ale neměly by ztratit svůj tvar. To je signál, že teplé občerstvení je připraveno na zimu.

Před rozložením musíte vybrat bobkový list z lilku adjika. Pokud to necháte, objeví se hořkost a nepříjemná pachuť. Sklenice a víčka musí být napařené.

Komentář! Podle tohoto receptu nemusí být lilky v adjice na zimu sterilizovány.

Hermeticky uzavřené plechovky se převrhnou na víčka a zakryjí, dokud úplně nevychladnou. Občerstvení je uloženo na zimu ve sklepě nebo suterénu. Nezmizí (pokud takové úžasné malé modré nejedí vaše domácí bez vašeho vědomí) a v chladničce.

Lilek v adjice s jablky:

Místo závěru

Adjika z lilku je oblíbené jídlo pravých labužníků. Milovníci lilku dávají přednost kořeněnému koření před masem a rybami. Existuje mnoho možností pro občerstvení, ale každý recept se může lišit. Promluvme si o tom teď.

Hlavní podmínkou je přítomnost pálivé zelené nebo červené papriky a česneku. Navíc je někdy přidáno více hořkého pepře, než je uvedeno v receptu - jak se vám líbí.

Národní kuchyně neznamená přidání rajčat, ale stalo se, že jsou také přidána. Papriky, rajčata v předkrmu musí být rozmačkané a lilky se vaří na kousky. Pro odrůdu přidejte jablka, mrkev a všechny druhy zelených podle chuti.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce