Hnojiva pro petúnie pro bohaté kvetení

Svěží keře petunie s jasnými květy potěší oko po celou teplou sezónu. A ačkoli se obecně věří, že tato rostlina je nenáročná, stále potřebuje včasnou a náležitou péči. Zejména proto, že jak správně budou zvolena hnojiva pro krmení petúnií, bude záviset množství jejich kvetení.

Pokud jste začínající květinářství, pravděpodobně jste již vícekrát přemýšleli o tom, jak krmit petunii pro bohaté kvetení, abyste dosáhli dlouhodobého účinku. Existuje několik tajemství, o kterých vám řekneme v tomto článku.

Hnojiva

Doma amatérští pěstitelé květin obvykle používají ke krmení tekuté přípravky. Mohou to být řešení s vysokou koncentrací živin. Před hnojením půdy, ve které petunie roste, musí být zředěny vodou. Podle toho, jakého výsledku chcete dosáhnout, si můžete zakoupit jeden z nejoblíbenějších tekutých přípravků na petunii: Garden of Miracles, Ideal, Uniflor, Bona Forte, Agricola.

Ve specializovaných prodejnách můžete navíc zakoupit různé suché směsi ve formě prášku nebo granulovaných hnojiv. Zpravidla se také ředí vodou v poměru uvedeném v pokynech pro použití hnojiv pro kvetoucí rostliny. Mezi nejběžnější typy suchých směsí patří Plantofol, Master a Kemira Lux.

V prodeji jsou také dlouhotrvající hnojiva. Patří sem superfosfáty, kapsle Agricola, nitroammofoska, Etisso atd. Půda s těmito sloučeninami je postupně naplňována užitečnými látkami působením vody během zalévání rostliny. Před výsadbou petunie se do půdy přidají dlouho trvající vrchní obvazové granule. To je velmi výhodné, protože hnojivo se aplikuje jednou na celou sezónu. Někteří pěstitelé si však všimli, že tento druh krmení nestačí pro vývoj svěží kvetoucí rostliny.

Předpokládejme, že keř petúnie změní barvu listů ze zelené na fialovou a počet pupenů se sníží. To jsou jisté známky toho, že květině chybí fosfor. Tento problém je rychle vyřešen použitím tekutých přípravků ke krmení. K tomu se jedna droga změní na jinou, která obsahuje více fosforu a je to. Pokud se petunie zotaví, pak byla nemoc identifikována správně. A pokud ne, pak musíte dál hledat důvod.

Pokud však používáte pouze dlouhotrvající formulace, pak s největší pravděpodobností květina velmi rychle zemře. Pokud to přeženete a přidáte do substrátu více fosforu, než potřebujete, což se může stát při aplikaci dlouhotrvajících hnojiv, květina zemře. To je způsobeno skutečností, že živina zůstane v hrnci po dlouhou dobu.

Zkušení pěstitelé zpravidla nepoužívají dlouhotrvající hnojiva. Ale i když se používají ve své praxi, pak jsou dvakrát nebo třikrát nižší než standardizovaná dávka.

Primární hnojení

První krmení petúnií se provádí přibližně 2 týdny po zasetí semen. Rostliny tak rychleji získají zelenou hmotu, což usnadní formování keře. V tomto případě jsou vhodná komplexní hnojiva nasycená fosforem a dusíkem.

Okamžité směsi jako Ideal, Garden of Miracles a Bona Forte jsou ideální pro primární zpracování. V této fázi vývoje petúnie lze navíc použít suché směsi jako Master a Plantofol.

Rada! Hnojiva bohatá na železo zabrání žloutnutí listů petunie... Z tohoto důvodu je perfektní feronit nebo dusičnan amonný.

Krmení sazenic petúnie se provádí ve 3 fázích:

  • Když se objeví první výhonky. Koncentrace hnojiva by měla být poloviční, než je uvedeno v pokynech.
  • Po vytvrzení a zesílení sazenic je nutné krmení opakovat.
  • Poslední ošetření je před zasazením do země.

Sekundární krmení

Jakmile se objeví první pupeny, měla by být petunie nastříkána planfotolem, který obsahuje draslík. K tomu použijte lahvičku s rozprašovačem.

Ve vodě rozpustné hnojivo „Kristalon Green“ je vhodné také pro tvorbu svěžího keře. Tím se zpracovávají sazenice. Jedna čajová lžička nazelenalého prášku se rozpustí v 5 litrech vody. Petunie se tímto roztokem stříká každé 3-4 dny. Nedoporučuje se postříkat rostlinu během období květu.

Důležité! Během období květu by měla být na půdu aplikována hnojiva jako Camera, Aquarin, Skotts, Kristalon. Četnost aplikace je 1krát za 10 dní.

Hojného rozkvětu petúnie je dosaženo také pomocí hnojiv, která obsahují velké množství vápníku.

Bohaté kvetení petúnií

Komentář! Pokud 3-4krát snížíte koncentraci hnojiva, lze krmení provádět každý druhý den.

Aby byly pupeny větší, lze petunii oplodnit Epinem nebo Zirconem. Nové výhonky se tvoří díky hnojivům nasyceným vápníkem. Období květu lze prodloužit krmením petúnie růžovým nebo hnědým Kristalonem.

Pokud je půda na záhonu úrodná, pak petunie prakticky nepotřebuje krmení. Vše, co je potřeba, je včas vyzvednout zvadlé pupeny. Nepřehánějte to s hnojivy, aplikujte je přísně podle pokynů nebo připravte slabší řešení, než je v něm uvedeno. Jedině tak můžete pěstovat krásné keře petúnie. Jinak rostlina zemře.

Metody krmení

Existuje několik způsobů krmení petúnií. Zvažme každý z nich samostatně a podrobně. Půjde o hnojení půdy, hnojení semen, hnojení sazenic a dospělých rostlin, listové krmení.

Vrchní úprava půdy

Kvalita půdy je klíčem k dobrému vzhledu petunie. Z tohoto důvodu lze vyvodit závěr, že půda potřebuje krmení. Půda pro petunie by neměla být bohatá na živiny. Pro úspěšné pěstování sazenic obvykle stačí přidat do půdy rašelinu, která zajišťuje vysoce kvalitní odvodnění.

Před výsadbou semen lze půdu zalévat fungicidem, který chrání sazenice před vznikem černé nohy. Pokud nemáte fungicid, můžete půdu dezinfikovat běžným manganistanem draselným.

Hnojení semen

Růst a vývoj petúnií, počet pupenů a dokonce i doba kvetení závisí na kvalitě a síle semen. Peletovaná semena nevyžadují žádné hnojení, ale jsou dražší než běžná semena. Aby bylo možné v konečném důsledku pěstovat zdravé petúnie, musí být hnojivo aplikováno od fáze semen, pokud jde o levné odrůdy.

Po zasetí semen by tedy měla být sušená půda krmena kyselinou jantarovou. Tím je dosaženo vysoké rychlosti klíčení sazenic.

Hnojení sazenic a dospělých petúnií

2 týdny po ponoru sazenic můžete provést následující krmení. Dusíkatá hnojiva, jak je uvedeno v článku výše, stimulují růst keřů a fosforečná a potašová hnojiva podporují vývoj pupenů.

Ferovit obsahuje chelát železa, který zabraňuje projevům chlorózy nebo žloutnutí listů petúnie. Musíte drogu použít 3-4krát s intervalem několika dní. Stojí za zmínku, že krmení kořenů by mělo být střídáno s krmením na list.

Oblékání na list

Postřik listů je druh obvazu na list. Stojí za zmínku, že téměř všechna hnojiva prodávaná v kapalné formě lze použít ke stříkání listů.K tomu se do léčiva přidá více vody, než je uvedeno v návodu k použití. V počáteční fázi tedy můžete chorobu petunie zlikvidovat. Tento přístup umožňuje velmi rychle dosáhnout pozitivního výsledku.

Včasné zalévání

To neznamená, že úspěšné pěstování krásných petúnií závisí pouze na včasné aplikaci hnojiv. Včasné zalévání je také jedním z klíčů k úspěchu při pěstování této krásně kvetoucí rostliny. Je zřejmé, že všechno důmyslné je jednoduché!

Květy je třeba zalévat ráno a večer. Nejlepší vodou pro zavlažování je sníh nebo dešťová voda. Teplota vody by měla být o 3-4 ° C vyšší než teplota země. Voda musí být kvalitní. To je způsobeno skutečností, že kvůli špatné vodě je struktura půdy zničena, hromadí se toxické ionty, mění se pH, zhoršuje se stravitelnost hnojiv, zpomaluje se růst a vývoj petúnií a vyvíjejí se choroby kořenového systému . Zalévání by mělo být prováděno opatrně, nalít vodu pod kořen, aby nedošlo k poškození květin.

Aby bylo kvetení bohaté a dlouhodobé, je lepší používat komplexní hnojiva, a nikoli formulace obsahující jednotlivé živiny. Kromě toho je důležité zalévat květiny včas a používat k tomu vysoce kvalitní vodu.

Dáváme vám do pozornosti videa, která rozšíří vaše znalosti o oplodnění petunií:

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce