Salvia brilliant: popis, fotografie květin, setí, péče

Mnoho lidí ví o léčivé rostlině zvané Sage, ale o její kultivované rozmanitosti Salvia - Ne všichni. Dnes existuje asi osm set druhů této krásné květiny: Salvia je aktivně využívána krajinářskými designéry, slouží k zdobení balkonů a altánů a hraje důležitou roli v medicíně. Nejběžnějšími druhy jsou šalvěj brilantní (nebo brilantní šalvěj) a léčivá šalvěj. Vypěstovat kultivovaného šalvěje není obtížné, tato rostlina potřebuje nejběžnější péči, aby každý mohl mít ve své zahradě krásné, nenáročné květiny.

V tomto článku bude Salvia brilliant podrobně diskutována, bude uveden popis druhu, fotografie květin, doporučení pro setí a péči o tuto rostlinu. Bude také hovořit o nejoblíbenějších odrůdách kultivované šalvěje, které se nejčastěji používají k zdobení květinových záhonů, hranic, v květináčích.

Vlastnosti pohledu

Salvia brilantní byla do Evropy přivezena z tropů v osmnáctém století. Od té doby se tato rostlina pěstuje téměř ve všech koutech Starého i Nového světa. V přírodě je šalvěj trvalka, ale v mírném kontinentálním podnebí se pěstuje pouze jednu sezónu (tropická květina nevydrží drsnou zimu).
Dekorativní šumivá šalvěj nemá žádné léčivé vlastnosti, ale pěstitelé ji milují pro svůj chytlavý vzhled, nenáročný „charakter“ a mnoho jasných šťavnatých barev.

Pozornost! Odrůdy šalvěje lékařské (lesní a luční odrůdy) však mají mnoho užitečných vlastností: protizánětlivé a antifungální účinky, schopnost zastavit krvácení a zmírnit bolest, léčit gastritidu a onemocnění ledvin.

Podrobný popis pěstované odrůdy

Pokud mluvíme o dekorativních odrůdách, pak mají následující vlastnosti:

 • tento druh patří do čeledi houbovitých rostlin éterického oleje z čeledi Lamiaceae;
 • tvar keřů je obráceně pyramidový, rostliny jsou kompaktní, dobře listnaté;
 • každý výhonek brilantního šalvěje končí velkým květenstvím;
 • výška šalvěje se může pohybovat od 25 do 80 centimetrů, v závislosti na odrůdě;
 • většina kmene Salvia je obsazena květenství ve formě klásku;
 • listy řapíku, celé, jsou uspořádány v párech - naproti sobě;
 • stonky Salvie jsou vzpřímené, bylinné, mají charakteristický rys - čtyřboký řez;
 • kořenový systém šalvěje je silný, dobře rozvětvený;
 • vegetační období v Salvii je poměrně dlouhé - 100–120 dní, proto se v Rusku pěstuje květina prostřednictvím sazenic;
 • šumivá šalvěj začíná kvést v polovině června a končí nástupem prvního mrazu;
 • květenství jsou klásky, samotné květiny mají trubkovitou strukturu, shromážděné v pyramidách, dosahující délky 20 cm;
 • v každém květenství šumivé šalvěje se tvoří 30 až 90 malých květů;
 • moderní výběr vám umožní pěstovat Salvii téměř jakéhokoli odstínu: červená, lososová, bílá, krémová, levandulová, tmavě fialová, vínová, oranžová;
 • ovoce brilantní šalvěje - čtyři ořechy se semeny;
 • Semena odrůd Salvia (nehybridní druh) lze sklízet a zasít příští sezónu a klíčit po dobu pěti let.
Důležité! Tradiční barva Sparkling Salvia je červená, ostatní odstíny jsou získány výběrem.

Zahradníci považují dlouhé období jejího kvetení za velké plus šumivé Salvie - celé léto dlouhé světlé skvrny keřů zdobí hřebeny, hranice a květinové záhony. Nepochybnou výhodou květiny je možnost pěstovat ji v květináčích, květináčích a krabicích, aby bylo možné ozdobit parapety, balkony a verandy.

Šalvějové odrůdy

Dnes jsou všechny odrůdy šumivé šalvěje obvykle rozděleny do dvou velkých skupin: vysoké a krátké.... První skupinou jsou květiny, které dosahují výšky 70-80 cm; je zvykem zdobit nimi zahrady a květinové záhony. Nízko rostoucí šalvěj je kompaktní rostlina dorůstající až do maxima 50 cm. Hranice a květinové záhony jsou zdobeny takovými květinami, jsou zasazeny do květináče a květináče, Salvia se používá také na kobercové květinové záhony a květinové záhony.

Pozornost! Nízko rostoucí druhy třpytící se šalvěje se vyznačují stlačenějším vegetačním obdobím - pouze 60–65 dní. Proto jsou kompaktní květiny častěji používány domácími pěstiteli a krajinářskými designéry.

Existuje mnoho odrůd a odrůd brilantní šalvěje, ale milovníci květin dávají přednost nejjasnějším a nejkrásnějším z nich. Fotografie a popisy právě těchto barev budou uvedeny níže.

Požární koule

Tato květina dorůstá do výšky 40-50 cm a průměr keře je obvykle 35-45 cm. Rostlina je kompaktní, květenství je mírně rozcuchané, ne příliš husté, klásky jsou dlouhé 16-20 cm.

Tato odrůda Salvia kvete s brilantní červeno-korálovou barvou.

Vesuv

Tato odrůda Salvia je velmi podobná té předchozí, ale keře lze odlišit podle jejich listů. Vesuv má velké listové desky, jejich délka může být 7-10 cm a jejich šířka je až 9 cm.
Květenství je ohnivě červené, hustší, klásky jsou o něco kratší než ohnivé koule. Šumivá Salvia této odrůdy začíná kvést počátkem srpna.

Táborák

Maximální výška této jednoroční Salvie je 60 cm, keře jsou kompaktní, husté, světlé - velmi často zdobí slavnostní květinové záhony, květinové záhony, hranice nebo rabatki.

Bonfire kvete až do mrazu a první květenství kvetou začátkem července. Odrůdu lze pěstovat na balkonech, ale nezapomeňte pravidelně zalévat a uvolňovat půdu.

Karabina

Šalvěj klasické barvy je červená. Karabina je vhodná na dobře osvětlená místa, snáší normálně sucho, kvete od poloviny léta do pozdního podzimu.

Keře této brilantní Salvie jsou velmi kompaktní - jejich výška dosahuje maximálně 30 cm. Sazenice můžete zasadit hustě - podle schématu 20x20 cm.

Curych

Další šumivá Salvia s tmavě červeným květem. Odrůda Curych je vyšší než ostatní výše uvedené odrůdy. Výška jeho keřů může dosáhnout 60-70 cm.
Salikiny klásky s květenstvími jsou tedy delší. Celý keř je dobře listnatý, pokrytý mnoha velkými květy. Na centrálním výhonku může současně kvést asi sto ohnivě houbovitých květenství.

Scarlet

Salvia flower sparkling Scarlet je jednoletá rostlina určená na květinové záhony, balkony a okraje. Kvetení odrůdy pokračuje od poloviny července do prvního mrazu.

Květenství je jasně červené, keře jsou kompaktní, dobře listnaté.

Rio

Salvia je brilantní levandulová barva. Keře tohoto šalvěje jsou kompaktní a dosahují maximální výšky 25–30 cm. Klásky jsou krátké, husté a listy dlouhé a ostré.
Ve fialovém odstínu jsou namalovány nejen květenství Salvia Rio, ale také jeho čtyřboká stonka.

Splendis Pink

Tato šumivá odrůda Salvia je jednou z nejběžnějších. Květenství na Splendis je růžovo-lila. Keře jsou kompaktní, hustě listnaté a dosahují výšky 30 cm.

Květina miluje světlo a vlhkost. Potěší kvetením od poloviny léta do pozdního podzimu.

Kouzlo růžové

Tvar keře u Sharmy je reverzně pyramidový, keře jsou kompaktní, hustě listnaté a dosahují výšky 30 cm.

Odrůda Salvia Sharm patří k poddimenzovaným, takže její vegetační období je pouze 60-65 dní. Na začátku května můžete do země zasadit sazenice šalvěje a bude kvést celé léto, až do prvního mrazu.

Pozornost! Existuje několik odrůd této odrůdy: Salvia Sharm cherry, růžová, fialová, levandule. Vlastnosti těchto květů jsou stejné, liší se pouze ve stínu květenství.

Horminum

Za rys této odrůdy šalvěje se považují listeny malované v různých barvách: mohou být modré, bílé, fialové nebo růžové. Pouzdra jsou kompaktní, jejich maximální výška je 50 cm.
Salvia Horminum také miluje teplo, hojné zalévání a slunce, ale na rozdíl od jiných druhů je tato odrůda schopna odolat nízkým teplotám. Rostlina začíná kvést 70 dní po vyklíčení.

Trpaslík

Velmi kompaktní (až 25 cm vysoké) keře jsou vhodné pro pěstování na balkonech a v miniaturních záhonech s koberci. Zvláštností trpaslíka je neobvykle pestré a šťavnaté kvetení.

Pyramidální květenství lze namalovat v tmavě červeném odstínu - trpasličí červené, nebo v kombinaci červené a bílé barvy - trpasličí směsi.

Pěstování kultivovaného šalvěje

Salvia brilliant - nenáročná rostlina. Vše, co tato květina potřebuje: voda, slunce, kyprá půda a teplo. Proto je hlavním úkolem pěstitele poskytnout rostlině všechny nezbytné podmínky. Zvláštní péče není pro šalvěj vyžadována, je schopna odolat téměř jakémukoli „rozmaru“ počasí, od sucha po vysokou vlhkost.

Výsadba květin

Nejprve je nutné pěstovat sazenice, protože Salvia ve středním pruhu se pěstuje pouze na sazenicích. Výsev semen musí být proveden již v únoru, protože kvetení začne pouze 2-3 měsíce po klíčení.
Pro výsadbu šalvěje se připravují malé nádoby, na jejichž dno se nalije keramzit nebo jiný drenážní materiál. Nahoře je položena volná a výživná půda, kterou lze nejlépe zakoupit v květinářství. Půda se zahřívá při pokojové teplotě. Následujícího dne se semena Salvia zasejí a půda se postříká postřikovací lahví.

Rada! Vzhledem k tomu, že semena pěstované šalvěje jsou velmi malá, doporučuje se před výsadbou smíchat je s hrubým říčním pískem.

Po zasetí se semena jednoduše lehce ručně stisknou a krabička se přikryje fólií. Při teplotě 20–25 stupňů je třeba semena šalvěje několik dní uchovávat, dokud se neobjeví výhonky.

Odstraní film, položí krabice na parapet a počkají, až vyrostou sazenice květin. Mimochodem, šalvěj milující světlo musí být osvětlena nejméně 12 hodin denně, takže budou zapotřebí fytolampy.

Ve fázi dvou pravých listů musí být šumivé Salvia potopena. Půda se odebírá stejně, ale nádoby by měly být trochu hlubší. Ihned po vyzvednutí jsou krabice pokryty papírem, který lze po 2-3 dnech odstranit.

Rada! Chcete-li udržovat šalvějové keře silné a bohatě kvetou, doporučuje se ihned po výskytu tří párů pravých listů přitlačit místo růstu na sazenicích.

Salvia je přenesena na zem, když se počasí stabilizuje a pominula hrozba zpětných mrazů. To se obvykle děje v květnu. Vzor výsadby je hustý - 20x20 nebo 25x25 cm, půda potřebuje volnou, dobrou propustnost vzduchu. Děj pro Salvii je vybrán slunný, chráněný před průvanem.

Péče o květiny

Péče o brilantní Salvii je velmi jednoduchá, je to docela v silách i začínajícího květinářství:

 1. Zalévání během období sucha. Přírodní šalvěje pro šalvěj obvykle postačuje, ale ve velmi suchých létech je nutné květinový záhon občas zalévat, aby se osvěžily květiny.
 2. Plevel jsou nebezpečné pro mladé rostliny, a proto, dokud sazenice šalvěje nezesílí, je tráva pravidelně odstraňována. Následně stačí uvolnění půdy po každém dešti nebo zalévání.
 3. Půdu můžete mulčovat, pokud to neporušuje složení na záhonu. Mulč zachrání Salvii před vysycháním a chrání ji před plevelem.
 4. Několikrát v létě je třeba květiny krmit komplexním minerálním hnojivem. Je lepší zředit hnojivo ve vodě.

Pozornost! Semena šalvěje můžete sbírat z vlastního květinového záhonu, je důležité si nenechat ujít okamžik. Malá černá zrnka semen se velmi rychle rozpadají. Nejlepší čas na sběr semen je uprostřed podzimu, kdy klásky zhnědnou a začnou mizet. Salvia květenství se nakrájí a umístí do krabice, aby se vysušila.

Nesázejte šumivou šalvěj na stinná místa nebo pod vysoké rostliny - za takových podmínek nebude kvést. Zbytek mudrce je velmi nenáročný a vydrží hodně.

Závěr

Salvia brilliant je skvělou volbou jak pro začínající květináře, tak pro zkušené krajinářské designéry. Tato květina je nenáročná, ale velmi jasná a nápadná. Bude vynikajícím doplňkem květinových záhonů, hranic a hřebenů, můžete zdobit balkony a verandy kultivovanou šalvějí, pěstovat ji v květináčích a krabicích.

Jak pěstovat Salvii, popsané výše, není vůbec obtížné. Zbývá jen rozhodnout o typu květu, protože existuje mnoho odrůd šalvěje.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce