Nízko rostoucí květiny do zahrady, kvetoucí celé léto

Nízko rostoucí trvalky jsou všestranným „nástrojem“ zkušeného zahradníka. Tyto květiny doplňují krajinné kompozice, jsou úspěšně kombinovány se zahradními a zeleninovými zahradními plodinami, používají se jako hranice, hřebeny a další dělicí struktury.

Téměř všechny poddimenzované trvalky kvetou po celé léto. Záhony s nimi vypadají dobře upravené a zůstávají velkolepé i bez pravidelné údržby a každoroční transplantace.

Nízko rostoucí květiny jsou velmi nenáročné, ale i oni musí být schopni vybrat ten správný. O odrůdách trvalek a jejich vlastnostech se můžete dozvědět z tohoto článku.

Odrůdy nízko rostoucích vytrvalých květin

Vytrvalé květiny do zahrady mohou mít různé velikosti. Malé rostliny se rozlišují do samostatné skupiny, která se dále dělí na:

 • zemní kryty;
 • podměrečné vytrvalé květiny;
 • trpasličí poddruh kvetoucích trvalek.

Pokud se půdní kryty doslova plazí po zemi a zakrývají ji před sluncem, větrem a chladem, pak podměrečné a trpasličí květy mají delší stonky, často jejich výška nepřesahuje 70 cm.

Kromě tohoto rozdělení nízké vytrvalé rostliny pro zahradu jsou kvetoucí a nekvitnoucí. V prvním případě se květenství stane ozdobou zahrady, která vytrvalé květinyse obvykle zdobí dva až tři měsíce, tedy téměř celou sezónu. Nekvetoucí skupina - rostliny s krásnými ozdobnými výhonky, listy zajímavého tvaru nebo jedinečné barvy. Tyto i další květiny jsou poměrně často používány krajinářskými designéry a běžnými zahradníky.

Účel trvalých nízkých rostlin

Poddimenzovaný trvalky pomáhají zahradníkům řešit mnoho problémů... Koneckonců, tyto květiny:

 • nevyžadují neustálou a komplexní péči;
 • není třeba zalévat pravidelně a hojně;
 • potřebují pouze jeden nebo dva obvazy za sezónu;
 • snadno se posadit, přesunout na jiné místo a sdílet;
 • rychle rostou a začnou kvést již v prvním nebo druhém roce po výsadbě;
 • může kvést celou sezónu;
 • dobře se hodí k jiným druhům a odrůdám rostlin, stejně jako ke stromům a dokonce k zahradním plodinám;
 • zakořenit na různých půdách, existují odrůdy vytrvalých květin pro písčitou nebo skalnatou půdu.

Důležité! Hlavní výhodou podměrečných trvalek je, že nemusí být vysazovány každé jaro. Stačí to udělat jednou a pak si po několik let užívat krásy vytvořené kompozice.

Výběr různých nízko rostoucích vytrvalých květin do zahrady

Zvednutím vytrvalé květiny pro letní chatu nebo příměstskou oblast je třeba vzít v úvahu kompatibilitu rostlin určených pro jeden záhon nebo krajinnou kompozici.

Trvalky musí mít stejné požadavky jako:

 1. Četnost a způsob zalévání.
 2. Tempo růstu.
 3. Výška keřů.
 4. Vhodné složení půdy.
 5. Hnojiva a četnost jejich aplikace.
 6. Potřeba a způsob úkrytu na zimu.
 7. Láska ke slunci nebo stínu.
Pozornost! Stejně důležité pro krásu zahrady je harmonická kombinace odstínů vybraných barev.

Astrantia je velká

Tato podměrečná květina roste ne více než 70 cm, šířící se keře jsou na začátku léta pokryty květinami, končí Květ do konce srpna.Aby se na keřích neustále objevovaly nové květenství, je nutné včas odstranit zvadlé květiny.

Stín květů této trvalky může být absolutně jakýkoli - dnes existuje mnoho odrůd Astrania, existují dokonce keře s vícebarevnými pupeny. Ale častěji najdete podměrečnou trvalka s bílými květy, světle růžový nebo vínový odstín.

Výsadba vytrvalých rostlin je lepší na slunci, ale vhodná je také mírně zastíněná oblast, například stín mříže z altánu nebo živého plotu. Nízko rostoucí rostlina není náročná na půdu a péči - Astrantia může růst kdekoli.

Astrantia je velká

Dub šalvěj

Šalvěj (nebo salvia) odkazuje také na podměrečné trvalky, které kvetou po celé léto. Keře rostou asi 60-80 cm, šalvěj není rozlehlá, spíše kompaktní trvalka.

Květenství této vytrvalé rostliny jsou velmi velkolepé - dlouhé svíčky krásné fialové barvy. Musíte zasadit šalvěj ve stínuvýběr oblastí s úrodnou a mírně vlhkou půdou.

Trvalka je na péči vybíravá. Je velmi důležité udržovat konstantní vlhkost půdy kolem křoví, včas uvolňovat půdu, aplikovat komplexní hnojiva, chránit před škůdci a plevele... Ale díky usilovné práci odmění šalvěj nejen krásu, ale i zdraví, protože jde o dobře známou léčivou rostlinu, která zachraňuje před mnoha onemocněními.

Dub šalvěj

Armeria přímořské

Tato trvalka má asi deset odrůd, všechny se liší vzhledem a vlastnostmi. Ale v zásadě je tato rostlina docela nenáročná. Armeria nemusí být často napojena; pro rostlinu je vhodná jakákoli půda, dokonce i jílovitá a písčitá. Armeria také úspěšně vyzdobí skalní skalky nebo skalky.

Kvetení této podměrečné trvalky pokračuje celé léto a fotografii keřů si můžete prohlédnout níže.

Armeria přímořské

Alyssum Marine

Velmi houževnatá a vytrvalá trvalka. Výška keřů nepřesahuje 20 cm, silné stonky se doslova plazí po zemi a zdobí ji bujným kvetením.

Alyssum kvete velmi dlouho: první květenství se objevuje v květnu a poslední květina vydrží i mírné mrazy. V oblastech s mírnými zimami trvalka neodumírá, ale s prvními paprsky jarního slunce pokračuje v růstu a vývoji.

Ale i v chladném podnebí trvalka nepotřebuje úkryt, rostlina pevně vydrží i silné mrazy. Odstín stopek může být libovolný: bílá, žlutá, růžová, fialová.

Alyssum Marine

Arenaria karmínová

Ideální trvalka pro skalky a alpské skluzavky. Tato květina je tak nenáročná, že může růst na písku nebo kamenech. Výška stonků nepřesahuje 15 cm a trvalé výhonky jsou zbarvené karmínově.

Květenství může být světle růžové nebo bílé. Jsou vyrobeny ve formě malých hvězd. Arenaria kvete začátkem června a pokračuje v kvetení až do pozdního podzimu.

Vytrvalá péče není nutná, nemusíte ji ani zalévat - arenaria dokonale snáší sucho.

Arenaria karmínová

Vytrvalá chryzantéma

Známá a velmi běžná rostlina. Tuto trvalku milují zejména ruští zahradníci, hlavně proto, že dobře snáší zimu.

Chryzantémy začínají kvést o něco později než jiné trvalky - často je to druhá polovina léta. Ale tyto květiny jsou jedny z mála, které kvetou až do prvních silných mrazů.

Může existovat mnoho odstínů a tvarů květenství - existuje mnoho odrůd vytrvalých chryzantém.

Vytrvalá chryzantéma

Rada! Rozkvět chryzantém můžete urychlit výsadbou této trvalky na slunném místě.

Balkánské muškáty

Taková vytrvalá rostlina, která nevyhazuje listy ani na zimu, a proto může zdobit zahradu po celý rok. Výška trvalých keřů dosahuje 25 cm, keře jsou zdobeny vyřezávanými listy bohatého zeleného odstínu. Na podzim listy zežloutnou, mohou zčervenat - vypadají velmi působivě.

Kvetoucí pelargónie začíná v červnu a pokračuje až do konce letní sezóny.Po celou dobu se zahradou šíří velmi jemná květinová vůně. Odstín stopek je červený nebo fialový.

Balkánské muškáty

Highlander spřízněný

Toto je další krátká trvalka, která bude hodnou ozdobou každé zahrady. Listy keřů jsou kopinaté a květenství má hrotovitý tvar. Květy jsou malovány ve světle růžovém nebo lila odstínu.

Charakteristickým rysem trvalky je to, že na zimu neodkládá listy, navíc se jejich barva nemění - listy zůstávají zelené. Trvalka končí kvetení do konce září.

Highlander spřízněný

Pozornost! Obzvláště bohaté barvy květenství horalů se získávají v dobře osvětlených slunečných oblastech zahrady (můžete je vidět na fotografii).

Jak správně pěstovat málo rostoucí trvalky

Stejně jako všechny trvalky ani trpasličí květiny nepotřebují žádnou zvláštní péči. Aby se však vaše zahrada vybavila nádhernými zdravými květinami, majitel se bude muset trochu potit provedením následujících akcí:

 1. Odstraňte sušené květiny včas, aby neubíraly sílu celé rostlině.
 2. Půdu zakryjte kameny nebo plastovými (kovovými) deskami, abyste zabránili přemnožení kořenů.
 3. Výsadba květin není plynulá k okraji nebo okraji záhonu, ale v určité vzdálenosti. Je třeba vzít v úvahu vysokou míru růstu trvalky.
 4. Používání kapkového zavlažovacího systému je pohodlnější pro kontrolu dodávky vody a hnojiv.
 5. Zakryjte trvalky na zimu pomocí smrkových větví nebo syntetických „dýchacích“ materiálů.
 6. Vyberte trvalky, aby záhon potěšil kvetením od časného jara do pozdního podzimu.

Každá fotografie nízko rostoucí trvalky stále více potvrzuje jedinečnost a nápadnost těchto rostlin. Aby se krása vytrvalých rostlin objevila obzvláště jasně, není třeba tyto květiny vysazovat jeden po druhém - vypadají skvěle v hustých skupinových výsadbách.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce