Škůdci a nemoci duhovek s fotografiemi a jejich léčbou

Nemoci duhovky mohou být způsobeny viry a houbovými patogeny. Abyste správně rozpoznali problém a vyléčili rostlinu, musíte si prostudovat příznaky.

Známky a příčiny onemocnění duhovky

Iris je krásná květina, která vstupuje do dekorativního období počátkem léta. Zdravé trvalky potěší oko barevnými pupeny a zářivě zelenými listy. Ale někdy je duhovka napadena houbami a škodlivým hmyzem. V takových případech se objeví následující příznaky:

 • žloutnutí listů a stonku;
 • rozpad nadzemních a podzemních částí rostliny;
 • vybledlé a slabé kvetení;
 • hnědé a tmavé skvrny na listech a okvětních lístcích.

Příznaky onemocnění duhovky jsou si velmi podobné.

Existuje poměrně málo trvalých chorob a škůdců. Ale vyvíjejí se nejčastěji ze stejných důvodů, a to:

 • kvůli přítomnosti spor plísní nebo larev hmyzu již na sadbě;
 • v důsledku nesprávné péče, například na pozadí silného vysychání nebo podmáčené půdy;
 • kvůli blízkosti infikovaných rostlin.
Důležité! Dodržování zemědělských technik během kultivace a včasné ošetření kosatců z nemocí může zabránit většině problémů.

Společné nemoci a kontrola duhovky

Trvalky na místě nejčastěji vadnou z mnoha hub. Také duhovka může být ovlivněna virovými chorobami, které jsou zvláště nebezpečné.

Rez

Iris často trpí rzí způsobenou houbou Puccinia iridis. S rozvojem onemocnění jsou listy trvalky pokryty žlutohnědými a hnědými pustulovými skvrnami. Rez způsobuje, že zelené části duhovky vysychají a odumírají, někdy postihují i ​​stonky.

Rustova choroba postihuje duhovku při teplotách nad 12 ° C

K léčbě onemocnění se používá postřik koloidní sírou a kapalinou Bordeaux. Prevence rzi spočívá v pozorování střídání plodin a ničení rostlinných zbytků, v nichž zimují spóry hub.

Mozaika

Virus Iris mosaic vims se projevuje ve formě síťovaného vzoru na listech, někdy jsou zelené části trvalky pokryty žlutými pruhy. Pod vlivem nemoci iris zpomaluje růst, začíná uvolňovat příliš krátké květní stonky, vybledlé nebo nepřirozeně pestré pupeny.

V případě mozaikové choroby jsou listy duhovky pokryty žlutými tahy.

Virus mozaiky je nebezpečný, protože jej nelze léčit, trvalka je jednoduše zničena. S nemocí musíte bojovat profylakticky - nakupujte materiál pouze v důvěryhodných obchodech, před výsadbou dezinfikujte cibule, semena a oddenky duhovky.

Rada! Aby se zabránilo mozaikám, je důležité odstranit mšice z místa, jsou vektorem choroby.

Mokrá hniloba (bakterióza)

Mokrá kořenová hniloba je způsobena bakteriemi Pseudomonas iridis nebo Erwinia aroidea. Bakterióza vede k tomu, že podzemní část duhovky hnije a oddenek je zničen zevnitř a mění se v měkkou bílou hmotu. Vytrvalé listy během vývoje nemoci zhnědnou, uschnou od špiček a snadno vypadnou ze zásuvky.

V případě bakteriózy musí být postižená duhovka vykopána ze země a rozpadlá část oddenku musí být odříznuta sterilním nožem.Pak můžete zkusit zasadit trvalku na nové místo, pokud podzemní část neměla čas na úplné zhroucení, je stále schopná se vzpamatovat.

Onemocnění se vyvíjí nejčastěji s podmáčením a nedostatkem vápníku a fosforu. Z důvodu prevence je proto důležité krmit duhovku včas, nezaplavovat ji a pravidelně kypřit půdu.

Při bakterióze začne duhovka vydávat nepříjemný zápach

Suchá hniloba (fusarium)

Houba Fusarium oxysporum také způsobuje hnilobu kořenů. Toto onemocnění postihuje krmné cévy, narušuje životně důležité procesy trvalky, v důsledku čehož duhovka zežloutne a vysuší. Ve spodní části oddenku se nejprve objeví shnilé oblasti a šedobílý květ a poté podzemní část úplně vyschne.

Se suchou hnilobou se oddenek duhovky jednoduše rozpadne

Onemocnění se vyvíjí nejčastěji na pozadí nadbytku dusíku v půdě, spory se probouzejí na jaře při teplotách od 12 ° C. Při prvních známkách fusária můžete zemi rozlit roztokem síranu měďnatého. Pokud to nepomůže, bude nemocná duhovka odstraněna.

Šedá hniloba

K onemocnění dochází v důsledku houby Botrytis cinerea a obvykle se vyvíjí během kvetení za deštivého počasí. Na pozadí nemoci stonky a pupeny duhovky zblednou, poté zhnědnou a pokryjí se světle šedivým květem.

Onemocnění šedou hnilobou postihuje listy a vyvíjí se při vysoké vlhkosti.

V raných stádiích onemocnění se léčba provádí přípravky Topsin-M, Kuproskat a Oxykhom; roztoky mědi dobře pomáhají proti šedé hnilobě. Z preventivních důvodů je nutné sledovat vlhkost půdy pod duhovkou a při krmení dusíkem sledovat umírněnost.

Botrytis

Onemocnění Botrytis se vyvíjí pod vlivem hub Botrytis convoluta a Sclerotium rolfsii. Obvykle vzniká v podmínkách vysoké vlhkosti, postihuje trvalky brzy na jaře. Kořeny jsou pokryty suchou hnilobou, někdy je na základech listů vidět plíseň. Růst duhovky se zpomaluje a do léta zelené části jednoduše odumírají.

Onemocnění Botrytis postihuje spodní části listů duhovky.

Boj proti této nemoci se provádí postřikem směsí Bordeaux a Topaz - brzy na jaře a poté ještě dvakrát až do konce kvetení. Pokud opatření nepomohla, pak jsou duhovky vykopány a zničeny a půda je rozlita formalinem.

Heterosporia

Onemocnění Heterosporium se objevuje v důsledku hub Heterosporium iridis a Mycosphaerella macrospora. Uprostřed léta se na listech duhovky objevují šedavě hnědé skvrny se žlutým okrajem. Trvalka začíná vysychat a může úplně odumřít, zvláště pokud ji houba infikovala uprostřed vegetačního období.

Boj proti heterosporii spočívá v tom, že jsou odstraněny všechny nemocné listy a rostlina je postříkána roztoky zinku a mědi 3-4krát za sezónu. Aby se zabránilo nemoci, doporučuje se včas vyčistit květinový záhon od trosek a nepřeplňovat duhovku fosforem a draslíkem.

Heterosporióza postihuje duhovku nejprve na starých listech.

Ascochitóza (listová skvrna)

Onemocnění se vyvíjí pod vlivem hub rodu Ascochyta, na listech duhovky se objevují hnědé oblasti - nejprve na okrajích a poté blíže ke středu desek. Vytrvalá zeleň vysychá a spadne, a pokud ji vykopete ze země, na oddenku lze vidět tmavé skvrny.

Při prvních příznacích onemocnění má kapalina Bordeaux dobrý účinek - postřik se provádí třikrát v intervalech 2 týdnů.

Při askochitidě začnou listy duhovky od okrajů tmavnout.

Ascochitóza se nejčastěji vyvíjí na duhovce v podmínkách vysoké vlhkosti a podmáčené půdy.

Alternaria

Houba rodu Alternaria infikuje duhovku od poloviny jara do pozdního léta. Na pozadí nemoci začnou okraje listových desek vysychat, pak jsou všechny zelené části pokryty černým květem, bohatě zbarví a rozpadají se.

Černé skvrny na duhovce jsou charakteristické pro Alternaria

Pro prevenci Alternaria se používá kapalina Bordeaux, postřik se provádí před a po kvetení.Pokud je duhovka již postižena nemocí, je lepší ji vykopat a spálit, protože spory se rychle rozšířily do dalších rostlin.

Škůdci duhovky a kontrolní opatření

Kromě virů a plísní jsou škůdci velkým nebezpečím pro trvalky. Některé z nich jsou snadno viditelné na listech, jiné infikují kořenový systém a mohou rychle zničit duhovku.

Cibule roztoč

Malý zaoblený hmyz se nažloutlým tělem nepřesahuje velikost 1 mm a živí se cibulkami duhovky. Je aktivní brzy na jaře a v létě se začíná množit a každých 20 dní může dávat nové kolonie.

Roztoč irisové cibule zůstává dlouho bez povšimnutí, takže je lepší s ním profylakticky bojovat.

Když jsou infikovány klíšťaty, váhy cibulí duhovky vyschnou a scvrknou se, trvalka přestane růst. Oslabená rostlina je často napadána sekundárními houbovými chorobami. Boj proti škůdcům se provádí systémovými insekticidy Actellik a Skor, ale je lepší materiál před výsadbou namočit do roztoku proti roztočům nebo ho pokropit křídou.

Třásněnky

Malý hmyz o délce více než 1,5 mm se usazuje na listech duhovky, přesněji v rozetách na samé základně. Thrips se živí vytrvalými šťávami, v důsledku čehož zhnědne, vysuší a deformuje se. Infikovaná duhovka ne vždy zemře, ale kvete špatně nebo vůbec neprodukuje pupeny.

Chcete-li se zbavit hmyzu, musíte rostlinu postříkat roztokem Karbofos dvakrát v intervalu jednoho týdne. Z lidových léků dobře pomáhá infuze tabáku.

V horkém suchém počasí třásněnky dávají až 9 nových generací za sezónu

Cibule hlístice

Škůdce je malý bílý červ dlouhý až 1,5 mm a množí se v cibulkách duhovky ve vlhké půdě. Pod vlivem hlístice začne trvalka špatně růst, její stonky bobtnají a podzemní část praskne a uvolní se. Z toho začne vyzařovat zřetelný nepříjemný zápach.

Je velmi obtížné vyléčit cibulového hlístice na duhovce - škůdce má čas zničit hlízu

Boj s nematodou je obtížný, je extrémně vytrvalý a obvykle nereaguje na léčbu. Ovlivněné duhovky jsou proto zničeny a zaměřeny na prevenci - před výsadbou vydezinfikují cibule, sledují obsah vlhkosti v půdě a občas uvolní záhon.

Fazole mšice

Hmyz vypadá jako malý černozelený nebo hnědý brouk, žije na zelených částech duhovky. Škůdce je aktivní od poloviny jara, pod jeho vlivem se deformují vytrvalé výhonky a listové desky zblednou a zvlní se. Pokud nebudete bojovat s mšicemi, pak na podzim položí vejce v kořenech a na jaře iris napadne novou generaci hmyzu.

Můžete se zbavit mšic pomocí přípravků Iskra, Karate a Commander, postřik se provádí 3-4krát za sezónu. Pro prevenci musíte věnovat pozornost odplevelení a uvolnění a také krmit duhovku draslíkem a fosforem.

V horkém počasí může mšice fazole vydržet přes léto až 10 generací.

Iris létat

Na konci jara se černošedá moucha se zlatými skvrnami na těle živí pupeny duhovky a poté snáší vajíčka, ze kterých vycházejí nenasytné larvy. Škůdce způsobuje vážné poškození kvetení a zdraví rostlin. Kontrola mušek se provádí pomocí přípravků Aktara a Actellik třikrát za sezónu.

Duhovka a její larvy mohou během léta duhovku úplně zničit.

Lidové léky pomáhají od duhovky - tabákový prach, mýdlový roztok, popel.

Drátovci

Černé nebo pruhované brouky ležely larvy na záhonu duhovky. Vylíhnutí škůdci se živí oddenky a vykoupávají v nich dlouhé průchody; na pozadí mechanického poškození se často vyvinou plísňové infekce. Ovlivněná trvalka kvete horší a roste pomaleji a umírá s vážnou infekcí.

Drát brouk hlodá v oddencích duhovky

Boj proti červotoču se provádí insekticidy Decis a Aktara, stejně jako odvar z červeného hořkého pepře.

Pozornost! Aby se zabránilo výskytu škůdce, je nutné každou podzim vykopat půdu, což vám umožní zničit larvy a dospělé brouky.

Bronzový brouk

Od konce května do podzimu jsou aktivní velcí zelení brouci s kovovým leskem. Na zahradě mohou být dokonce užitečné, protože se účastní opylování. Brouci se však živí kořeny a pupeny rostlin, takže jsou pro duhovku nebezpečné. Jejich přítomnost si můžete všimnout podle snědených květů.

Bronzovik, obecně užitečný, je škodlivý pro duhovku, protože se živí jejich listy a květy.

Zbavte se bronzového brouka pomocí přípravku Kinmix, v létě musíte několikrát nastříkat záhon kosatci. Preventivní účinek přináší roztok popela ze dřeva.

Medvedki

Velký zahradní škůdce je hmyz dlouhý až 5 cm s pohyblivými čelistmi a silnými předními kleštěmi. Medvedka žije v půdě a hloubí v ní hluboké chodby, čímž poškozuje oddenky a cibulky duhovky.

Medvedku je obtížné zničit insekticidy, obvykle je vyhnána pouze na zemský povrch a sbírána ručně

Není snadné bojovat proti škůdcům, proto se dokonce i ve fázi výsadby nalévají insekticidy do otvorů pro trvalky. Pokud se na místě objeví brouk, můžete půdu zbavit infuzí kuřecího trusu nebo duhovku hojně ošetřit Karbofosem.

Lopatky

Na začátku jara se na záhonech s kosatci často objevují nebezpečné housenky duhovky nebo zimní můry. Škůdci jedí stonky trvalek na samém základně, v důsledku čehož stopky oslabují, odumírají nebo se lámou pod poryvy větru. Také housenky mohou jíst oddenky a cibule, což samo o sobě poškodí duhovku a vyvolá vývoj plísňových onemocnění.

Housenky naběračky hlodají stonky duhovky, a proto se jednoduše zlomí

Lopatky se můžete zbavit nástřikem Karbofosu. Nejlepší je provést je profylakticky, na samém začátku jara a znovu za týden.

Preventivní opatření

Ne všechny choroby duhovky jsou léčitelné, takže je snazší zabránit jejich rozvoji. Při péči o záhon musíte:

 • kontrolovat úroveň vlhkosti - květiny nelze nalít;
 • aplikujte hnojiva mírně, s přebytkem dusíku, fosforu nebo vápníku, je narušena neutralita půdy, houby se v ní začínají aktivněji množit;
 • pravidelně uvolňujte půdu a odstraňujte plevel;
 • včas odstranit vybledlé výhonky;
 • provádět preventivní ošetření duhovky na jaře proti chorobám a škůdcům;
 • dezinfikujte rostlinný materiál ve fázi přípravy - namáčení v manganistanu draselném nebo fungicidních látkách výrazně zvyšuje vytrvalost rostlin.

Podzimní ošetření duhovky proti chorobám by mělo být provedeno po prořezání.

Na podzim musí být pečlivě vykopán záhon se duhovkami, aby spory a škůdci hub nepřežili zimu v horní vrstvě půdy. Rostlinné zbytky z místa jsou zcela odstraněny a spáleny, před nástupem chladného počasí se provede další ošetření fungicidy.

Závěr

Nemoci duhovky se objevují nejčastěji při porušení pravidel péče. V rámci léčby je důležité nejen ošetřovat trvalky, ale také eliminovat rizikové faktory - upravit frekvenci zalévání a složení půdy.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce