Reprodukce popínavých růží řízky

Popínavé růže může vyzdobit jakýkoli park, letní chatu, zahradu. Nejčastěji se takové květiny pěstují v těch oblastech, kde je mírné a teplé podnebí. V posledních letech se však v moskevském regionu pěstuje stále více růžových keřů a nezaostávají ani sibiřští pěstitelé květin.

Pozornost! Popínavé růže navržen pro otevřené terény, hlavní věc je správný a spolehlivý úkryt pro zimu.

Hodnota růží s pružnými výhonky dorůstajícími až do tří metrů je široce používána ve vertikálním zahradnictví. Krajinní designéři nimi zdobí oblouky, altány, stěny domů. Existuje mnoho odrůd růží, před pěstiteli květin vyvstává otázka, jak množte popínavou růži... Pokusíme se vám říct o možných způsobech.

Několik slov o lezení růží

Pohledy

Mezi velkým počtem odrůdových růžových lezeckých keřů se rozlišují dva typy:

 • Mnohokvěté růže vyniknou tím, že kvetou až 20 pupenů současně. Jsou malé velikosti, asi 2,5 cm, prakticky žádný zápach.
 • Velkokvěté růže jsou podobné hybridním čajovým odrůdám. Kvete dlouho a otevírají nové pupeny jeden po druhém. Květenství s deseti pupeny. Tyto květy mají omamně vonící vůni.

Nejoblíbenější odrůdy

 • Horolezecká odrůda "Dortmund" lze zasadit všude. Kvete po celou teplou sezónu;
 • "Horolezec" přitahuje vysokou odolností vůči chorobám, svou vitalitou. Výhonky mohou být až čtyři metry, což je výhodné pro vytvoření jakéhokoli aranžmá květin.
 • Tramp má dlouhé období kvetení, má velké dvojité květy. Výhonky jsou vysoké, silné. Tato lezecká odrůda je vhodná pro vytváření živých živých plotů.
 • Výška „New Down“ až dva metry. Výhonky jsou mírně zakřivené, takže je vhodné je zavěsit na podpěry. Bohaté kvetení.
 • Odrůda "Cordesa" - začátečník mezi horolezeckými příbuznými. Kvetení je drsné, dlouhotrvající.

Metody reprodukce

Mnoho začínajících pěstitelů květin se zajímá o reprodukci popínavých růží vlastníma rukama. Odborníci vědí, jak šířit keře růží, které zahrnují lezecké odrůdy, různými způsoby:

 • výstřižky;
 • vrstvení;
 • pučící;
 • semena.

Každá šlechtitelská metoda má své vlastní charakteristiky a obtíže, které nejsou vždy přístupné těm, kteří právě začínají chovat tyto úžasné rostliny. Nejjednodušší, s větším procentem přežití, je šíření popínavé růže řízky, kořenovými přísavkami a vrstvením.

Výstřižky

Řezání lezeckých odrůd je poměrně běžná metoda; lze ji šířit následujícími způsoby:

 • Zakořenění v půdě, vodě;
 • Zakořenění v balíčku, brambory.

Příprava řezání

Pro šíření popínavé růže odřezky se výsadbový materiál seče před rozkvětem výhonku. To se obvykle provádí na jaře. V tuto chvíli se řezání rychleji zakoření. Střední část je oddělena od výhonku, na kterém by měly být tři živé pupeny. Spodní část je řezána pod úhlem 45 stupňů, nahoře - 90 stupňů. List shora je zkrácen o více než polovinu. Vše je jasně zobrazeno na fotografii.

Zakořenění ve vodě

Abyste získali zdravou popínavou růži, musí být stonek vložen do převařené vody. Řízky potřebují zastíněné místo, aby slunce mohlo spálit sadbový materiál. Voda se vyměňuje každý druhý den.

Kořenový systém se obvykle vytvoří přibližně za měsíc. Stonku lze zasadit na trvalé místo.

Varování! Jediným problémem, který vyvstává u této metody šíření, je nedostatek kyslíku, který často vede k hnilobě řízků.

Zakořenění v zemi

Reprodukce popínavé růže je možná zakořeněním řízků bezprostředně v půdě. Aby se zabránilo rozpadu, pod výsadbový materiál se nalije hrubý písek. Je třeba ho opařit vroucí vodou, aby se zničily škodlivé mikroorganismy. Po hojném zalévání shora je výsadba pokryta skleněnou nádobou. Nádobu lze přelakovat bílou emulzí na vodní bázi nebo přehodit bílou látkou.

Nádoba je umístěna na dobře osvětleném okně, ale ne na slunci. Řízky dobře zakoření při teplotách od + 23 do + 25 stupňů. „Skleník“ je z důvodu ventilace čas od času zvýšen.

Důležité! Nádobu lze vyjmout, když má rostlina dobré kořeny.

Růže v bramborách?

V šíření popínavých růží v mladých bramborách není nic překvapivého, ne. Toto je osvědčená metoda, kterou zvládne každý začátečník.

Co dává brambor řezu během reprodukce:

 • udržování stálého vlhkého prostředí;
 • budoucí růže se živí sacharidy a škrobem obsaženým v kořenové zelenině.

Před množením růže odřezky zasazenými do brambor je vykopán výkop nejméně 15 cm hluboký. Dno je pokryto pískem s vrstvou 5 centimetrů. Stopka by měla být až 20 cm, jsou z ní odstraněny trny a listy. Oči jsou z bramboru vyříznuty, aby ji zbavily vegetace, a řízky jsou vloženy ostrým koncem. Živý „kontejner“ je rozložen ve vzdálenosti 15 cm.

Výsadba musí být nejprve chráněna před větrem a sluncem, proto je při šíření popínavé růže nutný úkryt. Mohou to být běžná skleněná nádoba nebo kousek cínu.

Po 14 dnech můžete otevřít záhon růží, abyste si zvykli na podnebí. Po dalších 14 dnech se růže plně otevře.

V plastovém sáčku

Pro získání nového růžového keře jsou řízky nejprve navlhčeny šťávou z aloe, zasazeny do květináče a rozlity teplou vodou. Poté ji vložili do velké tašky, zavázali a pověsili před okno. Ve vaku se vytváří vysoká vlhkost a mlha. K zakořenění zpravidla dochází po 30 dnech. Zbývá jen zasadit sadbový materiál do země. Řízky kořen nejlépe na jaře.

Pozornost! Nejspolehlivějším způsobem je reprodukce lezecké růže pomocí řízků.

O množení popínavých růží řízky:

Jiné metody chovu

Vrstvy

Na jaře, když už řasy ožily, můžete jednu z nich odložit stranou, položit si do připravené drážky a zabodnout se do úrodné půdy. Aby se řasa pevně udržela a „neskočila“ nahoru, je výstřel připnut. Horní část natáčení je vyjmuta a přivázána k kolíku.

Rada! Z jednoho růžového keře popínavých odrůd můžete získat ne více než jednu vrstvu, aby nedošlo k oslabení mateřské rostliny.

Z jednoho růžového keře můžete získat mnoho nových rostlin, pokud se během reprodukce několikrát připne výhonek popínavé růže, přičemž na povrchu zůstane jeden pupen. Jak správně dělat práci je zobrazeno na fotografii.

Péče se provádí obvyklým způsobem, hlavní věcí není vyschnout půdu pod rostlinou. Během teplé sezóny se vytvoří životaschopný kořenový systém. Vrstvy jsou odděleny od mateřského keře a zasazeny na trvalé místo.

Komentář! Pokud jsou kořeny slabé, je lepší nechat vrstvy přezimovat na místě, jinak rostlina zemře.

Již v prvním roce, do konce léta, se na růžovém keři mohou objevit pupeny. Musí být odříznuty, aby popínavá růže získaná z vrstev neztrácela energii při kvetení.

Kořenový potomek

Kořenové přísavky produkují zdravé růžové keře. Hlavní věc je nemýlit se. Zpravidla jsou růže naroubovány na boky divoké růže. Potomci musí odbočit z kořenového systému matky.

Pučící

Tento způsob šíření popínavých růží je možný pro odborníky nebo pěstitele květin s rozsáhlými zkušenostmi. Na kmeni, na místě blíže k zemi, je proveden řez podobný písmenu T. Do něj je vložen pupen požadované odrůdy. S touto reprodukcí využívá nová popínavá růže kořenový systém mateřského keře.

Pokud osoba nemá specifické dovednosti, je možné udělat chybu, která povede nejen ke smrti potomka, ale také k růžovému keři, na který byl transplantován kukátko (pupen).

Pojďme to shrnout

Chov růžových keřů různými způsoby je zábava.Poté, co pěstitelé květin jednou dostali novou rostlinu vlastníma rukama, se již nemohou zastavit. Díky tomuto světu existují nové odrůdy úžasných růží s různými barvami a jedinečnou vůní.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce