Horolezecký park a keřová růže Louise Odier (Louis Odier)

Parková růže Louis Audier je důstojným představitelem nádherné skupiny Bourbonů. Díky své bohaté historii a vynikajícím vlastnostem popularita odrůdy neklesá, zahradníci ji nadále upřednostňují. Podle pravidel zemědělské technologie a péče o rostliny lze pozorovat nádherné kvetení již nějakou dobu po výsadbě.

Parková růže miluje růst na svobodě, potřebuje prostor a spolehlivou podporu

Historie chovu

Předpokládá se, že parková růže je výsledkem práce šlechtitele Jamese Audiera, který pracoval na jeho šlechtění v mateřské školce Bellevue, která se nachází na levém břehu Seiny poblíž Paříže. Botanik dal svému stvoření jméno (pravděpodobně) své manželky nebo dcery. V roce 1855 koupil majitel soukromé školky Jacques-Julien Margotten růži Louise Odier a přinesl ji do Anglie a získal práva na distribuci.

První exempláře tohoto druhu byly nalezeny na ostrově Bourbon, který se nachází v Indickém oceánu. Z tohoto důvodu se jim říká „Bourbon“.

Během období květu se vůně růže šíří po celém místě.

Popis park rose Louis Audier a charakteristiky

Park rose Louise Odier je keř se vzpřímenými výhonky, jehož průměrná výška je 150 cm, listy jsou světle zelené, lesklé, hustě zakrývající trnité stonky. V teplém podnebí a na úrodné, dobře zvlhčené půdě vypadá růže Louis Audier jako lezecká, protože výhonky dosahují délky 3 m nebo více. Keř se šíří, jeho průměr je 1-2 m.

Dvojité květy 6-8 cm ve formě kamélií. Počet okvětních lístků v každém je od 28 do 56. Jejich barva je bohatá lila s jasnějším středem. Stonek kvete ze čtyř až šesti pupenů na shluk. Vůně je silná, na začátku kvetení je cítit citronové bonbóny, které postupně ustupují typické růžové.

Odrůda Louis Odier patří k opětovnému kvetení, za příznivých podmínek může dát celé léto pupeny, pod jejichž tíhou se výhonky krásně ohýbají.

Rostlina patří do 4. zóny mrazuvzdornosti, s minimální ochranou odolává teplotám až do -35 ⁰С. Má střední odolnost proti černé skvrně a padlí. Za deštivého počasí se pupeny nemusí otevřít. Můžete jim pomoci kvést pouze odstraněním hnědých a sušených horních okvětních lístků.

Výhody a nevýhody odrůdy

Při pohledu na parkovou růži Louis Audier má člověk dojem, že se skládá z několika výhod. To je pravda, s vyloučením některých nuancí.

Díky své zimní odolnosti lze odrůdu Louis Odier pěstovat v severozápadní oblasti a na Sibiři.

Výhody odrůdy:

 • síla keřů;
 • krása květin;
 • malý počet trní;
 • možnost pěstování parku vzrostla jako lezení;
 • jemná vůně;
 • bohaté a dlouhé kvetení;
 • mrazuvzdornost;
 • nenáročná péče.

Minusy:

 • ztráta dekorativnosti během dešťů;
 • průměrná odolnost vůči chorobám a škůdcům;
 • slabá tolerance odstínů.

Metody reprodukce

Zakoupením parkové a keřové růže Louis Audier v mateřské nebo specializované prodejně získá zahradník naroubovanou rostlinu. Po chvíli to může začít růst divoce kvůli výhonkům ze zásoby. Aby mohla být růže zakořeněna, používají se metody vegetativního rozmnožování.

Vrstvy

Na jaře je Louis Audier vybrán na parkové růži, pružném, silném výhonku, položeném do připravené drážky po provedení řezů v blízkosti pupenů. Připnul s dřevěnými sponkami, pokryté zeminou. Na podzim je výhonek opatrně vykopán, odříznut a rozdělen na části, aby každý měl kořen. „Delenki“ jsou určeny k pěstování na samostatném hřebeni. O rok později jsou převedeni na trvalé místo.

Výstřižky

Během období květu se sklízejí řízky z parkové růže Louis Audier. Řezané části výhonků se třemi až pěti listy, aby spodní řez byl šikmý a horní rovný. Jedna polovina listů je odstraněna, druhá je zkrácena. Po ošetření růstovým stimulantem jsou řízky zasazeny do vlhké půdy, prohloubené o 2-3 cm, pro každou je vytvořen mini skleník, který je udržován na teplotě a vlhkosti. Po zakořenění rostlinného materiálu se pěstuje další rok, poté se přesadí.

Časté zalévání může vést k hnilobě kořenů

Potomek

Vlastní zakořeněné parkové růže mohou být rozmnožovány potomky. Rostou vedle hlavního kmene a pokrývají určitou vzdálenost pod zemí. Výhonky jsou z mateřské rostliny odstraněny jeden rok po vzejití. Aby to provedli, odtrhnou zemi, odříznou kořen spojující ji s keřem nožem nebo lopatou.

Důležité! Abyste růži nezranili, vyberte potomky, které jsou od základny vzdáleny nejméně 0,7–1 m.

Rozdělením keře

Keř parkové růže Louis Audier je pečlivě vykopán, uvolněn ze země a rozdělen na části dezinfikovaným nástrojem. Řezy kořenů jsou ošetřeny uhlím a „delenki“ jsou zasazeny na trvalé místo.

Pěstování a péče

Chcete-li zasadit růži, musíte si vybrat správné místo pro sazenici. Mělo by být slunečno, daleko od vysokých stromů, budov a plotů. Průvan a umístění pod odtokem vody jsou nepřijatelné.

Pro správné vysazení parkové růže Louis Audier proveďte řadu postupných akcí:

 1. Připravte si jámu 60 cm hlubokou a 50 cm širokou.
 2. Hydrogel položte na dno, pokud je půda písčitá, rašelinová a humusová - na hlínu.
 3. Přidáno hnojivo.
 4. Nalijte půdu hromadou a položte na ni sazenici.
 5. Prázdné prostory jsou vyplněny půdou a trochu utlačeny.
 6. Zalévání
Důležité! Při výsadbě za slunečného počasí je růže zastíněna.

Péče o mladou sazenici spočívá v pravidelném zalévání, krmení, prořezávání a přípravě na zimní období.

Rosa Luis Audier má velmi ráda teplo, ale také toleruje chladné okamžiky

Zalévání

Rose Louis Audier vyžaduje vzácné, ale pravidelné zalévání. Spotřeba vody je 20 litrů na rostlinu. Takový režim je nezbytný, aby kořeny pronikly hluboko do půdy při hledání vlhkosti. Při povrchovém zavlažování se nacházejí v horních vrstvách půdy, která je v zimě plná mrazu.

Důležité! Zvlhčování je zastaveno v druhé polovině léta.

Top dressing

Pro stimulaci kvetení na jaře je parková růže Louis Odier napájena roztokem humátu sodného a listy jsou ošetřeny růstovým stimulantem. Aplikace minerálních hnojiv třikrát za sezónu může zvýšit nádheru koruny. V létě je růže napojena infuzí popela, aby se v příštím roce stimulovala záložka květinových pupenů.

Prořezávání

Sanitární prořezávání se provádí v dubnu odstraněním poškozených, nemocných nebo zraněných větví. Poprvé se operace provádí nejdříve dva roky po výsadbě.

Odstranění větví je nezbytné pro ztenčení koruny a uzdravení rostliny. Zbývající stonky jsou zkráceny o tři pupeny a nejdelší jsou zkráceny o minimálně 60 cm. Odstranění jsou rovněž prováděny u všech výhonků rostoucích pod štěpem.

Důležité! Plátky musí být ošetřeny zahradním hřištěm.

Příprava na zimu

Parková růže Louis Odier vyžaduje přístřeší na zimu pouze v oblastech s drsným podnebím. K tomu je základna keře nahromaděna vysoko, řasy jsou odstraněny z podpory a pokryty netkaným materiálem, smrkovými větvemi, suchou trávou, což vytváří podmínky pro pravidelné větrání růže.

Škůdci a nemoci

Navzdory skutečnosti, že parková růže Louis Odier má silnou imunitu, v podmínkách vysoké vlhkosti může být ovlivněna řada chorob:

 1. Padlí - bílý vápenný povlak, který způsobuje vysychání listů.
 2. Černá skvrna - tmavé pruhy na plechových deskách.
 3. Rez - oranžové výtrusy, otoky a růst.
 4. Šedá hniloba - načechraný nahnědlý květ.

V boji proti patologiím používejte "Fundazol", "Topaz", síran měďnatý, kapalinu Bordeaux.

Bohaté kvetení a růst růže může být narušeno porážkou škůdců:

 • mšice;
 • pilulka;
 • listová role;
 • zlatá rybka;
 • roztoč.

Pro ničení hmyzu se používají insekticidy - "Decis", "Rovikurt" a jejich analogy.

Aplikace v krajinářském designu

Parková růže Louis Audier je skutečnou ozdobou zahrady. Kaskádové výhonky se spoustou fialových květů vypadají efektně v různých verzích:

 1. Pokud jsou umístěny v samostatných přistáních.
 2. V kombinaci s jinými keři nebo trvalkami.
 3. Pro vertikální zahrádku verand, altánů a stěn domu.
 4. Růže vypadá krásně na podpěře ve formě oblouku a sloupu.
 5. Několik keřů, vysazených vedle sebe, tvoří živý plot.

Závěr

Park rose Louis Audier je časem prověřená odrůda. Je schopen vyzdobit jakoukoli stránku bez ohledu na její tvar, umístění a další funkce. Když strávíte velmi málo času, můžete území změnit a dát mu jedinečnost díky jasnému a bohatému rozkvětu.

Recenze s fotografií o růži parku Louis Audier

Kondratova Albina, 35 let, region Pskov
Dlouho jsem pěstoval parkovou růži Louis Audier. Kromě ní mám i jiné odrůdy jasnějších odstínů. Ale tento se vyznačuje časným kvetením. Když se pupeny objeví jen na ostatních, tento úplně rozkvetl. Kvetení, i když krátkodobé, je tak hojné, že zeleň není vidět. Pokud se nakrmíte včas, brzy se znovu objeví mnoho pupenů. Nezakrývám to na zimu, jen jsem to položil na zem.

Vlasti Tatiana, 41 let, Kirov
Když jsem poprvé viděl, jak se park zvedl Louis Audier, zarazila mě jeho vůně. Kvůli němu byla zasazena do země. Kvete silně každý rok, pupeny jsou šeříkové, objemné, umístěné na koncích výhonků. V loňském roce bylo spodní část keře vystavena, není to moc krásné. Většinu výhonků jsem musel vystřihnout, růže omladla, objevily se nové, silné stonky.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce