Je možné přesadit růže na podzim

Nejlepší je samozřejmě zasadit růžový keř jednou a pak se o něj jen starat a užít si nádherné květiny a nádhernou vůni. Ale někdy je třeba květinu přesunout na nové místo, aby se uvolnilo místo pro novou budovu, bazén nebo dětské hřiště. Stává se, že zasadíme růži do nevhodných podmínek, kde se nemůže normálně vyvíjet a bohatě kvést. Mnoho projektů krajiny je původně navrženo tak, aby bylo dynamické a vyžadovalo pravidelnou přestavbu. Přesazování růží na podzim na jiné místo může být jak vynuceným, tak plánovaným opatřením - ne všichni majitelé si chtějí z roku na rok užívat stejnou krajinu.

Kdy znovu zasadit růže

Pojďme se podívat, kdy je nejlepší čas na opětovné vysazení růží. Ve skutečnosti to lze provést jak na jaře, tak na podzim, níže uvedená doporučení ukazují, že nejsou povinná, ale preferované načasování přesunutí keřů na nové místo.

Podzim je nejlepší čas na opětovnou výsadbu keřů růží v oblastech s mírným podnebím. Půda je stále teplá a kořeny budou mít čas na růst před mrazem. Na jihu jsou růže vysazovány dva týdny před poklesem teplot pod bod mrazu. Obvykle v měsíci listopadu je výška zemních prací. Regiony s chladným podnebím vyžadují říjnové převody, v chladných podmínkách je nejlepší čas srpen-září.

Ale v oblastech s nízkými teplotami je lepší přesunout růže na nové místo na jaře. Totéž platí pro místa, kde často prší, fouká silný vítr nebo je země velmi těžká.

Transplantace růží

Nejjednodušší způsob, jak přesadit růže, je ve věku 2–3 let. Někdy je ale nutné přesunout dospělého dobře zakořeněného keře. Je těžké to udělat, ale je to docela možné. Řekneme vám, jak správně a bez vynaložení dalšího úsilí přesadit růži na podzim.

Výběr sedadla

Růže se nejlépe vysazují na otevřeném a dobře osvětleném místě ráno. Tehdy dochází ke zvýšenému odpařování vlhkosti listy, což snižuje pravděpodobnost, že na keř budou působit houbové choroby. Je dobré, pokud má pozemek malý, nejvýše 10stupňový sklon na východ nebo na západ - pramenitá voda v takovém místě nestagnuje a riziko tlumení je minimalizováno.

Před přesazením růží na podzim si prostudujte jejich požadavky na osvětlení - mnoho odrůd nevydrží polední slunce. Pod spalujícími paprsky rychle slábnou, barva mizí, okvětní lístky (zejména tmavé) hoří a ztrácejí na atraktivitě. Takové růže jsou přesazeny pod pokrývku velkých keřů nebo stromů s prolamovanou korunou a umisťují je do určité vzdálenosti od nich, aby kořeny nekonkurovaly o vlhkost a živiny.

Komentář! V severních oblastech je třeba vysazovat keře růží v nejvíce osvětlených oblastech - slunce tam vydává méně ultrafialového záření a na vegetační období a kvetení to sotva stačí.

U květiny musíte poskytnout ochranu před severním a severovýchodním větrem a neumísťovat ji do hlubokého stínu. Nemůžete přesadit keře na místo, kde již rostly růžové květy - třešeň, kdoule, mochna, irga a další po dobu 10 a více let.

Pro tuto květinu je vhodná téměř každá půda, s výjimkou bažinatých, ale preferují se mírně kyselé hlíny s dostatečným obsahem humusu.

Komentář! Pokud vaše půda není příliš vhodná pro pěstování růžových keřů, je snadné ji vylepšit přidáním potřebných komponent do výsadbového otvoru a v oblastech, kde je vysoká podzemní voda, je snadné zajistit odvodnění.

Kopání a příprava růží k přesazení

Před opětovnou výsadbou růží na podzim je třeba je hojně zalévat. Po 2-3 dnech vykopejte keře a ustupte od základny asi 25-30 cm. Mladé růže se snadno dostanou ze země, ale budete se muset starat se starými. Nejprve je třeba je vykopat lopatou, poté uvolnit vidlemi, odříznout zarostlé kořeny a poté přenést na plachtu nebo do kolečka.

Pozornost! Keře dospělých růží naroubované na šípky mají silné kořeny, které jdou velmi hluboko do země. Nepokoušejte se je úplně vykopat, aniž byste je poškodili.

Při přesazování na podzim se výhonky vůbec nedotknou nebo se jen mírně zkrátí, všechny listy, suché, slabé nebo nezralé větvičky se odstraní. Hlavní prořezávání keře bude provedeno na jaře.

Stává se však, že byla vykopána růže a místo výsadby na ni ještě není připraveno. Je možné nějak zachránit keř?

 1. Pokud odložíte transplantaci na méně než 10 dní, zabalte hliněnou kouli nebo holý kořen vlhkým hadříkem, nebo lépe mokrou pytlovinou nebo jutou. Umístěte jej na stinné a chladné místo s dobrou cirkulací vzduchu. Čas od času zkontrolujte, zda je látka suchá.
 2. Pokud je transplantace odložena o více než 10 dní nebo na neurčito, je třeba růže zakopat. Za tímto účelem vykopejte příkop ve tvaru písmene V, šikmo tam položte křoví, posypte jej půdou a mírně ji zhutněte.
Důležité! Pokud znovu vysazujete růže s otevřeným kořenovým systémem, ihned po vykopání odstraňte všechny poškozené a nemocné kořeny a umístěte rostlinu do nádoby s vodou a přidejte jakýkoli kořenotvorný přípravek.

Příprava výsadby otvorů

Nejlepší je připravit otvory pro podzimní transplantaci růžových keřů na jaře. Upřímně řečeno, děláte to velmi zřídka. Pokuste se připravit vaše stránky nejméně dva týdny před transplantací.

Pokud má váš pozemek dobrou černou půdu nebo uvolněnou úrodnou půdu, vykopejte díry do hloubky výsadby a přidejte 10-15 cm. Na vyčerpaných, kamenitých nebo nevhodných půdách pro pěstování růží je připraveno prohloubení s okrajem asi 30 cm. půda pro zásyp smícháním předem:

 • úrodná zahradní půda - 2 vědra;
 • humus - 1 kbelík;
 • písek - 1 kbelík;
 • rašelina - 1 kbelík;
 • zvětralá hlína - 0,5-1 kbelík;
 • kostní nebo dolomitová moučka - 2 šálky;
 • popel - 2 sklenice;
 • superfosfát - 2 hrstky.

Pokud nemáte příležitost připravit tak složitou skladbu, můžete vystačit s následujícím:

 • trávníková půda - 1 kbelík;
 • rašelina - 1 kbelík;
 • kostní moučka - 3 hrsti.

Den před přesazením jamy úplně naplňte vodou.

Přesazování růžových keřů

Vhodná doba pro zahájení práce venku je teplý, klidný a zamračený den.

Přesazování růží s hliněnou koulí

Nalijte vrstvu připravené směsi na dno výsadbové jámy. Jeho tloušťka by měla být taková, aby se hliněná hrudka nacházela na požadované úrovni. Hloubku výsadby určuje místo roubování - u keřů a by měla být 3 - 5 cm pod úrovní terénu půdopokryvné růžea pro lezení - do 8–10. Rostliny zakořeněné ve vlastním těle se neprohlubují.

Naplňte dutiny připravenou úrodnou půdou až do poloviny, jemně ji naneste a dobře zalijte. Když je voda absorbována, přidejte zeminu na okraj díry, lehce ji utlačte a navlhčete. Po chvíli opakujte zalévání - půda pod přesazenou růží by měla být mokrá do celé hloubky výsadbové jámy.

Zkontrolujte místo štěpu, a pokud je hlubší, než by mělo být, opatrně vytáhněte sazenici a doplňte půdu. Spudujte růži do výšky 20-25 cm.

Přesazování holých kořenových růží

Nejlepší je samozřejmě znovu zasadit keře hrudkou zeminy. Ale možná vám přátelé přinesli růži, vykopanou v jejich zahradě, nebo byla zakoupena na trhu. Řekneme vám, jak správně přesadit rostlinu s holými kořeny.

Pokud si nejste jisti, že růže byla vykopána před 2-3 hodinami, nezapomeňte ji na jeden den namočit do vody s přídavkem přípravků tvořících kořeny. Dno pouzdra by mělo být také pokryto vodou. Poté kořen ponořte do směsi 2 dílů jílu a 1 dílu divizny, zředěné na zahuštěnou zakysanou smetanu.

Komentář! Pokud je kořen růže, chráněný hliněnou kaší, okamžitě pevně zabalen do potravinářské fólie, může keř počkat na výsadbu několik dní nebo dokonce týdnů.

Na dno výsadbové jamky nasypte potřebnou vrstvu zeminy, vytvořte na ni hliněný kopec, na který položíte růži. Jemně rozložte kořeny kolem nadmořské výšky, nedovolte jim ohýbat se nahoru. Ujistěte se, že hloubka výsadby keře odpovídá výšce uvedené výše.

Kořeny postupně přikryjte připravenou úrodnou půdou, kterou občas jemně rozdrťte. Když je růže zasazena, utlačte okraje otvoru lopatou a jemně stlačte nohu uvnitř kruhu výsadby. Voda hojně, zkontrolujte umístění kořenového límce, přidejte půdu a vystříkněte keř o 20-25 cm.

Posttransplantační péče

Řekli jsme, jak a kdy transplantovat růže, nyní musíme zjistit, zda můžeme udělat něco jiného, ​​abychom usnadnili jejich rané zakořenění.

 1. Pokud jste přesadili keře později, těsně před mrazem, proveďte další zalévání.
 2. V teplém a suchém počasí zalévejte růže každých 4-5 dní, aby byla půda neustále vlhká, ale ne mokrá.
 3. V severních oblastech, v roce přemístění keře na jiné místo, zajistěte přístřešek suchý na vzduchu.

Podívejte se na video popisující složitost přesazování růží:

Závěr

Přesazení růžového keře na jiné místo je jednoduché, je důležité nedělat hrubé chyby. Doufáme, že náš článek byl užitečný, a budete si užívat vonné květiny vašeho mazlíčka po mnoho dalších let.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce