Kupena multiflorous: fotografie a popis

Vícebarevná kupena je nádherná rostlina s dotýkajícími se klesajícími nazelenalými květy zvonu kymácejícími se i při sebemenším dechu větru. Kvůli dekorativnímu listí a půvabnému ohnutí stonku je květina atraktivní kdykoli během roku.

V květnu až červnu kvete zahradní konvalinka

Botanický popis

Kupena multiflorum (Polugonatum multiflorum) je vytrvalá bylina z čeledi. Chřest. Květina je blízkým příbuzným květnové konvalinky. Trvalka dostala latinský název pro zvláštní tvar oddenku, doslovný překlad z latiny je „koleno“ a „mnoho“. Populární názvy rostlin jsou „zahradní konvalinka“, „čemeřice lesní“, „pečeť šalomounova“.

Kupena multiflorous dosahuje výšky 50-100 cm, má stonek ohnutý vaháčkem, vejčitě lesklé listy modrozeleného odstínu. Květenství vyčnívá z paždí listů ve skupinách po 2 až 5 kusech na konkrétních stopkách. Pupeny jsou kupovány ve vícekvětém podlouhlém tvaru, spuštěné dolů, držené na tenkých stoncích. Květy - bisexuální, jsou středně velké voňavé bílé zvonky se zelenými zuby na okrajích. Doba květu je přibližně jeden a půl měsíce, počínaje polovinou května. V létě se vaječníky tvoří ve formě inkoustově zbarvených bobulí.

Kořenový systém vícebarevné kupeny je umístěn povrchně, rozšiřuje se vodorovně. V průběhu doby se kořeny lignifikovaly a získaly charakteristickou vícegenerační strukturu. Na uzlovitém oddenku jsou jasně viditelné zaoblené „pečetě“ - stopy odumřelých výhonků minulých let. Na konci vegetačního období listy vícebarevné rostliny vyschnou, pupeny přezimují na oddenku v zemi a probouzejí se brzy na jaře.

Distribuční oblast

Trvalka je ve volné přírodě rozšířena na evropském území, na Kavkaze, roste všude na Sibiři a na Dálném východě. Keře multiflower buy preferují polostínová místa na mýtinách a mýtinách, v listnatých a jehličnatých hřebenech a mohou růst v nížinách a roklích.

Jedovatá vícebarevná kupena nebo ne

Všechny části květu obsahují rostlinné alkaloidy, jejichž nejvyšší koncentrace se nachází v bobulích. Kupena multiflorous patří k jedovatým rostlinám. Pokud bylinu náhodou sníte, mohou se u vás objevit zažívací potíže, nevolnost, zvracení a halucinace. Květinová šťáva může spálit pokožku.

Aplikace v krajinářském designu

Vytrvalost a nenáročnost mnohokvěté rostliny, schopnost růst ve stinných částech zahrady, vedla k širokému využití trvalky při vytváření různých kompozic. V mixborders vypadají zakřivené stonky vícebarevné rostliny skvěle v sousedství s jasně kvetoucími trvalkami: phlox, daylilies, astilbe. Jarní cibulky vypadají skvěle na pozadí mladých zelených listů rostliny.

Kupena multiflora je atraktivní na pozadí dřevěných kompozic a skalnaté krajiny. Zahradní konvalinka je vysazena podél břehů umělých nádrží spolu s kosatcem a lesními muškáty. Vícekvětá kupena se může stát ozdobou farmaceutické zahrady spolu s dalšími léčivými rostlinami: monarda, kozlík lékařský, citrónový balzám.

Kompozice ve stinném rohu zahrady s hustým mnohokvětým

Schopnost oddenkové rostliny silně růst ve stínu budov se používá k výzdobě prostorů na severní straně budov. Výsadbou kupena multiflora maskuje ploty a další technické budovy, trvalky se vysazují do téměř stonkových kruhů ovocných a okrasných keřů.

Metody reprodukce

Kupena multiflorous se množí semeny a rozděluje oddenek. Semeno květu můžete odstranit sami nebo zakoupit v obchodě. Metoda množení semen je zdlouhavá a pečlivá; uchyluje se k ní, když je vyžadováno velké množství sazenic.

Pořadí šíření osiva:

 • zrna se promyjí, suší;
 • stratifikovaný ve spodním oddělení chladničky po dobu 30-45 dnů;
 • zasejte do substrátu z písčité rašeliny do hloubky 5 mm, udržujte v chladné místnosti s t + 3-5 ˚С po dobu 3-5 měsíců;
 • nádobu s plodinami položte na osvětlené místo o teplotě t + 22-24 ° C, přikryjte polyethylenem nebo sklem;
 • zajistěte pravidelné větrání, klíčky, které se objeví, se stříkají denně.
Rada! Mladé sazenice rostou pomalu, v létě se pěstují v kontejnerech. Jsou vysazeny na otevřeném terénu v září až říjnu, mulčovány rašelinou.

Mnohem snazší je množit vícekvetou kupenu vegetativním způsobem - dělením oddenku. Rostlina je vykopána ze země, plíživý kořen je rozdělen na několik částí ostrým nožem nebo lopatou. Každá divize kupena musí mít kořenový systém a zdravý pupen. Vegetativní chov plní další funkci - omlazení trvalky, kterou květina potřebuje každých 4-5 let.

Výsadba a péče o mnohokvětý keř

Konvalinka je schopna růst na chudých půdách, ale vyvíjí se dobře a plně kvete na úrodných volných půdách na místech v částečném stínu. Květina netoleruje stojatou vodu, blízký výskyt podzemních vod způsobuje rozpad oddenku.

Podmínky a pravidla přistání

Sazenice zakoupené v obchodě jsou umístěny venku na jaře. Keře vyplývající z rozdělení oddenku jsou vysazeny do půdy koncem srpna a začátkem září. Připravené místo je očištěno od plevele, vykopáno s přídavkem organické hmoty.

Části oddenku jsou umístěny vodorovně do připravených otvorů, do hloubky 7-10 cm, při dodržení vzdálenosti mezi rostlinami 20-30 cm. Výsadby jsou lehce podbíjeny, jemně zalévány, přičemž je třeba dbát na to, aby část kořene se neobjeví na povrchu Země. Bush se začíná aktivně rozvíjet až po 2 letech. Rozšiřuje se do šířky a vytváří hustou, každoročně kvetoucí oponu.

Funkce péče

Trvalka není rozmarná, nevyžaduje zvláštní pozornost. Pouze mladé rostliny potřebují odplevelení a uvolnění, práce by měla být prováděna opatrně, aby nedošlo k poškození povrchového kořenového systému. Nahrazení uvolnění mulčováním poskytuje dobré výsledky. Květina musí bránit růstu, agresivní rostlina může utlačovat jiné výsadby. Omlazení vícebarevné kupeny by mělo být prováděno pravidelně, staré oddenky ve věku 7-8 let se dobře neusazují na novém místě.

Mladé keře Kupena multiflorous se vyznačují bohatým kvetením

Zalévání a krmení plán

Trvalka je hygrofilní, ale většinu roku se může uspokojit s množstvím vlhkosti získané srážením. Zalévání se provádí během období pučení, kdy rostlina zvláště potřebuje vodu, během období sucha s výrazným vysycháním povrchu půdy.

Kupena multiflora je krmena komplexním minerálním hnojivem dvakrát ročně: v období tvorby pupenů a na podporu keře po odkvětu. Při pěstování na okrajových půdách se organická hmota zavádí jednou ročně ve formě humusu.

Příprava na zimu

Kupena multiflorous je schopná přezimovat bez přístřeší. Pozemní část zemře na podzim. Oddenek se spícími pupeny snáší chlad v půdě. V oblastech, kde je možné mrazivé počasí s malou sněhovou pokrývkou, jsou keře mulčovány směsí písku a rašeliny.

Pozornost! Mladé výsadby kupuje vícekvětá rostlina s křehkým kořenovým systémem, která navíc chrání před mrazem listím nebo smrkovými větvemi.

Nemoci a škůdci

Konvalinka má vysokou imunitu proti houbovým a virovým chorobám. Plíseň ovlivňuje rostliny pouze během delšího období chladného a deštivého počasí. Květina je po odstranění nemocných listových desek ošetřena fungicidem.

Sukulentní listí vícebarevné rostliny přitahuje listové parazity: housenky a larvy hmyzu. U menších lézí se používají lidové repelentní infuze. Velké kolonie škůdců jsou ošetřeny kontaktními insekticidy. V deštivém počasí je rostlina napadena slimáky, kteří bojují s drogou "Metaldehyd".

Ve vzácných případech trpí vícebarevná kupena půdními červy - hlísticemi. Rostlina nemůže být vyléčena, musí být vyhozena, půda musí být dezinfikována lékem "Fufanon".

Aplikace vícebarevného nákupu

Léčivé vlastnosti květu již dlouho znají tradiční léčitelé. Rostlinná šťáva obsahuje cenné organické látky: alkaloidy, flavonoidy, kyselinu askorbovou, fruktózový škrob. Bobule vícebarevné kupeny zahrnují srdeční glykosidy.

V lidovém léčitelství

Léčivá rostlina má antimikrobiální, hemostatické, analgetické vlastnosti. Lidové recepty založené na kupena multiflorous se používají k omezení růstu benigních novotvarů.

Odvar a infuze z rostliny pomáhají s takovými nemocemi:

 • zánět dýchacích cest, bronchitida;
 • nemoci kloubů - artritida, artróza, dna;
 • problémy se srdcem a krevními cévami, ateroskleróza;
 • patologie gastrointestinálního traktu - gastritida, vřed, kolitida;
 • s nádory - fibromy, myomy, adenom prostaty;
 • kožní vyrážky ve formě puchýřů a abscesů.
Důležité! Použití multiflower kupena pro léčebné účely je kontraindikováno v těhotenství, laktaci, v dětství.

Modročerné bobule rostliny obsahují srdeční glykosidy

V jiných oblastech

Přes přítomnost jedovatých alkaloidů se pestrá kupena používá při vaření. Mladé výhonky se vaří, odvodňují a poté se dusí. Používá se jako příloha k masovým pokrmům. Národní arménský předkrm je pikantní marináda vyrobená z listů a stonků rostliny.

Závěr

Nenáročná a půvabná pestrobarevná kupena je oblíbená u pěstitelů květin díky schopnosti květiny vyplnit stinné koutky zahradního pozemku a vytlačit plevel. Trvalka je kompatibilní s většinou okrasných rostlin, nenáročná na péči, málo náchylná k chorobám. Je docela v silách začínajícího amatéra s malými zkušenostmi s pěstováním květin pěstovat a množit pestrou kupenu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce