Iris Dutch bulbous: výsadba a péče, fotografie, recenze

Iris Dutch mix je velmi krásná cibulovitá rostlina, která kvete počátkem léta. Je snadné pěstovat kulturu na chatě nebo ji dokonce naléhavě vypudit do květináče, pokud znáte základní požadavky na péči.

Obecný popis holandské duhovky

Holandská iris nebo Iris hollandica patří do stejnojmenné rodiny Iris a je vytrvalá rostlina s podzemní cibulkou vysokou až 7 cm. Každý rok vyrůstá z hlízy jeden dlouhý stonek až 80 cm s hladkými podlouhlými listy.

Květy holandské duhovky jsou také jednotlivé, dosahují průměru 8 cm, v závislosti na odrůdě mohou mít červenou, bílou, modrou, žlutou nebo dvoubarevnou barvu. Tvarem trochu připomínají orchideje, skládají se ze 6 okvětních lístků, přičemž 3 z nich směřují nahoru a zbývající 3 visí dolů.

Holandská duhovka se používá k vytváření živých květinových záhonů na konci jara

Důležité! Iris Dutch mix je směs několika odrůd cibulovin. Při nákupu takového výsadbového materiálu může zahradník získat záhon s pupeny různých odstínů.

Trvalé kvetení nastává od poloviny května do poloviny června, obvykle trvá asi 14 dní. Poté, co pupeny uschnou, odumírají také podzemní tenké kořeny duhovky. Cibule rostliny však zůstává použitelná; při správném zpracování hromadí v sobě užitečné látky a opět dává stopku příští rok.

Odrůdy a odrůdy holandských kosatců

Holandské cibulovité duhovky jsou zastoupeny desítkami hybridních odrůd. Odrůdy jsou si velmi podobné, pokud jde o požadavky na pěstování, a rozdíly jsou v barvě pupenů a ve velikosti stopek.

Modrá magie

Velmi krásná odrůda holandské duhovky má bohatou modrou barvu okvětních lístků, ve středu každého z nich je podlouhlá žlutá skvrna. Na výšku může Blue Magic dosáhnout 60 cm, na konci května mohutně a hojně kvete.

Iris Blue Magic zůstává dekorativní až do poloviny června

Zlatá kráska

Odrůda Golden Beauty produkuje rovnoměrné rovné stopky až do výšky 60 cm. Husté pupeny duhovky kvetou koncem května a mění se na květy se žlutými okvětními lístky, obzvláště bohaté ve středu a světlejší na okrajích.

Iris Golden Beauty se dobře hodí k jiným světlým a tmavým odrůdám v mixech

Bílý Excelsior

Holandská iris White Excelsior kvete začátkem června velkými a jemnými sněhově bílými pupeny. Ve střední části okvětních lístků je patrná jasně žlutá podlouhlá žíla. Na výšku odrůda stoupá na 65 cm.

Iris White Excelsior vypadá obzvláště působivě na slunečných květinových záhonech

Červená jantarová

Dutch Iris Red Ember dorůstá až 60-70 cm nad úrovní terénu. Barva květů je poměrně neobvyklá, horní okvětní lístky jsou fialové a spodní jsou nahnědlé se žlutou žílou. Odrůda kvete na konci května.

Iris Red Amber je ceněna pro svůj ušlechtilý bohatý odstín

Symfonie

Symphony je považována za jednu z nejjasnějších a nejpozoruhodnějších holandských duhovek.Její pupeny jsou dvoubarevné, skládají se ze zářivě žlutých a sněhově bílých okvětních lístků, stopka se zvedá 65 cm nad zemí.

Holandská iris Symphony se vyznačuje obzvláště velkými pupeny - až do průměru 14 cm

Aplikace v krajinářském designu

Ačkoli holandská směs irisů nekvete příliš dlouho, je velmi oblíbená na zahradních pozemcích. Nejčastěji se používá:

 • jako součást pružinových postelí;

  Kosatce vypadají dobře v samostatné květinové zahradě a v kombinaci s jinými trvalkami

 • v uměleckých skladbách;

  Jasné kosatce lze vysadit jako popředí na pozadí jehličnanů

 • při zdobení zahradních cest;

  Kosatec lze zasadit na obě strany cesty

 • na břehu nádrží.

  Kosatec je vhodný k přistání u rybníka nebo potoka

Směs holandské duhovky lze velmi dobře použít v záhonech s nepřetržitým kvetením. Když trvalka uschne, prostor nezůstane prázdný, místo bude zdobeno pupeny jiných rostlin.

Chovné vlastnosti

Při chovu směsi holandské duhovky na pozemku je třeba mít na paměti, že jde o hybrid. To znamená, že trvalky lze pěstovat pouze z cibulí nebo odřezků oddenků, obvykle se prodávají v obchodech pro květinářství.

Šíření osiva u směsi holandských kosatců se nepraktizuje. Metoda je velmi pracná, ale nejčastěji nedává výsledky. Rostliny buď neprorostou, nebo kvetou až po několika letech a odrůdové vlastnosti se nezachovají.

Jak zasadit holandskou duhovku

Na webu mohou pěstovat směs holandské duhovky i začátečníci. Zároveň je důležité zvolit správný časový rámec a provést přípravné práce bez chyb.

Kdy zasadit holandské kosatce

Vytrvalé květní stonky přijímají živiny především z vlastní hlízy. Proto je nejlepší vysazovat holandskou baňatou duhovku na podzim, od konce srpna do posledních dnů měsíce října. V chladné zemi rostlina přežije zimu a v květnu vás potěší bujným kvetením.

Iris Dutch mix se nejlépe vysazuje na podzim

Výsadba holandské cibulovité duhovky na jaře dubna nebo května je také povolena. Před ním však musí být hlízy uloženy ve sklepě nebo v chladničce po dobu nejméně 2–3 měsíců. Pak existuje šance počkat na kvetení v aktuální sezóně, i když se bude konat později než obvykle.

Výběr místa a příprava půdy

Vytrvalé duhovky milují jasné osvětlení, ale špatně reagují na přímé sluneční světlo. Z tohoto důvodu musí být záhon rozdělen na oblast se světlým stínováním. Holandské kosatce potřebují výživnou a volnou půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Půdu lze mísit s kompostem ve stejném poměru.

Před zasazením květin do vybrané oblasti vykopejte požadovaný počet otvorů hlubokých asi 20 cm a na jejich dno, asi třetinu, nasypte trochu písku. Vzdálenost mezi jamkami by měla být 10-12 cm, jinak by se směs holandských duhovek vzájemně rušila.

Výsadba holandské cibulovité duhovky

Algoritmus výsadby holandské cibulovité směsi duhovky vypadá takto:

 1. Před výsadbou se hlízy dezinfikují umístěním na několik hodin do roztoku manganu. Díky tomu bude materiál odolnější vůči chorobám.
 2. Připravené žárovky se ponoří do jamek pro výsadbu a hojně se zalévají a poté se na vrch posypou pískem a půdou.
 3. Pokud je holandská irisová směs zasazena na podzim, pak musí být květinový záhon mulčován listy nebo oblázky, aby se hlízy zahřály.

Při jarní výsadbě se mulč nepoužívá, bude to jen narušovat klíčení stopek.

Naklíčené holandské kosatce se na jaře promíchají, až do konce nejsou pokryty půdou, výhonky by měly vyčnívat nad zem

Rada! Cibule pro výsadbu by neměly být malé. Pokud jsou však hlízy vysoké více než 6–7 cm, neměly by se používat, s největší pravděpodobností jsou přeplněny dusíkatými hnojivy, které snižují imunitu rostlin.

Holandská péče o duhovku po výsadbě

Péče o směs holandské duhovky sestává z několika jednoduchých manipulací:

 1. Po výsadbě jsou trvalky pravidelně zalévány, aby se zabránilo vysychání půdy. Je nutné zvlhčit záhon, a to i na podzim, zejména pokud je suché počasí, protože během zakořenění kosatců směs spotřebovává mnoho živin. Zalévání by mělo pokračovat po celou dobu aktivního období, dokud pupeny nevyschnou.
 2. Na jaře je směs holandské duhovky krmena třikrát - dusíkatými hnojivy na začátku vegetačního období, draslíkem a fosforem během růstu a po odkvětu.
 3. Jakmile trvalka uschne, bude nutné okamžitě zastavit zalévání. V této fázi vyžadují cibule suchou vegetační dobu, jinak mohou v půdě hnit.

Aby smíšené duhovky déle kvetly, je třeba je hojně zalévat a chránit před sluncem.

Kosatce se mísí s odříznutými stopkami, které se ponechají na záhonu, dokud jejich listy nezačnou žloutnout a chřadnout. Žárovky lze dále okamžitě vykopat, není nutné čekat na úplné vysušení nadzemní části. Teoreticky v suchých létech nelze hlízy vůbec extrahovat, ale častěji to dělají, protože i při absenci deště může půda v hloubce zůstat vlhká.

Pravidla pro ukládání žárovek

Po vyjmutí cibulí duhovky ze záhonu musí být směs setřepena ze zbytků zeminy a vydezinfikována v roztoku manganu nebo Fundazolu. Poté jsou po dobu 2-3 týdnů odeslány k sušení při dobré teplotě 20–25 ° C.

Holandské žárovky iris jsou odstraněny z půdy pro sušení ihned po odkvětu

Sušenou cibuli je třeba vytřídit, poškozený a shnilý materiál vyhodit. Zdravé hlízy se skladují na tmavém místě s teplotou 15 až 20 ° C. Za takových podmínek by holandské kosatce měly strávit zbytek léta. Na podzim mohou být znovu zasazeny do země nebo odeslány do umělé domácí stratifikace.

Vynucení holandské duhovky do 8. března

Je-li to žádoucí, lze holandskou irisovou směs rozkvétat začátkem března, na Mezinárodní den žen. Cibulovitá trvalka je vhodná pro naléhavé nutkání ve sklenících nebo doma v květináčích:

 1. Na začátku léta jsou cibuloviny vykopány z květinového záhonu a skladovány po dobu jednoho měsíce při teplotách do 30 ° C a poté další měsíc při teplotě 20 ° C.
 2. Poté se hlízy určené k vynucení přenesou na tmavé a chladné místo s teplotou nejvýše 10 ° C.
 3. Kolem 25. prosince jsou cibule zasazeny do skleníku, boxů nebo květináčů a poskytují teplotu 12 ° C a po několika týdnech ji zvýší na 16 ° C.

Holandská směs Iris vhodná pro naléhavou destilaci do 8. března

Pokud vytvoříte směs mírně teplých podmínek pro holandskou duhovku a poskytnete jí denní světlo po dobu nejméně 14 hodin, pak 2,5 měsíce po výsadbě začne rostlina kvést.

Nemoci a škůdci

Ačkoli směs holandských duhovek zůstává v půdě pouze do začátku léta, hmyz a houby je mohou poškodit i za tak krátkou dobu. Z nemocí představuje největší nebezpečí pro kulturu:

 • fusarium - onemocnění poznáte podle šedivého květu na listech a zpomalení růstu;

  Když je infikován fusariem, holandská duhovka může být zřídka zachráněna, je snazší ji odstranit z květinového záhonu

 • mokrá hniloba - houba se vyvíjí brzy na jaře během období tání sněhu a vede k hnilobě cibulí;

  Mokrá hniloba zvláště často ovlivňuje smíchání duhovky, když je podmáčená

 • rez, nemoc zanechává ošklivé hnědohnědé skvrny na listech trvalky;

  Rez skvrny na irisových listech na jaře při teplotách od + 10 ° С.

Plísňové nemoci jsou pro směs irské duhovky velmi nebezpečné, protože je obtížné je léčit. Infikovaná žárovka rychle začne hnít a trvalka úplně zemře. Když se objeví první příznaky, květinový záhon lze ošetřit přípravky Maxim, Topaz, Doxycycline a Triazol. Je však lepší bojovat proti houbám profylakticky a cibule před výsadbou namočit do fungicidního roztoku.

Z hmyzu je holandská duhovka nejčastěji poškozována:

 • nabrat motýly - jejich housenky z vnitřní strany pohlcují květní stonky kosatců;

  Housenky motýlů se začnou krmit holandskou duhovkou v polovině června.

 • třásněnky - škůdci vysávají šťávy nejen z listů, ale také z oddenků;

  Třásněnky se obvykle skrývají v paždích listů duhovky.

 • mšice - hmyz žere rostlinu a navíc vylučuje hlen, který je škodlivý pro trvalku.

  Mšice se množí na duhovce ve velkých koloniích a mohou zničit rostlinu.

K odstranění škůdců použijte roztok Karbofosu nebo Actelliku. Záhon můžete profylakticky chránit před hmyzem, pokud pravidelně kypříte půdu, zabráníte zamokření a zbavíte se plevelů.

Závěr

Iris Dutch mix je velkolepá a snadno pěstovatelná květina. Můžete dosáhnout maximální dekorativnosti, pokud si vzpomenete na nutnost stratifikace pro cibulovité rostliny a budete dodržovat základní pravidla péče.

Recenze holandské duhovky

Fedulina Tatyana Nikolaevna, 34 let, Ivanovo
Před několika lety jsem se rozhodl vybavit vícebarevný záhon na místě, koupil jsem holandskou irisovou směs pro výsadbu. Bylo velmi zajímavé čekat na výsledky. Kosatce kvetly začátkem června, většinou v modrých, žlutých a modrých pupenech. Po odkvětu jsem cibule vykopal a nyní je každý rok na podzim vysazuji.
Stepashina Irina Vladimirovna, 42 let, Kursk

Kosatce velmi miluji a vždy se jim snažím najít místo na zahradě. Cibule obvykle zasazuji na podzim, ale dvakrát jsem vyzkoušel jarní výsadbu s předchlazením ve sklepě. Holandské duhovky se po ní opravdu rozkvetly, ale později než termín a ne tak velké pupeny jako obvykle.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce