Hortenzie: množení řízky na podzim

Svěží keř hortenzie, posetý jasnými kytičkami, přiměje mnoho pěstitelů, aby tuto královskou krásu pěstovali na osobním zahradním pozemku. A pokud pro profesionály není těžké šířit hortenzii, začátečníci mají spoustu otázek. Jaké jsou způsoby šíření hortenzií na podzim? Jaká je nejoptimálnější a nejúčinnější metoda? Kdy je nejlepší to udělat: na jaře, v létě nebo na podzim? Jaká pravidla musíte dodržovat, abyste byli úspěšní? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek najdete v tomto článku.

Jaké jsou způsoby šíření hortenzií

Stejně jako mnoho zahradních květin a keřů lze hortenzii množit několika způsoby:

 • Semena;
 • Řízky;
 • Rozdělením keře;
 • Vrstvy;
 • Děti (nebo střílí).

Každá metoda má své výhody i nevýhody.

Například při výsadbě semen hortenzie byste se měli připravit na to, že tato metoda reprodukce bude vyžadovat mnohem větší péči než ostatní. Další nevýhodou je nízká klíčivost osiva a 100% záruka, že obdržíte odrůdu, kterou jste si objednali, samozřejmě neexistuje. Proto zahradníci dávají přednost šíření hortenzie odřezky, dělením keře nebo vrstvením. Tyto metody jsou nejoptimálnější. Navíc nevyžadují žádné dovednosti ani schopnosti. Zvládne je i začátečník.

Šíření hortenzie řízky

Šíření hortenzie řízky je nejjednodušší a nejdostupnější metoda. Když vyrostete nádherný keř hortenzie posetý jasnými květy z 8–10 cm řezu, s maximální láskou a péčí, není na co být hrdý? U této metody pěstování je důležité vzít v úvahu několik nuancí.

Důležité! Při řezání řízků je nutné vybírat pouze zdravé výhonky bez známek nemoci, škůdců nebo poškození.

Na rozdíl od mnoha zahradních květin a keřů lze odřezky hortenzie rozmnožovat jak v létě, od začátku července, tak na podzim, do konce září. Ale v létě mohou být řízky zasazeny přímo do země a na podzim je třeba je zasadit do krabic nebo kontejnerů pro zakořenění doma. Po celou zimu je třeba výsadby pečlivě ošetřovat a až na jaře jsou na zahradě zakořeněné sazenice.

 • Je důležité provádět všechny práce pouze s čistým, ostře vybroušeným zahradním nářadím.
 • Rostlinný materiál můžete řezat pouze za oblačného počasí nebo brzy ráno - v této době větve obsahují hodně vlhkosti, což je pro tuto rostlinu tak nutné. Důrazně se nedoporučuje ponechávat řízky hortenzie bez vlhkosti, a to ani na krátkou dobu. Ihned po řezání je nutné je umístit do vody.
 • Při řezání odřezků hortenzie zvolte zelené, nezignifikované větve. Nejlepší je řezat výsadbový materiál z dolních bočních výhonků, z nejvíce osvětlené strany keře.
 • Horní část musí být odříznuta - není vhodná pro roubování.
 • Nasekané výhonky hortenzie lze rozdělit na několik řízků. Hlavní věc je, že každý z nich má alespoň 2-3 páry listů. Dolní pár listů musí být odříznut, ale horní listy by měly být zkráceny o třetinu nebo polovinu. A ještě jedna nuance: oba řezy, horní i dolní, musí být provedeny ve vzdálenosti nejméně 1 cm od ledviny. Je žádoucí vytvořit šikmé sekce.
 • Ihned po řezání musí být výsadbový materiál umístěn na 2 hodiny do předem připraveného roztoku. K urychlení tvorby kořenů je nutné přidat do vody jakýkoli stimulant - kořen, heteroauxin nebo zirkon.V tomto případě by se horní řezané listy neměly dotýkat vody. Umístěte odřezky hortenzie na tmavé místo.

  Je nežádoucí vysazovat hortenzie na otevřeném místě - sluneční paprsky spálí listy.
 • Pokud nemáte kořenový stimulant, zřeďte čajovou lžičku medu v jedné sklenici vody. V tomto případě se kalus - výrůstky, které označují začátek růstu kořenů - tvoří mnohem rychleji.
 • Bezprostředně před výsadbou namočte horní řez do roztaveného parafínového vosku, vosku nebo zářivě zelené.
 • Půdu pro rozmnožování hortenzií je také třeba předem ošetřit. Ideální možností je směs rašeliny a písku v poměru 2: 1. Dobře promíchejte. Pokud není možné získat rašelinu nebo písek, můžete pro pěstování azalek použít hotovou půdu. Je dokonale vyvážený a vhodný pro zakořenění hortenzií.
 • Mírně navlhčete připravenou půdu postřikovačem a odřezky zasaďte do hloubky ne více než 2 - 3 cm, horní pupeny s ponechanými listy by se v žádném případě neměly dotýkat půdy. Pro rychlé zakořenění zakryjte zasazený materiál skleněnými nádobami nebo řezanými plastovými lahvemi. Každá sazenice musí být zakryta samostatnou nádobou. Pokud se rozhodnete nezakrýt výsadby, měla by být vzdálenost mezi řízky 5-7 cm.
 • Naplňte půdu malou vrstvou písku - bude stačit 2-2,5 cm.

Pokud jsou řízky hortenzie pokryty sklenicemi, měly by být napojeny nejméně 1-2krát týdně. Při zalévání nemusíte plechovky odstraňovat. Pokud jste nechali sazenice hortenzie otevřené, pak je třeba je během dne postříkat stříkací lahví nejméně dvakrát.

Při řezání výsadbového materiálu mějte na paměti, že mladé keře, které nejsou ani rok staré, jsou stále nevhodné pro množení hortenzií. Nejenže neměli čas přizpůsobit se novým podmínkám, kořenový systém keřů je velmi slabý a můžete snadno zničit rostlinu.

Důležité! Místo sklenic a lahví může být hrnec zasazených odrůd hortenzie zakryt plastovým sáčkem. V tomto případě je nutné každý druhý den otevřít výsadbu pro větrání.

Zakořenění odřezků hortenzie se v obou případech vyskytuje nejméně po 25-30 dnech. Skutečnost, že veškerá práce proběhla správně a sadba začala, vás nejprve vyzve k oteklým horním pupenům a později k listům, které se objevily. Dokud neuvidíte tyto známky zakořenění, nedoporučuje se vyjímat sklenice z řízků.

Jakmile se objeví první listy hortenzie, musí být sklenice nebo lahve odstraněny. Nyní, až do jara, kdy bude možné na zahradě vysadit sazenice, je nutné zajistit, aby byly výsadby pravidelně zalévány a stříkány alespoň 1-2krát týdně. Během tohoto období je důležité zabránit prudkému poklesu teploty. K zabití slabých rostlin bude stačit malý skok v 5˚C-7˚C.

Na začátku jara jsou zakořeněné sazenice vysazeny na speciálně připravené lůžko pro pěstování nebo okamžitě na určitém místě.

Před přesazením sazenic hortenzie na osobní spiknutí je třeba je postupně „vytvrdit“. Za tímto účelem se kontejner nebo krabice s výsadbou denně vybírají na ulici, nejprve na hodinu. Postupně by se měla doba „chůze“ prodloužit. Po týdnu mohou být mladé výhonky vysazeny na otevřeném terénu.

Z videa se naučíte šířit hortenzii zelenými řízky

Propagace hortenzií rozdělením keře

Hortenzie se může množit dělením keře až do třetí dekády září nebo brzy na jaře. Pokud budou oddělené keře vysazeny počátkem října nebo dokonce později, nebudou mít rostliny čas dostatečně zakořenit, získat potřebné množství živin a plně se připravit na zimu.

Důležité! Tuto metodu lze použít k šíření všech druhů a odrůd hortenzie, kromě paniculata.

Chcete-li šířit keř hortenzie, musíte jej opatrně vykopat. Nejlepší je vykopat keř vidlemi, aby nedošlo k poškození kořenů. Vykopaná rostlina je rozdělena na malé divize.Při dělení je třeba věnovat zvláštní pozornost obnově ledvin. V každé sekci by měly být alespoň 2–3.

Každou oddělenou část keře přesaďte do předem připravených výsadbových jam. Nezapomeňte, že každá sazenice hortenzie musí být hojně napojena. Pokud je podzim velkorysý se srážkami, pak není nutné zalévat keře. Pokud jsou srážky v podzimním období extrémně vzácné, musí být rostliny zalévány každý den nebo každý druhý den.

Existuje druhý způsob, jak rozdělit keř hortenzie, ale aniž byste ho vykopali. Opatrně vytvořte malé podříznutí ve vzdálenosti 15-18 cm od extrémních výhonků. Opatrně oddělte část keře spolu s kořeny a vyčistěte zahradnické nůžky, odřízněte kořeny vedoucí z větví. Oddělená část musí být okamžitě zasazena.

Tento způsob dělení keře je šetrnější. Tímto způsobem lze navíc omladit velké i velké keře.

Šíření hortenzie vrstvením

Zahradníci doporučují množení hortenzie vrstvením brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Práce by měly začít, až zahradní hortenzie vybledne. Nejlepší je kombinovat tento proces s přípravou keřů na zimu. Celá procedura nezabere tolik času a úsilí a na jaře se z jedné větve okamžitě vytvoří několik mladých zakořeněných výhonků připravených k transplantaci.

Zajímavý! Navzdory skutečnosti, že všechny části této rostliny obsahují jed, mají kořeny hortenzie silný protizánětlivý účinek a hojení ran a za starých časů byly aktivně používány k léčbě.

 • Vykopejte půdu kolem keře hortenzie. Neměli byste jít příliš hluboko, abyste nepoškodili kořenový systém. Hloubka 15-18 cm bude dostatečná. Důkladně vyrovnejte zem.
 • Z pouzdra vytvořte mělké drážky 1,5-2 cm ve tvaru poloměru.
 • Jedna větev hortenzie by měla být položena v jedné brázdě.
 • Na několika místech musí být každý výhonek připevněn k zemi pomocí malého dřevěného oštěpu nebo kovových háků.
 • Horní část výhonku, asi 12-15 cm, by měla být ponechána nad zemí. je žádoucí, aby horní část stála vzpřímeně, aniž by se ohýbala do strany.
 • Posypte zeminu na výhonky hortenzie. Příliš silná vrstva půdy by neměla být nalita, jinak bude pro mladé výhonky velmi těžké prorazit zhutněnou půdu.
 • Velmi brzy, po 2-3 týdnech, se první výhonky začnou objevovat nad zemí. Když výhonky dosáhnou výšky 8–10 cm, musí být hnízdo.
 • Nezapomeňte na pravidelné zavlažování nejen hlavního keře, ale také drážek s výhonky.

Při šíření hortenzií vrstvením je třeba mít na paměti, že lignifikované větve jsou v tomto případě nežádoucí.

Je možné rozdělit vrstvy na sazenice a přesadit na jiné místo až brzy na jaře nebo o rok později, na podzim.

Tuto metodu zahradníci příliš často nepoužívají k pěstování hortenzií. Při systematické péči o větve na keři není tolik. Ale díky své snadné implementaci a vynikajícím výsledkům je stále ideální pro šíření hortenzií.

Závěr

Jak vidíte, jakákoli z výše popsaných metod chovu hortenzie je jednoduchá a přístupná každému začínajícímu zahradníkovi. Jediným pravidlem je nezapomenout na neustálé zalévání, protože tyto jemné květiny velmi milují vlhkost. Když se na samorostlých keřích hortenzie objeví první vaječníky pupenů a následně kvete svěžími jasnými květy, můžete po dlouhou dobu obdivovat výsledky své pečlivé práce.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce