Hydrangea Panicled Vanille Fraise: prořezávání, mrazuvzdornost, v krajinářském designu

Hortenzie hortenzie si získávají na popularitě mezi zahradníky po celém světě. Keř se vyznačuje bohatým a dlouhým kvetením. Vanille Fraise je jednou z nejvyhledávanějších odrůd. Pěstuje se v teplých oblastech, ve středním pruhu a v severních oblastech.

Botanický popis

Hydrangea Vanille Fraise vyšlechtěná ve školce Renault ve Francii. Práce na odrůdě probíhají od roku 1989. Cílem chovatelů bylo vyvinout novou odrůdu, ve které se v krátké době změní barva okvětních lístků z bílé na růžovou. Ve výsledku byly nalezeny rostliny s velkými květenstvími a četnými květinami.

Rozhodující výběr Vanille Fraise se uskutečnil v roce 2003. Název hortenzie získal díky složité barvě květenství: bílé a tmavě růžové. „Fraise“ je přeložena z francouzštiny jako „jahoda“.

Panicle hortenzie Vanilla Freise je silný šířící se keř vysoký 1,5-2 m. Jeho výhonky jsou pružné, kaštanové barvy. Listy jsou zelené, oválného tvaru, umístěné po celé délce větví.

Kvetení začíná v červnu a trvá do října. Květenství je pyramidální, dlouhé 30–35 cm, nejprve okvětní lístky bílé, které do srpna zčervenají. V září získávají květenství vínově červenou barvu.

Hydrangea Vanilla Fraze začíná kvést v roce výsadby. Keř je nenáročný, snáší zimní mrazy až do -35 ° C.

Odrůdy hortenzie se používají k zdobení zahradních pozemků, parků, rekreačních oblastí. Keř se pěstuje jako živý plot, který se používá v jednotlivých výsadbách na trávníku. Po řezu si květenství po dlouhou dobu udrží svou svěžest.

Výsadba hortenzií

Pro výsadbu laty hortenzie Vanilla Fraz připravte vhodné místo. Nezapomeňte vzít v úvahu jeho osvětlení, přítomnost ochrany před větrem, umístění ve vztahu ke stromům a jiným keřům. Před výsadbou se půda zlepší zavedením potřebných složek.

Přípravná fáze

Hortenzie lata je zasazena v částečném stínu. Ve středním pruhu a na severu se keř nachází na jižní straně lokality. Při stálém vystavení slunci květenství ztratí svůj dekorativní efekt.

Hydrangea Vanilla Fraze by neměla být vystavena chladnému větru. Budovy, ploty nebo stromy mohou působit jako ochrana před větrem.

Důležité! Hortenzie latnatá preferuje úrodnou hlínu.

V písčité půdě keř nedostává potřebné množství živin. Aby si půda lépe udržovala vlhkost, přidává se do ní rašelina a humus.

Vanilla Freize dává přednost mírně kyselé nebo neutrální půdě. Proto se doporučuje před výsadbou přidat do substrátu jehličnatý stelivo. Pro úspěšné pěstování hortenzií by se mělo zcela upustit od používání vápna, křídy, dolomitové mouky a popela.

Zakázka

Hortenzie lata se vysazuje na jaře před zahájením toku mízy. Je povoleno odložit práci na podzimní období (září nebo říjen). Keř musí být zasazen po pádu listů, dokud nezačne mráz.

Rostlinný materiál se nakupuje ve školkách. Nezapomeňte si vybrat zdravé sazenice bez stop poškození a rozpadu. Optimální výška výhonků je 30 cm.

Pořadí výsadby laty hortenzie Vanilla Fraz:

 1. Na vybrané posteli je vykopána díra o velikosti 30x30 cm.
 2. Při výsadbě několika keřů mezi nimi jsou udržovány od 1 do 2 m.
 3. Poté začnou připravovat substrát: promíchejte půdu, rašelinu, kompost a písek v poměru 2: 2: 1: 1.
 4. K substrátu se přidá 50 g superfosfátu a 30 g síranu draselného. Padlé jehličí se používají k deoxidaci půdy.
 5. Připravený substrát se nalije do jámy.
 6. Během 1-2 týdnů se půda usadí a vy můžete začít připravovat sazenici. Rostlina se vyjme z nádoby, její kořeny se odříznou a ponoří se na 2 hodiny do stimulátoru růstu.
 7. Hortenzie je zasazena do jámy. Jeho kořeny jsou rozšířeny a pokryty zemí.
 8. Rostlina je hojně napojena měkkou vodou.

Mladé hortenzie keře jsou pravidelně napojeny. K ochraně před sluncem v horku je nad nimi instalován baldachýn.

Péče o hortenzie

Pravidelná péče zajišťuje tvorbu svěžích květenství odrůdy Vanilla Freise. O keř se stará zalévání a krmení. Prořezávání výhonků pomáhá dát křoví požadovaný tvar. K ochraně před chorobami a škůdci se používají speciální přípravky nebo lidové prostředky.

Zalévání

Panicle hortenzie je milující vlhkost, takže zalévání je povinným krokem v péči o ni. Půda pod keřem je navlhčena každý týden, není dovoleno vyschnout a tvořit se na povrchu kůry.

Důležité! Pod keř panikové hortenzie Vanilla Fries přidejte až 10 litrů vody.

K zavlažování se používá pouze teplá, usazená voda. V suchu je keř napojen častěji, až 2–3krát během týdne.

Kořenový systém hortenzie se nachází blízko povrchu Země. Proto při zalévání dávejte pozor, aby kořeny nebyly odkryté. Po zavedení vlhkosti se půda uvolní a keř je hnůj. Mulčování půdy rašelinou nebo humusem pomáhá snížit počet zalévání.

Top dressing

Pro tvorbu svěžích květenství hortenzie Vanilla Fraz jsou nutné živiny. Keř je krmen organickými nebo minerálními komplexy. Nejlepších výsledků se dosáhne střídáním různých druhů krmení.

Panicle hortenzie Vanilla Frise se krmí v souladu se schématem:

 • na jaře s otokem ledvin;
 • když se objeví první pupeny;
 • během období hromadného kvetení;
 • na podzim v rámci přípravy na zimu.

Pro první krmení odrůdy Vanilla Freise je připraveno organické hnojivo na bázi divizny. Organická hmota se mísí s vodou v poměru 1:15. Výsledný roztok se nalije na keře pod kořenem.

Letní procedury se provádějí pomocí minerálních komplexů. Hnojivo se připravuje samostatně kombinací dusičnanu amonného, ​​superfosfátu a draselné soli. Každá látka se užívá v množství 30 g, poté se rozpustí ve vodě.

Pro hortenzi byly vyvinuty hotové minerální komplexy ve formě suchých granulí a suspenzí. Toto hnojivo musí být rozpuštěno ve vodě a poté zalévat keře pod kořenem.

Podzimní oblékání odrůdy Vanilla Freise se provádí pomocí superfosfátu a síranu draselného. Pod každý keř se přidá 30 g každé látky. Hnojiva s dusíkem by měla být na podzim opuštěna, aby nezpůsobovala zvýšený růst výhonků.

Prořezávání

Oříznutím hortenzií získává Vanilla Frazes potřebný tvar. Keře jsou prořezávány brzy na jaře před tokem mízy. Nezapomeňte odstranit suché a zlomené větve.

Každý výstřel je zkrácen na 6-8 pupenů. Celkem stačí na keř 5-10 větví.

Rada! Prořezávání výhonků v kořenu pomáhá omladit starý keř. Větve o délce ne více než 10-15 cm jsou ponechány nad povrchem.

V létě se hortenzie Vanilla Frise neřezává. Je však nutné odstranit suché květenství, což vede k tvorbě nových pupenů.

Ochrana před chorobami a škůdci

Hydrangea Vanilla Fraze může být vážně ovlivněna houbovými chorobami. Za chladného deštivého počasí jsou rostliny náchylné k padlí a různým hnilobám. Porážka pokrývá výhonky a listy keře.

K ochraně hortenzií před chorobami se připravují roztoky na bázi fungicidů. Léky Fundazol, Fitosporin, Topaz mají dobré léčivé vlastnosti.Na začátku jara a na konci podzimu se provádí preventivní postřik.

Vzhledem k nedostatku živin je odrůda Vanilla Freise náchylná k chloróze. Nemoc je identifikována žlutými listy, které se začínají vlnit a spadat. V boji proti této nemoci je keř krmen komplexním hnojivem obsahujícím železo.

Pozornost! Hortenzie latnatá přitahuje škůdce: hlemýždi, mšice, roztoče. Všichni se živí rostlinnou šťávou, v důsledku čehož listy vysychají a spadají, vývoj keře se zpomaluje.

U hmyzu se keř postříká roztoky s použitím insekticidů Tanrek nebo Akarin. Pro prevenci jsou vhodné lidové léky: infuze na cibulové kůře nebo česneku. Používají se ke zpracování v jakékoli fázi vývoje keřů.

Přístřešek na zimu

Hydrangea Vanilla Fries vydrží kruté zimy. Při pěstování v jižních oblastech a ve středním pruhu není keř zakrytý.

V chladné zimě bez sněhu pomáhá mulčování půdy rašelinou nebo humusem chránit hortenzii před zamrznutím. Tloušťka mulče je od 20 do 30 cm.

Mladé rostliny musí být na zimu pokryty agromateriálem nebo pytlovinou. Když padá sníh, je přes křoví vržen závěj pro další izolaci.

Reprodukce hortenzie

Pokud máte keř hortenzie Vanilla Freise, můžete si semenáčky pořídit sami. K tomu je na jaře odříznuto několik výhonků s pupeny a ponořeno do roztoku stimulantu Kornerost. Poté jsou řízky zasazeny do zahrady.

Rostlina je napojena, napájena organickými látkami, chráněna před horkým sluncem. Po zakořenění je hortenzie vysazena na místo.

Rada! Při přesazování hortenzie Vanilla Freise můžete její oddenek rozdělit na části a získat výsadbový materiál.

Dalším účinným způsobem šíření keřů je použití vrstvení. Na jaře jsou spodní části výhonků očištěny od listů a připevněny k zemi. Nahoře se nalije úrodná půda. Na podzim se rostliny zakoření a můžete je oddělit od keře.

Recenze zahradníků

Daria, 24 let, Moskevské předměstí
Pro výsadbu v zemi jsem koupil hortenzi Vanilla Fraz. Keř produkuje mnoho pyramidových květenství. Odrůda zaujme neobvyklou barevností. Barevné schéma květenství se mění z bílé na vínovou. Náš keř je starý 2 roky, jeho výška dosahuje 50 cm a kvete na něm 7-8 květenství. Hortenzie snáší zimu bez úkrytu. Zalévám keř každý týden, v suchu - každý druhý den. Dále krmím dusičnanem draselným.
Tamara, 38 let, Lipeck
Soused mi poradil, abych před pár lety vypěstoval hortenzii. Chovatelská stanice si velmi oblíbila odrůdu Vanilla Freyz. Vysadil jsem ho na slunném místě pod oknem. Keř kvete po dobu 2-3 měsíců. Okvětní lístky mají zpočátku nazelenalý odstín, který se mění na bílou a růžovou. Sytost barev závisí na kyselosti půdy. Rostlina se nebojí jarních mrazů.
Natalia, 53 let, Saratov
Hydrangea je jedním z nejkrásnějších keřů na mých stránkách. Krása květu a nenáročnost potěší zejména odrůda Vanilla Freise. Pro výsadbu jsem vykopal otvor, kde jsem zpod borovice zakryl lesní půdu. Na vrchol byla nalita úrodná půda. U této metody výsadby je možné upustit od okyselujících látek.

Závěr

Hydrangea Vanilla Freise je keř s vynikajícími dekorativními vlastnostmi. Rostlina vyžaduje zalévání a krmení. Keř je prořezán, aby získal požadovaný tvar. Preventivní ošetření pomáhá chránit rostliny před chorobami a škůdci.

Komentáře (1)
 1. Hortenzie lata nekvete, je pět let stará. Proč

  07/09/2020 v 07:07
  Natálie
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce