Hydrangea paniculata Levana: výsadba a péče, reprodukce, recenze

Mnoho krásných odrůd hortenzií se úspěšně pěstuje v různých oblastech Ruska, a to i přes tuhé zimy a suchá léta. Jedním z pozoruhodných příkladů je Levanova hortenzie. Jedná se o velmi krásný keř se svěží, kompaktní korunou a velkými bílými květy, shromážděnými v mnoha květenstvích. Úspěšně se pěstuje na spíše kyselých, úrodných půdách. Reaguje na pravidelné zalévání a měsíční hnojení.

Popis Levanovy hortenzie

Levanská hortenzie je druh panicle hortenzie, který je ceněn nejen pro svou vysokou dekorativnost, ale také pro svou příjemnou vůni, připomínající vůni medu. Za příznivých podmínek dosahuje keř výšky 2,5–3 m. Hortenzie tvoří velmi hustou, kompaktní korunu s bohatými bílými a mléčně krémovými květenstvími.

Květy hortenzie Levana jsou jasně viditelné na pozadí světlé zeleně

Zvláštností rostliny jsou její velké květy, které dosahují průměru 5-6 cm, což je dvakrát vyšší než u mnoha jiných odrůd (například Pinky Winky). I přes své velké rozměry se keř nerozpadá ani při silném větru. Nevyžaduje podporu ani podvazek. Stačí provést včasné prořezávání, organizovat pravidelné zalévání a krmení.

Hydrangea Levan v krajinářském designu

Velký rozlehlý keř může zdobit každou zahradu. Hydrangea Levan se používá v jednoduchých i skupinových výsadbách. Vypadá krásně jak uprostřed zahrady, tak i po jejích okrajích. Rostlina je často umístěna podél domu, hned vedle vchodu nebo nedaleko od cest. Zde je několik příkladů toho, jak lze Levanovu hortenzii použít v krajinářském designu:

 1. Keře díky své vysoké dekorativnosti vypadají dobře v jednotlivých výsadbách na pozadí trávníku.
 2. Levaninu hortenzii lze zasadit přímo do středu trávníku - může to být osamělý keř nebo řady rostlin.
 3. Tato hortenzie se hodí k jiným květinám. Protože jsou obvykle několikanásobně nižší, stojí za to je umístit do popředí.
 4. Levanův hortenzie, zasazený podél plotu, vypadá dobře.
 5. Tento svěží keř by měl být zasazen někde na zvláštním místě v zahradě, například vedle lavičky.

Zimní odolnost hortenzie Levan

Zvláštní výhodou hortenzie Levana je vysoká zimní odolnost. Dospělé keře mohou dokonce vydržet extrémní mrazy s teplotami -30 stupňů a dokonce až -35. Navzdory skutečnosti, že za takových podmínek umírají mladé výhonky, samotný keř se rychle zotaví. Proto je možné chovat levanskou hortenzii nejen na Střední uličce, ale také v oblastech Uralu, Sibiře a Dálného východu.

V moskevské oblasti, na jihu, v oblastech středního Ruska, levanská hortenzie nepotřebuje další přístřeší - stačí jen na zimu mulčovat kořeny. Je lepší dodatečně zakrýt mladé výhonky, zejména v oblastech s mrazivými zimami.

Důležité! Sazenice staré 3 roky ani nepotřebují mulčování. Pro úkryt na zimu stačí postříkat keř zeminou (až 7-10 cm).

Výsadba a péče o hortenzii Levan

O odrůdu Levana se lze starat zhruba stejně jako o ostatní odrůdy hortenzie. Hlavním požadavkem je zajistit správné místo výsadby, pravidelně zalévat, krmit a podle potřeby stříhat keř.

Výběr a příprava místa přistání

Hortense Levana miluje osvětlení, ale zároveň dobře snáší místa se slabým stínem. Při výběru místa na webu můžete věnovat pozornost následujícím doporučením:

 1. Množství slunečního světla je pro rostlinu špatné, proto je lepší ji vysazovat ve stínu stromů, keřů nebo budov.
 2. Je lepší zvolit místo z jižní nebo jihovýchodní části domu nebo jiných budov, aby byla přítomnost stínu kompenzována stálým světlem ráno.
 3. Bush nemá rád neustálý vítr a průvan. Proto je vhodné zvolit chráněné místo na zahradě - podél plotu, vedle domu nebo velkých stromů, pruhu keřů.
Důležité! Hortenzie mají rádi mírně kyselé půdy a netolerují alkalické reakce. Pokud půda nesplňuje tyto požadavky, lze ji okyselit jehlami, čerstvým hnojem, pilinami, kyselinou citronovou (čajová lžička na 10 litrů vody) nebo 9% octem (půl sklenice na 10 litrů vody).

Keře jako osvětlená místa, bez silného stínu po celý den

Pravidla přistání

Bush miluje poměrně úrodnou, lehkou půdu. Optimální složení půdy pro hortenzii je následující:

 • list (2 díly);
 • humus (2 díly);
 • rašelina (1 díl);
 • písek (1 díl).

Algoritmus přistání je následující:

 1. Vykopejte otvor se stejným průměrem a hloubkou asi 50 cm.
 2. Nalijte vodu: 2-3 litry.
 3. Vytvořte směs půdy popsaného složení, usněte v jámě.
 4. Sazenice je umístěna uprostřed, pokrytá zemí až po kořenový límec.
 5. Znovu posypte velkým množstvím vody (1 kbelík).
 6. Poté jsou kořeny mulčovány přírodním materiálem - jehly, kompost, rašelina. Vrstva je ponechána na celé léto.
Důležité! Vzhledem k tomu, že strom silně roste, minimální vzdálenost mezi keři by měla být 1,5 m.

Zalévání a krmení

Hydrangea Levan, stejně jako jiné odrůdy, má velmi ráda vlhkost. Proto je dodržování režimu zavlažování povinné. Můžete se chovat takto:

 1. Pokud je dostatek srážek (mírné nebo silné deště), můžete keř dodatečně zalévat jednou za měsíc.
 2. Pokud trochu prší, alespoň 1krát týdně.
 3. Pokud je delší období sucha, je lepší dvakrát týdně.

Ve všech případech stačí na 1 dospělý keř 15-20 litrů vody. Mladé sazenice mohou dostat 5 litrů.

Vrchní obvaz se aplikuje každý měsíc:

 1. Poprvé na začátku sezóny (duben) - sloučeniny dusíku (můžete použít anorganická nebo organická hnojiva).
 2. Podruhé, potřetí (červen, červenec) - potaš a fosfátová hnojiva. Poprvé jsou přidány ve fázi tvorby pupenů.
 3. Čtvrtý (poslední) čas je konec srpna. Můžete také přidat draslík nebo fosfor: pak v září bude levanská hortenzie kvést.

Poté není nutné žádné další hnojení - keř se musí připravit na období zimního klidu.

Aby se zajistilo bujné rozkvětu levanské hortenzie, musí se hnojiva aplikovat každý měsíc a ještě častěji na vyčerpané půdy.

Prořezávání hortenzie Levan

Prořezávání hortenzie je nutností, protože výhonky rychle rostou a keř tak může ztratit svůj atraktivní tvar. Účes se provádí několikrát za sezónu:

 1. Hlavní prořezávání je v březnu, než se šťávy začnou pohybovat. Odstraňte všechny poškozené, ošklivé větve, které jasně kazí tvar. Ztenčete hustou část koruny - je nutné odstranit výhonky rostoucí dovnitř a do stran (při ponechání 2-3 pupenů).
 2. Ve fázi tvorby pupenů je vhodné odstranit slabé větve květenstvími. Potom zbytek výhonků dá ještě svěží květy.
 3. Na podzim můžete znovu odstranit všechny zbytečné větve, aby koruna zůstala uspořádaná a krásná.

Díky včasnému prořezávání bude keř vždy vypadat atraktivně

Příprava na zimu

Speciální příprava na zimu není nutná, protože levanská hortenzie dobře snáší i extrémní teploty. Proto na podzim stačí provést pouze mulčování a rozmetání vrstvy rašeliny nebo pilin o výšce 6-7 cm. Doporučuje se udržovat stejnou vrstvu po celé léto. Chrání půdu před rychlou ztrátou vlhkosti, což eliminuje potřebu příliš častého zavlažování.

Důležité! Pokud existuje šance na silné mrazy pod -30 stupňů, je lepší zakrýt hortenzii pytlovinou nebo fólií nebo jinými materiály.

Reprodukce hortenzie Levan

Tento keř můžete chovat jakýmkoli pohodlným způsobem:

 • semena;
 • vrstvení;
 • řízky.

Nejjednodušší možností je získat novou hortenzii pomocí zelených řízků. Pokyny jsou jednoduché:

 1. V červnu nebo v první polovině července se stříhají vrcholové řízky se 2 nebo 3 páry listů.
 2. Spodní pár je odstraněn, zbytek je rozřezán na polovinu.
 3. Stonka je máčena v "Epinu" po dobu 1 hodiny (koncentrace 1 ml na 2 l).
 4. Zasazeno do mokrého písku pod úhlem 45 stupňů, zaléváno vodou a pokryto sklenicí.
 5. Zaléváno pravidelně, na konci léta jsou převedeny do kontejnerů s běžnou půdou.

Poté řízky přezimují v interiéru, poté je lze po roztavení sněhu (březen - duben) převést na otevřenou půdu.

Nemoci a škůdci

Odrůda Levan je ovlivněna stejnými chorobami a škůdci jako jiné odrůdy hortenzie. Avšak při správné péči a prevenci bude keř určitě schopen zachránit jej před nepříjemnými příznaky.

Nejčastěji jsou pozorovány následující nemoci:

 • chloróza;
 • šedá hniloba;
 • padlí;
 • listová skvrna.

Na listech keře se často vyskytují různí škůdci;

 • mšice;
 • roztoč;
 • listová role.

Aby se zabránilo chorobám, je nutné zajistit pravidelné zalévání, krmení a ošetření fungicidy a insekticidy podle pokynů. Pro prevenci můžete také použít lidové prostředky (roztok popela, sody a další metody).

Zahradníci by měli pravidelně kontrolovat keř na houbové infekce a škůdce.

Závěr

Hydrangea Levana je jednou z odrůd, která je vhodná pro téměř jakoukoli oblast Ruska. Je to dekorativní, vysoký, atraktivní keř s velkými bílými květy. S výhradou režimu zalévání a nanášení obvazů se s jeho pěstováním dokáže vyrovnat zkušený i začínající zahradník.

Recenze hortenzie Levan

Marina Vladimirovna, 59 let, Izhevsk
Rozhodl jsem se zasadit do své zahrady nové hortenzie, abych oživil atmosféru. Trvalo dlouho vybrat si odrůdu, přečíst si recenze o hortenzii levanské, jiné odrůdy, konzultovat se zkušenými zahradníky. Zastavil se na různých Levan a Pinky Winky. Jedná se o odolné hortenzie, které dobře odolávají ruské zimě. První testy byly v zásadě úspěšné. Na péči není nic zvláštního, ale krmení by mělo být podáváno alespoň 3krát za sezónu.
Julia, 47 let, Krasnojarsk
Moc se mi líbila levanská hortenzie - chovám ji v zemi 5 a více let. V podmínkách krasnojarské zimy je to velmi vhodná volba. Odolává silným mrazům, problémy nikdy nenastanou. Mladé sazenice jsem vždy zakrýval vyhozením, ale teď jen mulčuji. Pro péči je prořezávání na jaře a na podzim velmi důležité, jinak se keř ukáže rozcuchaný.
Michail Borisovič, 64 let, Zlatoust
Sousedé doporučili pěstovat levanskou hortenzii, protože je to jedna z mála velmi zimovzdorných hortenzií. Rozhodl jsem se zasadit několik sazenic, hned vedle domu, aby krásně kráčely po cestách. Výsadbu jsem provedl na jaře, nyní uplynul rok, všichni odolali uralským mrazům. Zbytek zbývá jen zalévat a krmit - a krása v zahradě je vám zaručena.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce