Hydrangea paniculata Phantom: výsadba a péče

Milovníci květin se na svých stránkách snaží pěstovat různé rostliny. Postoj k hortenzi není pro každého stejný. Mnozí se bojí, že udělají chyby při výsadbě a odchodu a keř zemře. Přestože je vaše hortenzie fantomová, která vaši zahradu zútulní, naplňte ji vůní medu.

Pokusíme se vám říct o odrůdě Phantom paniculata a o tom, jak se o ni starat. Doufáme, že po přečtení článku se počet fanoušků této úžasné zahradní rostliny zvýší.

Proč si vybrat hortenzii

Hydrangea paniculata Phantom (hortenzie paniculata phantom) je zástupcem flóry Dálného východu.

Japonsko, Čína, Korea a dokonce i Sachalin - to jsou místa, kde je hortenzie ctěna od starověku. Květina se začala pěstovat až v šedesátých letech 18. století. Během této doby se chovatelům podařilo získat různé odrůdy, včetně hortenzie stromů Phantom.

Moderní odrůdy mají oproti divokému zástupci řadu výhod:

 1. Přizpůsobení drsným podmínkám je 100%, takže oblast pěstování se rok od roku zvětšuje. Klidně vydrží mrazy až do -25 stupňů. Po zimování se rychle zotaví.
 2. Bohaté a barevné kvetení překvapí i ty nejsofistikovanější pěstitele květin.
 3. Nenáročnou rostlinu lze pěstovat na jednom místě po mnoho let, aniž byste obětovali atraktivitu.
 4. Fantomová hortenzie zakořenila na jakékoli půdě.
 5. Kořenový systém se prakticky nezhorší.
 6. Lze pěstovat jako strom nebo jako keř.
 7. Snadno se množí: rozdělením keře, vrstvením a řízky.

Důležité! Pokud se rozhodnete pěstovat odrůdu Phantom, vyberte místo, kde není Sluneční svit a vítr.

Všechny výše uvedené hlavní výhody se vztahují také na hortenzii Phantom panicle, podle recenzí zahradníků jsou zcela pravdivé.

Druhy a odrůdová rozmanitost

Hydrangea paniculata je matečná rostlina. Chovatelé si zachovali ušlechtilé vlastnosti hortenzie Paniculata ve Phantomu, ale současně se zlepšila vytrvalost a odolnost vůči mrazu. Proto se dnes hortenzie stala tak populární, že se začala pěstovat v oblastech s drsným podnebím.

V drsných klimatických podmínkách preferují zahradníci tyto druhy hortenzií:

 • jako strom;
 • paniculate;
 • velkolistá.

Mezi nejrůznějšími druhy patří listnaté a vždyzelené rostliny. Výška keře může být od jednoho do tří metrů. Ve volné přírodě dosahuje hortenzie Paniculata 7-8 metrů.

Hortenzie

Hortenzie stromů Phantom dorůstá až do výšky 3 metrů. Jeho oválné listy jsou dlouhé, asi 20 cm. Malé květy se shromažďují ve velkých bujných květenstvích až do délky 25 cm. Barevnou škálu lze měnit i v rámci stejné odrůdy.

Treelike hortenzie kvete na začátku léta a pokračuje po celou teplou sezónu. I v zimě rostliny odcházejí s květinami. Na sněhově bílém Phantomu získají okvětní lístky na konci sezóny jemný nazelenalý odstín.

Řezané květiny dlouho nezmizí. Kromě toho si zachovávají svůj přirozený tvar a barevnou paletu charakteristickou pro danou odrůdu. Právě proto je hortenzie podobné stromům, včetně odrůdy Phantom, vysoce ceněna květinářstvími, která vytvářejí ikebanu.

Pěstování hortenzie stromů Phantom je obtížné, protože její mrazuvzdornost je průměrná.Aby keř bohatě kvetl, je každé jaro vyřezán v kořeni. Prořezávání se obvykle provádí na začátku dubna. Keře rostou rychle na vlhkých, úrodných půdách s malou kyselostí.

Hydrangea paniculata Phantom

Chovatelé vytvořili velké množství odrůd hortenzie laty. Například na fotografii níže - Phantom hortenzie s růžovými květy.

Odrůdy se liší barevnou paletou, velikostí květinových shluků, velikostí keře nebo standardního stromu.

Popis zařízení

Dnes se zaměříme na Phantom hortenzii, fotografie a popis odrůdy budou uvedeny v článku níže.

Odrůda Phantom je šířící se keř nebo strom. Průměr koruny je asi dva metry a výška je o něco vyšší. Tmavě zelené listy rostliny jsou velké, bez zubů na okrajích, celé. Hortenzie hortenzie jsou silné, silné. Mladé výhonky lze snadno rozeznat podle zelené barvy. Na lignifikovaných větvích se kůra stává červenohnědou.

Komentář! Vytrvalé výhonky se časem stávají křehkými, proto hortenzie fantomové vyžaduje každoroční prořezávání.

První květy se na rostlině objevují ve věku 4 nebo 5 let. Pokud jsou během péče splněny určité normy, pak panikulární odrůda Phantom bude kvést několik desetiletí: květina roste na jednom místě asi 40 let.

Délka květinových štětců je asi 30 cm, jsou shromažďovány v květenstvích, což je jasně vidět na fotografii.

Hortenzie hortenzie kvete koncem června a začátkem července a nadále potěší zahradníky velkými voňavými květenstvími až do mrazu. Zajímavé je, že paleta barev na jednom keři se může během sezóny změnit:

Pokud je odrůda bílá, pak jsou pupeny nejprve zelenkavě krémové, poté krémově bílé a vybledlé květenství získává narůžovělý odstín. U krémových odrůd Phantom se na konci kvetení stávají květenství bledě růžové.

Aplikace v krajinářském designu

Existuje mnoho odrůd hortenzie panicle a každou z nich, včetně Phantom, oceňují krajinní návrháři. Jsou vysazeny nejen v soukromých zahradách a na nádvořích, ale také v rekreačních oblastech: v městských parcích, na náměstích.

Vzhledem k tomu, že výška odrůd se liší, můžete pomocí hortenzie Phantom v krajinářském designu vytvořit jakýkoli styl:

 1. Osamělá výsadba na trávnících tvarů keřů nebo standardních stromů. 2. Pásy, které vytvářejí živé ploty nebo obklopují zahradní a parkovací cesty.

 3. Seskupte víceúrovňové kompozice, které jsou v popředí. Odrůdy Hydrangea paniculata Phantom jsou perfektně kombinovány s různými okrasnými rostlinami, kvetoucími i vždyzelenými.

Pozornost! Pokud je vše provedeno správně, pak se svěží květ hortenzie stane skutečnou ozdobou jakéhokoli rohu zahrady nebo parku.

Pěstování a péče

Phantom panicle hortenzie je nenáročná rostlina, ale s výsadbou a péčí jsou spojeny některé zvláštnosti. Budeme o nich diskutovat v článku.

Výběr sedadla

Při výsadbě odrůdy Phantom je velmi důležité zvolit správné místo:

 1. Ačkoli tento kvetoucí keř nebo strom může růst ve stinné oblasti, sluneční paprsky by je měly zasáhnout alespoň před obědem. Pokud budou vysazeny pod vysokými stromy, květenství se ukáže být volné a s barvou neobvyklou pro odrůdu.
 2. Nemůžete zasadit sazenice na slunci. Slunce spaluje květenství a listy, rostliny ztrácejí dekorativní efekt, stávají se nevzhlednými.
 3. Odrůda Phantom má negativní přístup k větrům. Větve s těžkými latami se často ohýbají a lámou.

Ukazuje se, že musíte vysadit keře nebo standardní stromy v prolamované penumbře nebo na východní straně. Vyšší rostliny, ploty nebo budova mohou sloužit jako ochrana před větrem.

Promluvme si o půdě

Jak je uvedeno v popisu, hortenzie může růst v jakékoli úrodné půdě. Ale odrůda se nejlépe otevírá na neutrálních a kyselých hlínách. Na alkalických půdách se květenství zmenšuje, rostliny oslabují a v důsledku toho mohou onemocnět.

Varování! Pokud je půda velmi kyselá, je deoxidována dolomitovou moukou, popelem, křídou, vápnem, ale je nutné přidat deoxidační látky rozpuštěním ve vodě pro zavlažování a ne suchou, aby nedošlo k poškození kořenů.

Kdy zasadit

Otázka, kdy zasadit Phantom hortenzii do země, není zdaleka nečinná. Znepokojuje nejen začínající zahradníky, ale i ty zkušené, pokud je hortenzie lata začátečník v zahradě.

Pozornost! Nové rostliny se vysazují brzy na jaře, než se probudí z hibernace.

Brzy na jaře je vhodné, protože vysazené rostliny mají čas na to, aby se zakořenily před nástupem toku šťávy a tepla. Tyto hortenzie přežijí kruté zimy lépe.

Při výsadbě keřů nebo standardních stromů kdykoli jindy musí být kruh kmene mulčován, aby nedošlo k přehřátí. To platí i pro podzimní výsadby.

Důležité! Piliny a dřevěné štěpky nejsou vhodné pro mulčování; je lepší použít rašelinu a padlé jehly.

Pravidla výsadby

Vzhledem k tomu, že podle popisu rostla hortenzie odrůdy Phantom bezpečně na jednom místě po několik desetiletí, je třeba připravit velkou jámu: průměr nejméně 80 cm a hloubku 40 cm nebo více .

Na dno jámy jsou položeny drenáže, humus, rašelina nebo kompost, které jsou smíchány s minerálními hnojivy. Sazební otvor je zpravidla připraven předem, aby se půda usadila a nestáhla rostlinu dolů.

Sazenice mohou být otevřené nebo uzavřené kořenové systémy. Pokud jsou kořeny otevřené, vytvoří se v jámě tuberkul, na kterém sedí sazenice, jako na trůnu. Kořeny jsou narovnány, musí být narovnány a směřovány dolů. Plodná půda se nalije na vrchol.

Rada! Aby mohla Země proniknout pod kořeny, je půda zalévána, když je díra vyplněna.

Pokud jde o hortenzii paniculate Fontom s uzavřeným kořenovým systémem, výsadba nezpůsobuje problémy. Vykopejte díru, vložte květinu a posypte ji zeminou, jako na fotografii.

Péče o rostliny

Další péče není nijak zvlášť obtížná:

 • zalévání;
 • odplevelení a uvolnění;
 • vrchní obvaz;
 • prořezávání;
 • kontrola chorob a škůdců;
 • přístřešek na zimu.

Zalévání a krmení

Protože kořenový systém všech druhů hortenzií, včetně panikulární odrůdy Phantom, je povrchní, je nutné zalévání, uvolňování a odstraňování plevelů provádět opatrně. Plevele nelze ponechat v kruhu poblíž kmene, protože se na nich mohou usadit škůdci a spory chorob.

Vrchní oblékání by se mělo provádět často, protože kvůli hojnosti svěžích květenství potřebuje rostlina vylepšenou výživu. Hortenzie můžete krmit organickými minerálními hnojivy. Rostliny dobře reagují na zelená hnojiva. Nakonec fermentovaná tráva obsahuje všechny potřebné mikro a makro prvky.

První krmení se provádí během výsadby s přidáním živin do výsadbové jámy. Dospělé rostliny se krmí před kvetením a během kvetení, stejně jako před přístřeškem na zimu.

Rada! Každé dva týdny je užitečné kroviny krmit infuzí shnilého kuřecího trusu nebo divizny.

Funkce prořezávání

Hortenzi musíte každý rok stříhat. Pokud taková operace nebude provedena, pak výhonky silně porostou, koruna bude zesílena. A to může způsobit nedostatek květenství, nebo budou příliš malé. Řezání Phantom hortenzie na podzim se zpravidla provádí na 3 nebo 4 pupeny.

Nejprve vystřihněte slabé výhonky a odřízněte vybledlé. Musíte také odstranit výhonky rostoucí uvnitř keře, aby nedocházelo ke stínování. Prořezávání bude záviset na tom, jak chcete hortenzii tvarovat.

Jak správně ořezávat hortenzie je uvedeno na fotografii a videu.

Jarní prořezávání - kontrola. Zmrazené větvičky jsou odstraněny a tvorba korun pokračuje. Staré hortenzie jsou také omlazovány prořezáváním - odstraňují všechny výhonky v kořeni.

Jak správně prořezat hortenzii laty:

 

Pozornost! Zdravé výhonky hortenzie není třeba vyhazovat, protože se jedná o vynikající materiál na výsadbu pro získání řízků.

Přístřešek na zimu

Phantom panicle hortenzie musí být speciálně připravena na zimu. Vše probíhá po etapách:

 1. Zalévání je v září omezeno. Pokud prší, pak je třeba zakrýt keře, aby voda neklesla na kořeny.
 2. Jsou krmena fosforem a draselnými hnojivy, aby výhonky měly čas dozrát. Na podzim je zakázáno používat dusíkatá hnojiva!
 3. Kmen kmene je pokryt mulčováním, provádí se prořezávání. Zbývající výhonky jsou svázané, jak je znázorněno na fotografii.
 4. Přestože je hortenzie Phantom mrazuvzdorná, v oblastech s krutými zimami je lepší hrát na ni bezpečně a zakrýt rostliny. Nakonec pupeny na zamrzlých výhoncích nebudou kvést.

Přístřešek je vyroben z dřevěných beden nebo jsou vyrobeny rámy. Jako krycí materiál lze použít smrkové větve a netkané textilie. Musí být upevněny tak, aby je neodfoukl vítr. Toto je poslední fáze úkrytu; provádí se s nástupem stabilních mrazů.

Existuje mnoho možností přístřeší, některé z nich jsou uvedeny na fotografii níže.

Důležité! Dobře zakryté keře vydrží teploty -40 stupňů.

Dospělé rostliny nelze zakrýt, mulčovat lze pouze kořeny. S nástupem jarních dnů je přístřešek odstraněn.

Recenze zahradníků

Alexandra, 29 let, Transbaikalská oblast
Četl jsem o hortenzi na internetu a začal hořet. Napsal jsem sazenice, odrůdu Phantom. Sazenice se dokonale zakořenila. Je již třetím rokem. Doufám, že kvete příští rok. Nebyly s ním žádné problémy, žádné choroby ani škůdci.

Ivan, 43 let, Jaroslavl
V mém dači rostou různé odrůdy hortenzií. Mezi nimi je také Fantom. Pěstuji je ve formě keřů. Rostou podél plotu a tvoří živý plot. Během kvetení jsou vůně úžasné. Všichni sousedé se rozběhnou. Už jsem se o řízky podělil s mnoha. Takže kmen milovníků hortenzie laty roste.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce