Kde roste duhovka: v jaké zóně, léčivé vlastnosti a kontraindikace

Iris má mnoho zdravotních výhod. Květina je neuvěřitelně krásná a voňavá. Florence dostala své jméno podle množství rozkvetlých kosatců. Nyní se tato nádherná květina chlubí jejím erbem.

Jak vypadá irisová rostlina?

Podle popisu jsou duhovky vytrvalé rostliny. Jejich stonky jsou vzpřímené a dlouhé xiphoidní listy stoupají přímo z kořene, který je docela blízko povrchu Země. Vrcholy výhonků jsou korunovány velkým jasným květem bizarního tvaru.

Jak vypadá květina duhovky

Navenek květ duhovky (na obrázku) vypadá neobvykle a připomíná orchidej, ale je nemožné je zaměnit. Květy mají 3 okvětní lístky, uprostřed je korunka svisle uspořádaných okvětních lístků s hranami zakřivenými dovnitř.

Iris je kvůli své mnohostranné barvě často přirovnávána k duze.

Ve starověkém Řecku byla tato květina pojmenována po bohyni Iris.

Jak voní květ kosatce?

Vůně duhovky je stejně různorodá jako její barva. V závislosti na odrůdě a fázi kvetení vyzařuje různé vůně: med, karamel, vanilka, citrusy, čokoláda. Hra vůní fascinovala parfémy po celém světě, pro ně je nejdokonalejší květinou, na jejím základě bylo vytvořeno mnoho kompozic.

Co jsou duhovky

Chovatelé vyšlechtili obrovské množství kosatců - od miniaturních až po vysoké velkokvěté rostliny různých barev.

Nejběžnější typy jsou bílá, fialová, žlutá a modrá.

Existují rostliny se smíšenou barvou přechodu, stejně jako kombinace několika barev.

Druhy se dělí na oddenky, baňaté a holandské. Jsou také miniaturní, stolní, vousaté, malé a velkokvěté. Po prozkoumání fotografie a krátkém popisu květů je snadné vybrat si z široké škály kosatců, nejvhodnější odrůdy.

Jaký je jiný název pro duhovku

Květina má několik dalších jmen populárních mezi lidmi:

 • "Kasatik" - v Rusku byl nazýván tak pro dlouhé ploché listy spojené s kosou;
 • „Petushok“ nebo „Pivnyk“ - takto nazývají Ukrajinci kulturu pyšného hřebenu vycházejícího z okvětních lístků;
 • "Perunica" - toto jméno je populární v Chorvatsku a Srbsku, kde je květina pojmenována po bohu hromu a hromu - Perunovi.

Jak iris roste

Kultura roste v záhonech, bažinách, skalnatých svazích, skalních zahradách a skalkách.

Nenáročná rostlina může oživit každou krajinu

Upřednostňuje dobře osvětlené oblasti s volnou, bohatou půdou. Za ideální místo je považován kopec. Roste na pouštních nebo stepních půdách podél břehů vodních útvarů.

Divoké exempláře kvetou brzy na jaře; při kvetení vytvářejí semennou schránku s malými semeny. Na záhonech a v předzahrádkách začíná kvetení později (v květnu).

Pozornost! Na jednom místě mohou být kosatce pěstovány až 7 let, ale po 3 letech je vhodné uspořádat komplexní krmení - v době pučení a na konci kvetení. Kultura nepotřebuje další hnojení.

Ve které přírodní oblasti roste duhovka

Kosatce rostou téměř ve všech přírodních oblastech.Lze je najít v Evropě, Americe, Rusku, Asii i v několika oblastech Afriky, ale mírné subtropické podnebí severní polokoule je pro ně považováno za ideální přírodní podmínky.

Roste duhovka ve stepi

Ve suchém podnebí stepí roste trpasličí duhovka, podle popisu dosahuje výšky 15 cm a průměr květů nepřesahuje 3 cm.

Květina je odolná vůči suchu, často se vyskytuje ve vápencových a písčitých zemích

Pozornost! Trpasličí druh uvedený v Červené knize Ruska a dalších zemích je velmi vzácný.

Kde roste duhovka v Rusku

Poprvé byla květina viděna ve středomořských zemích. Klima severních zeměpisných šířek je považováno za nejvhodnější pro kulturu. Květy jsou rozšířené na Bajkalském jezeře, na Kavkaze, které se vyskytují v Turecku a Komi.

Kosatce rostou prakticky po celém Rusku. Nejčastěji se nacházejí na lesních okrajích a mýtinách, stejně jako v zahradách amatérských pěstitelů květin. V horách Krymského poloostrova rostou podle popisu trpasličí kosatce, podobně jako stepní trpasličí květ, ale druhy, které se objevily na slunečných svazích Černého moře, jsou obzvláště nádherným pohledem.

Výhody duhovky

Květy jsou nejen krásné, ale také užitečné pro člověka. Jejich kořeny obsahují taniny, organické látky, kyselinu askorbovou a éterické oleje. Díky svému chemickému složení jsou široce používány v medicíně - nejen v lidových receptech, ale také v oficiální praxi. Kořen květu je považován za nejcennější surovinu pro léčebné účely. V lékárnách je vydáván bez lékařského předpisu.

Léčivé vlastnosti kořene duhovky

Kořen kultury v lékárně se nachází pod názvem "fialový kořen"

Léčivé vlastnosti kořene duhovky se používají v oficiální medicíně. Doporučuje se jako analgetikum, protirakovinné a sedativní. Odvar z fialového kořene léčí zápal plic, zánět průdušek, bolest v krku, užívá se při bolestech žaludku a teplu.

Lék je předepsán k úlevě od porodní bolesti. Má antifungální a antibakteriální účinky. Během kojení je dobré používat kořen duhovky. Zmírňuje bolest a podráždění dásní a zabraňuje jejich infekci.

V Indii se kořen duhovky používá jako diuretikum, ale kromě svých léčivých vlastností má také kontraindikace, proto před jeho použitím musíte pečlivě přečíst pokyny a dodržovat dávkování.

Aplikace Iris

Iris se používá k různým průmyslovým účelům: v medicíně, voňavkářství, vaření, kosmetice. Na jejím základě bylo vytvořeno mnoho parfémů a kosmetiky. Vůně květu také přitahuje kulinářské odborníky, kteří jej aktivně používají pro své vlastní účely. Zajímavý je také pro odborníky na aromaterapii, tvůrce produktů pro osvěžení vzduchu. Tradiční medicína nabízí mnoho receptů založených na kořenu duhovky.

V lidovém léčitelství

Přípravky a odvar na bázi fialového kořene pomáhají s mnoha chorobami a jsou tradičně léčiteli aktivně doporučovány

V lidovém léčitelství je populární infuze kořene duhovky, která se užívá 100-200 ml denně.

Příprava:

 1. Kořen rostliny musí být důkladně umyt, oloupán a nasekán.
 2. Vařte termosku rychlostí 2 lžičky. na 300 ml vroucí vody.
 3. Trvejte na tom 6 hodin.
 4. Kmen.
Důležité! Před použitím irisu jako léku je nutné prostudovat jeho farmakologické vlastnosti a kontraindikace.

Sedm strašných onemocnění, které fialový kořen pomůže zvládnout:

 • cystitida - diuretický a protizánětlivý účinek duhovky pomáhá navždy se zbavit problému;
 • edém - odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla bez silného zatížení ledvin;
 • rakovinové vředy - imunostimulační složky rostliny inhibují vývoj nemoci a proces reprodukce agresivních buněk a postupně je rozpouští;
 • infikované abscesy a hnisání - infuze duhovky čistí ránu od hnisavých formací a zastavuje proces rozpadu;
 • kostní tuberkulóza - při komplexní léčbě speciálními léky zabíjí tuberkulózu bacil, což významně zlepšuje fyzický stav pacienta;
 • průjem - hojí se rychle a efektivně, ničí patogeny;
 • otrava - vazbou toxických látek, odstraňuje je z těla a pomáhá vyrovnat se s následky.

Je zakázáno používat přípravky na bázi kořene duhovky pro následující nemoci a stavy:

 • křečové žíly;
 • trombóza;
 • těhotenství a kojení;
 • přecitlivělost na složky;
 • zvýšená míra srážení krve.

V kosmetologii

Kosmetika na bázi květů kosatce se vyznačuje antioxidačními a regeneračními vlastnostmi

V kosmetologii se aktivně používá éterický olej z květů duhovky. Účinně bojuje proti pigmentaci, vráskám a odlupování. Kosmetologové jej nazývají omlazující, protože olej zvlhčuje stárnoucí pokožku, zlepšuje její regeneraci, obnovuje její předchozí pružnost, zmírňuje podráždění a zánět.

Výrobky pro péči o vlasy s výtažkem z květu kosatce posilují kořeny a zabraňují vypadávání vlasů.

V parfémovém průmyslu

Parfémy oceňují duhovku pro její mnohostranné aroma, hrající s podtóny a odstíny. Může střídavě měnit náladu, projevovat vůni prášku, pak sladkost vanilky, pak svěžest ranní rosy.

Parfumerie založené na vůni duhovky není klasifikována jako jemná a klidná, ale jako jasná, romantická a nezapomenutelná.

V aromaterapii

Odborníci doporučují, aby citliví lidé častěji vdechovali estery květů duhovky. Blahodárně působí na psychiku, zmírňují stres a zlepšují náladu, zlepšují spánek, optimalizují mozkovou činnost, zmírňují duševní únavu.

Pozornost! Kosatec patří k afrodiziaku, jeho účinek na sexuální vnímání je způsoben zvýšenou produkcí ferromonů, které přitahují opačné pohlaví.

Ve vaření

Cukráři používají práškové duhovkové suroviny jako přísadu do smetany, dezertů, pekárenských a cukrářských výrobků.

Chcete-li získat prášek, kořen duhovky se dlouho suší

Jižní národy připravují ze svých lístků marmeládu. Přidává se do alkoholických nápojů jako ochucovadlo. Malé množství karamelky se nachází v některých rybích kořeních.

Význam kosatců

Význam květiny je nejednoznačný. Hippokrates jej pojmenoval podle bohyně Iris, která sestoupila z nebe, jen aby sdělila lidem vůli bohů. Od té doby je spojován s růžovými událostmi a dobrými zprávami.

Později ve starověkém Řecku vznikla tradice zasadit je na hroby žen. Lidé věřili, že když uvidí jasné květiny, Irida pro ně určitě přijde a vezme mrtvé ženy do jiného světa, což dalo duhovce jiný význam - průvodce duší.

Pro Japonce je to samčí květ, symbolizuje odvahu a odvahu. V této zemi dokonce oslavují den kosatců (chlapecké prázdniny). V den dovolené se mladí muži a muži vykoupají s duhovými pupeny a v předvečer zdobí své domovy mnoha kyticemi kosatců.

Francouzi spojují duhovku s velikostí a mocí, zatímco křesťané ji spojují se zármutkem, bolestí a zármutkem. Květina získala tento význam díky obrazům Panny Marie, kde je často přítomna duhovka. Toto téma bylo důvodem jeho kultivace v klášterech a chrámech.

Zajímavá fakta a legendy o duhovkách

Květina je spojena nejen se jménem Iris, ale také s vesmírem. Astronomové objevili andromedu v souhvězdí Cepheus, nápadně podobném květu duhovky. Nyní nese jméno - mlhovina Iris.

Rostlina je nápadně stará. V 17. století byly stěny Tádž Mahalu vykládány vzorem irisových květů a freska paláce Knossos (Kréta), který je starý více než 4000 let, zobrazuje kněze obklopeného kosatci.

Květina je uvedena v červené knize mnoha regionů země: regiony Saratov a Kurgan, teritorium Perm, Dagestan, Bashkiria, Severní Osetie, Čečenská republika a Moskva.

Některé odrůdy kosatců jsou schopné natáhnout se do lidské výšky. Používají se v krajinářském designu k dekoraci umělých a přírodních nádrží.

Pozornost! S květinou je třeba zacházet opatrně - její listy jsou jedovaté, obsahují přírodní přírodní barvivo pyrogallol, které je pro člověka nebezpečné. Je toxický a způsobuje kožní léze.

Závěr

Iris je květina se zajímavou historií. Příznivé vlastnosti kultury jsou vědecky potvrzeny a uznávány po celém světě a aroma je atraktivní pro každého.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce