Kolik dní vyrůstá petunie ze semen v granulích

Mnoho pěstitelů dává přednost petunii. Koneckonců je schopna potěšit bujným kvetením po celou sezónu, s výhradou pravidel minimální péče. Ale abyste mohli pěstovat tuto květinu, musíte to zkusit. Nejprve se vyskytují potíže při setí, protože semena jsou velmi malá. Petunie v granulích je v prodeji, což značně zjednodušuje tento úkol. Zbývá tedy jen přijít na to, jak správně zasadit a co je nezbytné pro úspěšné klíčení.

Semena v granulích se pěstují mnohem snáze

Kolik dní vyrůstá petunie ze semen v granulích

Potažený sadbový materiál má významný rozdíl od obvyklého. V tomto případě má každé semeno ochrannou skořápku, která obsahuje stimulanty růstu, živiny a fungicidy. Takové složení umožňuje zlepšit klíčení a zvýšit imunitu sazenic v počáteční fázi vývoje a také přispívá k rovnoměrnému rozložení semen v půdě, protože se významně zvětšují.

Důležité! Ochranný plášť prodlužuje dobu klíčení.

Načasování výhonků petúnií z granulí se může lišit v závislosti na podmínkách jejich kultivace. Proto byste tomu měli věnovat pozornost.

Doma

Při pěstování sazenic z granulí doma je možné regulovat vlhkost a teplotu. Klíčení tedy nastává 7-10 dní po výsadbě. Tyto termíny přímo závisí na správném postupu a dodržování režimu pro následnou údržbu sazenic.

Ve skleníku nebo ve skleníku

Za takových podmínek petunie v granulích vyklíčí za 12-14 dní. To je způsobeno skutečností, že není vždy možné udržovat teplotu v rozmezí + 25 ° C, zajistit dvanáct hodin denního světla a vysokou vlhkost ve skleníku nebo skleníku. Nakonec, pouze pokud jsou tyto podmínky splněny, dojde ke klíčení granulí v co nejkratší době.

V otevřeném poli

Zkušení zahradníci nedoporučují pěstovat petúnie v granulích venku. Protože pro jejich úspěšné klíčení jsou nutné určité podmínky a absence prudkých změn teploty. Proto na otevřeném poli mohou taková semena klíčit po dobu 2-3 týdnů, což výrazně prodlužuje dobu květu.

Jak správně zasít petunii do granulí pro sazenice

Výsadbu granulí lze provádět dvěma způsoby: v rašelinových tabletách a obecně v nádobách naplněných zeminou. Který si vybrat, každý pěstitel se rozhodne samostatně. Proto byste se měli seznámit se zvláštnostmi výsadby v obou případech a pochopit, jak to ovlivňuje klíčení.

V rašelinových tabletách

Tato metoda vyžaduje další náklady, ale zároveň zrychluje klíčení a umožňuje vám získat silné a dobře vyvinuté sazenice bez větších obtíží. A pokud vezmeme v úvahu, že nejcennější odrůdy se obvykle prodávají v granulích, pak si to vybere mnoho pěstitelů.

Při používání rašelinových tablet nemusíte sazenice potápět

Pro výsadbu budete muset předem připravit vše, co potřebujete. Rašelinové tablety obsahují stlačenou půdu s vyváženým složením, které urychluje klíčení. Je uzavřen ve speciálním síťovém sáčku z netkaného materiálu.Kromě rašeliny s vysokým obsahem rašeliny obsahují humus a antibakteriální složky, které jsou nezbytné k ochraně sazenic před chorobami v počáteční fázi vývoje.

Před výsadbou petunie v granulích pro sazenice je třeba připravit rašelinové tablety. Za tímto účelem by měly být položeny na dno nádoby bez odtokových otvorů v jedné řadě s prohlubní nahoru. Poté nalijte teplou vodu tak, aby je kapalina zcela zakryla, a počkejte 10–20 minut. Po čekací době se objem tablet zvýší 5-6krát, což je normou. Zároveň si zachovávají tvar hlavně díky omezující vnější síti.

Poté je nutné rašelinové tablety pečlivě přeskupit do suché nádoby blízko sebe, aby se semenáčky po vyklíčení nemohly převrhnout a zlomit. Pak byste měli na sazenice vysadit petúnie v granulích a pokládat je po jedné do středu rašelinové tablety a lehce je přitlačit k zemi. Poté je nutné navlhčit vrchní část z lahve s rozprašovačem, aby se nasákla ochranná skořápka pro úspěšné klíčení. Je nemožné pokropit semena zeminou nahoře, protože petunie stoupá ve světle.

Na konci výsadby by měla být nádoba s rašelinovými tabletami pokryta fólií a přemístěna na dobře osvětlené místo s teplotou + 25 ° C. Protože se vlhkost odpařuje, je nutné zvlhčovat. Nalijte vodu přímo do nádoby, aby ji tablety mohly absorbovat. Granule můžete také pravidelně stříkat, abyste zlepšili klíčení.

Důležité! Pro výsadbu petúnie byste měli zvolit rašelinové tablety o průměru nejvýše 3,5 cm.

V kontejneru se zemí

Při výsadbě do běžných nádob je nutné je sbírat do výšky 7-10 cm, nádoby musí mít odtokové otvory pro odstranění přebytečné vody.

Postup přistání:

  1. Na dno nádob vložte 1 cm silnou drenážní vrstvu.
  2. Zbytek naplňte živnou půdou, neplňte až po 0,5 cm.
  3. Zalévejte hojně a počkejte, až se vlhkost absorbuje.
  4. Vyhlaďte povrch půdy.
  5. Navlhčete párátko a přeneste jednu granuli petunie do nádoby a umístěte semena ve vzdálenosti 2 cm.
  6. Lehce je přitlačte na povrch, ale nezakrývejte je zeminou.
  7. Nastříkejte shora stříkací lahví, aby se porušila celistvost ochranné vrstvy.
  8. Nádoby zakryjte průhledným víkem nebo plastovým obalem.

Na konci výsadby přemístěte nádoby na světlé místo s teplotou + 25 ° C. Před klíčením sazenic je nutné sledovat vlhkost a pravidelně větrat.

Proč petunie v granulích nevzniká a co dělat

Někdy v síti najdete recenze, když semena petúnie v granulích klíčí po dlouhou dobu nebo vůbec neklíčí. To je způsobeno skutečností, že čím déle je takový sadbový materiál skladován, tím nižší je procento jeho klíčení. Ochranný obal brání spermatu dýchat. Při nákupu proto musíte věnovat pozornost trvanlivosti semen petúnie v granulích. Nejlépe vyklíčí čerstvý sadbový materiál.

Jak zasít negranulovou petunii

Pro úspěšné vyklíčení běžných semen petunie je nutné správně zasadit. Nejtěžší je jejich rovnoměrné rozložení na povrchu půdy. Zkušení pěstitelé květin proto doporučují předem smíchat semena s pískem v poměru 1: 5. A pro dezinfekci půdy se doporučuje nalít roztok Previkura Energy přes síto, aby nedošlo k prohloubení sadby.

Jinak přistání probíhá podle standardního schématu. Mělo by se však pamatovat na to, že semena petunie klíčí pouze na světle. Proto nemohou být pokryty zemí.

Výsadbu negranulovaných petúnií lze provést také na vrstvu sněhu. Chcete-li to provést, položte jej na zem a poté zasijte.

Závěr

Petunie v granulích výrazně zjednodušuje výsadbu a zvyšuje procento klíčení. Jeho nevýhodou však je, že má omezenou trvanlivost. Kromě toho je pro úspěšné klíčení semen nutné zajistit vysokou vlhkost, která zničí ochrannou vrstvu. Jinak semeno nikdy nebude moci prorazit.

 

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce