Anglická růže korunní princezna Margareta

Rose Princess Margareta (korunní princezna Margareta) patří do skupiny anglických hybridů Leander, které se vyznačují bohatým kvetením, zvýšenou odolností vůči chorobám a nízkými teplotami. Keř si zároveň zachovává dekorativní efekt po celou sezónu. Mnoho zahradníků poznamenává, že odrůda Crown Princess Margaret nevyžaduje zvláštní péči a je schopna potěšit bujným kvetením i v regionech s rizikovým zemědělstvím.

Boční větve růže rychle rostou do šířky

Historie chovu

Anglická růže růže Korunní princezna Margaret byla chována v Anglii v roce 1999 slavným chovatelem Davidem Austinem. Odrůda byla získána křížením neznámé sazenice s Abrahamem Darbym. Účelem jeho vytvoření bylo získat vzhled, který by mohl mít propracovanost starých odrůd a vlastnosti moderní hybridní čajové skupiny. A tento David Austin zcela uspěl.

Výslednému druhu se podařilo spojit nejlepší vlastnosti hybridů Leander. Za tímto účelem byl pojmenován po švédské princezně Margaret z Connaught, vnučce královny Viktorie. Ukázala se jako zkušená zahradnice a malířka. Mezi jejími díly vyniká Sofiero Summer Palace, který se nachází ve švýcarském městě Helsingborg.

Popis hybridní čajové růže Crown Princess Margaret a vlastnosti

Tento druh se vyznačuje vysokými šířícími se keři vysokými až 2 m a průměrnými 1 m. Mladé rostoucí výhonky růže korunní princezny Margaret jsou jasně zelené barvy s hladkým lesklým povrchem. Jak zraje, kůra se otupí a získá nahnědlý odstín. Větve keře jsou zřídka pokryty trny, což značně usnadňuje péči.

Důležité! Během období květu se výhonky při zatížení opírají o zem, a proto, aby se zachoval dekorativní efekt keře, je třeba je připevnit k podpěrám.

Listy růže David Austin Crown Princess Margaret růže jsou středně velké, skládají se z pěti až sedmi samostatných segmentů, které jsou připojeny k jednomu řapíku. Celková délka desek dosahuje 7–9 cm, povrch listů je lesklý, světle zelené barvy, na jaře s antokyanovým odstínem. Zadní strana desek je matná, mnohem lehčí a s mírným okrajem podél žil.

Princezna Rose Crown Margaret je znovu kvetoucí plodina. Poprvé keř začíná vytvářet pupeny koncem května - začátkem června a pokračuje až do podzimních mrazů, s krátkými přerušeními. Květy této odrůdy jsou hrnkové, s úplným odhalením, jejich průměr dosahuje 10-12 cm a jsou shromažďovány ve kartáčku tří až pěti kusů. Pupeny jsou hustě dvojité, každý z nich se skládá z 60-100 okvětních lístků. Zachovávají si svůj tvar po dlouhou dobu a nerozpadají se.

Odrůda parkové růže Crown Princess Margaret se vyznačuje bujným kvetením, které je vlastní všem typům výběru od Davida Austina. Pupeny na keři jsou rovnoměrně rozloženy po celé délce výhonků. Mají oranžovo-korálový odstín. Soudě podle fotografií, recenzí zahradníků a popisu se vnější okvětní lístky korunní princezny Margaret rozjasňují, jak kvete, a střední část květu zůstává nasycená a není vystavena. Pupeny v kartáči se otevírají postupně. Zároveň vyzařují bohatou vůni připomínající tropické ovoce.

Důležité! Každá květina má životnost 7 dní, takže je vhodná k řezání.

Květy růže Korunní princezna Margaret netrpí deštěm

Tento druh se vyznačuje vysokou mrazuvzdorností. Keř vydrží teploty až -28 stupňů. Rostlina má silnou vitalitu, a proto, když výhonky v zimě zamrznou, rychle se zotaví.

Horolezecká růže Korunní princezna Margaret není příliš náchylná k běžným chorobám kultury, zejména k padlí a černé skvrně. Rostlina také snadno snáší vysokou vlhkost. Proto lze tento peeling pěstovat v oblastech s chladnými a vlhkými léty bez obav z kvality kvetení.

Výhody a nevýhody odrůdy

Anglická růže korunní princezna Margareta má mnoho výhod, díky nimž se odlišuje od ostatních druhů. To vysvětluje popularitu keře u zahradníků po celém světě. Ale tato odrůda má také určité nevýhody, které musíte vědět při pěstování.

Se správným úkrytem je keř schopen odolat mrazům až do -35 stupňů

Hlavní výhody korunní princezny Margaret:

 • bohaté, dlouhé kvetení;
 • velká velikost pupenu;
 • několik trní;
 • zvýšená odolnost proti vlhkosti, mrazu;
 • vynikající přirozená imunita;
 • snadno se množí;
 • jedinečný odstín květin;
 • vynikající aroma.

Nevýhody:

 • okvětní lístky se rozjasní, když kvetou pupeny;
 • nesnášenlivost průvanu;
 • potíže s úkrytem při pěstování.
Důležité! Když jsou umístěny na otevřeném prostranství, kde slunce vydrží celý den, květy vyblednou do světle žlutého odstínu.

Metody reprodukce

Nové sazenice anglické růže korunní princezny Margaret můžete získat řízky. Za tímto účelem začátkem léta nakrájejte mladé výhonky o tloušťce 0,7-1 cm a rozdělte je na kousky 10-15 cm.Před výsadbou musí být připraveny řízky. Chcete-li to provést, úplně odstraňte spodní pár listů a horní zkrátte na polovinu, což zachová tok mízy v tkáních. Poté spodní části napudrujte jakýmkoli kořenovým přípravkem a ihned zasaďte řízky na zastíněné místo ve vzdálenosti 3 cm od sebe.

Chcete-li vytvořit příznivé podmínky shora, musíte nainstalovat mini skleník. Po celou sezónu je nutné pravidelně větrat a zalévat, aby byla půda vždy mírně vlhká. Když sazenice zesílí a rostou, měly by být přesazeny na trvalé místo. Toho však lze dosáhnout nejdříve za rok.

Míra přežití řízků v korunní princezně Margaret vzrostla o 70-75%

Výsadba a péče o růžovou princeznu Margaret

Tato anglická růže nevyžaduje mnoho světla, takže ji lze zasadit do částečného stínu. Zároveň je tato možnost považována za optimální, když v poledne bude keř skryt před přímým slunečním zářením. Tím udržíte okvětní lístky bohaté barvy a prodloužíte dobu květu.

Pro anglickou růžovou korunu princezny Margaret je vhodná hlinitá půda s nízkou kyselostí v rozmezí 5,6-6,5 pH. Je také důležité, aby měla půda dobrou propustnost pro vzduch a vlhkost. V případě výsadby v těžké jílovité půdě musíte nejprve přidat 5 kg rašeliny a písku a do písečné půdy přidat humus.

Doporučuje se zasadit sazenici na podzim, zejména v září. To vám umožní získat na jaře dobře zakořeněný keř. Při výsadbě by měl být do půdy přidán humus, stejně jako 40 g superfosfátu a 25 g sirníku draselného. Je nemožné přidat do otvoru dusíkatá hnojiva a čerstvý hnůj, protože narušují zakořenění.

Důležité! Při výsadbě by měl být kořenový límec růže zakopán 2 cm do půdy, což stimuluje růst postranních výhonků.

Podle recenzí zahradníků nevyžaduje korunní princezna Margaret komplexní péči. Proto stačí dodržovat standardní pravidla zemědělské technologie. Zalévání keře je nutné pouze při dlouhodobém suchu. K tomu použijte usazenou vodu. Zavlažování by mělo být prováděno rychlostí 15 litrů na rostlinu, když půda v kořenovém kruhu vysuší až do hloubky 3 cm.

Hnojte korunní princeznu Margaret pravidelně během sezóny. Proto by se na jaře během aktivního vegetačního období měla používat organická hmota, která stimuluje růst zelené hmoty. Na začátku léta můžete použít nitroammofosk a od druhé poloviny můžete úplně přejít na minerální směsi fosfor-draslík. Toto krmné schéma přispívá k hojnému rozkvětu korunní princezny Margaret a posiluje její imunitu před zimováním.

Důležité! Četnost hnojení je každé dva týdny, ale tento postup by se neměl shodovat s hromadným kvetením pupenů.

Po celou sezónu uvolňujte půdu v ​​kořenovém kruhu a odstraňujte plevel. To zachová živiny a zlepší přístup vzduchu ke kořenům.

Prořezávání je nedílnou součástí péče o korunní princeznu Margaret Rose. Mělo by se provádět každoročně na jaře. Pro plný vývoj a kvetení na keři by nemělo být ponecháno více než pět až sedm kosterních větví, zkrácených o 1/3. Je také nutné očistit korunu růže od zlomených a zesilujících bočních větví.

Všechny zmrazené větve by měly být upraveny na zdravou tkáň.

Na zimu by měl být kořenový kruh korunní princezny Margaret posypán vrstvou mulče 10 cm a nadzemní část by měla být ohnuta k zemi a položena na smrkové větve. Poté nahoře položte oblouky a přikryjte je vláknem.

Důležité! V oblastech s mírným podnebím nelze korunní princeznu Margaret odstranit z podpěry, ale korunku jednoduše zabalit do dvou vrstev spandbondem.

Škůdci a nemoci

Tato odrůda má vysokou přirozenou imunitu. Proto je zřídka ovlivněn chorobami a škůdci. Pokud se však podmínky růstu neshodují, odpor korunní princezny Margaret vzroste. Proto se doporučuje provádět alespoň tři preventivní ošetření fungicidy a insekticidy za sezónu.

Aplikace v krajinářském designu

Rose Scrub Crown Princess Margaret v zahradě lze použít jako tasemnici, stejně jako při skupinových výsadbách. Tato odrůda vypadá skvěle na pozadí zelených trávníků a jehličnanů. Princezna Rose Crown Margaret je ideálně kombinována s odrůdami plodin, které mají modrofialový odstín květin.

Tento druh je schopen zcela vyplnit přidělené volné místo. Proto je ideální pro oblouky, altány, pergoly a stěny.

Princezna Rose Crown Margaret vypadá organicky v jakémkoli designu krajiny

Závěr

Rose Princess Margaret je důstojným zástupcem anglického druhu, který kombinuje všechny vlastnosti spojené s výběrem Davida Austina. Proto se tato odrůda nebude moci ztratit ani v nejpočetnější sbírce. Někteří zahradníci ho obdivují, jiní - zmatení, ale v žádném případě nenechá nikoho lhostejným.

Recenze s fotografií o hybridní čajové růži Crown Princess Margaret

Svetlana Skurikova, 43 let, Vladimir
Pěstuji korunní princeznu Margaret už pět let. V prvním roce po výsadbě nebyl růst větší než 80 cm a průměr vzácných pupenů byl asi 7 cm. Ale již příští sezónu zasáhla růže svou silou růstu a krásou květů neobvyklého broskvový odstín. Na zimu ohnu keř na zem a zakryji ho několika vrstvami agrofibru. Během této doby byly mrazy až na -38 stupňů, ale rostlina je vytrvala bez problémů.

Irina Kuzněcovová, 48 let, Brjansk
Princezna Rose Crown Margaret se usadila v mé zahradě asi před 10 lety. Již v prvním roce začala aktivně růst. Ve druhé sezóně výška keře dosáhla 120 cm, rostlina dobře kvetla, ale protože jsem ji umístil do částečného stínu, pupeny se začaly tvořit až prvních deset června. Ale to vedlo k tomu, že stín okvětních lístků mírně vybledne a zůstane nasycený. V budoucnu růže nevyžadovala komplexní péči. Nyní je to obrovský keř vysoký až 2,5 m, který hojně kvete až do pozdního podzimu. Považuji to za jedno z nejlepších ve své sbírce.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce