Anglická parková růže Austin Princess Anne (princezna Anne)

Poměrně mladá, ale již si podmanila srdce zahradníků, růže princezny Anny vstřebala vše nejlepší z anglických odrůd. Její pupeny jsou půvabné a malované v příjemné růžové, téměř karmínové barvě. Ale abyste si mohli užít všechnu krásu a vůni kvetoucích keřů, měli byste se o ně řádně starat.

Růže odrůdy Princess Anna je univerzální, používá se jak v krajinářském designu, tak v květinářství.

Historie chovu

Odrůda růží Princess Anne byla vyšlechtěna slavným anglickým pěstitelem a chovatelem růží Davidem Austinem v roce 2010. Jméno mu bylo dáno na počest princezny Anny - dcery anglické královny Alžběty II.

Rok po svém vzniku, v roce 2011, získala princezna Anne rose své první ocenění na mezinárodní výstavě ve Velké Británii a získala titul „Nejlepší nová odrůda rostlin“. O rok později byla pichlavá kráska oceněna titulem „Zlatý standard“.

Popis a vlastnosti růže Princezna Anna

Odrůda růží Austin's Princess Anne patří do třídy peelingů. Připomíná hybrid klasické verze anglických starožitných květin. Bush je kompaktní, vztyčený, poměrně rozvětvený. Jeho výška může dosáhnout až 120 cm a jeho šířka - 90 cm. Výhonky jsou silné, rovné a ani pod tíhou velkých pupenů se prakticky neohýbají. Existuje mnoho trní, mírné množství zelené hmoty. Listy jsou středně velké, kožovité, s lesklým povrchem a jemně zoubkovanými okraji.

Pupeny se tvoří rovnoměrně v celém keři. Shromažďují se ve velkých shlucích 3–5 ks. Můžete ale pozorovat i jednotlivé květy. Jsou hustě zdvojené a poměrně velké, jejichž průměr se pohybuje v rozmezí 8–12 cm. Zpočátku mají pupeny kuželovitý tvar, na vrcholu květu jsou kalichy. Pouze když rozkvetou, mají tmavě růžový odstín, téměř červený (karmínový). S věkem ztrácejí květiny bohatou barvu a stávají se růžovými s lilačným odstínem. Samotné okvětní lístky jsou úzké, početné (až 85 ks), hustě vycpané. Na jejich zádech je vidět nažloutlý přetečení.

Pozornost! Princezna Anna má středně silnou vůni, podobnou vůni čajových růží.

Kvetení se opakuje, vlní se, od června do října, téměř před nástupem prvního mrazu. Během vegetačního období keř velmi výhodně mění paletu barev, což dává této odrůdě své vlastní kouzlo. Květy jsou odolné vůči špatnému počasí a snadno snášejí i krátké deště. Za dobrých podmínek růstu mohou zůstat na keři, aniž by vyschly nebo se rozpadaly po dobu až 5-7 dnů.

Výhody a nevýhody odrůdy

Rose je velmi krásná zahradní rostlina. Důkazem velkoleposti této květiny je odrůda růže princezny Anny, kterou lze snadno připsat nenáročnému a velmi vytrvalému. Před nákupem sazenice byste však měli zvážit všechny pozitivní a negativní vlastnosti zahradní rostliny, aby při pěstování nebyly žádné obtížné problémy.

Díky kompaktnímu a krásnému keři je růžová princezna Anne ideální pro pěstování jako živý plot a pro zdobení hranic.

Profesionálové:

 • velké pupeny na pozadí kompaktního keře;
 • dlouhé a zvlněné kvetení;
 • příjemná a proměnlivá barva květů;
 • jemné střední znatelné aroma;
 • nenáročná kultivace;
 • dobrá imunita vůči chorobám a škůdcům;
 • vysoká odolnost proti mrazu (klimatické pásmo USDA - 5-8);
 • střední odolnost proti srážení;
 • univerzálnost (lze použít k dekoraci krajiny a k řezání);
 • pupeny zůstávají na keři dlouho a také dlouho stojí v řezu, aniž by se zbavovaly.

Minusy:

 • v suchém počasí rychle mizí;
 • špatně roste na písčitých půdách;
 • květiny vyblednou na slunci;
 • obtížně reprodukovatelné.

Metody reprodukce

Vzhledem k tomu, že anglická parková růže Princess Anne je hybrid, měla by být množena pouze vegetativními metodami. Řezání je považováno za nejoptimálnější a nejproduktivnější metodu, kterou lze použít doma.

Důležité! Rostlinný materiál pro řízky by měl být odebrán pouze ze zdravých zralých keřů.

Pro přípravu řízků zvolte silný pololignifikovaný výhonek. S pomocí zahradnických nůžek je větev vyříznuta v úhlu nad horním pupenem, který je umístěn na vnější straně koruny. Řezy jsou řezány ze spodní a střední části větve, přičemž na každém segmentu je jeden list. V tomto případě je spodní řez šikmý (45 °), horní je ponechán rovný. Hotový sadbový materiál je ošetřen růstovým stimulantem. Poté jsou řízky zasazeny do připravené půdy. Jsou prohloubeny o 2-3 cm, jsou dobře zhutněné a zalévané kolem země. Pro lepší zakořenění byste měli pro výsadbu vytvořit skleníkový efekt zakrytím nádoby s vysazenými řízky filmem. Za správných podmínek se kořeny objeví asi za 30 dní.

Také doma může být růže princezny Anny množena dělením keře. Tato metoda se používá, pokud je rostlina přesazena na nové místo. Provádí se brzy na jaře po roztavení sněhu. Nejprve je keř důkladně napojen, poté je vykopán. Kořeny jsou dobře očištěny od hliněné hrudky a pomocí ostrého nože nebo lopaty je rozdělíme na části. V tomto případě je důležité, aby každá oddělená část měla 2–3 výhonky a dobře vyvinutý oddenek. Poškozená místa jsou odstraněna. Výhonky jsou zkráceny a zůstávají 3-4 pupeny. Místo rozdělení kořene musí být namazáno chatterboxem (směs jílu a hnoje ve stejném množství). Poté jsou díly okamžitě zasazeny na nové trvalé místo.

Pěstování a péče

Nejlepší čas na výsadbu růží princezny Anny je polovina jara. V podzimním období se provádí pouze v případě, že povětrnostní podmínky nejsou příliš proměnlivé a rostlina se může před zimou zakořenit.

Místo pro růži princezny Anny by mělo být vybráno s ohledem na to, že sluneční paprsky dopadají na keř pouze v ranních a večerních hodinách. V poledne byl ve stínu. Samotné místo by nemělo být nízké nebo příliš otevřené kvůli větru. A podzemní voda by měla procházet v hloubce nejméně 1 m.

Na konci výsadby je růžová sazenice princezny Anny napojena, půda kolem je mulčována pilinami nebo rašelinou

Nejvhodnější indikátor kyselosti půdy se pohybuje od pH 6,0-6,5. Černozem je považován za optimální pro růži, ale jeho pěstování je přípustné také na hlinitých půdách, pouze v tomto případě bude nutné jej pravidelně obohacovat organickou hmotou.

Výsadba růže odrůdy Princess Anna se provádí okamžitě na trvalé místo, protože netoleruje transplantaci dobře. K tomu je předem vykopána jáma o rozměrech 50 x 70 cm. Na jejím dně je drenáž vytvořena ze štěrku nebo drceného kamene s vrstvou nejméně 10 cm. Půda vyjmutá z jámy se vylije nahoře, smíchá se s kompostem forma kužele. Před výsadbou jsou kořeny sazenice růží princezny Anny nejprve umístěny do hliněné chatterbox, poté jsou přeneseny do připraveného otvoru a po jemném narovnání kořenů podél hliněného kuželu začnou usínat se zbytkem půdy . To se provádí tak, že kořenový límec po pěchování je umístěn 3 cm pod úrovní půdy.

Růžová princezna Anna nepotřebuje neustálé zavlažování, stačí jí navlhčit půdu jednou za 10-15 dní. Za suchého počasí lze frekvenci zavlažování zvýšit. Na konci léta se zavlažování provádí méně často a v září je zcela zastaveno.

Růže princezny Anny každý rok vyžaduje krmení, aby získala sílu pro bohaté kvetení.Keř zpravidla vyžaduje na jaře hnojiva obsahující dusík, aby vytvořila zelenou hmotu a mladé výhonky. A během období květu je žádoucí krmit ho směsí draslík-fosfor.

Pro tento druh růží je také nutné prořezávání. Provádí se nejméně dvakrát za sezónu. Na jaře odstraňte všechny zmrazené výhonky a zdravé ořezejte o 1/3. Během období květu se sklízejí sušené pupeny. Na podzim se provádí sanitární prořezávání, ředění keře a odstraňování poškozených větví.

Odrůda Rose Princess Anna potřebuje přístřeší pouze v případě, že zima je spíše krutá s mrazem kolem -3 0 ° C. Jinak není nutné zakrýt pouzdra.

Škůdci a nemoci

Růže princezna Anna má dobrou imunitu vůči chorobám a škůdci se prakticky nedotýkají keřů. Ale stejně jako všechny rostliny může být ovlivněna šedou a kořenovou hnilobou. A pokud v prvním případě, v rané fázi, může být onemocnění detekováno výskytem malých skvrn na listových deskách a šedého květu na květinách, pak se kořenová hniloba projeví velmi pozdě, když je rostlina úplně vyčerpána, ztrácí sílu, vadne a následně umírá.

Šedá a kořenová hniloba se objevuje při negramotné péči o růže, zejména při nesprávném napájení nebo krmení

Aplikace v krajinářském designu

Rose Princess Anna, soudě podle fotografie, popisu a recenzí zahradníků, je velmi krásná květina, která může zdobit jakýkoli osobní pozemek. Vypadá skvěle ve skupinových výsadbách v kombinaci s růžemi jiných odstínů, stejně jako s květinami, jako jsou floxy, hortenzie, pelargónie, pivoňky a zvonky. Návrháři ji často používají jako jedinou kulturu, jako tasemnici nebo k ozdobení hranic.

Princezna Anne je také vhodná pro vytvoření živého plotu

Závěr

Rose Princess Anne je dobrou odrůdou pro výsadbu v omezených oblastech i na větších pozemcích. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že s minimálními mzdovými náklady můžete získat svěží kvetoucí keř, který se snadno stane středem zahrady.

Recenze s fotografií o růži princezny Anny

Elizaveta Shestak, 38 let, Petrohrad
Když se objevila otázka ohledně pěstování růží v zemi, okamžitě jsem se rozhodl vzít odrůdu Princess Anna. Nemohl jsem projít kolem okouzlujících růžových květů. Na fotografii bolestně vypadají nádherně. Upřímně řečeno, vůbec jsem toho nelitoval. Koupil jsem si zdravou sazenici (k výběru jsem přistupoval se vší vážností, abych si nekomplikoval život). Po přistání na místě jsem obdržel nádherný keř s hustě umístěnými velkými květy. Roste velmi dobře, místo jsem si vybral v částečném stínu, takže barva okvětních lístků prakticky nezmizí a dlouho se nerozpadají. Jsem velmi potěšen touto růží, ozdobou mé zahrady.

Evgenia Zvonova, 44 let, Novosibirsk
Upřímně, austinské růže se mi nelíbí, protože spolu s jejich výhodami mají také spoustu nevýhod. A navzdory skutečnosti, že tyto květiny jsou téměř vždy v módě mezi zahradníky, nemám rád mnoho odrůd kromě jedné - princezny Anny. Z nějakého důvodu mám pro tuto růži určitou slabost. Je v tom něco přitažlivého, vlastní „chuť“. První je samozřejmě barevná (zevnitř jasná karmínová a zvenčí žlutá, jako by zářila). Druhým jsou úzké a hustě plněné okvětní lístky, které budí dojem, že květ je umělý. A třetí je, že růže směřují vždy nahoru, i když prší.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce