Pěstování citronu (citroníku) ze semene doma

Citron je vždyzelený strom se žlutými plody, jehož pokožka obsahuje velké množství žil naplněných éterickými oleji. To vysvětluje charakteristickou vůni citronu. Citron patří do rodu Citrus. Indie a tichomořské ostrovy jsou považovány za rodiště tohoto stromu. Keř se pěstuje v zemích se subtropickým podnebím. Pěstování citronu ze semene doma je docela obtížné. Abyste nezískali dekorativní, ale plodící strom, je nutné přísně dodržovat pravidla výsadby a údržby.

Je možné pěstovat citron ze semene doma

Pro pěstování domácího citronu doma je vhodná jedna z metod: si můžete koupit sazenice ve specializovaném obchodě nebo se pokusit pěstovat citron na parapetu z kamene sami.

Citroníky se nejčastěji vyskytují v kancelářích, obchodních prostorách nebo obytných budovách jako okrasný keř. Pěstování citroníku doma, aby přineslo plné ovoce, je obtížný a časově náročný proces. Okrasné stromy nejsou schopné tvořit vaječníky a přinášet ovoce. Listy dekorativních citronů jsou zpravidla tmavě zelené a mají jen náznak obvyklé charakteristické vůně. Přesto je možné vysadit citron doma z kamene a počkat, až se plody objeví, s výhradou nezbytných agrotechnických pravidel pro péči.

Bude pěstovat ovoce citronového medvěda

Plod stromu závisí na několika podmínkách, nedodržení jedné z nich může vést k tomu, že keř zůstane dekorativní.

Podmínky nutné pro možné plodení:

 1. Přísné dodržování teplotních podmínek. Toto je jedno ze základních pravidel pěstování citroníku. Citrus dobře netoleruje teplotní změny a také nemůže existovat v prostředí, kde je teplota uvolňována pod +10 °
 2. Roubování. Tato metoda značně zvyšuje šance na plod citroníku. Očkování se provádí metodou pučení nebo umístění podnože do rozštěpu.
 3. Poskytování denního světla s trváním nejméně 12 hodin.
 4. Pravidelné zalévání.
 5. Provedení potřebných obvazů.

Splnění všech výše uvedených podmínek umožňuje získat sklizeň citronů pro 3. - 5. rok existence tohoto vždyzeleného stromu v bytě.

Citronové odrůdy pro domácí pěstování

Chcete-li pěstovat citrusy ze semene, je nutné zvolit správnou odrůdu a organizovat péči, aby byla zajištěna plodnost rostliny, když se změní přirozené podmínky jejího stanoviště.

Nejvhodnější odrůdy pro domácí pěstování jsou uznávány:

 • Výročí - lídr v oblasti domácího pěstování, a to i na lodžiích bytů;
 • Pavlovský - jedna z nejoblíbenějších odrůd až 2 m vysoká;
 • Janov - speciálně vyšlechtěné pro domácí pěstování, vysoké 1,5 m s plody, které se co nejvíce podobají klasickým citronům;
 • Meyer - hybrid citronu a grapefruitu, výška 1,5 - 2 m, rys - sezónní odpočinek;
 • Panderosa - až 1,5 m se středně velkými hrudkovitými plody.

Jak pěstovat citron ze semene doma

Po výběru odrůdy citronu pro pěstování začnou sbírat ovoce. Měly by být zralé, rovnoměrné, jednotné barvy s pokožkou bez poškození nebo promáčknutí.

Za nejvhodnější období pro uložení kosti do země se považuje konec jara nebo začátek léta. V tuto chvíli se vytváří přirozená atmosféra, která je příjemná pro zahájení klíčení citronových semen:

 • přítomnost dlouhého denního světla;
 • ustálení stabilní teploty vzduchu;
 • neschopnost sušit vzduch v bytech v důsledku konce topné sezóny.

To jsou příznivé podmínky pro pěstování životaschopného citroníku. Během první fáze by se semeno mělo zakořenit a vyklíčit. Pak začíná fáze péče o přívěsek. Pokud dodržíte pravidla, za rok vyroste ze semene citroník. Několik let uplyne, než se rodí a kvetou. Toto období je pro sazenici důležité jako fáze adaptace a formace. Citron se během této doby přizpůsobí podmínkám místnosti, zvykne si na změny teplotních podmínek. Ve 4. - 5. roce existence se z citronové klíčky vytvoří strom až 3 m, zatímco trpasličí odrůdy pro pěstování v bytech nepřesahují 2 m.

Listy na keřích žijí asi 3 roky, jak stárnou, postupně se mění. Pupeny se vyvíjejí asi 5 týdnů a poté začnou kvést. Citrusové kvetení je považováno za zdlouhavé, vydrží až 10 týdnů. Ve vnitřních podmínkách může časové období od začátku tvorby vaječníků do zrání plodu trvat asi 230 dní.

Při sklizni citronů je třeba dbát na to, aby strom během vegetačního období neshazoval listy. Faktem je, že existuje úzký vztah mezi počtem listů na větvích a počtem vytvořených plodů. Pro vývoj ovoce musí mít citron 8 až 10 skutečně aktivních listů. Hlavním úkolem pěstitele, který doufá v sklizeň, je uchování listů citronu. Tato kultura se vyznačuje celoročním plodením. Citrusové květy kvete bez ohledu na roční období. Při správné péči a dodržování nezbytných podmínek mohou pokojové stromy žít až 30 - 40 let.

Jak doma zasadit citron z kamene

Výsadba citronu ze semene doma zahrnuje několik fází. Každý z nich je důležitou etapou růstu.

Příprava nádrže a půdy

V první fázi kultivace, kdy je nutné vykořenit citronové semeno a vypěstovat výhonek, se vybírají malé plastové nádoby, jejichž výška nepřesahuje 5 - 6 cm.

Po výskytu sazenic ve fázi aktivního růstu jsou přesazeny na trvalé místo, které bude domovem pro citron, dokud nebude muset být znovu přesazen.

Velikost prvního hrnce s citronem by měla být o několik centimetrů větší než nádoba, ve které semena rostla. Pro pěstování citroníku ze semen doma jsou často vybírány hliněné květináče.

Výhody hliněných hrnců:

 • hliněný materiál je vhodný pro pěstování citrusových plodů díky své schopnosti absorbovat vlhkost, póry stěn ji aktivně absorbují a chrání rostlinu před zamokřením;
 • květináče jsou stabilní díky hmotnosti materiálu, což vylučuje možnost převrácení stromu.

Výhody plastových nádob na citron:

 • kořenový systém rostliny neroste do plastových stěn;
 • snadná péče o kontejnery;
 • ochrana proti přehřátí a podchlazení kořenového systému v důsledku neschopnosti plastu vést teplo.

Výhody dřevěných hrnců:

 • vhodné pro vzrostlé stromy;
 • Silný, odolný, odolný;
 • Chraňte citron před nadměrnou vlhkostí.

Velikost je vybrána na základě následujících výpočtů:

 • roční sazenice citrusů se pěstují v nádobách o průměru nejvýše 5 cm;
 • při výměně hrnce se bere v úvahu zvětšení průměru o 3 - 5 cm.
Varování! Rostoucí květináče nejsou vhodné pro citrony. Při nadbytku prostoru začíná půda kynout, což může způsobit rozvoj plísňových onemocnění.

Vlastnosti půdní směsi vhodné pro pěstování citrusových plodů:

 • volná struktura;
 • úroveň kyselosti je slabá nebo neutrální;
 • přítomnost živin s vysokým obsahem fosforu.

Před vyloděním je kontejner připraven následujícím způsobem:

 1. Na dno nádoby je umístěna povinná drenážní vrstva. K tomu je vhodný expandovaný jíl nebo vermikulit.
 2. Poté se nalije vrstva připravené půdy, která nedosahuje 2 cm k okrajům nádoby.
 3. Půda je navlhčena stříkací lahví.
 4. Připravte suchou půdu pro plnění kosti shora vrstvou 1 cm.
Rada! Aby se půda uvolnila, prosévá se hrubým sítem.

Je možné zasadit citron do běžné půdy

Pravidelná půda pro vnitřní citrusové stromy není z mnoha důvodů vhodná. Je nemožné pěstovat v něm citron kvůli sníženému obsahu živin. Nepravidelné částice lze nalézt také v zemi a kořenový systém citronů je navržen tak, aby nebyl schopen rychle asimilovat živiny.

Jak připravit citronová semínka pro výsadbu

Před výsadbou citronových semen je musíte vybrat a připravit. Celá, rovnoměrná, nepoškozená semena jsou vybírána z čerstvě nakrájeného citronu. Před výsadbou prochází zvláštním zpracováním. Semena jsou ponořena do růstového stimulantu a ponechána po dobu 12 hodin.

Namáčecí roztok se připraví z 250 ml vody a 1 kapky biostimulantu. K tomu jsou vhodné takové přípravky jako: Zircon, Kornevin. Tento postup zvyšuje klíčivost. Zkušení pěstitelé květin neumisťují semena do roztoků s kořenovými stimulanty před výsadbou ani je nenamáčejí do vody. Uvolňují semena z tvrdé vnější skořápky a okamžitě je zahrabávají do země. Při odstraňování tvrdé skořápky je třeba dbát zvýšené opatrnosti, abyste nepoškodili klíčové listy citronu. Takový postup by podle zahradníků měl urychlit proces klíčení a neexistují žádná speciální doporučení pro stratifikaci semen.

Jak klíčit semena citronu doma

Osivo se umístí do země do hloubky ne více než 2 cm. Pro vytvoření skleníkového efektu, který zvýší klíčení, jsou nádoby s vysazenými semeny pokryty plastovým obalem nebo horní polovinou plastových lahví.

Teplota klíčení by neměla být nižší než +18 ° C. Země, ve které se semena mají pěstovat, není napojena obvyklým způsobem. Pro zavlažování se používá sprejová láhev k jemnému navlhčení ornice. Po vzniku klíčků se půda navlhčuje ve stejném režimu. Plast nebo polyethylen se odstraní po objevení 4. pravého listu.

Během období klíčení vyžadují sazenice rozptýlené světlo: přímé sluneční světlo je zcela vyloučeno. Pro zavlažování použijte vodu, která byla v místnosti udržována několik hodin.

Jak zasadit semena citronu doma

K pěstování plnohodnotného stromu se sazenice přesazují na trvalé místo růstu po výskytu 3. - 4. listu. Proces transplantace lze rozdělit do několika fází:

 1. Citron je hojně napojen, pak drží výhonek poblíž základny, jemně otočte hrnec, rostlina je vytažena z nádoby spolu se zemí.
 2. Překládka se provádí po předchozím uvolnění hliněné hrudky dřevěnou tyčinkou, aby se usnadnilo přizpůsobení kořenového systému.
 3. Kořeny se práškují kořenovým stimulantem (Kornevin nebo Zircon).
 4. Citron se vloží do nového hrnce vybaveného drenážním systémem a poté se kolem hlavního kmene nalije půda.
 5. Hrncem se třese, aby se půda usadila, a poté se hojně zalévá vodou při pokojové teplotě.
 6. Po přesazení jsou listy nastříkány ze stříkací lahve a odstraněny na zastíněné místo, aby se citron rychle přizpůsobil novým podmínkám.

Jak pěstovat citroník

Přesazování citronového sazenice na trvalé místo růstu je začátkem obtížného a dlouhého procesu pěstování plnohodnotného citroníku v květináči doma. Během vegetačního období zahradníci doporučují dodržovat základní pravidla, která zahrnují agrotechnické techniky určené pouze pro citrusové plodiny.

Kolik semen citronu vyklíčí

Časové intervaly, včetně klíčení a transplantace, závisí na teplotním režimu a požadovaných denních hodinách.

Doba klíčení při teplotách od + 25 ° C do + 28 ° C

Doba klíčení při teplotách od + 18 ° C

10 - 15 dní

Až 5 týdnů

Trvá 1 až 3 týdny, než se přesazená sazenice přizpůsobí, poté se rostlina vyrostlá ze semene začne aktivně rozvíjet a postupně se promění v malý strom s vyvinutou korunou a slabou citrónovou vůní. Při správné péči může doba květu nastat za 3 až 5 let.

Zalévání plán

Citrusové plodiny reagují na přebytek vlhkosti plísňovými chorobami kořenového systému, proto zahradníci doporučují zalévat rostliny se zaměřením na stav půdy. Voda pro zavlažování musí být usazena. Pro zlepšení kvality se do 10 litrů kapaliny přidají 3 ml kyseliny dusičné, což pomáhá zabránit vnikání chloru z vodovodní vody.

Kdy a co krmit

Vrchní oblékání citronu začíná měsíc po transplantaci na trvalé místo růstu, poté se aplikují dvakrát měsíčně.

Pro hnojení kořenů se používají roztoky organických komplexů. Kořenový systém citronu vyžaduje směsi obsahující dusík, stejně jako fosfor a draslík během období kvetení a tvorby ovoce.

Prořezávání

K pěstování plnohodnotného citroníku začíná tvorba koruny v raném věku. Zásady prořezávání:

 1. Vrchol je sevřen, aby bylo zajištěno boční větvení.
 2. Citron pravidelně otáčejte o 10 stupňů, aby se větve nevyvinuly na jednu stranu.
 3. Citronové prořezávání se provádí po celý rok podle potřeby.

Vytvoření vhodných podmínek

K růstu potřebují citrusové plodiny stabilitu při zajišťování životně důležitých podmínek.

 1. Osvětlení. Nevystavujte přímé sluneční světlo, abyste zabránili popálení plechových desek. Pokud je osvětlení nedostatečné, je citron vybaven dodatečným osvětlením zářivkami.
 2. Vlhkost vzduchu. Citrusy netolerují suchý vzduch. Pro normální vývoj potřebují vzduch s ukazateli vlhkosti nejméně 45 - 50%. Ke zvýšení vlhkosti jsou vedle hrnců umístěny zvlhčovače.
 3. Teplota. Chcete-li pěstovat citron, musíte dodržovat teplotní režim. Pro teplé období je vhodné udržovat teplotu v rozmezí od 18 ° C do +23 ° C, v zimě by teplota pěstování citronu neměla klesnout pod +10 °
Varování! Zvýšení teploty o více než +30 ° C vede ke smrti rostliny.

Vlastnosti pěstování citronu v bytě v zimě

Nejtěžším obdobím pro pěstitele při pěstování citronu je zima. Rostliny vstupují do klidové fáze. V zimě je režim zavlažování snížen, používá se ohřátá voda.

V této době je nutné se vypořádat se suchostí vzduchu v důsledku provozu vytápění. Vysušení vede k tomu, že citron začíná zbavovat listí, proto zahradníci doporučují dosáhnout vlhkosti vzduchu jakýmkoli dostupným způsobem. Když citron odpočívá, nepotřebuje krmení.Potřebuje další osvětlení, pouze pokud není dostatek světla.

Seznam potenciálních problémů při pěstování citronu

Uvolňování listů, zažloutnutí špiček talířů, vadnutí, rozpad kořenů - to není úplný seznam příznaků reakce citrusového stromu na chyby v péči nebo výskyt škůdců.

Podle stavu listů lze posoudit nedostatek živin:

 • suchost na koncích naznačuje potřebu přidat do kořenů fosfor;
 • nedostatek draslíku nebo hořčíku ovlivňuje listy vznikem vrásek a odpadáváním nově objeveného vaječníku;
 • žlutost listů se objevuje jako reakce na zamokření;
 • zakrnělý a nemocný vzhled může naznačovat hnilobu kořenového systému.

Při pravidelné kontrole citronu si můžete včas všimnout vzhledu a reprodukce parazitického hmyzu. Nebezpečí, která ohrožují vnitřní citron, spočívají ve vzhledu několika odrůd charakteristických pro distribuci na pokojových rostlinách:

 1. Moulybugs. Jedná se o parazity způsobené nadměrnou suchostí vzduchu; lze je odstranit pravidelným mytím listů, jejich čištěním od prachu a zvlhčováním pomocí dostupných metod.
 2. Štíty. Škůdci se množí na listech a stonku kvůli nadměrné vlhkosti, jejich vzhled lze určit tvorbou lesklých lepkavých kapek, v další fázi začne citron listy zbavovat. Pochva se odstraní ošetřením částí rostliny roztokem pracího mýdla. Ošetření se provádí každé 2 dny, po kterých je pro citron uspořádána hygienická sprcha.
 3. Spider roztoč. Je to hmyz, který se často objevuje na pokojových rostlinách. To lze zjistit přítomností tenké bílé pavučiny na citronu. Strom je ošetřen sírou, listové desky jsou omyty vodními tryskami nebo postříkány mýdlovou vodou.

Preventivní opatření k boji proti parazitům a chorobám:

 • hygienická sprcha s teplou vodou;
 • stříkání listů na obou stranách;
 • léčba Fitosporinem.

Několik tipů pro pěstování citronu

 1. Zkušení pěstitelé doporučují být trpěliví v prvním roce kvetení citronu a zbavit strom pupenů, které se objevily. To pomůže zachovat sílu stromu k produkci plného ovoce pro příští sezónu.
 2. Podle zahradníků je východní strana nejvhodnější pro pěstování citronu v bytě na parapetu.
 3. K vytvoření 1 květu je zapotřebí nejméně 10 životaschopných listů, proto by měla být tvorba listů sledována od velmi raného věku semenáčku.
 4. V zimě jsou vedle hrnce umístěny nádoby naplněné vodou. To pomáhá udržovat vlhkost vzduchu na požadované úrovni.
 5. Prořezávání na všech větvích se provádí po vzhledu 5. listu: tímto způsobem je koruna stromu vytvořena kompaktní a esteticky atraktivní.
 6. Pro zvýšení účinnosti je v zemi pohřbeno 5 - 8 semen, poté jsou vybrány nejsilnější výhonky.

Závěr

Je docela možné pěstovat citron z kamene sami. K tomu byste měli zvolit správnou odrůdu a vzít v úvahu, že citrusy vyžadují neustálou péči. Při vytváření pohodlných podmínek pro rostlinu můžete nejen získat krásný strom jako velkolepý prvek domácího interiéru, ale také získat plnou a pravidelnou sklizeň jasných vitamínových plodů.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce