Pěstování granátového jablka doma v květináči

Granátové jablko je plodem stromu z granátového jablka, který je znám již od starověku. Na území římských paláců se tomu říkalo „císařské ovoce“, kvůli neobvyklé struktuře se mu také říkalo „zrnité jablko“. Pěstování granátového jablka ze semene doma je spojeno s určitými obtížemi, ale se zcela splnitelným úkolem.

Je možné vypěstovat granátové jablko ze semene

Na otázku, zda je možné pěstovat granátové jablko ze semene doma, závisí odpověď na mnoha složkách procesu. Pro pěstování byste si měli vybrat vhodné ovoce a dodržovat podmínky pro pěstování.

Mnoho sběratelů exotických rostlin praktizuje pěstování dekorativních granátových jablek doma. To znamená, že strom neprodukuje jedlé ovoce, ale má charakteristické rysy granátového jablka. Proces pěstování okrasných druhů se v mnoha ohledech liší a jedná se o pěstování konvenční pokojové rostliny.

Strom z granátového jablka ze semene začíná přinášet ovoce doma, podléhá všem pravidlům a také v závislosti na druhu semene. Zde jsou jemnosti:

 • sadební materiál zakoupený ve školkách přináší ovoce ve 3. roce po výsadbě;
 • semena a zrna z granátových jablek zakoupených na trhu nebo v supermarketu - v 7. roce existence.

Výběr odrůdy pro pěstování granátového jablka v květináči

Typ obyčejného granátového jablka, který se pěstuje ve speciálně určených oblastech, má několik různých odrůdových odrůd:

 • Ázerbájdžánská odrůda Gulosha... Plody této odrůdy mají tenkou slupku, šťavnaté a husté zrno. Jsou charakterizovány jako sladké a kyselé s převahou kyseliny;
 • Nikitinsky brzy... Vyznačuje se velkým, šťavnatým a sladkým ovocem;
 • Trpaslík... Domácí pěstování trpasličího granátového jablka ze semen vám umožní získat ovoce o hmotnosti až 100 g;
 • Bala mursal... Tato odrůda s plody rostoucími až do 500 g. Pěstování takového granátového jablka doma bude dlouhé a problematické.

Podmínky pro pěstování granátového jablka z kamene doma

Ideální obrázek, který vznikne ve fantazii při zmínce o pěstování granátového jablka ze semene doma, nakreslí ráno, když můžete jít do hrnce, sbírat zralé ovoce, lámat ho a vychutnávat si chuť. V tomto případě můžete jednoduše použít zrna, přidat je do salátů, dezertů, připravit džus a mnohem více. Použití ovoce je rozmanité a jeho blahodárné vlastnosti jsou nepopiratelné.

Pěstování ze semen je dlouhý a pracný proces. Po výsadbě musí granátová jablka vytvořit optimální podmínky. Zvláštní pozornost je věnována teplotním podmínkám. V každé fázi pěstování granátového jablka ze semen by měl být režim jiný.

Vývojová fáze

Optimální teplota

Květ

Od +20 ° C, ale ne vyšší než +25 ° C.

Tvorba ovoce

+16 ° C až +20 ° C.

Spící období

+10 ° C nebo +12 ° C.

Když teplota vzduchu klesne na –5 ° C, granátové jablko zamrzne a přestane růst. Když teplota stoupne nad +25 ° C, rostlina reaguje na padající listy.Granátové jablko navíc na podzim vylučuje listy, protože je to listnatá plodina. Během odpočinku mohou být hrnce s granátovým jablkem na zasklených verandách nebo balkonech. Granátové jablko dokonale snáší změnu místa růstu.

Aby byl dodržen teplotní režim během pěstování, je nutné zajistit opatření ke snížení teploty vzduchu za předpokladu, že v zimě a na podzim dochází k vytápění.

Důležité! Vlhkost vzduchu by se neměla zvyšovat, zatímco suchý vzduch vyvolává rozvoj plísňových onemocnění.

Vysazení granátového jablka z kamene doma je spojeno s vystavením umělému světlu a kontrolou přirozeného světla. Granátové jablko potřebuje k vývoji asi 12 hodin denního světla. V zimě je instalováno umělé osvětlení. V létě musí být plechové desky chráněny před přímým vystavením paprskům, aby nedošlo k popálení.

Když se granátová jablka pěstují doma ze semen, potřebují během vegetačního období další krmení. Přivádějí se podle předem stanoveného schématu:

 • na jaře - minerální komplexy s vysokým obsahem dusíku;
 • v létě - se směsmi s vysokým obsahem draslíku a fosforu.

U granátového jablka se používají směsi určené pro květinové plodiny s vysokým obsahem draslíku.

Pozornost! Během období spánku nejsou granátová jablka krmena.

Zalévání domácího granátového jablka se provádí v souladu se všemi požadavky. Přetečení a sucha jsou pro tento typ vnitřních stromů nebezpečné:

 • během jarního období, s výjimkou období nečinnosti, se granátová jablka zalévají jednou týdně;
 • důvodem dalšího zavlažování by měl být stav ornice: při úplném vysušení, tvorbě krust a shlukování je nutné zalévat.

V raných fázích růstu granátového jablka se země a strom stříkají z rozprašovací láhve, poté se začnou zalévat konevem s difuzorem, aby nevymývaly půdu tlakem.

Vlhkost se zvyšuje dodatečným rozprašováním vzduchu vedle granátového jablka a umístěním nádob naplněných vodou kolem hrnce.

Jak pěstovat granátové jablko ze semen

Postupné pěstování granátového jablka ze semen začíná výběrem půdy a kapacity. Na tom závisí proces vývoje stromu.

Přistávací kapacita

Pro výsadbu granátových jablek vyberte mělký hrnec s úzkou základnou a prodloužením nahoru. Pro výsadbu semen může být vhodnou volbou plastová nádoba, ale při nákupu hliněného hrnce můžete vyřešit několik problémů najednou. Hliněný hrnec je schopen absorbovat přebytečnou vlhkost kvůli vlastnostem materiálu. Je nežádoucí kupovat hrnce ze dřeva. V této fázi vývoje se vybírají pokrmy, které lze později s nárůstem kořenového systému nahradit velkým.

Kontejnery na výsadbu granátových jablek zohledňují potřebu vytvořit drenážní vrstvu. Musí být také vybaveny odvodňovacími otvory. V tomto případě by měl mít hrnec nízkou paletu.

Půda pro granátové jablko doma

Půda pro přirozený růst divokého granátového jablka může být chudá a zbavená vlhkosti, ale tato možnost nebude pro domov fungovat. Půda se vybírá podle několika kritérií:

 1. Dolní drenážní část se skládá z keramzitu nebo vermikulitu. Je položen ve vrstvě nejméně 5-6 cm, drenáž doma je důležitá zemědělská technika. Umožňuje vám regulovat množství vlhkosti, snižuje možnost přetečení a absorbuje přebytečné množství.
 2. Hlavní část se může skládat z hlíny, rašeliny a písku. Poměr složek by měl uvolnit půdu, propustit vodu a vlhkost.

Jednou z možností je univerzální substrát, který se používá pro kvetoucí rostliny.

Příprava semen k výsadbě

Při odpovědi na otázku, jak pěstovat granátové jablko z kamene doma, jsou zahradníci vyzváni, aby postup zvážili krok za krokem. Začíná to správnou přípravou rostlinného materiálu.V tomto případě musí zakoupené granátové jablko splňovat základní požadavky: aby nedošlo k poškození a aby byla dostatečně zralá.

 1. Nakrájejte granátové jablko, oloupejte obsah.
 2. Zrna jsou oloupána a pečlivě odstraněna buničina. Výsledkem by měla být světle zbarvená semena bez růžovočervených částí masa.
 3. Zrna se promyjí pod mírným tlakem teplé vody.
 4. Po dobu 12 hodin se nalije roztokem růstového biostimulátoru pro namáčení.

Jak zasadit granátové jablko z kosti

Výsadba semen granátového jablka se provádí podle zavedeného schématu. Navlhčete půdu teplou, usazenou vodou, uvolněte její horní část. Semena jsou pohřbena 1,5 cm ostrou částí dolů. Příliš hluboký průnik může vést k inhibici zakořenění, mělká výsadba může způsobit pomalý vzestup. Aby se nemýlili s výsadbou granátového jablka z kosti doma, odborníci doporučují sledovat fotografii nebo video výsadby.

Po umístění výsadbového materiálu jsou nádoby utaženy plastovým obalem nebo zakryty sklem. Poté se nechají zakořenit na parapetu s dostatečným světlem.

Péče o sazenice

Když se objeví první výhonky, další přístřešek je odstraněn a ponechán na osvětleném parapetu. Aby klíčky vyklíčily rovnoměrně, aby se nevytahovaly a nepřestávaly růst, mělo by být pro nádoby dostatek světla.

Půda se postříká teplou vodou z postřikovače. Když vyrostou 2 - 3 pravé listy, provede se povinný výběr, sazenice se přesadí. Transplantační nádoby by měly být o 2 - 4 cm větší než ty předchozí, slabé výhonky jsou odstraněny. Když se objeví 4. pár listů, vrchol je sevřen, takže mladý strom je silnější. Při prvním výskytu květů jsou odstraněny, protože granátové jablko nebude schopno dát plody kvůli nedostatečné zralosti a ztratí sílu.

Kolik granátových jablek klíčí

Načasování vzejití závisí na tom, kdy byla semena zaseta. Jarní a podzimní výsadby mohou klíčit za 14 až 20 dní. Se zimní výsadbou se načasování zvyšuje. Na konci dvou měsíců je třeba si uvědomit, že zrna nevyklíčila.

Jak vypadá výhonek z granátového jablka?

Vzhled granátového jablka na pohled mnohým připomíná obyčejné rostlinné klíčky. Jak rostou, protahují se a vytvářejí tenkou, ale hustou hlavní stonku se symetricky rostoucími listovými deskami.

Kdy transplantovat granátové jablko vypěstované ze semen

Základním pravidlem při pěstování granátových jablek je pravidelnost transplantací. Až 4 - 5 let se strom každoročně přesazuje. Chcete-li to provést, vyberte prostornější kontejner s přihlédnutím ke zvláštnostem struktury stromu.

První transplantace se koná na jaře nebo na podzim, kdy rostlina dosáhne výšky 15 cm a je zde 8 párů listů. Bude to transplantace zralého, zakořeněného, ​​silného stromu. Pro ni je zvolena metoda překládky, aby nerušila kořenový systém. Klíček se přenese do nové drenážní části s hroudou zeminy, aniž by se narovnaly nebo seřízly kořeny.

Pozornost! Zralé stromy se přesazují nejvýše jednou za 4 roky.

Přinese ovoce z granátového jablka ovoce?

Podle základních pravidel péče budou granátová jablka vypěstovaná ze semene doma přinášet ovoce v 5. - 7. roce existence. Přesné načasování závisí na odrůdě a mnoha dalších faktorech.

Kvetení v prvním roce pěstování granátového jablka ze semen naznačuje, že rostlina je dostatečně silná. Ale pro další plodení jsou květiny odstraněny. Ve druhém roce zůstávají až 3 vaječníky se zaměřením na velikost stromu. Ve třetím roce, pokud se levé vaječníky zvýší na 5 - 6. To je jeden z rysů pěstování granátového jablka doma.

Závěr

Pěstování granátového jablka z kamene doma je spojeno s určitými obtížemi. Strom potřebuje další a stálé osvětlení, aby mohl růst. Kromě toho může být pro zahradníky obtížné vystavit speciální teplotní režim pro ukončení.Očekávání plodů se odkládá o několik let. Ale vzhled ovoce se stává skutečnou dovolenou. Výhodou domácího pěstování granátových jablek je schopnost získávat užitečné ovoce bez přidání průmyslových chemických přísad.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce