Odrůdy a druhy citronů pro domácí pěstování

Citron je středně velký vždyzelený strom rodu citrusů. Jeho plody se konzumují čerstvé, používají se při vaření, medicíně, výrobě kosmetiky, parfumerie, konzervovaných potravin. Odrůdy citronu se dělí na půdní, skleníkové a vnitřní. V tropickém podnebí plodina přináší plody po celý rok. Rostlina je odolná, může žít více než 100 let. Ovoce obsahuje vitamíny A, P, skupinu B, soli železa, fosforu, vápníku, hořčíku, pektiny, fytoncidy. Níže budou popsány nejoblíbenější odrůdy a hybridy citronů.

Rozmanitost druhů a odrůd citronu

Podle formy růstu se citrony dělí na stromové a keřovité. První dorůstají do 6-8 m, druhé dosahují výšky 2-3 m. Odrůdy se vyznačují botanickou a komerční. Druhé závisí na stavu plodů odebraných z jedné rostliny:

 1. Primafiore - takzvané malé, tmavě zelené plody, silně kyselé plody od prvních květů.
 2. Bianchetti - sklizeno během období technické zralosti. V tuto chvíli již nejsou zelené, ale ještě nejsou žluté.
 3. Bastardo - citrony v plné zralosti. Velká, silná kůže s mastnou pokožkou. Odhalují veškerou bohatou chuť a vůni, která je u plodů tohoto typu vlastní.

Barva slupky a dužiny kyselého citrusu je různorodá, jsou možné různé odstíny žluté, zelené, oranžové. Ovoce je mnohobuněčné bobule (hesperidium) obklopené oplodí. Může mít oválný, kapkovitý, hruškovitý, zaoblený tvar, často doplněný krkem na základně a bradavkou na konci.

Kolik druhů citronu je tam

Mezi jinými citrusovými plody je citron zastoupen největším počtem druhů a odrůd. Podle morfologických a genetických charakteristik jsou rozděleny do 4 skupin:

 • Obyčejný citron - kombinuje rostliny s kyselými plody světle žluté barvy, oválného tvaru se zúžením na obou koncích, což je obtížně oddělitelná kůra. Velkoryse přináší ovoce, odolné vůči teplu a suchu. Zastoupené kultivary Eureka a Lisabon. Sortoid Eureka byl vyšlechtěn na konci 20. století v Kalifornii. Jedná se o stromy s volnou sférickou korunou, slabě pichlavými výhonky, středně velkými plody s hrubou nebo mírně žebrovanou slupkou. Citrony patřící k lisabonskému kultivaru jsou vysoké rostliny se silně listnatou oválnou korunou vytvořenou ze svislých, silně trnitých výhonků. Tvoří velké plody s hladkou, lesklou slupkou. Pěstuje se v jihovýchodní a střední Asii, jižní Evropě, na Kavkaze.
 • Bonbón - zahrnuje odrůdy se šťavnatou, mírně kyselou a chutnou ovocnou dužinou. Jejich barva slupky může být žlutá, žlutozelená, světle oranžová, tvar je kulatý nebo podlouhlý. Vznikly v důsledku různých hybridizací citrusů. Pěstují se ve středomořských zemích, západní Asii, západní Indii.
 • Hrubý - stromy do výšky 3–4 m, zaoblená nebo kuželovitá koruna, silné, slabě pichlavé výhonky. Plody jsou oválného nebo hruškovitého tvaru se širokou bradavkou na konci, silně zvrásněnou drsnou, někdy hrbolatou nebo zvrásněnou slupkou. Buničina je šedavě žlutá, středně kyselá, středně šťavnatá a obsahuje velké množství semen. Pěstuje se v jižní Asii a Latinské Americe.
 • Odlišný - do této skupiny patří hybridy s kyselým a sladkým ovocem. Jedná se o mezidruhové kombinace, které kombinují vlastnosti 2 nebo více citrusových rostlin. Existují také dvojité odrůdy, které na stejném stromě tvoří kyselé a sladké ovoce.

Většina druhů citronu začíná přinášet ovoce 3-4 roky po výsadbě a dosahuje maximálního výnosu za 10 let.

Pozornost! Citron miluje jasné rozptýlené světlo, vysokou vlhkost, teplo, dobré provzdušňování kořenového systému.

Kolik druhů citronu je tam

Na světě existuje asi 150 odrůd kyselých citrusů; ročně se sklízí až 14 milionů plodů této rostliny. Pěstování plodin v průmyslovém měřítku se praktikuje po celém světě, vedoucími jsou Indie, Mexiko, Argentina, Čína, Brazílie. Jedná se o vrtošivou rostlinu, náročnou na teplotní a vlhkostní podmínky, složení půdy. V jižních oblastech se pěstuje na otevřeném prostranství, v chladných oblastech - ve skleníku a vany. Nejoblíbenější odrůdy:

 • Villafranca - strom s hustou listnatou šířící se korunou. Chován v USA. Plody střední velikosti, podlouhle oválné, s jemnozrnnou, šťavnatou, něžnou, aromatickou dužinou. Kůže je hladká, hustá, střední tloušťky. Na konci je krátká tupá vsuvka s půlkruhovou drážkou na základně. Odrůda je rychle rostoucí, začíná přinášet ovoce ve 3. roce po výsadbě.
 • Janov - nízko rostoucí, mírně listnatý strom bez trní. Plody jsou podlouhle oválné, s ostrou bradavkou nahoře. Buničina je jemná, šťavnatá, šedavě žlutá. Kůže je žlutá nebo zelenožlutá, mírně drsná, hustá, hustá, má nasládlou chuť. Odrůda je vysoce výnosná: ze dospělého stromu se sklízí až 180 plodů.
 • Novogruzinsky - vysoce výnosná odrůda chovaná na experimentální stanici Sukhum, pěstovaná v průmyslovém měřítku v Gruzii a Abcházii. Strom dorůstá až do výšky 2 m, má hustou šířící se korunu. Začíná plodit za 4-5 let. Plody jsou podlouhle oválné, se širokou tupou bradavkou, slupka je lesklá, hladká, střední tloušťky. Buničina má jemnou kyselost a silnou vůni. Na otevřeném poli produkuje až 100 plodů ročně. Průměrná hmotnost ovoce je 120 g.
 • Komuna - stará vysoce výnosná italská odrůda. Středně velký strom s řídkými malými trny. Plody jsou velké, oválné a neobsahují žádná semena. Buničina je jemná, šťavnatá, aromatická, silně kyselá. Kůra je hrudkovitá, ne silná.
 • Bubeník - chován v roce 1939 v Batumi. Strom je středně velký, se široce oválnou, hustě listnatou korunou a vysoce trnitými výhonky. Plody jsou velké, oválné, se širokou bradavkou a mírně žebrovanou základnou ve formě hrdla. Kůra je hladká, drsná, žlutá. Buničina je kyselá, jemná, zelenožlutá.
 • Taškent - vyšlechtěna chovatelem Z. Fakhrutdinovem. Kompaktní, nízko rostoucí strom tvoří mnoho drobného ovoce (80-90 g) s tenkou slupkou a jemnou oranžovou dužinou. Kvete a nese plody dvakrát ročně, náchylné k přetížení plodin.
 • Výročí - vyšlechtěna taškentským odborníkem na citrusy Z. Fakhrutdinovem křížením odrůd Novogruzinsky a Taškent. Nízko rostoucí strom začíná přinášet ovoce po dobu 2 let. Citrony jsou podlouhlé, tlusté, váží od 500 g. Odrůda Yubileiny je nenáročná, odolná, výnosná, schopná 100% usazení ovoce v podmínkách nízké vlhkosti a vysokých teplot.
 • Svět - získaný křížením Novogruzinského citronu a oranžového Soči. Vysoký, rozprostřený strom bez trní. Plody jsou kulaté, tenké, velké - až 300 g, rostou jednotlivě nebo ve svazcích po 5 kusech.
Pozornost! Citrony se množí řízky nebo roubováním na jinou citrusovou plodinu. Při pěstování tvoří korunu, plíživé odrůdy jsou vázány na podpěry.

Úspěchy chovatelů nebo něco málo o hybridech

Citrony neustále procházejí selektivním vylepšením chovu. Jsou zkříženy s jinými citrusovými plody, aby se zlepšil jejich vzhled a chuť. Zde je několik z nich:

 • Rosso - hybrid citronu s citronem, má žlutou slupku s červenými odstíny a silně zbarvenou dužinu.
 • Bizzaro - vysoce výnosná odrůda, na silné jasně žluté silné slupce plodů ve tvaru slzy jsou reliéfní podélné výrůstky.
 • Borneo - Navenek nevyniká z jiných odrůd citronů, vyznačuje se silnými aromatickými vlastnostmi, které se projevují i ​​při dotyku rostliny.
 • Eureka pestrá - na začátku zrání jsou plody pruhované, na konci slupka zčervená. Buničina je také růžová.
 • Arcobal Je hybridem Meyerova citronu a krvavě pomeranče. V plné zralosti se slupka zbarví do oranžova s ​​jasně červenými pruhy. Buničina je sladkokyselá, s chutí a vůní pomeranče.
 • Sanguineum - tvoří velké plody s načervenalým masem. Na začátku zrání má slupka jantarově zelenou barvu s pruhy, později se zbarví žlutavě korálově.
 • Buddhova ruka - dekorativní nepoživatelné citrusy se suchou, hořkou dužinou. Ovoce připomíná ruku a vyzařuje jemnou fialovou vůni.
 • Limandarin - směs citronu a mandarinky. Pokrytý pomerančovou kůží, má kyselou chuť.
 • Lemonadzhi - hybrid pomeranče a citronu, má oválný podlouhlý tvar, pomerančovou kůru a citronově kyselou chuť.

Citrusové plody se navzájem dokonale kříží, výsledné plody překvapí svým vzhledem, neobvyklou chutí nebo výraznou vůní.

Jaký druh citronu je nejlepší pěstovat v bytě

Existuje názor, že je nejlepší pěstovat regionalizované odrůdy citronů v tubové kultuře. Ale nadšenci, kteří nechtějí uznávat pravidla a rámce, dokáží doma pěstovat nejneobvyklejší druhy a čekat na ovoce z nich. Nejlepší vnitřní odrůdy citronu jsou:

 • Meyer (Čínský citron, čínský trpaslík) - poddimenzovaná paleta raných a bohatých plodů. Přírodní hybrid citronu a pomeranče. Za 2-3 roky se objeví kulaté, mírně kyselé plody žlutých nebo oranžových květů. Kvete v malých intervalech 4krát ročně. Nejoblíbenější mezi vnitřními citrony.
 • Pavlovský - nízká rostlina, která kvete po celý rok. Plody jsou velké, oválné, tenké, bez semen. Více než jiné odrůdy jsou přizpůsobeny pokojovým podmínkám - snadno snášejí nedostatek vlhkosti a nedostatek slunečního světla. Jedná se o jeden z nejlepších citronů, které rostou doma.
 • Panderosa (Kanadský citron) je trpasličí hybrid citronu a grapefruitu. Formy velké, až 1 kg hmotnosti, plody, až 7 kusů na rostlinu. Vyvíjí se dobře při nedostatku slunečního světla.
 • Maikop - nenáročná, vysoce výnosná odrůda citronů, přináší ovoce po dobu 3 let po výsadbě. Nízko rostoucí strom se svěží korunou tenkých visících větví. Mezi oblíbenými domácími odrůdami citronů to vypadá nejvíce dekorativní, fotografie to potvrzuje.
 • Kursk - klon odrůdy Novogruzinsky. Krátký keř je nenáročný na podmínky pěstování, má průměrný výnos. Snáší nedostatek vlhkosti a špatné osvětlení.
 • Irkutsk velkoplodý - vyšlechtěný amatérským pěstitelem citrusů V.I. Borishchuk. Plodit příští rok po výsadbě může citrusové ovoce dosáhnout hmotnosti 1,5 kg. Rostlina není vysoká, nevyžaduje tvorbu koruny. Je to stále nováček mezi odrůdami citronů na parapetu, ale postupně si získává popularitu.

Vnitřní citrony by měly být umístěny na slunném místě. Během horkého období v poledne by měla být rostlina zastíněna, aby nedošlo k spálení sluncem. V zimě musí být denní světlo prodlouženo na 10-12 hodin pomocí umělého osvětlení. Místnost musí být pravidelně větrána, ale je třeba se vyvarovat průvanu. Na internetu na zahradnických fórech často najdete diskuse o odrůdách vnitřních citronů s fotografiemi a popisem procesu pěstování. Zkušenosti, chyby, rady někoho jiného jsou dobrou pomůckou pro začínajícího pěstitele citrusů.

Jak identifikovat odrůdu citronu

Některé odrůdy lze snadno rozpoznat podle vzhledu plodů citronů; většinu nelze na první pohled identifikovat. Z důvodu jasnosti je třeba zkontrolovat několik plodů stejné rostliny a také samotný strom, zda neobsahují určité morfologické znaky. Zohledňuje se velikost, barva a tloušťka slupky, vlastnosti dužiny a aroma ovoce.Důležitá je výška stromu, tloušťka výhonků, barva kůry, tvar listů, přítomnost trní, jejich počet a velikost. Stanovení odrůdy citronu podle listů je technika, která je pro běžného člověka na ulici nepřístupná. Abyste mohli tímto způsobem identifikovat odrůdovou příslušnost citrusů, musíte být dlouho botanikem nebo profesionálně pěstovat plodinu.

Závěr

Citronové odrůdy jsou nápadné svou rozmanitostí - kyselé, sladké, neobvyklé tvary a barvy. Chov citrusů je lukrativní a zábavná činnost. Počínaje malým koníčkem se může stát celoživotním oblíbeným. Možná, že popis odrůd vnitřních citronů s fotografiemi a jmény přiměje někoho pěstovat plodinu.

Komentáře (1)
 1. Popis všech odrůd je velmi jasný a přístupný.

  02/05/2020 v 08:02
  Tatyana
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce