Vnitřní zimostráz: jak se starat, fotografie

House zimostráz v květináči je ideální pro fanoušky evergreenů. Krásný okrasný keř je vhodný nejen na otevřenou půdu, ale také na pěstování vany a v mnoha ohledech se péče o domácí zimostráz stává snadnější.

Je možné chovat zimostráz v bytě

Zimostráz je nenáročný vždyzelený keř, který se dobře přizpůsobuje tomu, aby byl uchováván uvnitř v květináči. Výška takové pokojové rostliny zpravidla nepřesahuje 60-100 cm; zřídka je nutné přesadit keř, protože roste velmi pomalu. Fotografie domácího stromečku ukazuje, že keř vypadá velmi atraktivně v interiéru - tmavě zelená koruna se dobře formuje a rostlina v květináči může zdobit každou místnost.

Hrnková zimostráz má některé zvláštnosti, například nekvete za podmínek pěstování uvnitř. Avšak i při absenci kvetení bude zimostráz doma v květináči velmi krásný. Kromě toho čistí vzduch a eliminuje přítomné škodlivé bakterie, čímž zlepšuje domácí atmosféru.

Pozornost! Protože listy a výhonky zimostrázu obsahují toxické látky, je nutné jej pěstovat v květináči doma v místnostech, kde je uzavřen přístup k malým dětem a domácím mazlíčkům.

Jaké druhy zimostrázu jsou vhodné pro domov

Pro pěstování v květináčích se doporučuje koupit odrůdy keřů určené speciálně pro vnitřní pěstování. Zpravidla se vyznačují nízkým maximálním růstem, vysokou hustotou koruny a odolností proti silnému prořezávání. Existuje několik druhů, které dobře rostou v malých krytých nádobách.

Zimostráz nízkolistý (Buxusmicrophylla)

Keř s malou, ale velmi hustou korunou, sestávající z listů o velikosti 2-2,5 cm. Rostlina roste pomalu, udržuje svůj dekorativní tvar dobře a zřídka vyžaduje formativní účes.

Baleárské zimostráz (Buxusbalearica)

Keř s velkými a vzorovanými listy jasně zelené barvy. Je známý svým velmi slavnostním dekorativním vzhledem, roste poměrně rychle, ale to umožňuje milovníkům vždyzelených rostlin častěji experimentovat se siluetou keře.

Kavkazský zimostráz (Buxuscolchica)

Pomalu rostoucí keř s délkou života až 500 let a více. Listy keře jsou zaoblené podlouhlé, vejčité, na okrajích zvlněné. Kavkazský zimostráz je velmi teplomilný, a proto se mnohem lépe hodí pro pěstování v květináči než pro pěstování na otevřeném poli.

Zimostráz kompaktní (Buxusmicrophylla Compacta)

Trpasličí rostlina vysoká asi 30 cm, s velmi malými listy, každý až do 1 cm, a hustou korunou. Mini-keř roste velmi pomalu a zabírá málo místa, takže je vhodný pro domácí interiéry.

Pokud jde o obyčejný vždyzelený zimostráz nebo Buxussempervirens, může být také vysazen v květináčích - druh se dobře přizpůsobuje pěstování v interiéru. Ale péče o obyčejný zimostráz bude obtížnější než o trpasličí a hybridní druhy, rostlina je citlivá na podmínky růstu a při sebemenší chybě odhodí listy a ztratí svůj dekorativní efekt.

Vlastnosti pěstování zimostrázu v květináči

Keř v květináči se může stát skutečnou ozdobou domácího interiéru, vypadá dobře jak ve skupinách, tak samostatně, stává se jasným akcentem v místnosti, osvěžuje a oživuje místnost.Ale aby byl zelený keř skutečně dekorativní a elegantní, je nutné splnit všechny požadavky na pěstování v květináči a dodržovat pravidla péče o domácí zimostráz doma.

 • Vždyzelený vnitřní keř vyžaduje dobré a stabilní osvětlení. Nedoporučuje se vystavovat jej přímému slunečnímu záření, ale zimostráz a silný stín nebudou vyhovovat stejným způsobem. Nejlepší je umístit jej poblíž jižního, východního nebo západního okna v oblasti rozptýleného denního světla. Přirozené světlo keře v květináči je přísně požadováno - keř nevnímá umělé osvětlení a nemůže nahradit sluneční světlo.
 • Zimostráz potřebuje čerstvý vzduch, takže budete muset místnost větrat co nejčastěji. To má příznivý vliv na růst keře; v podmínkách dobrého přístupu kyslíku se stává méně rozmarným a citlivým. V létě je zimostráz v květináčích často vystavován venku - na dvoře soukromého domu, na balkóně, lodžii nebo terase, přičemž jej trochu zastíní.
 • Při péči o zimostráz v květináči je třeba mít na paměti, že potřebuje vysokou vlhkost, škodí mu nadměrná suchost. Poskytnutí nezbytných podmínek je poměrně jednoduché - musíte pravidelně stříkat keř. Je nutné věnovat pozornost postřiku nejen v suchém létě, ale také v období podzim-zima kvůli ústřednímu vytápění, vlhkost vzduchu v bytech často dramaticky klesá.

Pokud jde o teplotu, nejlepší zimostráz v květináči se cítí v podmínkách 23-25 ​​° C. Bush netoleruje dobře teplo, takže v létě musíte častěji větrat místnost, ve které se nachází hrnec, a navíc zvlhčit vzduch. Na jaře a na podzim je přípustný silný pokles teploty až na 12 ° C. Pokud jde o zimní čas, ideální teplotní režim bude + 5-10 ° С, a pokud je nemožné vytvořit takové podmínky - 12-16 ° С.

Důležité! V zimě jsou příliš vysoké i příliš nízké teploty pro keř v květináči stejně destruktivní; narušení teplotního režimu má nepříznivý vliv na růst a dekorativnost.

Péče o zimostráz v květináči

Péče o zimostráz v květináči není příliš obtížná, vyžaduje však pozornost. Je důležité dbát na kvalitu půdy a frekvenci zalévání rostliny, stejně jako na včasné dekorativní prořezávání.

Jaká půda je potřebná pro výsadbu zimostrázu v květináči

Keř je nenáročný na půdu pro domácí pěstování v květináči, hodí se pro něj jak univerzální půda, tak směsi pro okrasné listnaté plodiny. Hlavní podmínkou při výběru půdy pro zimostráz doma je kyprost a propustnost půdy pro vzduch. Při vlastní přípravě substrátu můžete mísit trávník, písek a listovou půdu v ​​poměru 4: 1: 2.

Zimostráz roste velmi dobře v živné půdě v květináči, ale mnoho milovníků rostlin v interiéru záměrně vyčerpává půdu pro keř. Faktem je, že ve špatné půdě rostlina produkuje kratší výhonky a její koruna zesiluje, což je pro dekorativnost pouze prospěšné.

Zalévání a krmení domácí zimostráz

Vždyzelený keř v květináči má negativní postoj jak k nadměrné vlhkosti, tak k nedostatku vlhkosti. Při zalévání je proto důležité udržovat rovnováhu - substrát by měl vždy zůstat mírně vlhký, ale ne podmáčený. Keř se doporučuje zalévat tak, aby během přestávek měla čas vyschnout pouze horní část půdy; v zimě se intervaly mezi zaléváním prodlužují.

Voda pro keř v květináči musí být před zaléváním bráněna a je ještě lepší udržovat nádobu na osvětleném místě, aby byla voda mírně vlažná. Keř můžete postříkat studenou vodou, ale také se doporučuje tekutinu stát 1-2 dny předem.

Jak na otevřeném poli, tak v květináči potřebuje rostlina pravidelné krmení.Obvykle se u mladých rostlin hnojiva aplikují jednou za 2 týdny a u dospělých - jednou za měsíc a rostlina by měla být zásobována hnojivy pouze v období od března do srpna.

Keř v květináči dobře pojme běžné univerzální směsi. Pokud si však přejete, můžete jej nakrmit speciálními hnojivy pro vždyzelené rododendrony, složení těchto obvazů je dokonale vyvážené.

Ořezávání a tvarování

Prořezávání je jedním z nejdůležitějších prvků péče a pěstování zimostrázu v bytě. Pravidelné ořezávání vám umožní dát křoví požadovaný dekorativní tvar a proměnit jej v prvek domácího designu.

 • Je obvyklé stříhat keře od jara do začátku podzimu. Mladé rostliny se nejlépe střídají začátkem července, a pokud je zimostráz dospělý a byl již prořezán, lze oříznutí provést dříve či později.
 • Vždyzelený keř v květináči snáší řezání jakékoli intenzity, dokonce ani silné prořezávání rostlině neškodí. Je nutné provést formaci podle vašich přání pro siluetu keře.
 • Chcete-li zpomalit růst keře v květináči, můžete jeho mladé výhonky přitlačit na špičkách - užitečným účinkem bude také to, že po tomto postupu bude korunka rostliny silnější.
Rada! Aby prořezávání nepoškodilo zdraví keře, měly by být na výhoncích zimostrázu v květináči ponechány nejméně 2 páry listů.

Transplantace rostlin

Zimostráz v bytě zpravidla roste velmi pomalu, ale někdy je stále nutné jej přesadit do jiné nádoby.

 • Doporučuje se přesazovat pouze v případě potřeby poté, co kořenový systém rostliny zcela zapletl substrát do stávajícího květináče. V průměru to trvá asi 3 roky a je nutné přesadit keř právě s takovou frekvencí. Výjimkou jsou trpasličí bonsajové zimostrázy, je lepší je vůbec nepřesazovat, aby nedošlo k poškození rostlin.
 • Je nutné přesazovat z květináče do květináče na jaře nebo v létě - v období, kdy rostlina aktivně roste. Keř by neměl být přesazován na podzim, a ještě více v zimě, v tuto chvíli je zimostráz v „spícím“ stavu a na novém místě se dobře neukorení.
 • Aby nedošlo k poškození kořenového systému rostliny, musí být přesazena společně se starou hliněnou hrudou. Můžete odstranit pouze vrchní vrstvu staré půdy, ale nemusíte se dotýkat země kolem kořenů.

Nový hrnec by měl být o něco větší než ten předchozí - průměr maximálně 2-3 cm. Je třeba si uvědomit, že okrasný keř roste pomalu a příliš prostorná nádoba a velké množství nevyvinuté půdy škodí rostlině.

Ochrana před chorobami a škůdci

Zimostráz pokojové rostliny je mnohem méně náchylný k vlivu chorob a škůdců než keře žijící na otevřeném poli. To je přirozené, protože vnitřní mikroklima podle definice snižuje pravděpodobnost infekce houbami nebo hmyzem.

Avšak i v domácnosti může rostlina trpět onemocněními a škůdci.

 • Zimostrázové choroby se vyskytují hlavně v důsledku nesprávné péče - zamokření půdy, zejména v zimě, vysychání půdy, nedostatečné postřikování.
 • Na pozadí všeho výše uvedeného se může vyvinout hniloba kořenů, vadnutí listů a oslabení výhonků.
 • Kvůli vážným chybám v péči může zimostráz dokonce úplně zbavit listí a je pravděpodobné, že jej nebude možné obnovit.

Aby byl keř chráněn před nemocemi, musí být plně dodržována doporučení pro pěstování rostlin v květináči. Je nutné dodržovat frekvenci zavlažování, nezapomeňte zvlhčovat vzduch v místnosti, nedovolit nadměrné snížení nebo zvýšení teploty. Nezanedbávejte pravidelné krmení zimostrázu v květináči, posilují jeho odolnost vůči onemocněním.

Ze škůdců pro vnitřní zimostráz jsou nejnebezpečnější pochvy a roztoči.Aby se zabránilo infekci keře, je nutné provádět pravidelné postřikování a čas od času zkontrolovat jeho listy na škodlivý hmyz. Při průměrném napadení zimostrázu v květináči se škůdci stačí listy keře umýt obyčejnou mýdlovou vodou; v případě vážného napadení škůdci můžete použít insekticidní zahradní přípravky.

Důležité! Zimostráz, který představuje největší hrozbu pro pouliční keře, málokdy ovlivňuje pokojové rostliny. Může se však nakazit dekorativní keř na balkóně, lodžii nebo terase - musíte obzvláště pečlivě sledovat jeho zdraví.

Zimování zimostráz v květináči

Vždyzelený zimostráz patří k rostlinám milujícím teplo, proto snáší zimování ve vnitřních podmínkách mnohem lépe a snadněji než na otevřeném terénu. Zde však existují i ​​určité nuance - teplota zimostrázu v zimě stále potřebuje nižší. Místnosti s teplotou ne vyšší než 5-10 ° C jsou považovány za ideální pro zimování; v případě potřeby lze keř v květináči ponechat na zimu při teplotě 12-16 ° C, ale ne vyšší.

Nejlepší je na zimu sázet květináče na prosklený balkon nebo lodžii. Rostlina tedy bude mít požadované nízké teploty, ale zůstane chráněna před větrem a sněhem. Zalévání zimostrázu v zimě by mělo být sníženo přibližně dvakrát, rostlina potřebuje méně vody a půda vysychá pomaleji při nízkých teplotách. Současně by přirozené osvětlení mělo zůstat dostatečně hojné; pokud je to možné, doporučuje se vystavit zimostráz na balkóně s okny na jižní, západní nebo východní stranu světa.

Reprodukce zimostrázu za pokojových podmínek

I v jedné kopii vypadá zimostráz pro dům velmi atraktivně. Ale ještě působivější je několik keřů rozmístěných po celém bytě. Pro zvýšení populace zimostrázu není nutné kupovat drahé sazenice, rostlinu lze rozmnožovat nezávisle na existujícím keři.

Nejlepší je použít metodu řízků. To vyžaduje:

 • na jaře nebo počátkem léta odřízněte několik odřezků o délce až 7 cm od dospělé rostliny; je lepší zvolit výhonky, které již začaly dřevit na základně;
 • odstraňte spodní listy z řízků;
 • na jeden den držte výhonky ve vodě stimulátorem růstu a poté je zahrabejte do zeminy smíchané s pískem a přikryjte celofánovým filmem.

Při vysoké úrovni vlhkosti a pravidelném větrání budou řízky zakořenit za pouhý měsíc. Poté mohou být přesazeny do větších nádob a postupně dorůst do mladých keřů.

V případě potřeby lze pro vnitřní zimostráz použít metodu šíření semen, ale v praxi se používá velmi zřídka. Je mnohem obtížnější starat se o zimostráz ze semen, navíc sazenice rostou pomalu a brzy se nedostanou do stavu plné dekorativnosti.

Závěr

Zimostráz doma v květináči lze bez větších obtíží pěstovat za přítomnosti dostatečného přirozeného světla a uzavřeného balkonu, kde může rostlina zimovat. O rostlinu se musíte pečlivě starat, ale pokud dodržíte základní pravidla, vnitřní keř vás nadchne svými ladnými tvary a jasně zelenou barvou.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce