Výhody citronu pro lidské tělo

Citron je pro tělo dobrý - s tímto tvrzením nelze polemizovat. Abychom však přesně pochopili, jaký účinek má ovoce na tělo, je třeba jeho vlastnosti studovat co nejpodrobněji.

Nutriční hodnota a chemické složení citronu

Dužina citrusových plodů obsahuje obrovské množství cenných látek. A to:

 • organické kyseliny, zejména citronová, která je zodpovědná za kyselou chuť produktu;
 • draslík, sodík a chlor;
 • hořčík, síra a fosfor;
 • přírodní monosacharidy a disacharidy;
 • vápník;
 • zinek, železo a měď;
 • fluor a molybden;
 • bór a mangan.

Produkt dále obsahuje vlákninu a popel. Jako každé ovoce, citron obsahuje zvýšené množství vody.

Kolik kalorií je v citronu

Citrusové ovoce je jedním z nejnižších kalorií. 100 g buničiny obsahuje pouze 34 kcal.

Jaké vitamíny obsahuje citron

Ze všeho nejvíc je citrusové ovoce ceněno pro svůj vysoký obsah vitamínů. Jeho buničina obsahuje:

 • vitamíny podskupiny B - B1 a B5, B6 a B9, B2;
 • vitamin E;
 • kyselina nikotinová nebo vitamin PP;
 • vitamin A;
 • vitamín C.

Pokud budete jíst ovoce v chladném období, bude sloužit jako vynikající prevence nachlazení a může snadno nahradit multivitaminové komplexy.

Kolik vitaminu C je v citronu

Mezi vitamíny přítomnými v dužině ovoce je nejznámější kyselina askorbová. Produkt ve skutečnosti obsahuje hodně vitaminu C - asi 40 mg, což je asi polovina denní hodnoty této látky.

Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení, citron není vůbec rekordmanem v obsahu kyseliny askorbové. Je v něm stále méně vitaminu C než v petrželce, kiwi nebo šípcích.

Obsah BZHU

Pokud jde o živiny, složení ovoce představují hlavně sacharidy - asi 3 g. Oveľa méně bílkovin je přítomno v citrusech - ne více než 0,9 g a podíl tuků je zcela zanedbatelný, pouze asi 0,1 g.

Citronový glykemický index

V ovocné dřeni je velmi málo cukrových látek. Pro diabetiky je tedy ovoce celkem bezpečné, jeho glykemický index je 25 jednotek.

Proč je citron pro tělo užitečný

Hlavní prospěšnou vlastností ovoce je to, že účinně posiluje imunitní systém a pomáhá tělu vyrovnat se s nachlazením. Výhody ovoce však nejsou jen tyto. Pokud jsou citrusy konzumovány pravidelně v malém množství, mohou:

 • normalizovat metabolické procesy a zlepšit trávení;
 • posílit srdeční systém a zlepšit funkci mozku;
 • urychlit práci pomalého žaludku a podporovat rychlé vstřebávání živin;
 • doplnit energetické rezervy a zvýšit úroveň účinnosti.

Je třeba poznamenat, antiseptické vlastnosti ovoce, pomáhá v boji proti jakýmkoli chorobám zánětlivé povahy a je důležitou součástí komplexní terapie. Doporučuje se používat nejen na nachlazení, ale také na bakteriální onemocnění, záněty kloubů a onemocnění dýchacího ústrojí.

Výhody citronu pro muže

Výhody citronu pro lidské tělo jsou velmi rozmanité. Nejprve ovoce pomáhá při poruchách a zánětlivých onemocněních reprodukční sféry. Jíst citrony je užitečné při prevenci a léčbě nádorů prostaty, ovoce má příznivý účinek při snižování libida. Citrusy jsou pro muže během plánovacího období velmi prospěšné, protože zlepšují kvalitu genetického materiálu.

Pravidelná konzumace citronových plodů chrání tělo před výskytem onemocnění srdce a cév. Přítomnost ovoce ve stálé stravě proto předchází předčasným infarktům a mrtvicím, které jsou pro muže velmi nebezpečné.

Výhody citronu pro ženské tělo

Ovoce je velkým přínosem pro ženské tělo, protože pomáhá zvládat většinu onemocnění a poruch genitourinární sféry. Jeho cenné vlastnosti lze použít při cystitidě, při infekčních onemocněních, při ztrátě síly na pozadí bolestivé menstruace. Dietní vlastnosti produktu si ženy velmi cení, díky nízkému obsahu kalorií pomáhá citron spalovat tuky a normalizuje váhu.

Cenné vlastnosti citrusových plodů se používají v domácí kosmetologii. Vlasové masky a výplachy s přídavkem citronové dřeně osvěžují a bělí pokožku, odstraňují akné a stahují póry, posilují vlasové folikuly a mají hojivý účinek na pokožku hlavy.

Je možné, aby těhotné ženy citronovaly

Těhotné ženy mají nedostatek cenných látek a citron nasycuje tělo vitamíny A, C, E a B. Také citrusy během těhotenství chrání ženu před nachlazením a umožňují vám zvládat virové a bakteriální infekce bez použití farmakologických léků . Pokud si položíte otázku, zda je citron během těhotenství možný, bude odpověď jednoznačná - nejen možná, ale také nezbytná.

Ovoce má močopudné vlastnosti a pomáhá zmírnit otoky během těhotenství. Během záchvatů toxikózy můžete jíst plátky citronu - to rychle eliminuje nevolnost a obnoví zdravou chuť k jídlu. Citron ředí krev a zabraňuje výskytu křečových žil u těhotných žen a také přispívá k normálnímu vývoji plodu v děloze.

Je citron vhodný pro kojení?

Během laktace jsou výhody ovoce méně jasné. Přestože má citrusové plody pro matku stále velkou hodnotu, může u kojenců způsobit negativní reakci. Faktem je, že výrobek často způsobuje alergie a vede u dítěte k vyrážkám a průjmům.

Doporučuje se vrátit produkt do stravy šest měsíců po porodu a poté pod podmínkou, že ani žena, ani její blízcí příbuzní a její manžel nejsou alergičtí na citrusové plody. Musíte začít s 1 plátkem ovoce a pečlivě sledovat reakci dítěte. Pokud se negativní příznaky neobjeví, lze následně zvýšit objem spotřeby.

V jakém věku mohou děti používat citron

Vitamíny a organické kyseliny v ovoci budou pro děti velmi cenné, protože pomohou posílit odolnost těla vůči všem druhům virů a infekcí. Je však možné nabídnout dítěti poprvé ovoce až po 8-10 měsících života, ne více než malý kousek, aby se zlepšila chuť sypaného cukru.

Vzhledem k tomu, že citron je potravina se zvýšeným alergickým rizikem, doporučuje se v případě, že má dítě alergie, odložit zavedení ovoce do stravy na 3-5 let.

Pozornost! Ovoce nejen často způsobuje alergie, ale má i další kontraindikace. Před prvním nabídnutím dítěti byste se měli určitě poradit s pediatrem.

Z čeho citron pomáhá a jak to správně užít

Výhody a poškození citronu pro tělo jsou vyžadovány nejen při vaření, ale také v domácí medicíně. Cenné látky ve složení produktu mohou mít příznivý účinek na širokou škálu nemocí, pokud víte, jak správně používat citrusové plody.

S dnou

Onemocnění se vyskytuje v důsledku nadměrného ukládání solí močoviny v kloubech a je charakterizováno otoky, záněty a silnými bolestmi. Ovoce přispívá k destrukci a eliminaci škodlivých solí z těla, eliminaci zánětů a otoků.

Citron na dnu se doporučuje konzumovat dvakrát denně po dobu 18 dnů, stačí jíst 1-2 čerstvé plátky na příjem. Průběh léčby můžete opakovat dvakrát ročně, ovoce přispěje ke znatelné úlevě od stavu.

S nachlazením

Kyselina askorbová a další vitamíny v citrusovém složení mají silnou odolnost proti virům a infekcím, aktivují imunitní systém v boji proti nachlazení a rychle snižují teplotu. Při prvních příznacích ARVI a chřipce se doporučuje jíst 3-4 plátky citronu po celý den, jen tak nebo současně s teplými nápoji. Citron na nachlazení by měl být konzumován, dokud onemocnění neustoupí.

S angínou

Zánět a bolest v krku s angínou jsou způsobeny aktivitou patogenních mikroorganismů. Antiseptické vlastnosti citronu pomáhají tento problém řešit.

Čtvrtina čerstvého ovoce se řádně vymačká přes sklenici, přidá se 150 ml vody - a výsledný roztok se každou hodinu vypláchne výsledným roztokem. Citron na anginu pectoris by měl být používán po dobu 2-3 dnů, tentokrát bude stačit k odstranění infekce.

Z nevolnosti

Nevolnost způsobená toxikózou nebo z jakéhokoli jiného důvodu může vážně narušit kvalitu života. Čerstvé citrusy však rychle zmírňují nepříjemné příznaky, stačí sníst jen pár plátků.

Citron na nevolnost spouští v těle určitou reakci - vyvolává produkci žaludeční šťávy a pankreatického enzymu. Díky tomu nevolnost zmizí za pouhých 5-10 minut a dlouho se nevrací.

V případě otravy

Díky svým antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem pomáhá citron velmi rychle v případě otravy, ovoce vylučuje škodlivé bakterie a rychle odstraňuje jejich odpadní produkty z těla. To je mimo jiné výhoda citrusů pro ledviny, chrání je před poškozením toxickými látkami.

V případě otravy musíte jíst ovoce následujícím způsobem - nejprve vyvolejte zvracení, abyste očistili tělo přímo od škodlivých látek. Poté je několik plátků citrusů vytlačeno a smícháno s teplou vodou a poté je roztok opitý na prázdný žaludek každé 3-4 hodiny.

Kocovina

Následujícího rána, po bouřlivých svátcích, dochází ve všech systémech těla k obrovskému přetížení a intoxikací trpí nejvíce zažívací orgány, srdce a cévy. Citron z kocoviny je velkým přínosem, protože obnovuje acidobazickou rovnováhu a podporuje předčasné odstranění toxických látek.

Citrusové ovoce bude mít nejlepší účinek, pokud ho jen oloupete, rozdělíte na plátky a ráno jíte celé. Pokud je to žádoucí, může být citron posypán cukrem, ale je nejlepší použít jej v čisté formě - pak se účinek dostaví za 15 minut. Ovoce odstraní nadměrný stres ze srdečního systému a eliminuje tachykardii, eliminuje nevolnost a slabost.

S gastritidou

Použití citronu při gastritidě závisí na typu a stadiu onemocnění. Při gastritidě s vysokou kyselostí a ve fázi exacerbace musí být citron zcela vyloučen ze stravy, dráždí sliznice a pouze zhoršuje průběh onemocnění. Během období remise by ovoce mělo být konzumováno velmi opatrně, v malém množství a ne každý den.

U gastritidy s nízkou kyselostí mohou být užitečné citrusy v mírném množství. Pokud nemluvíme o akutní fázi onemocnění, pak mohou být citrusy konzumovány těsně před jídlem nebo spolu s čajem k aktivaci trávicích procesů.

S pankreatitidou

Zánět slinivky břišní je absolutní kontraindikací konzumace citrusových plodů. Citron s pankreatitidou způsobí poškození v jakémkoli množství, kyseliny v jeho složení dráždí pankreas.

I během období remise musíte ovoce používat se zvýšenou opatrností. Je povoleno jíst ne více než 2 plátky denně, zatímco citrusy lze užívat pouze na plný žaludek.

Rakovina

Jelikož citron obsahuje velké množství vitamínů, organických kyselin a flavonoidů, tradiční medicína jej přiděluje jako dobrý lék na onkologii. Citron na rakovinu lze použít jak k prevenci, tak k léčbě existujícího onemocnění.

Doporučuje se každé ráno žvýkat 3-4 plátky čerstvých citrusů na lačný žaludek, v případě potřeby je zapít vodou. Cenné látky v citronu zabrání růstu maligních útvarů a posílí přirozené síly těla v boji proti nemoci.

Důležité! Onkologii nelze vyléčit pouze citrony; citrusy mohou sloužit pouze jako doplněk k lékům. Zanedbání oficiální léčby rakoviny způsobí nenapravitelné škody.

S diabetes mellitus

Kyselé citrusové plody obsahují velmi málo cukru a mají nízký glykemický index. Proto je u diabetes mellitus léčba citronem prospěšná, snižuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, pomáhá rychle očistit tělo od toxinů, zlepšuje fungování srdce a ledvin a předchází obezitě.

Se souhlasem lékaře pro tuto nemoc můžete konzumovat až 1 citron denně. Příliš mnoho ovoce může být škodlivé, protože vyvolává pálení žáhy, alergickou reakci nebo záchvat gastritidy.

Jaké další výhody přináší citron tělu?

Výhody citronu se neomezují pouze na uvedené vlastnosti. V lidovém léčitelství a vaření je výrobek respektován pro mnoho dalších kvalit.

Citron je močopudný nebo ne

Hlavní částí objemu citronu je voda, takže ovoce patří do kategorie přírodních diuretik. Může být použit k odstranění otoků, ke snížení hmotnosti a odstranění písku z ledvin. Pokud jde o sílu jeho působení, ovoce téměř není horší než farmaceutické přípravky, má však mírnější účinek, a proto přináší tělu více výhod.

Citron je choleretický nebo ne

Výhody citronu v receptech tradiční medicíny představují také jeho choleretické vlastnosti. Při konzumaci ovoce se zvyšuje produkce žluči, takže produkt má dobrý účinek na cholecystitidu a další onemocnění žlučníku a sousedních orgánů.

Rada! Pokud máte žlučové kameny, měli byste se před použitím citronu poradit s lékařem, ovoce může vyvolat pohyb kamenů, což způsobí silnou bolest.

Výhody a poškození citronových semen

Kromě citronové dužiny mohou být prospěšná i semena tohoto ovoce. Na jejich základě se vyrábějí léčivé tinktury a odvarky, které pomáhají při onemocněních urogenitálního systému, zánětech a poruchách trávení. Semena obsahují látku limonen a éterický olej, proto mají silný antiparazitární, protizánětlivý a fungicidní účinek. Výrobky na bázi kostí lze použít při nachlazení a zánětech, plísních a červech.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, citronová semínka nejsou jedovatá. Stále je však nemožné je používat ve velkém množství. V žaludku nejsou citronová semena trávena, procházejí trávicím traktem jako celek a podle toho mohou způsobit mechanické poškození sliznic.

Výhody a poškození sušených citronů

Čerstvé ovoce se poměrně rychle kazí, ale sběr podle zvláštního schématu pomáhá udržet citron několik měsíců. Například sušený citron je chutná a zdravá pochoutka; jeho plátky se nejprve vaří v cukru a poté se suší, dokud se vlhkost téměř úplně neodpaří. Většina vitamínů a minerálů je zachována v hotové pochoutce; sušené plátky jsou prospěšné pro chudokrevnost a oslabenou imunitu, pomalé trávení a problémy s kardiovaskulárním systémem.

Přestože sušené citrony chutnají mnohem jemněji a příjemněji než čerstvé ovoce, je stále potřeba je konzumovat v omezeném množství. V nadměrných dávkách může léčba stále vést k podráždění žaludku, pálení žáhy a gastritidě.

Výhody a poškození sušených citronů

Další zdravou pochoutkou s dlouhou trvanlivostí, kterou lze vyrobit z citronů, jsou plátky sušené v troubě nebo ve speciální sušičce. Sušené citrony neobsahují téměř žádnou vodu a lze je skladovat až 9 měsíců. Jelikož se sušení obvykle provádí při nízkých teplotách, hotová pochoutka si zachovává plnohodnotné složení užitečných látek, včetně vitaminu C, který se během tepelného zpracování obvykle ničí.

Sušené citrony jsou méně kyselé než čerstvé plátky, takže je jednodušší a příjemnější je jíst. Jsou prospěšné při nachlazení, pomáhají při nevolnosti a otravě, posilují srdce a zlepšují funkci mozku. Lahodnost by se však neměla nadužívat; příliš mnoho sušených plátků může vyvolat alergickou vyrážku nebo průjem.

Výhody citronu pro pokožku

Příznivé vlastnosti citronu se používají v domácí kosmetologii. Citrusové plody jsou skvělé na akné, černé tečky a černé tečky, bělí pokožku obličeje a regulují její mastnost.

Se zvýšenou mastnou pokožkou se doporučuje každý den si otřít obličej čerstvými plátky citronu. V domácích maskách lze citron kombinovat s vaječným žloutkem a tvarohem, oleji a minerální vodou a dalšími rostlinnými a ovocnými složkami. Při pravidelném používání může mít citron znatelný omlazující, utahovací a čisticí účinek.

Co se stane, když budete jíst citron každý den

Zdravotní přínosy a poškození citronu do značné míry závisí na jeho množství. Citron můžete jíst každý den, ovoce neuškodí, ale dodá tělu základní vitamíny a minerály.

Musíte si však pamatovat na bezpečné dávky. Doporučuje se jíst ne více než 1 celý citron denně, jinak tělo přijme kyselinu askorbovou a další užitečné látky v příliš velkých objemech.

Jakou škodu může citron způsobit tělu

Přes všechny cenné vlastnosti citrusů může někdy způsobit značné škody. Kontraindikace při používání ovoce jsou:

 • akutní pankreatitida a žaludeční vřed ve stavu exacerbace;
 • akutní fáze gastritidy s vysokou kyselostí;
 • individuální alergie na citrusové plody;
 • dětství do 1 roku.

Protože citron je velmi kyselé ovoce, může v některých situacích poškodit i zdravý žaludek. Zejména výhody a škody na citronu nalačno jsou nejednoznačné; v žádném případě byste neměli jíst ovoce ve stavu silného hladu, což povede k pálení žáhy, bolesti a dokonce i zvracení.

Další nebezpečnou vlastností citronu je jeho negativní účinek na zubní sklovinu. Kyselé ovoce zvyšuje citlivost zubů, proto se ihned po pití citronu doporučuje vypláchnout ústa teplou vodou, vymyje zbytky kyseliny citronové ze zubů.

Závěr

Citron je dobrý pro tělo, jeho vlastnosti jsou cenné jak pro zdravé lidi, tak pro ty, kteří trpí řadou nemocí. Při konzumaci ovoce je však třeba dbát opatrnosti, protože prospěšné vlastnosti citrusů se při překročení dávek mohou snadno poškodit.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce