Transplantace citronu: jak a kdy transplantovat doma

V každém případě budete muset citron přesadit do jiného květináče, pokud se rozhodnete pěstovat citrusový strom uvnitř. Rostlina potřebuje dostatek prostoru pro vegetaci a vývoj kořenového systému. Existuje celá řada případů, kdy se transplantace provádí neplánovaně. Aby se citron dobře zakořenil a postup byl pro kulturu méně bolestivý, odborníci v květinářství doporučují dodržovat určitá pravidla.

Proč potřebujete přesadit citron

Transplantace citronu doma, tak či onak, je nevyhnutelný postup. Rostlina je stará až 3 roky, rok po výsadbě se změní půda a kapacita. V příští sezóně se postup opakuje. Od 4 let vegetace se půda a hrnec vyměňují jednou za 24 měsíců. Po 8 letech se citronu nedotknete, strom začne přinášet ovoce a je považován za dospělého. Doba biologického zrání závisí na typu kultury. Některé odrůdy přinášejí ovoce dříve a jiné později. Pokud strom rozkvetl, kořenový systém je plně vytvořen a zbytečné namáhání je nežádoucí.

Transplantujte citron do jiného hrnce z několika důvodů:

 1. Pokud je rostlina zakoupena v přepravním kontejneru, bude nutná výměna hrnce. Po nákupu se neoplatí spěchat s transplantací citronu, musíte si dát kulturu čas do 3 týdnů, abyste se přizpůsobili domácímu mikroklimatu. Pak musíte hojně zalévat půdu a odstranit strom s hrudkou. Pokud jsou kořeny propletené na povrchu a překračují půdu, postup se provede okamžitě.
 2. Pokud se květináč rozbije, strom se opatrně vyjme z úlomků, poškozené úlomky se odříznou, kořenový bal je na vrchu zabalen vlhkým hadříkem, kořen může být v tomto stavu déle než den, než získá nový květináč.
 3. Pokud na povrchu vyčnívají kořeny, z drenážního otvoru se objevily tenké výhonky, malá nádoba na citron se přesadí do větší nádoby.
 4. Pokud se vegetační období zpomalí, kultura rozkvetla, ale nedala vaječník, neměla dostatek mikroživin, vrchní oblékání nefungovalo. Ukončení plodů je známkou zcela vyčerpané půdy, musí být vyměněna.
 5. Pro plodinu s nesprávně zvolenými květináči a nesprávným zavlažovacím režimem je charakteristické okyselování půdy. Je cítit shnilý zápach a nad hrncem se objevují kousky vína. To je dobrý důvod k transplantaci rostliny.
Rada! Citron je zcela umyt, pokud je pozorován rozpad kořenů, odříznuty postižené fragmenty, kořen dezinfikován.

Povinná změna půdy je také nutná, když se objeví škůdci nebo infekce.

Kdy můžete doma přesadit citron

Doba opětovné výsadby citronu je od února do března, v době vegetačního období se kultura přizpůsobuje novému složení půdy.Pokud je nalezena nemoc nebo škůdce, citron se přesadí bez ohledu na čas, nouzový postup je zaměřen na záchranu stromu. Ve všech ostatních případech se půda a kapacita změní v okamžiku odpočinku.

Chcete-li se dozvědět více o doporučeních pro přesazování citronu doma, podívejte se na video níže:

Když je přesazen citron pěstovaný na semeno

Aby nedošlo k vystavení sazenice zbytečnému stresu, zasaďte semena plodiny do samostatných malých nádob. Citron dává po klíčení pomalý růst, všechny živiny se používají k vybudování kořenového systému. Když mladý strom dorůstá do 10–15 cm, přemístí se do větší nádoby, přibližně 4–5 cm, citron intenzivně vyplní nový prostor kořenovým systémem.

Půda pro sazenici je vybrána stejným způsobem jako v předchozím složení. Po vyjmutí z hrnce se přenáší strom s kořenovým balem. Nedoporučuje se přesazovat pokojový citron do příliš velkého květináče, rostlina koruně nepřidá růst, dokud nevyplní dutinu květináče kořenem. Při velké kapacitě hrozí okyselování půdy. Poté se transplantace provede podle plánu. Výměna půdy a květináče jsou nezbytná opatření, rostlina nereaguje dobře na stres.

Je možné přesadit kvetoucí citron

Pro přesazení citronu je vyhrazena určitá roční doba, když je rostlina ve stavu relativního klidu. Doporučuje se nedotýkat se kultury kvetení. V případě nouze, pokud je rostlina infikována nebo na ní postupují paraziti, je přesazena v kterékoli fázi vegetačního období. Existují také odrůdy, které kvetou po celý rok, ale také vyžadují změnu kapacity a půdy.

Pokud je rostlina zdravá, přenáší se překládkou a snaží se co nejméně narušit kořen. Na takovém postupu není nic špatného, ​​kultura dobře zvládá nové složení půdy. Nejhorší, co se může stát, je, že některé z květů spadnou.

V případě choroby nebo hromadění škůdců je půda zcela odstraněna, poškozené kořeny a větve jsou odříznuty. Citron je dezinfikován a ošetřen vhodnými přípravky. Nemůžete ztratit strom, takže se přesadí i kvetoucí rostlina.

Je možné přesadit citron s ovocem

Nahrazují půdu během plodení pouze v nouzových případech, pokud všechna opatření přijatá k eliminaci infekce a škůdců nepřinesla pozitivní výsledek. Pokud strom zežloutne, listy a mladé vaječníky spadnou, jsou přijata drastická opatření prořezáváním a zpracováním. Po přesazení jsou všechny plody a květiny odstraněny. Šance na zakořenění rostliny jsou malé.

Transplantace citronu do jiného květináče během plodení je nezbytná, pokud se vegetační období a zrání plodů zastavilo, krmení nestačí, půda je úplně vyčerpaná. V tomto případě je rostlina přenesena do jiné nádoby, zpravidla se zrání plodů zrychlí, citron se nezhorší.

Lemon bez listí lze přesadit

Citron za příznivých podmínek nezahazuje listy, rostlina je podmíněně listnatá, kosterní větve jsou vystaveny z několika důvodů:

 • nedostatečné osvětlení;
 • Suchý vzduch;
 • příliš nízká teplota pro citrusy;
 • vyčerpání půdy;
 • okyselování půdy a rozpad kořenů;
 • nedostatečné zalévání, zejména do 4 let růstu;
 • poškození škůdci nebo infekcemi.

Neměli byste spěchat s neplánovanou transplantací, je nutné vyloučit negativní faktory prostředí. Pokud důvod není v nich, je rostlina naléhavě transplantována, pokud je opatření zásadní. Po 3 týdnech se koruna začne postupně zotavovat. Strom bez listí snáší změny půdy mnohem lépe než během kvetení a plodení.

Je možné přesadit citron v zimě

U odrůdových odrůd kultury se spouští takzvané biologické hodiny. V zimě se tok šťávy a růst zpomaluje, což je nejlepší volba pro překládku. V případě nemoci bude rostlina snášet v zimě transplantaci.Hlavní podmínkou je, že teplotní režim a osvětlení zůstanou známé. Dekorativní hybridní formy kvetou a přinášejí ovoce po celý rok; správná výměna půdy a květináče nebude mít na strom vliv.

Přesazení citronu do nového hrnce

Aby se kultura dobře zakořenila na novém místě a rychle se přizpůsobila, je nutné řádně zasadit citron doma. Důležitou roli v procesu zakořenění hraje dobře velký hrnec a složení půdy.

Výběr správného kontejneru

Velikost nové nádoby pro mladý strom je o 4 cm větší než ta předchozí. Pro dospělou rostlinu od 6 let - o 8 cm. Doporučení pro použití nádob z různých materiálů:

 • průsvitné pokrmy jsou nežádoucí, hrozí přerůstání kořenového systému mechem. Pokud je květináč průhledný, doporučuje se povrch ozdobit, aby nádobí nepropouštělo světlo;
 • hrnec keramického materiálu před výsadbou se na několik hodin umístí do vody, aby při výsadbě jíl neabsorboval vlhkost z půdy;
 • plastová nádoba vyžaduje větší drenážní vrstvu - materiál neabsorbuje vlhkost, stagnace vody v půdě je nežádoucí;
 • dřevěné, objemné vany se zúženým dnem se používají k výsadbě vysokých odrůd. Nádoba uvnitř je vypálena do černého stavu, materiál vydrží déle.
Pozornost! Doporučený rozdíl velikostí mezi předchozím a dalším hrnecem je nesmírně důležitý.

Nepřesazujte strom do příliš velké nádoby. Hlavním požadavkem na hrnec je, že musí mít drenážní otvor.

Příprava půdy pro opětovnou výsadbu citronu

Přípravné práce na výměně nádoby zajišťují přípravu drenáže a směsi půdy. Jako drenáž se používají rozbité cihly (úlomky o rozměrech 1,5 x 1,5 cm), jemný štěrk a drcený kámen.

Pozemek pro výsadbu citronu se skládá z:

 • promytý říční písek (bez jílu) hrubá frakce;
 • rašelina, lze nahradit humusem;
 • sodná vrstva nebo loňské shnilé listy.

Všechny komponenty jsou brány ve stejném poměru. Půda by měla být neutrální nebo mírně zásaditá, na kyselých půdách vyroste citron, ale nepřinese ovoce.

Jak zpracovat kořeny citronu při přesazování

Ošetření kořenem citronu závisí na stáří rostliny. Při přesazování dospělého stromu překládkou jsou řezy ošetřeny popelem nebo skořicí. Kořen je plně vytvořen, nepotřebuje další prostředky pro růst. Pokud je transplantace nouzová nebo je citron infikován:

 1. Kořen se umyje.
 2. Provádí se sanitární čištění.
 3. Jsou léčeni biologickými antifungálními látkami "Gamair", "Discor", kapalina Bordeaux bude dělat.
 4. 2-4 tablety "Glyocladinu" se vloží do nového květináče poblíž kořene, přípravek po každém zalévání po dobu 1,5 měsíce chrání rostlinu.

Při přesazování jsou kořeny mladého citronu ošetřeny roztokem manganu pro profylaxi. Umístěno po dobu 30 minut do přípravku, který stimuluje růst kořenového systému.

Rada! Populární citronové léky: Kornevin, Etamon, Zircon.

Jak správně transplantovat citron

Správná transplantační technologie je hlavní podmínkou dalšího růstu kultury. Doporučení pro postupnou transplantaci citronu doma:

 1. Odtok je umístěn do nové nádoby ve vzestupném pořadí, počínaje velkými frakcemi. Odtokový otvor nesmí být ucpán; na tomto místě je umístěn konvexní fragment. Vrstva na kameniny - 5 cm, na plast - 10-15 cm.
 2. Na vrch nalijte směs živin vrstvou 6 cm.
 3. Na citronu je na osvětlené straně označena větev, takže po transplantaci je rostlina umístěna ve stejné poloze.
 4. Strom se nalije vodou, nechá se 20 minut, aby se kapalina dobře vstřebávala.
 5. Vyjměte citron spolu s kořenovým balem. Pokud jsou suché oblasti, jsou odříznuty. Řezy jsou ošetřeny popelem, mladý strom je umístěn do stimulátoru růstu.
 6. Umístěte citron do nového hrnce uprostřed. Prázdný prostor ke stěnám nádoby by měl být alespoň doporučen pro odpovídající věk.
 7. Postupně nalijte půdu, opatrně ji zhutněte, aby se nerozbil kořen a nezůstaly žádné mezery. Kořenový límec je ponechán na povrchu, napojen.

Po dobu 4 dnů se hrnec umístí na zastíněné místo, poté se vrátí do původní polohy a umístí se směrem ke slunci označenou stranou. Rostlina se tak dostane do známého prostředí a adaptace bude snazší.

U nouzové transplantace s kompletní náhradou půdy jsou přípravné práce podobné. Pokud nádoba není vyměněna, je ošetřena horkou vodou a poté formalinem. Půda pro citron se kalcinuje. Kořenový systém je dobře promyt, ošetřen protiplísňovými látkami a přenesen do nové půdy.

Jak transplantovat citronové klíčky

Technologie transplantace klíčků se neliší od výměny květináče za starší rostlinu. Postup práce:

 1. Půda poblíž výhonku je napojena.
 2. Pomocí široké lžíce je rostlina vyňata s hrudkou.
 3. Nastříkejte na růst stimulantem růstu.
 4. Hlavním aspektem je, že kapacita sazenice odpovídá kořenovému kómatu.
 5. Půda se nalije 1 cm pod okraj nádoby.
 6. Kořenový límec je po klíček mírně prohlouben (o 1 cm).
 7. Po výsadbě, napojena se slabým roztokem manganu.

Jsou umístěny na místě s dostatečným osvětlením, ale bez dopadání slunečních paprsků na listy. Citrony nereagují dobře na přesun hrnce z jednoho místa na druhé. Nedoporučuje se střídat mladou rostlinu.

O přesazování citronu do nového květináče se můžete dozvědět také z níže uvedeného videa:

Transplantace citronu za přítomnosti škůdců

Častým parazitem na rostlině je želva, roztoč. Místy akumulace jsou nejen nadzemní část rostliny, ale také půda. Výměna nádoby a půdy je povinný postup. Algoritmus akcí:

 1. Rostlina se vyjme z květináče.
 2. Umístěno ve velké nádobě s vodou.
 3. Strom je kompletně prozkoumán, vymyt z koruny veškerého hmyzu mýdlem na prádlo a z kmene a větví kartáčkem na zuby.
 4. Z kořene jsou zcela odstraněny zbytky půdy. Pokud jsou poškozené oblasti, jsou odříznuty.

Hrnec je podroben tepelnému zpracování, stará půda je vyhozena.

Pravidla péče o citron po transplantaci

Po domácí transplantaci citronu zůstává péče stejná jako před zákrokem. Nádoba se umístí na předchozí místo a udržuje se mikroklima obvyklé pro rostlinu.

Zalévání plán

Od května do září se citron každý večer nalije trochou teplé vody. Jsou vedeny zemí, ornice musí být vždy vlhká. Chcete-li určit množství vody pro rostlinu, změřte tloušťku navlhčené vrstvy. Pokud je větší než 2 cm, objem kapaliny se sníží.

Důležité! Na podzim se frekvence zalévání postupně snižuje; v zimě se rostlina převádí na 1 zalévání každé 3 týdny.

Top dressing

V přiměřených mezích je třeba oblékat citron, přebytek bude mít opačný účinek, strom se zdravou bujnou korunou přestane přinášet ovoce. Plánované krmení se podává dvakrát na začátku a na konci léta. V intervalu 2 týdnů se zavede směs dusičnanu amonného a draselných solí a poté se oplodní superfosfátem a organickými látkami.

Neplánovaná aplikace se provádí, pokud:

 • listy zbarvují žlutě a plody jsou špatně tvarované - známka nedostatku dusíku;
 • odpadávají vaječníky a listy - nedostatek fosforu;
 • plody jsou redukovány kvůli nárůstu listů - je zapotřebí draslík.

Pokud je pozorováno vysušení vrcholků koruny, listy se rozjasní a strom přestal kvést, potřebuje železo.

Vytvoření optimálních podmínek

Důležitou podmínkou vegetačního období rostliny je vytvoření příznivého mikroklimatu a dostatečného osvětlení. Kultura milující světlo netoleruje stinné místo a otevřené sluneční světlo, umístěte hrnec na parapet na východní straně nebo vedle jižního okna. Interval světla citronu je 16 hodin; doporučuje se instalace lamp.

Teplota závisí na ročním období a biologickém stavu rostliny:

 • pro vegetaci výhonků - +170 C;
 • zrání plodů - 220 C;
 • v zimě - 150 C.

Teplota by měla být konstantní, prudké poklesy citronu jsou nežádoucí.Před umístěním na čerstvý vzduch se rostlina postupně přizpůsobuje změně teploty.

Vlhkost vzduchu je relevantní v zimě, když je v provozu ústřední topení. Rostlina se nastříká jednou za 5 dní, listy se otírají vlhkým hadříkem, v blízkosti hrnce se umístí nádoba s vodou, kultura se neumisťuje vedle topných zařízení. V létě se citron zavlažuje méně často, stačí mu zalévat.

Závěr

Je-li rostlina infikována nebo parazitována hmyzem, je nutné citrón přesadit do jiné nádoby neplánovaně. Vyměňte půdu, pokud je vyčerpaná, objem nádoby je pro kořen malý. Při přesazování vezměte v úvahu velikost nádoby, složení půdy. Práce probíhá podle doporučení pro transplantaci.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce