Magnolia indoor (doma): fotografie, péče a kultivace

Magnolia je vždyzelená (listnatá) rostlina. Květy jsou velmi voňavé bílé, růžové nebo krémové barvy s velkými listy. Květina patří k jedovatým rostlinám, ale obsahuje mnoho užitečných látek: éterické oleje, flavonové glykosidy, rutiny a alkaloidy. Pěstování květu magnólie doma si v posledních letech získává popularitu. Existují dekorativní druhy chované speciálně pro domácí pěstování.

Je možné pěstovat magnólii v bytě nebo doma

Existuje několik druhů magnólie, chovaných speciálně pro domácí zalévání. Vyznačují se malou velikostí, jasnými listy a barevnými květy.

Důležité! Květy magnólie s výraznou vůní mohou vyvolat alergický záchvat. Před pěstováním se proto musíte ujistit, že nikdo v domácnosti není na rostlinu alergický.

Jak vnitřní květ magnólie kvete

Ve svém přirozeném prostředí magnólie kvete po celou vegetační dobu. Když kvetení skončí, okvětní lístky odpadnou a tento jev se nazývá „déšť magnólie“. Poté se místo dřívějších květů vytvoří plody s velkými semeny, které se svým vzhledem podobají šišce.

Za příznivých podmínek magnólie kvetou poprvé 8 let po výsadbě a některé druhy i dříve.

Barva květů je různorodá: bílá, růžová, lila, fialová. Existují druhy, které nejprve tvoří květiny a poté listy, a některé kvetou stávajícími listy.

Důležité! Nedoporučuje se dlouho zůstat poblíž magnólie, protože pravděpodobnost bolesti hlavy je vysoká.

Níže je uvedena fotografie květu magnólie pěstovaného doma.

Fotografie kvetoucí magnólie v květináči dokazuje, že sazenici lze pěstovat doma.

Za jakých podmínek roste domácí květ magnólie

Vnitřní květ magnólie dává přednost slunným, dobře osvětleným místům, ale může růst v podmínkách částečného stínu.

Zatímco rostlina je malá, je umístěna na okně umístěném na východ, protože jižní strana je příliš jasná a mohou se objevit popáleniny. Dospělé rostliny se širokou korunou jsou umístěny na stojanu poblíž okna.

Rada! Magnólie by neměla být skryta hluboko v místnosti - to může oslabit rostlinu a zhoršit kvetení.

Vnitřní magnólie (na obrázku) preferuje čerstvý vzduch a v létě je lepší ji vzít ven.

Magnólie v bytě jsou pohodlné při teplotě + 20 ÷ 24 ° C. Ale v zimě, aby se vytvořily poupata, je přemístěna do místnosti, kde teplota vzduchu není vyšší než + 15 ° a nižší než + 7 ° a nejsou průvany.

Druhy magnólií pro pěstování doma

Pro pěstování domácí magnólie chovatelé chovali následující odrůdy:

 • Breckens Brown Beauty;
 • Figo;
 • Kokos;
 • George Henry Kern;
 • Daphne.

Někteří amatérští pěstitelé květin také doma pěstují následující odrůdy: Sulange Lenny, Little Jam, Sensation.

Breckens Brown Beauty

Vždyzelený širokolistý keř s velkými oválnými tmavě zelenými listy. Vnější strana listů je hladká a zadní strana je pokryta malým nahnědlým chmýřím. Květy jsou bílé s příjemnou vůní.

Obr

Ideální pro domácí pěstování. Dospělý keř dorůstá až do výšky 1,5 m.

Květy odrůdy Figo jsou malé (do průměru 4 cm), krémové, bílé, žluté nebo fialové odstíny, s štiplavou vůní, což je patrné zejména brzy ráno. Vůně připomíná vůni banánu, kterému se keř často říká „banánový strom“. Listy jsou zelené, podlouhlé.

Doporučuje se pěstovat v mírně kyselé, odvodněné půdě s množstvím organických přísad. Keř může růst jak na slunci, tak v částečném stínu. Keře pěstované v podmínkách pravidelného zastínění jsou volné a šířící se a na slunci jsou kompaktní, husté. Kultura miluje mírné zalévání a netoleruje přesazování dobře.

Kokos

Odrůda se aktivně pěstuje doma. Listy jsou široké, zelené nebo tmavě zelené, směřující nahoru a na základně klínovité. Květy jsou bílé, krémové barvy s jemnou vůní.

George Henry Kern

Pomalu rostoucí (15 cm za rok), opadavý, hybridní keř se sférickou korunou. Vyznačuje se bohatým kvetením a mrazuvzdorností.

Květy jsou zvenčí fialové a zevnitř bílé. Kvete, dokud se neobjeví listy. Listy jsou v létě tmavě zelené a na podzim hnědé bronzové. Preferuje částečný odstín a kyselinu před neutrálními půdami.

Daphne

Nízce rostoucí keř s pozdním kvetením. Květy jsou jasně žluté až do průměru 10 cm. Listy jsou zelené, široké a střední velikosti.

Soulange Lenny

Odrůda byla vyvinuta na počátku 19. století ve Francii. Mrazuvzdorný, pomalu rostoucí listnatý keř dosahuje výšky asi 3 m.

Listy jsou velké, zelené a na podzim - od žluté do světle hnědé. Květy jsou velké, bílé barvy, podobného tvaru jako tulipány, a když plně kvetou do lotosových květů. Mají silnou vůni.

Keř roste na plném slunci a v částečném stínu. Upřednostňuje černou půdu, kyselou nebo mírně kyselou půdu.

Senzace

Odrůda začíná kvést v prvních letech po výsadbě. Dorůstá až do výšky 3 ma šířky až 1,5 m. Květy jsou sytě žluté, ve tvaru tulipánu, až do průměru 20 cm.

Jak pěstovat magnólii doma

Péče o domácí magnólii je docela snadná, musíte dodržovat určitá pravidla.

Jak najít hrnec na květ magnólie

Domácí magnólie je nízko rostoucí keř, který je třeba pěstovat v prostorném a hlubokém květináči. To je předpoklad pro pěstování rostliny s vysoce vyvinutým kořenovým systémem ve formě tyčinky.

Magnólie se také vysazuje do vaniček, takže je vhodné ji v létě vzít ven.

Příprava půdy pro pěstování magnólie doma

Pěstování domácí magnólie vyžaduje lehkou, výživnou půdu s dostatečným množstvím organických látek ve formě rašeliny a humusu. Optimální kyselost půdy by měla být v rozmezí od 7 do 7,5 jednotek.

Algoritmus přistání

Při přípravě půdy vezmou půdu, listový humus, rašelinu a hnůj v poměru 2: 1: 1: 0,5. Na dno nádoby se umístí drenáž z dřevěného uhlí a mechu. Opatrně umístěte stromek magnólie a přikryjte ji zeminou. Poté je půda utlumena a hojně zalita vodou. Poté je země načechraná a mulčovaná.

Jak pěstovat magnólii doma

Péče o magnólii místnosti je dodržovat určitá rostoucí pravidla.

Během vegetačního období se domácí magnólie nejlépe zalévá deštěm nebo usazenou (filtrovanou vodou). Rostlina špatně reaguje na chlór a vápno ve vodě z vodovodu. V žádném případě by neměla být povolena stagnace vlhkosti nebo vysychání půdy.

V chladných obdobích se frekvence zalévání snižuje, zvlhčování se provádí ne dříve, než Země vyschne o polovinu. Po každém zalévání se pro udržení vlhkosti půda uvolní a mulčuje, pokryje kůrou nebo pilinami.

Pokud je vzduch v místnosti suchý, můžete rostlinu postříkat vodou, což bude mít příznivý vliv na blahobyt magnólie, nebo umístit hrnec na podnos s vlhkými oblázky.

Od začátku vegetačního období až do začátku podzimu se magnólie krmí dvakrát měsíčně speciálními hnojivy. Krmení se také provádí v zimě, ale ne častěji než jednou za měsíc.

Chcete-li vytvořit krásný keř, je nutné rostlinu prořezat v mladém věku. Řezání se provádí brzy na jaře nebo po odkvětu. U dospělých magnólií se odstraní pouze suché a slabé výhonky, protože v dospělosti horší reakce na prořezávání.

Domácí magnólie se množí třemi způsoby:

 • při chovu se semeny rostlinný materiál se nalije vodou po dobu tří dnů, poté se skořápka odstraní ze semen, důkladně se promyje a ošetří fungicidy. Jsou zasazeny do připravené nádoby, je vhodné zvolit nádobu s otevíracími ventily (pro větrání a vytváření skleníkového efektu) nebo pokrytou kouskem polyethylenu. Umístěte do místnosti s teplotou + 20 ÷ 25 ° C. Když se objeví první výhonky, film se odstraní. Když se na rostlině objeví dva listy, přesadí se na trvalé místo. Při metodě rozmnožování semen nejsou zachovány odrůdové vlastnosti rostliny, proto je lepší použít jiné způsoby šlechtění okrasných rostlin;
 • výstřižky... Od keře, na kterém jsou ponechány 2 listy, je oddělen dvouletý pololignifikovaný řez dlouhý až 20 cm. Řízky jsou ošetřeny kořenotvorným přípravkem a zasazeny do rašeliny. Optimální teplota pro řízky je od 18 do 25 ° C. Během 8 týdnů by se měl vytvořit kořenový systém a řez se přesadí na trvalé místo;
 • vrstvení... Vedle magnólie se umístí nádoba s připravenou půdou a přidá se k ní spodní část větve. Zajistěte sponkou nebo drátem. Po dvou měsících by se měly objevit kořeny, poté se vrstvy oddělí od mateřské rostliny.

Frekvence transplantací a pravidla

Brzy na jaře před kvetením je nejlepší čas na přesazení hrnkové magnólie.

Hrnec by měl být široký a prostorný, protože magnólie má silný kořenový systém. Rostlina netoleruje úplnou transplantaci, takže ji přesadí a ponechá Zemi v kořenech. Odtok musí být umístěn na dně hrnce.

Proces přesazování se provádí každý rok s použitím květináče o průměru 10 cm větším než ten předchozí.

Dospělá domácí magnólie je velká a přesazování se stává obtížným, proto se vrchní vrstva mění jednou ročně a vyplňuje čerstvý substrát.

Aby nedošlo k narušení kořenového systému dospělé rostliny, používá se při přesazování metoda překládky.

Škůdci a nemoci

Kvůli nezkušenosti pěstitelů květin se v domácí magnólii mohou objevit následující nemoci:

 1. Při nadměrném používání hnojiv rostlina zastaví růst a zvýší slanost půdy kolem rostliny, zatímco listy vyschnou. Abyste vše napravili, jednou týdně hojně zalijte semenáčky teplou vodou.
 2. Při nadbytku vápna v půdě onemocní kořeny a listy. Patologie se nazývá chloróza. Chcete-li problém odstranit, změňte půdu pod rostlinou.
 3. V horku může roztoč napadnout magnólii. V boji proti tomu je rostlina a země postříkána Aktellikem.
 4. U magnólie se může objevit špinění, které je houbové povahy. K léčbě se používají léky obsahující měď, například síran měďnatý nebo kapalina Bordeaux.
 5. Mladé, zmrazené výhonky mohou trpět šedou hnilobou. K léčbě se používají léky na bázi bakterií, například Fitosporin nebo Baktofit.
 6. Další chorobou je padlí.K ošetření se používají sirné přípravky, například Tiovit.
 7. Pokud jsou na listech malé zaoblené skvrny, je to černá skvrna způsobená fytopatogenními houbami. K léčbě se používá lék Skor.

Závěr

Pěstování květu magnólie doma není těžké, pokud budete dodržovat určitá pravidla. Před výsadbou rostliny je bezpodmínečně nutné se ujistit, že členové domácnosti na ni nejsou alergičtí. Pěstování magnólií doma a správná péče o sazenice vytvářejí krásný, svěží a voňavý keř.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce