Citron a vápno: jaké jsou rozdíly

Citrusové plodiny se objevily na planetě před více než 8 miliony let. Nejstarším citrusovým plodem byl citron. Na základě tohoto druhu se objevily další slavné plody: citron a vápno. Vápno se od citronu liší fyzikálními vlastnostmi, jejich chemické složení je velmi podobné. Citron vede k obsahu vitaminu C, zatímco vápno je výživnější. Kromě toho je citron, na rozdíl od vápna, populárnější a běžněji používaný při vaření a tradiční medicíně.

Co je „vápno“ a „citron“

Citrusy - rostliny z čeledi Rutaceae. Citron a vápno jsou slavní členové této rodiny. Pro mnohé tato jména odkazují na stejný citrus. Ve skutečnosti jsou jejich rozdíly značné.

Vápno se poprvé objevilo na poloostrově Malacca ve Středomoří a jeho název pochází z perského slova „limu“. Pěstování ovoce začalo v 19. století. na Malých Antilách. Moderní trh získává ovoce z Mexika, Egypta a Indie. Stromy potřebují tropické klima, aby mohly plně růst. Rostou na vlhkých půdách tropů a jsou odolné vůči vysoké vlhkosti.

Citron je citrusové ovoce z čeledi Rutaceae. Vznikl jako hybrid a poté se dlouho vyvíjel odděleně od příbuzných citrusových plodin. Ostrovy Tichého oceánu jsou považovány za jeho vlast. Země se subtropickým podnebím jsou vhodné pro pěstování. První historická zmínka pochází z 12. století, o čemž svědčí záznamy Arabů, kteří z Pákistánu přinesli citrusy na Střední východ. Citron je rozšířený ve středomořských zemích, na pobřeží Černého moře, na Kavkaze. Jedná se o ovoce, které obsahuje více než 80% vitaminu C. Kulinářské využití citrusů je rozsáhlejší, tím se liší od limetky. Používá se na všechny druhy pokrmů, přidává se do nápojů a slouží jako základní přísada do řady pečiva nebo předkrmů.

Co mají společné vápno a citron

Obě citrusové plody mají podobné chemické složení. Sada vitamínů a minerálů se mírně liší. To lze vysvětlit příslušností ke stejnému druhu. Citrusové plody kombinují odrůdy s podobnými vlastnostmi.

Vlastnosti

Citrón

Limetka

Indikátor kalorií

Asi 30 kcal

Asi 30 kcal

Vitamín C

Více než 80%

48%

Celulóza

3 - 5 g

3 g

Vitamíny skupiny B

6%

5 — 6%

Folát

4%

3%

Mikro a makro prvky

7%

6%

Sacharidy a bílkoviny

2 g

1 - 2 g

Rozdíly v chemickém složení jsou téměř nepostřehnutelné. Citron je známý svým vysokým obsahem kyseliny askorbové, ve srovnání s níž vápno obsahuje pouze polovinu kyseliny askorbové. Obsahuje také kyselinu listovou.

Jaký je rozdíl mezi citronem a limetkou

Hlavní rozdíly se týkají chuti a vnějších charakteristik. Při výběru citrusů se řídí vzhledem ovoce.

Jak vypadá citron a limeta

Tyto citrusy nelze zaměňovat. Některé se liší velikostí, jiné lze posoudit podle barvy. Na rozdíl od vápna vypadá citron silněji. Má silnou slupku, bílou vrstvu, která se nachází mezi slupkou a masem, obsahuje velké množství živin.

 1. Vápno je malý strom se zelenkavými plody. Tvar ovoce může být polooválný, na jedné straně protáhlý. Vápenné slupky mají různou barvu od světle zelené po zelenožlutou. Buničina ovoce je zelená, šťavnatá. Průměr plodu může dosáhnout 5 cm, průměrná hmotnost plodu je 150 g.Limety dozrávají po celý rok a hlavní sklizeň přichází po období dešťů.
 2. Citrony se sklízejí z vysokých vždyzelených stromů. Dozrávají na podzim. Plody mohou dorůst až 10 cm na délku, šířka plodů je 5 - 8 cm, tvar ovoce je polooválný nebo velký, záleží na odrůdě. Barva kůže - žlutá, světle žlutá, žlutozelená. Buničina je šťavnatá, uvnitř jsou semena.

Rozdíl mezi limetkou a citronem v chuti

Chuťová charakteristika je jedním z hlavních indikátorů rozdílu.

Vápno má výraznou kyselou chuť. Hybridní odrůdy mohou chutnat hořce, tato vlastnost se používá k přípravě alkoholických nápojů. Ovoce však není vhodné k přípravě dezertů, protože neobsahuje sacharózu.

Některé odrůdy citronů jsou extrémně kyselé, ale existují hybridy s výraznou sladkostí. Mají zvýšený obsah pektinů a cukru.

Rada! Při výběru citrusových plodů se doporučuje věnovat pozornost hmotnosti. Čím těžší je ovoce, tím více šťávy obsahuje.

Aplikace na vaření citronu a limetky

Rozdíly mezi citrusovými plody jsou vyjádřeny ve způsobech kulinářského použití. Hlavní kulinářská podobnost: Oba citrusy jsou vhodné pro výrobu limonád se stejným názvem.

Použití citronů:

 • konzumují se čerstvé, přidávají se dužiny do ovocných salátů, používají se jako svačina v celých plátcích;
 • šťáva je nedílnou součástí slavných salátových dresinků a omáček;
 • marinujte maso, drůbež šťávou;
 • kůra, šťáva a dužina jsou vhodné k pečení, přidávají se do těsta nebo se používají k plnění křehkých koláčů;
 • džus je jednou ze základních složek nápojů.

Vápno je základem pro výrobu alkoholických a nealkoholických koktejlů. V Asii a Latinské Americe se vápno používá jako přísada do teplých jídel. Slavný studený předkrm z guacomole je připraven výhradně s limetkou. Pro thajské sladké a kyselé polévky je vhodný pouze džus. Nejslavnějším prvním chodem je polévka Tom Yam.

Limetková šťáva se používá k extrakci kyseliny citronové. Vápenný olej se používá ke zlepšení chuti různých nápojů.

Rozdíly v trvanlivosti

Citron se liší od vápna v období, během kterého si citrus zachovává své blahodárné vlastnosti:

 • Vápno se skladuje asi 2 týdny při teplotách od 0 do +4 ° C;
 • Citrony lze skladovat až měsíc v chladničce a 3 až 4 měsíce v mrazničce.

Citrusy, které jsou řezané, se liší trvanlivostí:

 • Řezané vápno by mělo být konzumováno do 2 - 3 dnů;
 • Citron, který je umístěn v nádobě s odříznutým a umístěný v chladničce, lze skladovat až 5 dní.
Informace! Nejoblíbenější je směs drceného citronu a cukru. Může být skladován v chladničce asi 10 dní.

Rozdíly v podmínkách pěstování

Lípy, na rozdíl od citroníků, jsou schopny přinést ovoce po celý rok. Pro plný růst potřebují vlhké tropické klima. Hlavní období vývoje připadá na období dešťů. Půda, ve které se limetky cítí pohodlně, by měla být lehká a obsahovat hlínu. Vápno je mrazuvzdorné a bez ztráty snáší i náhlé mrazy do -1 ° C.

Citroníky vyžadují světlo. K tvorbě plodů potřebují denní příjem slunečního světla po dobu 12 až 15 hodin. Nesnášejí sucho ani nadměrnou vlhkost. Plody dozrávají na začátku podzimu po dlouhém a bohatém kvetení. Sklizeň se provádí 1krát za sezónu.

Což je zdravější: vápno nebo citron

Citrony a limety se navzájem liší, výhody každého druhu lze posoudit podle dopadu, který mají. Abychom pochopili, které citrusy jsou vhodnější, je nutné analyzovat jejich účinek na lidské tělo.

Jeden citron obsahuje více než 30% denní hodnoty vitaminu C. Díky tomu se citrusy používají k léčebným účelům.Sklenici teplé vody s přidaným plátkem citronu se doporučuje pít ráno na lačný žaludek. Nápoj podporuje probuzení těla, aktivuje činnost oběhového systému a normalizuje acidobazickou rovnováhu.

Citrony

 • indikováno pro nedostatek vitamínů, rozvoj anémií různého původu;
 • mají kašel, éterické oleje a kyselina askorbová zmírňují záněty horních cest dýchacích, zabraňují šíření virů;
 • jsou schopni ovlivnit stav krevních cév, normalizovat průtok krve a zabránit stagnaci krve;
 • citronová šťáva aktivuje pankreas a zlepšuje trávicí procesy;
 • přispívají k normalizaci metabolických procesů.

Zvláštnost citronů spočívá v tom, že přispívají k snadnější asimilaci užitečných prvků, jako je vápník a železo.

Vápna se od citronů liší tím, že obsahují kyselinu listovou nebo vitamin M. Je nezbytný pro posílení krevních cév, tvorbu důležitých systémů plodu během těhotenství. Limetková šťáva se přidá do sklenice vody a pije se po celý den.

Limetky

 • mají imunomodulační vlastnosti, upravují činnost obranných mechanismů těla;
 • mají uklidňující účinek, proto mají příznivý účinek na stav nervového systému;
 • vzhledem ke zvýšenému množství citronové šťávy mohou být použity při léčbě nachlazení.

Kromě uvedených vlastností se oba citrusy používají jako složka při přípravě receptů na tradiční medicínu nebo domácí kosmetologii. Nejčastěji se používá citron. Kvůli vysokému obsahu kyseliny askorbové jsou citrony nejžádanější při léčbě nachlazení a používají se také k bělení pokožky, odstraňování stařeckých skvrn. Citronová šťáva a buničina jsou žádané při přípravě masek na obličej, vlasy a tělo.

Citron navíc nelze při vaření vždy nahradit. Charakteristická hořkost vápna je špatně vhodná pro použití v pečivu a pro přidání do dezertů.

Jednou z výhod citronu je jeho použití zmrazené. Po zmrazení si citrusy zachovávají své příznivé vlastnosti. Navíc šťáva strukturovaná po zmrazení je tělem absorbována rychleji. Zmrazené ovoce se používá k léčbě různých nemocí.

Závěr

Vápno se od citronu liší v seznamu vlastností a vlastností. Citrusové plody lze někdy použít zaměnitelně. Díky příznivým vlastnostem citronu a jeho chuti je oblíbenější.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce