Vnitřní citron (citroník): domácí péče

Péče o citron nebo dekorativní strom musí být prováděna opatrně. Citrusové vnitřní stromy jsou náročné na mikroklima, půdu a životní prostředí. V 12. století začali obyvatelé Indie pěstovat citrony doma a používat je v medicíně, domácím životě a jíst je. Zářivě žluté plody s jemnou vůní činí domov útulnějším a pohodlnějším.

Jak se správně starat o citroník

Pěstování citrusových stromů je docela problematické, ale citrusy jsou obzvláště nenáročné. Mladá rostlina je zakoupena v zahradnických obchodech nebo se snaží pěstovat strom ze semene, zakořeněné řízky. Pokud bylo zaseto semeno, první plody se objeví za 7-8 let a zakoupený strom začne přinášet ovoce za 3-4 roky. Zpočátku pěstovaný citron doma bude zřídka bolet, nést ovoce hojně po dlouhou dobu. Po celou dobu svého života může rostlina dorůst až do 1-1,5 m.

Důležité! Při dobré péči mohou vnitřní citroníky žít až 20–30 let. Jinak se citron rozpadne.

V raných fázích růstu musíte vytvořit korunu, odříznout horní větve, což přispívá k tvorbě nových listů. Rostlina se bude cítit pohodlně v dobře osvětlené místnosti s přirozeným světlem. Velmi se nedoporučuje pohybovat stromem, prudce jej zvedat, umisťovat nebo nosit. To vede k rychlému vylučování listů nebo pupenů. S bohatým kvetením musíte odstranit prázdné květiny, které nemají tyčinky. Také příliš mnoho ovoce vypustí strom. Na ovocné větvi je povoleno 10 až 15 dospělých listů, které krmí plody až do zrání.

Okrasný citroník v květináči není položen na podlahu, protože kořeny rostliny jsou citlivé na teplotu. Hrnec je umístěn na úrovni okenního parapetu nebo tak, aby ke stropu zůstaly minimálně 2 m. Péče o tónované citrusy se liší od plodnice tím, že je možné vynechat prořezávání. Strom dosáhne 60-70 cm a přestane růst, poté začne přinášet ovoce jako obyčejný citron. Plody se liší velikostí, chutí a tloušťkou slupky. Mohou být na větvích přeexponovány a pokožka nezhustne. Po úplném zrání plody buď samy odpadnou, nebo jsou odříznuty. Péče o obyčejný citrusový strom je pečlivější.

Důležité! Rostlina by se neměla hýbat, ovoce by se nemělo dotýkat. V některých případech se dokonce nedoporučuje často cítit vůni stejné květiny - mohou vyblednout, nedávat vaječníky.

Vytvoření optimálních podmínek

Vytvoření pohodlného prostředí a správná péče o citron zaručují chutné a šťavnaté ovoce i zdravou rostlinu. Strom má velmi rád teplo a světlo, proto se citron pěstuje na stojanech v místnosti se spoustou světla nebo na okenních parapetech na jižní straně bytu.Při rozptýleném světle se strom bude rychle rozvíjet, ale v létě jsou sluneční paprsky pro rostlinu nebezpečné, takže musíte omezit dobu, po kterou citrusy zůstanou na světle, na 3-4 hodiny. V zimě potřebuje rostlina více světla, takže místnost by měla být pravidelně osvětlena po dobu až 10-12 hodin.

Během pěstování a péče o citron doma musíte dodržovat teplotní režim a udržovat konstantní mikroklima v místnosti od + 15 ° C do + 25 ° C. Když rostlina začne kvést, místnost je větraná, teplota může klesnout na + 10 ° C. Nesmí být povolena prudká změna podnebí, jinak by se listí rozpadlo. Po zimní nebo letní ventilaci je strom ponechán na chladném místě po dobu 20–30 minut, aby se citron aklimatizoval. V zimě se kiblovaný strom pěstuje v nejchladnější a nejjasnější místnosti, což zajišťuje maximální nezasahování do procesu kvetení.

Důležité! V místnosti by neměly být žádné ostré průvany, jinak rostlina odhodí listy, což povede k chorobám nebo nekvalitní sklizni.

Při teplotě +7 ° C a nižší se rostlina přezimuje a může samostatně pozastavit vegetační období. S příchodem jara je strom vyveden na ulici při teplotách od + 12 ° C do + 15 ° C, když se země úplně začne ohřívat, uvolňují se výpary. V tuto chvíli lze citron zalévat pouze jednou denně. Strom je umístěn ve stínu nebo částečném stínu, aby byl proces zvykání na sluneční světlo příznivý. Citrusy se do místnosti dostávají s prvními známkami poklesu teploty. S nástupem podzimu se na verandě pěstuje dekorativní strom až do prvního chladného počasí, poté se přenese do chladné místnosti.

Vzduch v místnosti by měl být pravidelně zvlhčován 1–2krát denně pomocí rozprašovací lahve. Optimální vlhkost vzduchu je až 60-70%. Kromě vzduchu musíte postříkat listy stromu vodou, je povoleno otřít všechny listy čistou vodou. Pokud se objeví skvrny nebo škůdci, otřete každý list vlhkým mýdlovým hadříkem. Roztok musí být velmi slabý, aby nepoškodil rostlinu, ale pouze ji dezinfikoval.

Jak nakrájet citron

Zahradníci a zahradníci nesouhlasí s tím, kdy by se mělo provádět prořezávání citrusů nebo tvarování koruny. Péče o citroník doma prořezáváním zaručuje rychlý vývoj koruny a zrychlený proces plodení. Prořezávání stromu se provádí na jaře před objevením pupenů, na podzim - před prvními dešti a v zimě během zimního spánku, aby strom dobře plodil i pro příští sezónu. První tvorba zakoupené rostliny se provádí v prvním roce života s domácí péčí, kdy hlavní kmen roste o 25-30 cm, horní část stonku je sevřená nebo odříznutá, takže se rostlina začne větvit.

Před začátkem jara, ve druhém roce vývoje, je citron znovu ořezán o 10-15 cm, takže na kmeni zůstane 5-6 výhonků, které se budou větvit v různých směrech. Existují případy, kdy jeden nebo více pupenů vyroste z hlavního výhonku, v prvním případě je 1 pupen odříznut, ve druhém je ponechán nejsilnější výhonek a zbytek je odstraněn. Všechny staré roční výhonky jsou odstraněny pod základnou. Vytváření koruny ozdobného citronu se urychluje prořezáváním mladých rostoucích větví. Mladá rostlina může být umístěna na parapetu. O citron se můžete postarat před prvním kvetením organizováním pravidelného zavlažování, včasného krmení a prořezávání.

Hlavní formativní prořezávání se provádí na jaře v březnu nebo v dubnu. Výhonky, které zesilují korunu, musí být odstraněny nebo sevřeny v horní části výhonku o 15-20 cm, pak větev přinese ovoce. Sanitární prořezávání se provádí každou sezónu. Taková péče zabrání tomu, aby citron onemocněl nebo uschl. Suché, nemocné, slabé větve jsou řezány do zdravé výhonkové tkáně. Omlazující péče a tvarování stromu se provádí po 5-10 letech růstu citronu. Jakmile se výše uvedená nulová teplota příliš nezmění, všechny spodní větve se odříznou od citronu, horní část se ořízne, aby se vešla do zvoleného tvaru.Před stříháním jsou nástroje dezinfikovány alkoholem, vroucí vodou nebo zředěným roztokem manganu.

Domácí péči a plod citronu lze regulovat ještě před kvetením prořezáváním výhonků a stopek. V zimě je na stromě ponecháno až 10–12 silných květů. Je lepší nechat na mladém stromě až 7 stopek, poté každý rok zvyšovat počet vaječníků.

Důležité! Kvetoucí ve velkém počtu naznačuje nepříjemné podmínky pro péči o rostlinu.

Jak krmit citron

Během odchodu je užitečné krmit citrusy ledkem kdykoli během roku. Uvolňuje barevný nebo pravidelný citron z hladovění dusíkem. Na 10 litrů vody je 40-50 g dusičnanů, někdy se přidává potašové hnojivo. Minerální obvaz se provádí s nástupem prvního chladného počasí a uprostřed kvetení. Superfosfáty nahrazují nedostatek fosforu v půdě a dlouhodobě se rozpouštějí, takže se do půdy zavádějí dvakrát ročně. Aby fosfáty rychle působily, suroviny se vaří až do úplného rozpuštění a poté se zředí 10 litry vody. Nechte roztok vychladnout. Poté se citron zalévá dvakrát denně.

Organická hnojiva pro citron jsou mullein a kuřecí trus. Popel ze dřeva může nahradit minerální hnojiva. 500 g suchých surovin se nalije do 10 litrů vody a nechá se 2 týdny fermentovat. Před každým zaléváním se 500 ml směsi zředí vodou a zalévá se citrusy. Vrchní obvaz se nanáší během zalévání nebo se nastříká roztokem z rozprašovače.

Důležité! Nedoporučuje se míchat minerální hnojiva s organickými hnojivy. Účinek hnojení se zvyšuje a rostlina se spálí, citron může onemocnět nebo bohatě kvést neplodnými květinami.

O citron se stará a krmí:

  1. Během období počátečního růstu. Každé 2 týdny je rostlina krmena dusíkatým hnojivem nebo malým množstvím ledku.
  2. V době kvetení. Do půdy se přidávají potaš, fosfor nebo organické přísady.
  3. Během plodů. Citrusy jsou střídavě krmeny organickými látkami a minerály.
  4. Během hibernace. Rostlina je krmena minerálními doplňky 1krát za zimní období, dávka je snížena dvakrát.

Půda by měla být vždy vlhká. Vysušená půda během krmení tekutými roztoky zastaví vývoj rostliny a zemře. Na podzim, před hibernací, se citron často nalije silným čajem bez přísad.

Vlastnosti péče o vnitřní citron v některých případech

Vnitřní, okrasné a nakupované dřevo vyžaduje nejrůznější péči. Pokud domácí citron nemůže být vážně zraněn a dekorativní je třeba často řezat, pak je zakoupený nenáročný ve všech fázích růstu.

Jak se správně starat o citron po nákupu v obchodě

Doporučuje se koupit citrusy v zahradnických obchodech na jaře nebo v létě, kdy je teplota vždy nad nulou, pak se citroník doma rychle aklimatizuje. Domácí péče zahrnuje pečlivou kontrolu vlhkosti půdy a mikroklimatu. Nenechte půdu vyschnout; zalévání se provádí 1-2krát denně. Prořezávání se provádí na začátku podzimu a v polovině jara. Vrchní oblékání se provádí každý měsíc střídáním minerálních a organických doplňků.

Jak se starat o citron v květináči v zimě

Zimní péče o vnitřní citron v květináči ovlivňuje následné plodiny rostliny. Teplota v místnosti by neměla stoupnout nad + 7-10 ° С. Zalévejte rostlinu jednou denně vodou při pokojové teplotě. Minerální doplňky se kombinují se zálivkou jednou týdně. Během období zimní péče by neměl být aktivní projev růstu, jinak se provádí prořezávání. Musíte zajistit neustálé osvětlení nebo vystavovat citrusy na slunci od úsvitu do západu slunce.

Jak se starat o domácí citron během kvetení

Během období květu je třeba pečovat o citron, aby rostlina kvůli úzkosti nespadla na květiny nebo zeleň. Na větvi s velkým počtem květů zůstávají 2-3 kusy.Mladým stromům by nemělo být dovoleno kvést, teprve po úplném rozvinutí koruny zbude malé množství květů. Při nesprávné péči během období květu mohou být listy pokryty rzí. Zalévání se provádí každý den. Doba denního světla pro citron by měla trvat od 8 do 10 hodin. Vrchní obvaz se provádí ptačím trusem nebo zředěným roztokem hnoje a vody.

Jak se starat o citron doma během plodení

Během období plodení je lepší se citrónu vůbec nedotýkat a pečlivě se o něj starat. Při neopatrném přeuspořádání může rostlina zbavit své plody. Během péče musíte udržovat konstantní mikroklima nebo zajistit pravidelnou teplotu v místnosti. Optimální prostředí pro dobrý vývoj plodů: + 20 ° C. Každý měsíc během období plodení je půda hnojena organickými přísadami. Pokud je rostlina mladá, citron se krmí každé 3 měsíce před prvním kvetením. Pro získání velké a šťavnaté sklizně je obyčejná voda nahrazena infuzí vaječných skořápek, která je rostlině napojena jednou týdně.

Jak se starat o citroník v květináči po plodu

Plody se při dozrávání stříhají spolu se stopkou. Vaječný roztok se znovu nahradí čistou vodou. Zalévejte rostlinu ráno 1krát denně. Světelný režim musí být prodloužen až na 10 hodin a rostlina musí být vyvedena na světlo. Někteří zahradníci okamžitě stříhají a přecházejí na zimní péči. Po plodení rostlina odpočívá, takže kořeny jsou krmeny jednou týdně organickým nebo minerálním komplexem přísad.

Vlastnosti péče o dekorativní citron

Kvůli hybriditě odrůd se dekorativní citrony rychle rozvíjejí v růstu, proto existují určité zvláštnosti v péči o rostlinu. Po 3-4 měsících kultivace se provede první prořezávání, poté se provádí každou sezónu. Taková péče zajistí vysoce kvalitní sklizeň; citrusy zřídka onemocní.

Zalévání se provádí každý den, světelný režim by neměl trvat déle než 10 hodin. Teplota v místnosti by neměla překročit + 18 ° С, jinak půda rychle vyschne. Pravidelná péče o citron, když kvete, je pozastavena, během této doby by měla být rostlina v klidu. Okrasné citrusy se denně stříkají stříkací lahví. Strom dobře snáší pohyb a přesazování. Po celou dobu životnosti je citron transplantován 2-3krát a každé jaro se provádí omlazující prořezávání.

Jak se v případě nouze starat o citroník

Nouzové situace zahrnují suchou půdu, nemoci nebo náhlé reakce rostlin na životní prostředí. Citron, který potřebuje časté zalévání, sklopí listy do trubiček, zbaví je, nebo listy začnou žloutnout a rezavě. Z nadměrného zalévání může strom ostře odhodit listy, pak je lepší nezalévat rostlinu po dobu 2-3 dnů, poté snížit frekvenci zalévání.

Stává se, že citrusy zmrznou. Péče o zmrazený citroník se provádí postupně a opatrně. Rostlinu můžete oživit izolací kmene pomocí gázy, která je složena do 3-4 vrstev. Denní hodiny pro zmrazenou rostlinu se prodlužují na 15-18 hodin. Teplota v místnosti by měla být od + 15 ° C do + 18. Zmrazené spodní větve jsou zcela prořezány. Citron se znovu aklimatizuje, jakmile se objeví nové pupeny.

Důležité! Přehřátí citronu je fatální, proto se v horkém období zalévá pouze kořenovou metodou, nestříká se, je ve stínu.

Závěr

Péče o citron není tak obtížná, jak se zdá. Postupně se z procesu péče stane zvyk a rostlina potěší majitele elegantním vzhledem a výživnými plody. Pokud budete dodržovat všechna doporučení pro péči o citroník, nemůžete očekávat náhlou negativní reakci na mikroklima nebo nemoci.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce