Vytápění skleníku na jaře svíčkou

Každý zahradník chce získat časnou sklizeň, ale v regionech s nestabilním podnebím ustupují jarní mrazy do poloviny května. K získání čerstvých bylin, ředkviček a raných rajčat s okurkami proto řemeslníci našli jednoduchý a levný způsob. Ohřev skleníku svíčkami je efektivní metoda, kterou používá mnoho zahradníků.

Výhody vytápění skleníku svíčkou

Svíčka byla zdrojem světla od starověku, ale díky kalifornskému vynálezci a vynálezům zahradníků se svíčka začala používat jako ohřívač pro skleníky a obytné prostory.

Skleníkový ohřívač svíček má několik výhod:

 • jednoduché a levné materiály pro výrobu;
 • můžete použít nástroje po ruce;
 • originální vzhled, v budoucnu jej můžete použít jako dekoraci;
 • dělat s vlastními rukama.
Důležité! Radiátor svíčky, který vynalezl kalifornský vědec, sbírá saze a saze.

Zahradníci velmi často používají k ohřevu skleníku elektrické spotřebiče. Svíčkové vybavení však v žádném případě není horší než ohřívače vzduchu a ohřívače. To je vysvětleno:

 1. Vosková svíčka o hmotnosti 120 g vyzařuje přibližně 1,1-2 mJ.
 2. Za hodinu - 55-150 kJ.

Výkon mini radiátoru je mezi 15 a 42 watty.

Jak tato metoda funguje

Ohřev svíčky se skládá z několika keramických hrnců různých průměrů. Někteří se shromáždí v hnízdící panence, jiní si nasadí kovovou nápravu, na kterou jsou připevněny matice a podložky. Takové stínidlo nad svíčkami umožňuje zachytit, akumulovat a vydávat teplo do místnosti. Díky takové struktuře plamen svíčky zapálí tyč a kovové matice, poté se zahřeje keramika a teplo se šíří skleníkem.

Důležité! Keramické hrnce nebyly vybrány marně, protože tento materiál dokonale akumuluje teplo, čímž ohřívá vzduch.

Při mírném poklesu teploty na - 1 ° C je nutné k izolaci skleníku o rozměrech 6x3 cm použít 4 parafínové svíčky. V krátké době se místnost zahřeje na + 5-8 ° C. Pro ohřev většího skleníku je nutné instalovat několik ohřívačů svíček.

Příprava nádob a svíček

Ohřev svíčky je snadný způsob, jak na jaře zahřát skleník svíčkou. Lze jej vyrobit ručně za krátkou dobu. K tomu je třeba připravit následující materiály:

 • keramické nebo hliněné hrnce různých průměrů - 3 ks .;
 • závitová kovová tyč;
 • ořech - 8 ks .;
 • pračka - 20 ks .;
 • keramický stojan;
 • tepelně odolná podpora pod kapotou.

Výroba svíčky pro skleník, pokyny krok za krokem:

 1. V největším hrnci je vytvořen otvor a je vložena osa. Vnější část hrnce je zajištěna maticí, vnitřní část je zajištěna několika podložkami.
 2. Strunný 2 hrnec, který je také připevněn maticemi a podložkami.
 3. Nasaďte si třetí a zafixujte ji zbytkem kovových částí.
 4. Jako opora kapuce může sloužit jakýkoli tepelně odolný materiál vhodné velikosti.
 5. Na paletě, kde je nasazena čepička, je nainstalován požadovaný počet svíček a tepelně odolná podložka.
Důležité! Víčko je umístěno přísně pod svíčkami, takže plamen ohřívá kovovou tyč.

Pokud po ruce nejsou žádné keramické nebo hliněné hrnce, lze ohřev provést z plechovek různých velikostí nebo z nádob na sypké produkty. Technologie výroby je stejná, jak je popsáno výše.

Kovový kryt bude sloužit jako ochrana před otevřeným plamenem a bude akumulovat teplo. Mezery mezi plechovkami umožní cirkulaci horkého vzduchu a vyhřívané kovové stěny budou uvolňovat teplý vzduch. Umístěním několika takových struktur do skleníku můžete zachránit rostliny za chladné noci.

Aby zahradníci ušetřili peníze, čas a úsilí, vytvářejí nové způsoby izolace skleníku, aby jej mohli racionálně využívat a získat časnou sklizeň. Nejjednodušší a nejúčinnější metodou ohřevu je použití svíčky, plechovky a kbelíku. Čím větší je svíčka a nádoba, tím déle bude teplý vzduch proudit do skleníku. Metoda přípravy:

 1. V kbelíku je vytvořeno několik otvorů o průměru palce. To je nezbytné k cirkulaci vzduchu kolem skleníku k distribuci teploty a vlhkosti vzduchu.
 2. V kbelíku je umístěna sklenice se svíčkou.
 3. Rostlinný olej se nalije do nádoby až po okraj a knot svíčky se zapálí.

Chcete-li maximalizovat teplotu, vložte do kbelíku několik plechovek se svíčkami nebo nainstalujte několik struktur.

Důležité! Pokud v kbelíku nejsou vytvořeny žádné otvory, svíčka zhasne, protože během spalování se uvolňuje oxid uhličitý, který vytlačuje kyslík.

Jak ohřát skleník svíčkami

Ohřívač svíček je vhodný pro malé skleníky. Tento design nejen ušetří elektřinu nebo alternativní topná paliva, ale také naplní skleník požadovaným teplem.

Po instalaci keramického ohřívače ve skleníku je třeba mít na paměti, že teplo začne proudit v plném rozsahu až po 3-4 hodinách. Během této doby se z hrnců odpaří vlhkost. Pro zahřátí skleníku na + 15-20 ° C je lepší vytvořit několik konstrukcí a nainstalovat je do různých rohů skleníku.

Důležité! Po použití se zařízení na keramickou svíčku vloží do plastového sáčku a odloží se na suché místo, aby se v keramice nehromadila vlhkost.

Jak často musíte vyměňovat svíčky

Při použití tohoto způsobu ohřevu skleníku je nutné použít parafínové svíčky. V průměru 1 svíčka hoří asi 5 dní a poté, aby se udržela teplota vzduchu, je nutné ji včas vyměnit a přidat olej. Pokud do struktury vložíte 1 silnou svíčku, bude to stačit na 6-8 chladných dnů k zahřátí skleníku.

Závěr

Ohřev skleníku svíčkami je jednoduchý, efektivní a ekonomický způsob. Chcete-li vytvořit strukturu, budete potřebovat materiály po ruce, čas a trochu trpělivosti. Ale tyto práce nebudou marné, protože takové vytápění umožní pěstování zelených rostlin, sazenic a získání časné sklizně na jaře.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce