Jak vyrobit skleník pro pěstování okurek po celý rok

Skleník pro celoroční pěstování okurek je stacionární místnost, ve které musí být udržovány optimální podmínky pro růst a plodnost této teplomilné populární zeleniny. Obyčejné letní chaty jsou špatně vhodné k ochraně okurek před zimními mrazy a podzimním jarním rozbředlým sněhem. Jsou dobré pouze v létě a brzy na podzim... Abyste získali dobrou sklizeň okurek ve skleníku po celý rok, je nutné zajistit zelenině ty nejpohodlnější podmínky:

  • teplotní režim;
  • úroveň vlhkosti půdy a vzduchu;
  • větrání;
  • dobré osvětlení;
  • včasné zalévání;
  • kvalitní krmení a péče o výhonky.

Pěstování okurek ve skleníku po celý rok je velmi nákladné, náklady lze získat zpět pouze při velkém množství zeleniny určené k prodeji. Existuje mnoho požadavků na skleník, který se používá po celý rok.

Nejlepším materiálem pro skleník je polykarbonát. Desky vyrobené z tohoto materiálu dokonale propouštějí světlo, zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu a slouží jako dobrý tepelný izolátor. Nejpohodlnější je sestavit polykarbonátovou strukturu na kovový rám. Je postaven z trubek, na kterých je snadné provést upevnění pro budoucí stěny. Před tím musí být kovová konstrukce natřena, aby byl materiál chráněn před rzí, protože pěstování okurek vyžaduje vysokou vlhkost po celou dobu růstu.

Pozornost! Kovový rám dodá konstrukci pevnost a vydrží několik let.

Skleníkové vytápění

Okurky jsou teplomilné rostliny, které nerostou při slabém osvětlení a nízkých teplotách. Je možné zasadit semena nebo sazenice do půdy pouze tehdy, když teplota půdy není nižší než + 12 ° С a teplota vzduchu by měla být udržována na + 20 ... + 25 ° С během celého životního cyklu rostliny . V létě a na začátku podzimu zelenina dobře roste na otevřeném poli nebo ve skleníku pokrytém běžným plastovým obalem.

Abychom však mohli okurky pěstovat po celý rok, je nutné zásobovat skleník dalšími zdroji tepla. Nejjednodušší je nainstalovat kamna do středu budovy, která je vytápěna uhlím nebo dřevem. Tento způsob ohřevu však vyžaduje neustálé sledování, protože palivové dřevo a uhlí rychle dohoří a neudrží teplo dlouho.

Alternativním způsobem je vybudování speciální pece, která využívá piliny. Piliny hoří úplně déle než palivové dříví a teplota po jejich úplném spalování trvá až 10 hodin. To je dostatečné pro zahřátí skleníku v noci.

Nejspolehlivější a nejdražší možností je vytvořit samostatnou kotelnu, jejíž potrubí spojí skleník s kotlem, který ohřívá vodu. Palivem je v tomto případě kapalina, pevná látka nebo plyn a zdrojem tepla je vodní pára, která proudí po obvodu skleníku a nepřetržitě udržuje teplotní režim na požadované úrovni. Ale tento způsob ohřevu je extrémně nákladný, takže je vhodný pouze pro velké průmyslové skleníky dodávající zeleninu do velkých velkoobchodních center a obchodů.

Skleníkové osvětlení

Polykarbonátové materiály dobře propouštějí sluneční světlo, ale v zimním období je denní doba mnohem kratší. A okurky potřebují jasné osvětlení po dobu 13-14 hodin denně. Pěstování této zeleniny ve skleníku po celý rok se proto neobejde bez dalších světelných zdrojů. K tomu se používají různé metody:

  1. Speciální lampyurčené pro skleníkové rostliny.Jejich výhody spočívají v tom, že jsou nejvhodnější pro podporu procesu fotosyntézy v listech rostlin a jsou levné a nevýhodou je obtížnost instalace takových zařízení.
  2. Energeticky úsporné rtuťové výbojky poskytují dostatečné množství světla, ale slouží relativně krátkou dobu a způsobují potíže při likvidaci.
  3. Zářivková osvětlovací zařízení lze také použít ve skleníku, ale zabírají spoustu místa a vypadají objemně.
  4. LED vestavěné podsvícení vypadá skvěle, ale jeho instalace je drahá.

Další osvětlení ve skleníku pro pěstování okurek je jednou z hlavních podmínek pro získání plodiny, takže v každém případě budete muset zvolit nějakou možnost. Před instalací skleníku stojí za to zvolit nejvíce osvětlenou plochu, nejlépe však na klidné straně, protože průvan a změny teploty mohou negativně ovlivnit pěstování zeleniny.

Zpracování půdy

Přední formace okurkové postele musíte připravit půdu. Nejprve odstraňte horní vrstvu o tloušťce 5–10 cm, abyste odstranili části jiných rostlin a případné škůdce. Poté je země ošetřena bělidlem nebo síranem měďnatým. To je nezbytné pro konečné vyhubení škodlivých mikroorganismů, které jsou v půdě.

Vyčištěná půda je hnojena různými minerály obsahujícími dusík, draslík, fosfor. Je pohodlnější používat hotová hnojiva určená speciálně pro pěstování okurek. V některých případech je půda navíc krmena hnojem a drůbežím hnojem, ale ve velkém skleníku bude nejlepší volbou použití průmyslově vyráběných hnojiv. Pokud byla semena okurky vysazena ve skleníku, pak první výhonky budou muset počkat několik dní.

U metody pěstování sazenic se po zpracování půdy vytvoří postele vysoké až 30 cm a vzdálenost mezi nimi až půl metru. V postelích musíte udělat otvory a udržovat vzdálenost až 30-40 cm. To je nutné, aby se budoucí okurkové keře navzájem nerušily.

Před vysazením sazenic je jamka zalita vodou, slabým roztokem manganu nebo ledku, který půdu znovu vydezinfikuje a vytvoří živné médium pro mladé a slabé kořeny. Poté se sazenice umístí do výklenku a posypou hustou vrstvou půdy.

Péče o skleníkové okurky

Již ve fázi výsadby je nutné zajistit mříže, na které budou vázány dlouhé výhonky zeleniny. Jsou sevřeny v délce 50 cm a vytvářejí vícevrstvý keř: spodní strana a střední výhonky musí být svázány přes první list, horní - přes druhý. Všechny sekundární stonky s mrtvými vaječníky a suchými listy musí být okamžitě odstraněny, jinak by narušily tvorbu plodů.

Velké celoroční skleníky jsou obvykle vybaveny automatický zavlažovací systém... Jedná se o drahou technologii, která však šetří čas. Pokud není možné zakoupit a nainstalovat automatizaci, vystačíte si s tradičním ručním zavlažováním. Musíte se jen ujistit, že voda není studená, zejména v zimě, kdy je již obtížné udržet teplotu vzduchu a půdy na správné úrovni.

Vlhkost vzduchu ve skleníku by měla být asi 90% a vlhkost půdy by měla být 50%. Systém větrání je ale také nezbytný, protože vysoká vlhkost vzduchu a relativně nízké teploty vzduchu a půdy mohou vést k výskytu šedé hniloby, která může zničit celou úrodu.

V chladném období okurky potřebují zejména další zdroje živin. Ve vodě rozpustná hnojiva, která jsou nastříkána na listy, účinně tento problém snižují. Na trhu existuje velké množství takových produktů určených speciálně pro celoroční pěstování okurek ve skleníku.

I když jsou ve skleníku vytvořeny všechny podmínky pro růst zeleniny, je správnější zvolit hybridní odrůdy, které jsou méně citlivé na mráz, změny vlhkosti, umělé osvětlení a další nepříznivé faktory, které vznikají na konci podzimu a zimy.

Charakteristikou těchto druhů okurek je nejen jejich odolnost vůči obtížným podmínkám, ale také rychlost dozrávání plodů, což vám umožní sbírat bohatou úrodu po celý rok.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce