Květinová zahrada kolem stromu v zemi: luxusní nápady designérů + fotografie

Jednou z podmínek pro správnou péči o stromy je přítomnost bez plevelů, dobře rozkopané oblasti kolem kmene, přibližně stejného průměru s korunou. U mladých jedinců není kruh blízkého kmene příliš velký, ale dospělí vyžadují více bazálního prostoru. Aby tato země nezůstala nečinná, lze ji proměnit v elegantní květinovou zahradu. Záhon kolem stromu vám umožní spojit podnikání s potěšením: získejte dobrou sklizeň ovoce a obdivujte elegantní květiny po celou sezónu.

Pokud budete dodržovat pravidla pro kombinování rostlin, výběr půdy a zalévání, můžete získat velmi originální výzdobu pro svůj osobní pozemek.

Zásady zdobení květinového záhonu kolem stromu

První věc, kterou byste měli věnovat pozornost, je stav kořenové zóny. Husté korunky dávají příliš hustý odstín, ve kterém květiny nepřežijí. Například smrky milují kyselou půdu a vrhají stín, který je pro slunce téměř neproniknutelný, takže uspořádání květinové zahrady pod nimi nemá smysl. Krajkový průsvitný stín jabloně je ideální pro většinu květin.

Existují dva názory týkající se přípravy půdy pro záhon: někteří tvrdí, že není nutné vykopávat půdu, aby nedošlo k poškození kořenového systému, zatímco jiní - že půda by měla být připravena jako pro běžnou květinu postel, to znamená kopat, ale ne příliš hluboko. Oba názory mají právo na existenci. Chcete-li zvolit nejlepší způsob, stačí porovnat výhody a nevýhody každého z nich:

 • kopání země poskytne kyslíku přístup ke kořenům, zničí plevel, larvy škůdců, pomůže rovnoměrně distribuovat hnojiva;
 • při kopání můžete poškodit kořeny stromu, zejména malé, zničit prospěšnou mikroflóru půdy, otevřít mrazový přístup do kořenového systému.

Chcete-li uspořádat opravdu krásný květinový záhon kolem stromu, měli byste správně kombinovat barvy květin a listů. V každé květinové zahradě je také důležitý princip sladění květů do výšky: čím vyšší je rostlina, tím dále od okraje je umístěna.

Co musíte vzít v úvahu při uspořádání květinové zahrady kolem kufru:

 • struktura kořenového systému;
 • výběr květin do květinové zahrady;
 • kompatibilita rostlin na záhonu;
 • proměnlivá data kvetení;
 • květinové a stromové požadavky na složení půdy a zalévání.

Stav stromu závisí na kompetentní volbě „souseda“. Záhon pomůže udržet vlhkost v kořenové zóně, chrání před škůdci a plevelem. K vytvoření květinové zahrady kolem kmene je vhodné použít pouze přírodní materiály: kůru, jehly, rozbitou cihlu, desky, keramické dlaždice atd.

Výběr stromu pro květinovou zahradu

Krásné květinové záhony můžete uspořádat pouze kolem vzrostlých stromů. Mladé sazenice vyžadují větší péči (pravidelné zalévání, vrchní oblékání), takže půda kolem kmene by měla zůstat prázdná. Kořeny mohou jít hluboko do země nebo se rozšířit v podpovrchové vrstvě do hloubky půl metru. V prvním případě nebudou květiny zasazené do záhonu překážet stromu, ale ve druhém mohou kořenové systémy rostlin bránit tomu, aby se normálně vyvíjely. Stromy s hlubokým, kořenovým nebo rozvětveným kořenovým systémem zahrnují jablko, švestku, hrušku, jasan a hloh.

Květinovou zahradu můžete vytvořit pod stromem s hlubokými kořeny pomocí rostlin milujících stín, květin nebo okrasných trav.

Povrchní kořenové systémy mají:

 • třešeň;
 • broskev;
 • Vlašský ořech;
 • koňský kaštan, bříza, borovice, dub.

Ve stínu těchto druhů se většina okrasných rostlin neusazuje. Třešně mají horizontální kořenový systém, ale s ideálním složením půdy se vytvoří vertikální taproot, proto je uspořádání květinového záhonu kolem kmene závislé na místních podmínkách.

Jak si vybrat květiny na záhon pod stromem

Výběr květin na záhon kolem kmene stromu se mírně liší od výběru rostlin pro běžnou květinovou zahradu. Pravidla pro výběr rostlin podle barvy, doby pučení, požadavků na složení půdy a zalévání zůstávají nezměněna, ale pro stinnou kořenovou oblast nelze zvolit druhy milující slunce.

Můžete zvolit kontrastní kombinace nebo rostlinné rostliny s plynulým barevným přechodem. Neutrální zelené pozadí zvýrazní jasné barvy. Záhon vypadá harmonicky, ve kterém se intenzita barev zvyšuje od okrajů ke středu. Nasycené červené a fialové barvy se dobře nemísí vedle sebe, ale lze je zředit bílými nebo světlými tóny.

Některé květiny nejen zdobí oblast kolem kmene, ale také chrání před škůdci a chorobami:

 • konvalinka je schopna chránit třešně a třešně před moniliózou a hnilobou ovoce;
 • nasturtium, měsíčky, měsíček chrání jabloně a třešně před hlísticemi a mšicemi.

Cibule, lyubelia, cineraria, ageratum jsou také vhodné pro zastíněný záhon kolem stromu. Můžete použít plíživé nebo půdopokryvné druhy, begónie, zvony, muškáty. Macešky, narcisy, krokusy, sedmikrásky úspěšně koexistují s jabloní.

Vedle břízy se doporučuje vysadit pouze konvalinku, plicník nebo kapradiny. Můžete také použít květiny s časným kvetením (lesy, narcisy, tulipány), které vyblednou, až bude strom pokryt hustým listím. Exotické orchideje, vřesy nebo podobné rostliny jsou vhodné pro příliš tmavé záhony pod jehličnany. Obvyklé zahradní květiny takové sousedství neobstojí.

Důležité! Vytrvalé okrasné rostliny se nedoporučují vysazovat na záhon kolem stromu.

Jak udělat záhon kolem stromu vlastními rukama

Začněte výběrem stromu. Ovocné stromy s hlubokým kořenovým systémem jsou ideální pro vytvoření květinové zahrady. Chcete-li vytvořit záhon kolem jablka, švestky nebo hrušky vlastními rukama, potřebujete:

 1. Označte místo budoucí květinové zahrady. V případě potřeby odstraňte sod.
 2. Uspořádejte dočasný plot z plastových pásů nebo speciálních kovových pásů. Není to nutné, ale je pohodlnější provádět zásyp dočasným plotem.
 3. Připravte půdu. Odstraňte všechny plevele, velké úlomky a trávu. Země musí zůstat „holá“.
 4. Najděte kořeny. Opatrně uvolněte půdu kolem kmene malou špachtlí. Všimněte si nalezených kořenů. Můžete přilepit vysokou větev s jasnými značkami (kousek látky, kousek barevné šňůry).
 5. Vykopejte volné oblasti mezi kořeny do hloubky asi 10 cm, opatrně z nich vyberte půdu. Do zbývajících výklenků nalijte úrodnou půdní směs. Výběr jeho typu závisí na rozmanitosti květin. Je dobré odhodit zem.
 6. Zasaďte vybrané květiny. Půdu trochu utlačte kolem kořenů. Hotový záhon znovu důkladně zalejte.
 7. Pozemky, které zůstaly prázdné, se doporučuje mulčovat (zakrýt) pilinami, strouhanou kůrou nebo jehlami. Chráníte tak půdu před vysycháním, výskytem plevelů a škůdců.

Odborníci doporučují před zasazením květin naplnit připravenou oblast hoblinami, ale můžete to udělat po.

Při přípravě půdy byste neměli sypat půdu v ​​bezprostřední blízkosti kmene, abyste nevytvořili podmínky pro její rozpad. Kromě toho, pokud se kolem ní objeví vysoká vrstva půdy, může zapustit další kořeny.

Důležité! První měsíc po výsadbě je obzvláště důležitý pro zakořenění. Během tohoto období je vhodné organizovat pravidelné zavlažování květinových záhonů a poté půdu navlhčit podle potřeby.

DIY nápady na květinové záhony pod stromem

Nejjednodušší konstrukční možností pro květinové záhony kolem jabloně a jiných zahradních druhů v zemi je květinová zahrada bez ohraničení (viz fotografie).

Je trochu obtížnější uspořádat záhon s okrajem kamene, dřeva nebo cihel. Bude to vyžadovat více času a peněz, ale výsledek bude příjemný po mnoho let. Velmi originální květinové záhony se získají pomocí nerovností reliéfu.

Záhon z cihel pod stromem

Cihla, obklad nebo červená barva, spolu s divokým kamenem, ozdobnými bloky nebo dlažebními kameny, se dobře hodí k vytvoření obrysového plotu květinové zahrady.

Pokud se předpokládá plot z cihel nebo kamene, doporučuje se po obvodu budoucího květinového záhonu uspořádat betonový základ. Vezme váhu plotu. Je důležité ponechat v základovém monolitu otvory pro odvod vody. Odtok musí být v tomto případě nejméně 30 cm.

Vysoký záhon pod stromem

Vyvýšený záhon kolem kmene stromu může být uspořádán pomocí prken, obrubníkové pásky, cihel, divokého kamene a dalších materiálů, které ohraničí prostor budoucí květinové zahrady a umožní mírné zvednutí vrstvy půdy. Desky jsou připevněny rohem nebo samořeznými šrouby, obrubníková páska je vykopána přibližně do třetiny šířky, cihla a kámen jsou vyloženy ve formě uzavřeného obrázku (kruh, ovál, obdélník, abstraktní obrázek).

Před zahájením instalace plotu je půda kolem kmene zbavena nečistot a plevele, kořeny jsou označeny a je vybrána přebytečná půda. Po instalaci obrubníku se prostor záhonu vypustí pomocí rozbitých červených cihel nebo keramzitu. Nahoře se nalije vrstva směsi půdy, nalije se vhodný podíl vybraných barev, je dobře navlhčený. Po nějaké době, pokud se vlhká země usadila, můžete půdu zasypat a teprve potom zasadit sazenice nebo zasít semena.

Pod některými stromy můžete vytvořit víceúrovňové květinové záhony. Je důležité zajistit volný přístup ke kmeni stromu za účelem údržby a prořezávání. Přímo kolem kmene je ponechána mírně zapuštěná oblast, ve které půdní vrstva od začátku kořenového krčku nepřesahuje 10 cm. Další podmínkou je přítomnost dobrého drenážního systému, aby kmen stromu nehnil.

Důležité! Chcete-li vytvořit vysoký záhon, potřebujete odolné materiály, které vydrží váhu půdy. Odborníci nedoporučují vyrábět příliš velké květinové záhony.

Originální květinový záhon pod stromem

Rustikální květinové záhony s květinami, pikantní zelení, dekorativní slunečnice, oplocené proutí vypadají originálně. K dekoracím se používají nejneobvyklejší předměty: staré kolo, plechovka na mléko, zahradní nářadí, dětský hrnec atd.

Fotografie původních květinových záhonů pod stromy:

Dva v jednom: květinový záhon a útulné posezení s elegantní lavicí. Květinová zahrada je zdobena vtipnými postavičkami, vedle lavičky je vysoký květináč s květinami.

Použití starého zahradního nářadí jako dekorace záhonu. Rezavý trakař slouží současně jako výzdoba a tvoří druhou vrstvu květinové zahrady.

Závěr

Záhon kolem stromu ve venkovském domě nebo na osobním pozemku je optimální kombinací výhod a krásy. Stínovaná oblast pod korunou stromu nestojí nečinně, nezkazí vzhled. Zasazené květiny udržují vlhkost, chrání strom před škůdci a chorobami. Vytvoření záhonu v kořenové zóně je docela jednoduché, pokud správně kombinujete druhy stromů a odrůdy rostlin, berte v úvahu zvláštnosti půdy a požadavky na péči o rostliny.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce