Transformátor na lavici s baldachýnem: nejúspěšnější model, kresby a fotografie

Skládací zahradní lavička, kterou lze snadno přeměnit na stůl a dvě lavičky, je užitečná na letní chatě nebo na zahradním pozemku. Transformační lavička s baldachýnem je pohodlná, praktická a se správným designem se může stát „hvězdou“ krajinářského designu. Existují relativně jednoduché modely vyrobené z dřevěných desek a trámů. Složitější možnost spočívá v použití kovového rámu a polykarbonátu pro vrchlík.

Klady a zápory transformátorové lavice s baldachýnem

Zahradní lavička je nepostradatelným atributem většiny pozemků pro domácnost. Je příjemné na něm odpočívat po práci na zahradě nebo pracích kolem domu. Ale pro oblíbená setkání na čerstvém vzduchu s grilováním nestačí jeden obchod, potřebujete také stůl. A tady začínají problémy: ani na velkých plochách není vždy prostor pro trvale instalovaný stůl. Jedná se o poměrně objemný kus nábytku, zasahuje do průchodu, zabírá užitečnou oblast, kterou lze zasadit květinami nebo zeleninou.

Ve složeném stavu se sada nábytku ze stolu a dvou lavic změní na kompaktní zahradní lavici

Jednou z možností řešení problému je transformační lavice. Jedná se o skládací lavici, která se po rozložení promění v celou sadu nábytku: stůl plus dvě lavice. A pokud uspořádáte baldachýn nad skládací konstrukcí, pak ani déšť ani slunce nebudou rušit příjemný odpočinek.

Mezi výhody transformátorové stolice patří:

 1. Ziskovost. Není třeba vyčlenit samostatný tabulkový prostor.
 2. Mobilita. Lavici lze instalovat kdekoli a okamžitě přeměnit jakýkoli roh místa na místo pro příjemný pobyt.
 3. Kompaktnost Ve složeném stavu nezabírá transformační lavička mnoho místa; lze ji dokonce přemístit do kůlny nebo jiné technické místnosti (pokud je odnímatelný vrchlík).
 4. Ochrana. Baldachýn zakryje rekreanty před srážkami nebo silným sluncem, ochrání nádobí umístěné na stole před vlhkostí nebo znehodnocením.

Nevýhody skládací lavice úzce souvisí s jejími výhodami:

 1. Nestabilita. Baldachýn má velké větrné okno. V oblastech se silným větrem se může celá konstrukce převrátit. Měkká půda v místě instalace lavice může mít stejné následky. Z toho vyplývá potřeba instalovat stacionární transformační lavici, která ji zbaví mobility.
 2. Nedostatek pohodlí. Aby byla transformační lavička opravdu pohodlná, musí být všechny její části pečlivě zpracovány a vzájemně na sebe nasazeny. Nejmenší odchylka v rozměrech, úhlech, nedostatku spojovacích prvků způsobí problémy při montáži a demontáži, potíže s prostorem pro sezení, odchylka od vodorovné polohy povrchu stolu. Chcete-li vytvořit skutečně pohodlný obchod, potřebujete určité znalosti a dovednosti.

V průběhu času se pohyblivé klouby transformační lavice mohou uvolnit, což znemožňuje a znemožňuje jeho používání. Kromě toho, lavičky a stůl, pevně namontované mezi sebou, vám nedovolí snadno se posadit a vstát. Chcete-li se posadit ke stolu, pokaždé, když se musíte pohybovat po lavičce, což není zvlášť vhodné pro starší nebo ne příliš zdravé lidi.

Přibližné rozměry skládací lavice

Důležité! Radiální stříšku pro transformační lavici z polykarbonátu je téměř nemožné vyrobit sami. Potřebujeme speciální vybavení, schopnost manipulovat s materiálem.

Typy transformačních lavic s baldachýnem

Nejpopulárnějším typem transformačních lavic je skládací konstrukce, která se po rozložení změní na sadu dvou lavic a stolu. Stacionární markýzy jsou zpravidla instalovány nad transformační lavicí.

Ostatní typy transformátorů vypadají velmi originálně, ale funkčnost s předchozí verzí ztrácejí: v rozloženém stavu některé tvoří pouze sadu sedadel nebo posezení a malý stolek. Typy transformátorů neobvyklého designu:

 1. Konstruktor transformátoru. Na rámu z kovových trubek jsou připevněny dřevěné prvky, které lze volně otáčet. Ve složeném stavu vypadá nábytek jako obyčejná zahradní lavička, v rozloženém stavu je to sada dvou širokých sedadel, širokého křesla a malého stolu nebo sady úzkých křesel a stolu mezi nimi.
 2. Transformátor - "květina". Princip konstrukce připomíná předchozí verzi - dřevěné prvky se volně otáčejí po ose. Ve složeném stavu je to dlouhá lavice bez opěradla, v rozloženém stavu je to pohodlná lavice se zády, kterou lze upevnit v libovolném úhlu.

Neobvyklé transformátory zpravidla nejsou vybaveny vestavěnými stříškami, ale lze je instalovat kdekoli, včetně stacionárních stříšek. Výhodou originálních designů je jejich dekorativnost a mobilita. Takový nábytek se neinstaluje pouze venku. Absence objemného vrchlíku vám umožňuje tyto lavičky přeměnit na nábytek pro venkov nebo venkovský dům.

Co potřebujete k sestavení transformátorové lavice s baldachýnem

Montáž zakoupeného produktu se provádí v souladu s pokyny. Potřebujete pouze nářadí (šroubovák, šroubovák). Je mnohem obtížnější vyrobit si skládací transformační lavici sami. Chcete-li vytvořit zahradní transformátorovou lavici s baldachýnem s vlastními rukama, budete potřebovat:

 • výkresy s přesnými rozměry;
 • nástroje, spojovací materiál;
 • desky, nosníky nebo trubky.

Dřevoobráběcí nástroje

Měření se provádí pomocí svinovacího metru, čtverce, olovnice nebo úrovně. Chcete-li pracovat na kovu, potřebujete svařovací stroj, pilu na kov, ohýbačku trubek.

Pro výrobu desek a sedadel je vybrána borovicová deska o tloušťce 20 mm.

Je lepší zvolit kovové trubky pro rám transformační lavice se čtvercovým průřezem s ochranným pozinkovaným povlakem. Na desku stolu a sezení je vhodná 20 mm borovice. Pokud má být rám také vyroben ze dřeva, potřebujete trám z tvrdého dřeva (dub, buk, modřín).

Čtvercová trubka zvyšuje konstrukční stabilitu díky přítomnosti výztuh

Výkresy a rozměry transformátorové lavice s baldachýnem

Optimální rozměry transformátorových stolů:

 • výška stolu 75-80 cm;
 • šířka stolu 60-65 cm;
 • sedadla 30 cm;
 • délka 160-180 cm.

K kovovému rámu jsou připevněny dřevěné sedací lišty

Mořská strana lavice zpět v rozloženém stavu tvoří vnější povrch desky stolu

U dřevěných konstrukcí budou zapotřebí pomocné materiály: tesařské lepidlo, samořezné šrouby, dřevěné hmoždinky

Rám je vyroben z dřevěných bloků

Jak vyrobit transformační lavici pro kutily s baldachýnem

Kromě spotřebního materiálu (deska, potrubí, spojovací materiál, šmirgl) bude pro výrobu transformátorové lavice s rámem z ohýbaných kovových trubek zapotřebí svařovací stroj a ohýbačka trubek. A pro vrchlík z polykarbonátu - speciální zařízení pro řezání, ohýbání. Čalounění sedadel může být vyrobeno z desek, překližky, PCB.

Kromě nábytkových šroubů je při montáži nutné použít podložky, matice

Neexistuje jednotné schéma sestavení.Každý mistr provádí své původní změny v původní kresbě: přidává další výztuhy, mění úhel opěradla, šířku stolu, sedadel, tvar a úhel sklonu vrchlíku. Je praktičtější nejprve si prostudovat hotový transformační obchod od přátel, sousedů nebo ho najít v prodeji.

Nejúspěšnější model transformátorové lavice s baldachýnem

Plně dřevěná lavička vypadá trochu těžkopádně a vyžaduje pro rám masivní dřevo. Celokovová lavička je velmi těžká a je obtížné ji přemístit a rozebrat. Kromě toho je nemožné vytvořit spolehlivý a atraktivní design bez kovových dovedností a nástrojů. Nejlepší možností pro transformační lavici je kombinace kovu pro rám, dřeva pro sedadla a stůl, polykarbonátu pro vrchlík.

Šířku sedadel pro sedadlo lze změnit, ale to bude mít za následek změny v celkových rozměrech lavice ve smontovaném stavu

Důležité! Šířka vrchlíku by měla být při rozložení dostatečná k zakrytí stolu a obou lavic.

Transformační lavice s baldachýnem vyrobeným z kovu

Transformační lavice o délce 160-170 cm, šířka sedáku asi 50 cm, při rozložení může volně zasahovat šest osob. Můžete si vyrobit stříšku z dřevěných prken sami a je lepší koupit hotovou polykarbonátovou klenutou strukturu (je příliš obtížné vyrobit). Nosiče vrchlíku jsou přivařeny k nohám „hlavní“, pevné lavice, která po složení bude blíže dozadu.

Potřebné materiály:

 • čtvercová trubka se stranou 25 mm;
 • nábytkové šrouby, podložky;
 • dřevěný trám nebo deska;
 • svářečka;
 • bruska, vrtačka;
 • pila na kov, pila, šroubovák, vodováha, olovnice.

Je pohodlnější zakoupit profilovou trubku již rozřezanou na kousky 2 m (4 ks) a 1,5 m (2 ks). Před zahájením práce by měly být trubky očištěny od rzi (pokud existují); bude obtížnější připravit je na lakování hotového výrobku.

Optimálním profilem pro rám je čtverec se stranou 25 mm

Trubky jsou rozřezány na polotovary podle výkresu a poté přivařeny. V upevňovacích bodech jsou vyvrtány otvory pro nábytkové šrouby, je namontována celá konstrukce. Instalují se předem připravené dřevěné díly, lavička se kontroluje na stabilitu a pohodlí. Pokud vám vše vyhovuje, konstrukce je znovu demontována, svařena trvalými švy, vyčištěna, vyleštěna, natřena smaltovanou nebo kovovou barvou. Pro větší stabilitu lze pod nohy lavice přivařit kovové desky. Dřevo je broušeno, dvakrát pokryto barvou pro venkovní použití.

Deska na stůl by měla být dokonale plochá, stejné tloušťky, aby bylo možné konstrukci volně skládat a demontovat

Transformační lavička se stříškou ze dřeva

Spojení dřevěných dílů se provádí pomocí samořezných šroubů a kovového rohu. Doporučujeme předem vyvrtat otvory pro samořezné šrouby, aby práce vypadala úhledněji. Největší zatížení při montáži a demontáži spadá na pohyblivé části.

Nábytkové šrouby umožňují pohyblivé části volně se otáčet

Všechny dřevěné části skládací transformační lavice musí být obroušeny brusným papírem nebo bruskou

Dřevěná konstrukce musí být pokryta lakem nebo barvou, aby byl strom chráněn před srážením a vysycháním

Registrace transformátorové lavice s baldachýnem

Nejjednodušší způsob, jak vyzdobit transformační lavici, je zvolit jasnou barvu nebo kombinovat několik kontrastních barev v jednom produktu. Přírodní struktura samotného dřeva může sloužit jako dekorace. K tomu stačí zakrýt dřevěné části laku lakem.

Baldachýn může být vyroben z dřevěných prken, silné tkaniny, polykarbonátových panelů. Při výběru barevného polykarbonátu by měly být upřednostňovány odstíny, které nenarušují přirozené barvy. Pod baldachýnem jasně červené nebo oranžové barvy budou mít všechny objekty a tváře zastrašující načervenalý odstín.

Sada dvou skládacích lavic tvoří stůl se dvěma lavicemi

Teplý odstín přírodního dřeva kontrastuje se zářivými zelenými odstíny

Průsvitný polykarbonátový baldachýn promění transformační lavici v designový prvek

Závěr

Transformační lavice s baldachýnem je nejen pohodlným kusem nábytku. Pokud je správně navržena, skládací sada dvou laviček a stolu se může stát centrem zahradního designu. O tom, zda vytvořit transformátor vlastníma rukama nebo koupit hotový výrobek, se musí rozhodnout domácí řemeslník. Pokud máte sebevědomí a správné vybavení, pak bude lavička s baldachýnem sloužit majiteli jako zdroj hrdosti po dlouhou dobu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce