Lavička pro kutily s dřevěným opěradlem: jak si vyrobit letní sídlo, pokyny s fotografií

Kutilská dřevěná lavička se zády je užitečný a všestranný produkt, který bude vypadat skvěle na letní chatě nebo na dvoře vašeho domova. K jeho sestavení je nejprve nutné připravit výkres, podle kterého bude proces montáže probíhat. Kromě toho musíte vybrat nástroje a stavební materiály, vzít v úvahu mnoho bodů, aby lavička vydržela co nejdéle.

Klady a zápory dřevěné lavice se zády

Dřevěné lavice jsou nejoblíbenějším a nejžádanějším doplňkem venkovského nábytku. Mají atraktivní vzhled a jsou schopny odolat značnému zatížení. Kromě toho na fotografii vypadají dřevěné lavice se zády skvěle. Mohou být zajímavým místem pro focení. Současně má použití dřeva pro uspořádání lavičky své pozitivní i negativní stránky.

Mezi výhody dřevěných lavic patří:

 1. Šetrnost k životnímu prostředí. Dřevo je naprosto přírodní materiál, který neobsahuje žádné toxické látky a nebezpečné složky.
 2. Vysoká odolnost. Dřevěná lavice má vynikající výkonové parametry. Při správné péči může trvat dlouhou dobu.
 3. Nízká tepelná vodivost, odolnost vůči negativním teplotám. Dřevěná lavice je schopna udržovat teplo. Proto jsou i v zimě pohodlnější a nejsou chladné.
 4. Snadná údržba. Strom nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Dřevo je zpravidla nejprve ošetřeno speciálními ochrannými látkami, které získají větší pevnost a spolehlivost.
 5. Široká škála designových řešení, možnost povrchové úpravy a lakování. Z hlediska designu je dřevěná lavička se zády ideální pro jakýkoli exteriér místa. Jedná se o klasickou možnost, která nikdy neztratí svou popularitu.
 6. Rychlé odstranění nedostatků. Pokud se na lavici objeví praskliny nebo škrábance, nebude těžké je odstranit.

Dřevěnou lavici lze umístit do kterékoli části zahrady, v blízkosti verandy nebo na trávníku

Současně má dřevěná lavička některé nevýhody, které byste měli vědět při rozhodování o instalaci takového příslušenství do vaší letní chaty:

 1. Strom je vysoce hygroskopický. V průběhu času absorbuje značné množství vody a vodní páry, a proto může změnit svou velikost. Aby se zabránilo takovému vývoji událostí, je nutné ošetřit obchod speciálními ochrannými látkami.
 2. Jedním z největších problémů dřevěných konstrukcí je jejich náchylnost ke korozi.Na povrchu lavičky se může tvořit plíseň, což povede k dalšímu rozpadu.
 3. Lavice s opěradlem musí být instalována mimo možné zdroje vznícení. Dřevo je vysoce hořlavé a mělo by být chráněno před zdroji tepla.

Druhy dřevěných lavic se zády

Lavičky pro kutily se zády jsou obvykle klasifikovány v různých směrech. V závislosti na stupni mobility:

 1. Stacionární lavice. Jsou instalovány na konkrétním místě, kde jsou upevněny. Výsledkem je téměř nemožné jej přesunout. Tento typ dřevěné lavice vyžaduje zvláštní péči. K ochraně před vlhkostí je nutné pravidelně malovat strukturu, provádět kosmetické opravy. Aby se maximalizovala trvanlivost lavice s opěradlem, je pro její výrobu zapotřebí silné dřevo, které bude co nejhustší a nejodolnější.
 2. Přenosné vzory. Jsou vyrobeny ze světlých dřev, které se vyznačují malou hmotou. Hlavní výhodou tohoto typu lavice se zády je, že je velmi snadné je vyrobit vlastními rukama. V případě potřeby je lze navíc nainstalovat kdekoli. Díky své malé velikosti a hmotnosti lze takovou konstrukci podle potřeby snadno přemístit.

V závislosti na konfiguraci může být lavička s opěradlem:

 • Klasický typ. Jedná se o konvenční konstrukci vyrobenou z desek. Toto je nejjednodušší možnost, jejímž účelem je udržet váhu člověka. Struktury tohoto formátu se zpravidla neliší ve vynikajícím designu.
 • Lavice s opěradlem, která zdůrazňuje anatomické rysy lidského těla. Nejpohodlnější a nejpohodlnější možnost, která umožňuje člověku cítit se úplně uvolněně. Konstrukce tohoto typu jsou všestranné a efektivní. Umožňují nejen několik minut si sednout, ale také strávit spoustu času na čerstvém vzduchu.
 • Lavička s baldachýnem. Jedná se o klasický typ lavičky se zády, která je shora uzavřena speciální ochrannou stříškou. Tento design bude vynikající volbou pro dlouhodobou rekreaci ve volné přírodě, chrání před sluncem a možnými srážkami.
Důležité! Před zahájením montáže lavice odborníci doporučují připravit schéma dřevěné lavice se zády. Zaměřením na to usnadníte práci.

Co potřebujete k sestavení dřevěné lavice se zády

Chcete-li sestavit lavici s opěradlem vlastními rukama, musíte připravit všechny materiály. Nejprve se musíte rozhodnout pro typ stromu, který bude použit. Odborníci často doporučují zvolit dřevo s hustou strukturou a minimálním počtem větviček, aby byla lavička co nejbezpečnější a nejspolehlivější.

Ke sbírání lavice budete potřebovat:

 • 4 nohy ze dřeva, kovu nebo jiných materiálů;
 • středně velké desky určené k upevnění větších prvků;
 • několik velkých desek k vytvoření sedadla a opěradla.

Kromě toho bude uživatel muset zásobit určitý technický inventář. Mluvíme o hřebících a jiných upevňovacích prvcích, kladivu, pile a brusce. Ten je nutný, aby dřevěný povrch získal dokonalou rovnost a hladkost.

Kresby lavice se zadní částí ze dřeva

Kresba lavice sestávající z malých desek

Z produktu bude možné vyrobit i šest velkých desek.

Pro obchod vyrobený z malých desek budete potřebovat velké množství spojovacích prostředků

Dřevěný nábytek lze vyrobit bez područek

Rozměry dřevěné lavice se zády

Ručně vyrobená dřevěná lavička může být vyrobena v různých tvarech, má širokou škálu vzhledu. Návrhy opěradla pro pohodlné sezení jsou často vyrobeny rovné, šikmé, kulaté a obdélníkové.

Často vyvstávají otázky týkající se rozměrů lavice. Zde stojí za zmínku, že uživatel si musí nezávisle zvolit velikost stolu se zaměřením na jeho účel, vlastní parametry a další faktory. To vše by mělo být zobrazeno na výkresu dřevěné lavice se zády.

Inženýři a lékaři zároveň vyvinuli doporučené parametry pro dřevěné lavice se zády:

 • výška sedadla nad úrovní terénu - 400-450 mm;
 • šířka sedadla - 1500 mm;
 • výška zad - 900-950 mm;
 • úhel opěradla - ne více než 120 stupňů;
 • hloubka sedadla - 400-450 mm.

Tyto hodnoty jsou plně v souladu se standardy klasické lavice. Pokud se na ně zaměříte, můžete získat pohodlný a pohodlný obchod, kde bude příjemné trávit volný čas.

Jak vyrobit lavičku se zády ze dřeva

Není těžké vyrobit lavičku vlastními rukama, s tímto úkolem se dokáže vyrovnat téměř každá osoba s minimálními znalostmi v oboru tesařství. Pokud však projekt zahrnuje vytvoření rozsáhlé struktury dřeva s neobvyklými geometrickými tvary, je lepší využít pomoc profesionálů.

Bez ohledu na typ lavice, geometrické tvary a konstrukční prvky budete k sestavení lavice vlastními rukama potřebovat následující nástroje a materiály:

 • pila a skládačka;
 • ruční pila a vrták;
 • letadlo;
 • Bruska;
 • šroubovák nebo šroubovák;
 • kladivo, kleště, tužka;
 • čtverec, svinovací metr, úroveň budovy, pravítko;
 • barva, štětec nebo váleček;
 • dřevěné bloky s průřezem 30:50 nebo 50:50 mm pro montáž rámu;
 • hranové desky o tloušťce 30-50 mm.
Důležité! Před zahájením práce se doporučuje dřevo vysušit, aby se lavice později nedeformovala.

Jednoduchá zahradní dřevěná lavička s opěradlem

Klasická verze zahradního nábytku. Udělat to sami je snadné. K tomu je nutné připravit 4 nohy k uchycení konstrukce, nosníky pro tvarování rámu a dvě široké desky, které budou sloužit jako základna lavice a zadní část (analogicky můžete použít několik desek s menšími rozměry až 2,5 m dlouhé).

Taková zahradní lavička se zadní částí ze dřeva je ideální pro jakýkoli styl letní chaty; může být použita pro altán, verandu a terasu.

Lavička vyrobená z desek se zadní stranou

Z desek se zády můžete postavit lavičku za extrémně krátkou dobu. Takové struktury jsou klasifikovány jako přenosné, vyznačují se malými rozměry a hmotností. Musíte začít pracovat s vytvořením rámu. Nejprve musíte nainstalovat tyče, které budou fungovat jako nohy, a upevnit na ně rámové desky.

Při vytváření rámu musíte být co nejopatrnější, používat pravítko a čtverec. Struktura by měla být co nejrovnější. Po přípravě základny se na rám namontují desky s malou tloušťkou, které budou fungovat jako sedadlo a opěradlo.

Aby byla konstrukce co nejpevnější, je nutné, aby byly všechny prvky budoucí lavice bezpečně připevněny hřebíky nebo šrouby.

Dřevěná lavice se zády a područkami

Není těžké udělat takový projekt dřevěné lavice se zády vlastními rukama. Postup je stejný jako při uspořádání standardní lavice se zády, ale boční části rámu by měly být o 30-40 cm delší, následně na ně bude možné instalovat leštěné desky, které budou sloužit jako loketní opěrka.

Odborníci doporučují nastavit loketní opěrky pod mírným úhlem. Ruce si tedy odpočinou. Současně by měl být sklon minimální, aby bylo možné na područky umístit šálek čaje nebo kávy.

Vyřezávaná dřevěná lavice se zády

Je velmi obtížné vyrobit tento model vlastními rukama, protože vytvoření vyřezávaného designu bude vyžadovat další technické vybavení a velké znalosti v oblasti tesařského umění.

Nejlepším řešením je koupit hotovou vyřezávanou lavici, kterou lze snadno sestavit ručně.

Rohová lavice ze dřeva s opěradlem

Rohové lavice budou vynikajícím řešením, pokud z nějakého důvodu není možné instalovat klasickou lavici se zády. Krásné dřevěné lavice se zády budou vypadat skvěle v altáncích a v jakýchkoli rozích letní chaty.

Při vytváření takového obchodu se často doporučuje použít jako základ kovový rám. To je způsobeno skutečností, že strom absorbuje vodu, kvůli hygroskopičnosti může bobtnat a měnit svůj tvar. Ve výsledku se může rohová lavice vyrobená výhradně ze dřeva deformovat, což povede ke zničení konstrukce. Kovový rám zabrání deskám ve změně jejich tvaru.

Dekorativní dřevěná lavička pro letní sídlo se zády

Nejoblíbenější volba mezi spotřebiteli. Dekorativní lavička bude nejen skvělým doplňkem k designu webu, ale bude také skvělým místem k odpočinku.

Protože dřevo je poměrně snadno zpracovatelný materiál, má uživatel velký výběr dekorativních prvků. Může to být neobvyklý tvar (půlkruhová lavice, lavička kolem stromu atd.), Zajímavé dekorace nebo řezbářské práce a mnoho dalšího.

Je docela těžké vyrobit takovou lavici vlastními rukama. Chcete-li získat vysoce kvalitní výsledek, je lepší vyhledat odbornou pomoc.

Zahradní dřevěná lavička s opěradlem a markýzou

Uspořádání této verze domácí lavice s opěradlem ze dřeva se příliš neliší od vytvoření klasické lavice. Je však třeba mít na paměti několik důležitých bodů.

Vrchlík vytváří dodatečné zatížení rámu lavice, proto musí být co nejpevnější a nejspolehlivější. Nejideálnější možností je použití kovových prvků. To vám nejen umožní vytvořit nejodolnější konstrukci, ale také se stane designovým prvkem.

Pokud je lavička s baldachýnem vyrobena výhradně ze dřeva, musíte pro rám vzít tyče s větší tloušťkou. Pokud jde o samotný vrchlík, měl by být vyroben z lehkého materiálu, který bude dostatečně pevný. Nejčastěji se používá polykarbonát. Dokonale chrání před srážkami a přímým slunečním světlem, má atraktivní vzhled.

Přístřešek zabrání srážení a vystavení slunečnímu záření

Pohovka vyrobená z desek se zády

Nejpohodlnější volba. Na takové lavici můžete pohodlně sedět během odpočinku, v případě potřeby si lehnout. Model bude vynikajícím doplňkem obecné krajiny předměstské oblasti.

Výroba takového dřevěného designu vlastními rukama není obtížná. Je nutné dodržovat stejný princip a postup jako při vytváření klasické lavice. Aby se však obchod proměnil ve skutečnou pohovku, je nutné vyrobit velké polotovary.

Dřevěná lavička s opěradlem a květinovými záhony

Tento originální designový nápad dokonale zapadne do jakékoli krajiny letní chaty, stane se dekorací a pohodlným místem k pobytu.

Chcete-li vybavit tuto možnost, musíte si vyrobit vlastní lavici se zády s vlastními rukama, kolem které budou na stojanu umístěny záhony.

Můžete také vybavit jednu konstrukci. K tomu je třeba vzít delší desky, aby vyčnívaly přes lavičku. Instalací pevných podpěr a zakrytím bočnic deskami získáte jakýsi dřevěný box. Můžete jej naplnit půdou a zasadit květiny.

Venkovní dřevěná lavička s opěradlem pro altán

Chcete-li vytvořit pouliční obchod s vlastními rukama, musíte předem připravit potřebné materiály a vybavení. Než začnete vyrábět lavičku, musíte desky rozřezat:

 1. U sedadla a opěradla je zapotřebí minimálně 6-8 lamel o rozměrech 1 500 x 140 mm.
 2. Zezadu musíte vyříznout dvě vysoké nohy. Aby byly co nejsilnější, doporučuje se vyrobit obrobek o šířce 140 mm a délce asi 700 mm.
 3. Pro přední podpěry lavice jsou potřebné tyče o rozměrech 360x140 mm.
 4. Aby byl rám spolehlivý a nebyl uvolněný, je pro tuhost zapotřebí jedna deska. Jeho velikost může být velmi různorodá, ale odborníci doporučují vzít obrobek s minimálními parametry 120 x 140 mm.
 5. Jako upevnění sedadla a nohou se používají prkna o rozměrech 360 x 140 mm.

Uvedené hodnoty lze měnit v závislosti na typu konstrukce a jejích rozměrech. Zobrazené hodnoty platí pro klasickou lavici.

Po vyrobení polotovarů je nutné každý prvek budoucího obchodu rozdrtit a vysušit. Je nutné sušení, aby se lavička v budoucnu nedeformovala. Jelikož mluvíme o pouličním obchodě pro kutily, musíte také ošetřit dřevo antiseptiky a retardéry hoření. Díky tomu bude odolnější, bude chráněn před rozpadem a ohněm.

Výroba dřevěné zahradní lavice se zády

Po dokončení tesařských prací a instalaci obchodu na správném místě můžete pokračovat v jeho návrhu. Protože dřevo je považováno za poměrně složitý materiál, musí být zpracováno.

Nejprve je třeba brousit lavici pro kutily. Poté se doporučuje přikrýt vrstvou zpomalovače hoření, po které se suší, nanáší se vodotěsný lak nebo barva.

Závěr

Kutilská dřevěná lavička se zády je užitečným doplňkem každé krajiny letní chaty. Může to však být docela obtížné, je nutné předem naplánovat, jak bude vypadat budoucí kus nábytku, určit typ a konfiguraci.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce