Lavička z baru: jak to udělat sami, kresby, rozměry a fotografie

Estetická a pevnostní lavice z baru předčí analogy, kde jako materiál slouží desky. Design se vyznačuje svou působivou hmotností, takže je častěji instalován trvale na dvoře, v altánu, v blízkosti chodníku zahrady.

Klady a zápory barových laviček

Masivní lavičky jsou žádané mezi obyvateli letních domů, majiteli chat, venkovských domů. Jsou instalovány na náměstích, v parcích a jiných rekreačních oblastech.

Popularita dřevěné konstrukce je způsobena mnoha výhodami:

 1. Dřevo je silnější než prkno. Lavice vydrží déle. Je těžké jej rozbít nebo odnést vetřelci.
 2. Dřevo vydrží těžké náklady. Lavice může být dlouhá pro velký počet sedadel a nebude se ohýbat.
 3. Hladké hrany dřeva dodávají atraktivní design. Lavička se vejde i na nádvoří, kde je design architektonického souboru vyzdoben v moderním stylu.
 4. Dřevo je materiál šetrný k životnímu prostředí s nízkou tepelnou vodivostí. Lavice v chladném a horkém počasí udržuje pohodlí sedět na ní. Dřevo se od slunce nezahřívá, v chladném počasí zůstává teplé.

Nevýhodou laviček je velká váha. Dřevěná konstrukce se snadno přenáší z místa na místo. Aby byl zachován jeho estetický vzhled, musí být obchod pečlivě pečován. Aby dřevo nezčernalo, ošetřuje se dvakrát ročně antiseptikem, které se otevírá lakem nebo sušicím olejem. Od časté vlhkosti začne lavička hnít. Na zimu jej budete muset skrýt ve stodole nebo uspořádat spolehlivý filmový úkryt.

Druhy laviček z baru

Masivní lavičkou je dobrá stabilita díky vysoké hmotnosti. Navzdory této skutečnosti se vzory liší způsobem, jakým jsou instalovány:

 1. Stacionární lavice nelze přemístit na jiné místo ani do strany. Jsou vykopány do země nohama, vybetonovány, připevněny k podlaze altánu nebo jiné základně.
 2. Přenosné lavice nejsou k nohám nijak připevněny. I když je konstrukce těžká, lze ji v případě potřeby přesunout nebo přemístit na stranu.

Existuje mnoho tvarových rozdílů. Lavice jsou vyráběny klasicky a podle individuálního schématu. Dřevo je kombinováno s jinými materiály. Navzdory velké rozmanitosti jsou všechny obchody tradičně rozděleny do tří skupin podle designu:

 1. Jednoduchá lavička je vyrobena bez opěradla. Je určen pro krátké sezení. Umístěny na místech, kde lidé potřebují krátký odpočinek.
 2. Jednoduchá lavička s opěradlem umožňuje člověku zaujmout pohodlnou polohu a užít si dlouhou dobu.

  Rada! Letní obyvatelé často vyrábějí jednoduchou lavici s vlastními rukama z lišty 50x50 mm a desky o tloušťce 25 mm.
 3. Pokročilé lavice nejsou jen pro relaxaci. Stavby slouží jako prvek dekorace místa. Lavice je vybavena krásným vyřezávaným zády a područkami. Z nohy jsou na nohách vyříznuty kudrnaté zářezy.

Všechny druhy zahradního nábytku ze dřeva jsou atraktivní, spolehlivé a odolné.Pokud však chcete udělat obchod, musíte se rozhodnout, za jakým účelem je to nutné. To usnadní výběr nejvhodnějšího modelu.

Co je potřeba k sestavení zahradní lavice z baru

Hlavním stavebním materiálem pro lavičku je dřevo. Část polotovarů se vybírá s ohledem na zatížení, pro které je konstrukce navržena. Pokud existuje mnoho sedadel pro dospělé, nejlepší možností je postavit lavici z tyče 150x150 mm nebo 100x100 mm vlastními rukama. Pro dětský obchod se používá bar menší sekce.

U laviček je optimální použít trámy z tvrdého dřeva, například dub. Jehličnaté zástupci jsou špatně hodí kvůli uvolňování pryskyřice ze dřeva. Při výrobě rámu lavice je lepší použít paprsek z borovice, smrku a modřínu a na opěradlo a sedadlo položit řezivo z tvrdého dřeva.

Kromě toho budete z materiálů potřebovat samořezné šrouby, šrouby, hřebíky, antiseptikum, lak, mořidlo nebo sušící olej.

Důležité! Pokud bude lavička nehybná, musí být část nohou zakopaná v zemi chráněna hydroizolací. Z materiálů musíte ještě připravit asfaltový tmel a střešní materiál.

Sestavení lavice z profilované tyče nevyžaduje použití drahých nástrojů. Standardní tesařská sada bude dělat: pilu, hoblík, sekáč, kladivo, vrtačku, šroubovák.

Výkresy lavice vyrobené z tyčí

Velikosti lavice z baru

U laviček existují normy, kde jsou k dispozici standardní velikosti. Častěji jsou však obchody vyráběny podle vlastního uvážení. Rozměry jsou vypočítány tak, aby bylo pohodlné sedět na lavičce. Je vhodné, když sedadlo stoupá 45-50 cm nad zemí, odtud se určuje délka nohou. Pokud je lavička instalována trvale, délka podpěr se zvětší, aby se prohloubila do země.

Šířka sedadla - asi 45 cm a lze ji instalovat v mírném sklonu - až 20 o ke zlepšení pohodlí relaxace. Zadní strana je vyrobena s výškou 50-60 cm. Stejným způsobem zde můžete podle svého uvážení vydržet sklon nebo pravý úhel. Počet sedadel závisí na délce sedadla. Obchod se obvykle počítá pro 2 nebo 4 osoby, při dodržení parametru 1,5-2 m.

Jak vyrobit lavičku z baru

Možnosti montáže lavice mají nuance, které závisí na designu produktu. Začnou pracovat, až budou připraveny materiály a projekt.

Video ukazuje užitečné informace o lavičkách:

Jednoduchá lavice z baru

Nejjednodušší design nemá záda, je určen pro krátkodobý odpočinek. Kvůli stabilitě jsou nohy zakopané v zemi. Letní obyvatelé obvykle skládají jednoduché zahradní lavičky ze zbytků dřeva o rozměrech 50x100 mm, které zbylo po stavbě. Pro výrobu přenosné lavice je konstrukce vybavena čtyřmi nohami pro stabilitu. Mezi spárovanými podpěrami je nainstalována propojka.

Protilehlé regály jsou navzájem spojeny dlouhou lištou. Prvek bude hrát roli rozpěrky, která zabrání uvolnění lavice. Sedadlo je položeno na nohách a přišroubováno. Zde jsou dvě možnosti. Můžete najít kus široké desky pro sedadlo nebo dát dohromady několik polotovarů z tyče.

Lavička z baru se zády

Předpokládá se, že je těžké postavit lavičku se zády. Nic takového, pokud použijete nejjednodušší projekt. Lavička je vyrobena na zkřížených nohách. Každá boční opora vyžaduje krátkou a dlouhou tyč. Jsou vzájemně propojeny písmenem „X“ v úhlu 30 ° o... Noha dlouhé tyče je pokračováním základny, na které je upevněna záda. Protilehlé podpěry jsou propojeny propojkou vyrobenou ze dřeva.

Spodní část nohou je podříznuta šikmo, aby těsně přiléhala k asfaltu nebo k zemi. Ve výšce upevnění sedadla jsou zkřížené nosiče spojeny lištou. Desky jsou k němu připevněny šrouby. Obložení je podobně připevněno k základnám opěradla. Hotová lavička je broušená a lakovaná.

Lavice ze zbytků baru

Pokud po stavbě na dvoře zůstanou krátké kusy dřeva, je tento materiál obdobně vhodný pro lavičku.Stabilní nohy jsou vyrobeny z kusů různých délek. Tyče na principu pyramidy jsou složeny vodorovně do stohu. Pro upevnění podpěry se z boku aplikuje tyč, která je našroubována na každý prvek pyramidy pomocí samořezných šroubů.

Na podpěry je položen obdélníkový rám sedadla. Na jedné dlouhé straně, pod úhlem, jsou přišroubovány dva sloupky základny zad. Hotová konstrukce je opláštěna deskou.

Lavice z tvárnic a dřeva

Originální lavička bez opěradla může být vyrobena za 5 minut. Návrh bude skládací. Lze jej použít k sezení nebo místo postele položením matrace.

Tvárnice fungují jako podpora zázraku lavice. Korpulentní materiál navíc nebude fungovat. Potřebujeme škvárový blok s průchozími otvory. Počet bloků závisí na tom, jak široký má být obchod. Pokud je sedadlo dostatečné ze tří tyčí, pak je potřeba 6 škvárových bloků pro dvě podpěry. Pro čtyři pruhy je potřeba 8 bloků.

Lišta je vybrána podél řezu tak, aby procházela dovnitř průchozích otvorů tvárnic. Pokud je řezivo větší části, konce se odříznou rovinou nebo dlátem.

Aby byla lavička krásná, bloky jsou natřeny fasádní vodou ředitelnou barvou s přidáním jiného barevného schématu. Můžete použít barvu ve spreji.

Vícebarevné bloky jsou umístěny svisle proti sobě. Konce dřeva jsou vneseny dovnitř oken. Obchod je připraven. Aby se zabránilo zhroucení regálů, lze bloky každé podpěry stáhnout pomocí pásu.

Lavička z baru a desek

V tomto projektu je dřevo použito pouze pro nohy a základnu opěradla. Příklad na fotografii lavice z tyče je zobrazen s rozměry, ale můžete je podle svého uvážení změnit. Spárované stojany lavice jsou upevněny na vodorovné podrážce. Zde jsou také upevněny spodní konce tyčí tvořících základnu zad. Horní konce nohou jsou také spojeny lištou. Tento prvek na úrovni sedadla současně podepírá tyče základny opěradla, což dodává konstrukci tuhost.

Na zadní straně lavice jsou protilehlé sloupky spojeny příčně dvěma prkny a tvoří výztužné vzpěry. Pro opěradlo a sedadlo se používá deska o tloušťce 25 mm.

Rada! Aby se desky na zádech neohýbaly pod zatížením, jsou uprostřed spojeny příčnou lištou.

Zahradní lavice z baru se stolem

Zahradní nábytek je v zemi žádaný pro rodinnou i skupinovou rekreaci. Podstavec stolu a dvě lavice jsou vyrobeny z nosníků 100 x 100 mm a sedadla a deska stolu jsou sestaveny z desky.

Sada nábytku může být vyrobena z jednoho kusu a ze samostatných předmětů. V první verzi jsou lavice se stolem připevněny ke společnému podstavci ze silného dřeva. Tento design není vždy vhodný. Za prvé, je těžké, nepohodlné a obtížně se nosí. Zadruhé, lavičky a stůl nelze použít samostatně, pokud to situace vyžaduje.

Optimální je, aby se souprava skládala ze samostatných položek. U dvou lavic jsou z tyče sestaveny 4 identické podpěry o výšce 45-50 cm. Podobné dvě podpěry jsou vyrobeny pro stůl, pouze jejich výška je 70-80 cm. Desky na sedadlech lavic lze položit pomocí mezera. Pultová deska vyžaduje pevnou podlahu. Pokud je na desky položena laminovaná dřevovláknitá deska, je dosaženo dobrého hladkého povrchu stolu.

Lavička pro dávání z baru kolem stromu

Designovým prvkem je uspořádání sedadel do kruhu. Lavička kolem stromu je vyrobena ve tvaru trojúhelníku, čtverce, šestiúhelníku. Čím více rohů, tím více nohou potřebujete, protože na každém kroku potřebujete oporu pro pokládání prken sedadla.

Lavice je stacionární, s nohama zakopanými v zemi. Nejprve se shromáždí požadovaný počet podpěr, které se instalují na trvalé místo. Nejprve jsou připevněny dlouhé desky sedadel, které se postupně přesouvají do krátkých polotovarů. Zadní část takové lavice je instalována podle libosti, ale častěji se takové vzory vyrábějí bez ní.

Rohová dřevěná lavice z baru

V altánu, na terase a někdy na ulici je žádaná rohová lavička.Z důvodu estetiky a pohodlí při používání je design vylepšen přidáním tabulky. Je umístěn v rohu, kde se setkávají dvě lavičky.

Stavba rohové lavice je snadná. Nejprve se z lišty vytvoří rámeček ve tvaru písmene "L". Uvnitř je rám rozdělen propojkami na čtverce. Prvky dodají struktuře pevnost. Dalším krokem je připevnění nohou k rámu z kusů dřeva. Rohový čtverec musí být zvýšen na výšku, aby se deska stolu mohla zvednout. To se provádí položením tyčí vodorovně, ale je lepší dát regály ze šrotu o délce 15-20 cm a upevnit je nahoře dřevěnými prvky. Výsledný rám s výklenkem umožňuje vložit zásuvku na stůl.

Deska stolu je vyřezána z překližky. Sedadla lavic jsou opláštěna deskami. Pokud bude nábytek stát pod baldachýnem, použije se na desku stolu a sedadlo laminovaná dřevotříska.

Dřevěná lavička houpačka z baru

Někdy na lavičce chcete nejen sedět, ale také se houpat. K dosažení tohoto cíle pomáhají houpačky sestavené z lišty. Pro podpěry budete potřebovat čtyři polotovary delší než 2 m. Každá dvojice tyčí je spojena v jednom bodě a tlačena od sebe, aby vytvořila písmeno „L“. Mezi oddělenými konci spárovaných regálů je vytvořena vzdálenost 160 cm, které jsou v této poloze připevněny propojkou. Prvek je instalován ve výšce asi 1 m od země. Výsledné podpěry ve tvaru písmene A jsou spojeny příčníkem.

Lavice je vyrobena se zády a područkami, ale bez nohou. Nepotřebují houpačku. Šrouby s okem jsou instalovány na čtyřech místech. Dva upevňovací prvky jsou umístěny v rozích opěradla a dva v rozích sedadla. Řetězy jsou spojeny s oky s okem.

K zavěšení hotové lavice je podobně namontována na příčníku upevňovací sestava. Stejné šrouby s okem budou fungovat, ale otočné čepy ložisek budou fungovat lépe.

Houpačka, stejně jako lavička, může být instalována trvale zakopáním nohou do země nebo umístěna na povrch země. Metoda je zvolena na základě osobního uvážení.

Dekorace dřevěné lavice z baru

Při zdobení lavice zahrnují veškerou svou představivost. Pro děti je sedák se zády vyroben ve formě barevných tužek, malovaných vzory, kresby. Nohy takové konstrukce mohou být navíc vyrobeny z kovu a opláštění je provedeno pomocí desky nebo tyče.

Zahradní nábytek malovaný mořidlem, sušicím olejem, lakem vypadá nádherně. Tyto sloučeniny pomáhají zachovat přirozenou strukturu dřeva a chránit jej před negativními přírodními jevy.

Technologie stárnutí dřeva je populární. Povrch lišty je spálen hořákem s plynovým hořákem, poškrábán štětcem na kovu nebo lehce překročen řetězem motorové pily.

Ukazuje se krásný nábytek s vyřezávanými prvky. Vzory jsou vyříznuty skládačkou na desce, která je poté připevněna k zadní části lavice.

Závěr

Lavice ze dřeva vydrží až 20 let. Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, je ošetřeno antiseptikem a obarveno. Ochranná opatření pomáhají udržovat atraktivní vzhled konstrukce a prodlužovat životnost.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce