Srubová lavice: jak to udělat sami pro letní sídlo, kresby a fotografie

Lavičku pro kutily vyrobenou ze dřeva lze „narychlo“ sestavit v podobě jednoduché lavičky nebo plnohodnotného designu se zády pro pohodlný pobyt. Konstrukce je sestavena z jednoduchého a kalibrovaného protokolu, jsou použity zbytky kulatého dřeva, desky, dřevo.

Klady a zápory srubových laviček

Popularitu lavic z přírodního materiálu vysvětlují četné výhody:

 1. Pro žádného obyvatele letního dne nebude těžké sestavit obyčejný obchod s vlastními rukama. Materiál bude kmen ukrojeného suchého stromu. Pokud jsou pařezy umístěny poblíž zahrady, budou sloužit jako podpěra sedadla.
 2. Logová lavička vypadá esteticky příjemná. Přírodní materiál zapadá do houštin zahrady v kombinaci s jakýmkoli typem architektonického souboru.
 3. Praktičnost používání lavice je dána vlastnostmi dřeva. Kmeny v chladném počasí nezmrznou a v teple se nezahřívají. Lavice na něm poskytuje pohodlné sezení po celý rok.
 4. Klády jsou přírodním materiálem, který potvrzuje ekologickou čistotu lavice z nich sestavené vlastními rukama.
 5. Použití kulatého dřeva neobvyklého tvaru umožňuje vytvářet nádherné lavičky. Prakticky nevyžadují údržbu, budou stát na ulici mnoho let.

Pokud jde o nevýhody, samotné dřevo podléhá zničení vlivem vlhkosti a teplotních extrémů. Lavice bude muset být pravidelně ošetřena antiseptikem vlastními rukama, otevřena lněným olejem nebo lakem, aby se prodloužila životnost a zachoval estetický vzhled. Navzdory atraktivitě bude konstrukce kulatiny vypadat směšně na nádvoří zdobeném v moderním stylu.

Druhy laviček

Obecně lze zahradní lavičky rozdělit do dvou skupin: s opěradlem a bez opěradla. Podle návrhu je obtížné vyjmenovat všechny odrůdy. Řemeslníci přicházejí s různými vzory. Někdy je kulaté dřevo kombinováno s jinými materiály: deskami, dřevem, betonem, kamenem. Častěji se lavičky na sruby pro letní chaty nacházejí v následujících verzích:

 1. Klasická lavička bez opěradla je dlouhé sedadlo vyrobené z kmene rozřezaného vedle. Podpěrou jsou dva pařezy, velké kameny, škvárové bloky nebo kusy kulatiny. Vytvoření takové struktury vlastními rukama bude trvat 1-2 hodiny. Lavice není určena pro dlouhodobé sezení, protože absence opěradla a loketních opěrek ovlivňuje únavu zad. Konstrukce je instalována na zahradě na krátkou přestávku.
 2. Klasická lavička s opěradlem poskytuje pohodlí při dlouhém odpočinku. Sedadlo je podobně vyrobeno vlastními rukama z kmene, který je podélně uvolněný. Pro opěradlo je vhodná deska nebo druhá část, která zbyla po řezání kulatiny. Podpěry jsou vyrobeny ze zbytků kulatiny. K nim jsou připevněna tenká kola, která vyčnívají jako opěradla pro záda.

  Rada! Lavice s opěradly jsou pro relaxaci často vybaveny područkami.
 3. Pevné lavičky se stolem jsou považovány za speciální druh zahradního nábytku. Struktura je neoddělitelná struktura.Deska stolu a dvě sedadla jsou upevněna na běžných podpěrách. Nábytek je umístěn na zahradě pod vysokým stromem. Ve stínu u stolu se můžete pobavit při stolních hrách, pít čaj, číst knihu.
 4. Pokud umíte pracovat s motorovou pilou, původní lavička je vyříznuta vlastními rukama ze silného kmene. Tady nejsou nutné žádné nohy. U kulatiny zvolte čtvrtinu průměru podél obrobku. Abyste se na takové lavičce pohodlně usadili, budete muset najít kmen velmi velkého stromu o minimální tloušťce 70-80 cm.
 5. Kruhová lavička je vhodná pro instalaci kolem tlustého kmene rostoucího stromu. Zde můžete nainstalovat podpory z protokolů vlastními rukama. Sedadla a opěradla jsou nejlépe vyrobena z prkna. Lavice zabírá málo místa a mnoho lidí na ní může sedět v kruhu.
 6. Sada zahradního nábytku se skládá ze samostatných položek. Povinným atributem je tabulka. V jeho blízkosti je umístěna lavička se zády. Samostatné židle z pařezů můžete pokácet vlastními rukama. Základem stolu je kus tlustého kmene stromu nebo široký pahýl. Deska stolu je vyklepána z desek.

Bez ohledu na to, jaký je design laviček z kulatiny, je možné je rozdělit do dvou skupin: stacionární a přenosné. V první verzi jsou podpěry zahradního nábytku vykopány do země nebo je konstrukce tak těžká, že s ní nelze ručně manipulovat. Ve druhé verzi nejsou nohy lavice zakopané v zemi. Nábytek je lehký, v případě potřeby je přemístěn na požadované místo.

Co je potřeba k výrobě zahradní lavice ze dřeva

Než začnete vyrábět zahradní nábytek vlastními rukama, musíte vypracovat výkres, rozhodnout o stylu a přemýšlet o designu budoucího designu. Většina obyvatel v létě odmítá vypracovat projekt, protože stavbu považuje za jednoduchou. V takovém případě musíte alespoň vidět, jak vypadá lavice pro kutily na fotografii, abyste pochopili, o co se snažit.

Typ lavice se určuje v závislosti na jejím umístění a účelu. Pokud máte v úmyslu zajistit si místo pro krátkodobý odpočinek na zahradě vlastními rukama, hodí se sem jednoduchá lavička nebo lavička se zády. Masivní struktury jsou obvykle umístěny na dvoře. Je vhodné umístit sadu nábytku se stolem pod baldachýn nebo korunu vysokého stromu v altánu.

Hlavním stavebním materiálem jsou kulatiny. Kulaté dřevo se vybírá v tloušťce až poté, co se rozhodne pro typ lavice. Je vhodné odmítnout jehličnaté kmeny. Vydávají gumu, kterou je obtížné odstranit z oděvu.

Rada! Při výrobě lavičky je optimální použít kmeny stromů z tvrdého dřeva.

Navíc z těchto materiálů budete možná potřebovat desky, kusy dřeva, šrouby, hřebíky. Pro lakování určitě potřebujete antiseptikum, lak nebo sušící olej.

Z nástroje musíte především motorovou pilu nebo elektrickou pilu. Bez něj nebude řezání a rozpouštění kulatiny fungovat. Kromě toho budete potřebovat ostrou sekeru, brusku, kladivo, dláta (pokud chcete vystřihnout vzory).

Více informací o výrobě laviček najdete ve videu:

Výkresy laviček z kulatiny

Velikosti laviček z kulatiny

Majitel vypočítá rozměry zahradního nábytku individuálně podle vlastního uvážení. Délka lavičky není omezena. Počet sedadel závisí na tomto parametru. Je však nerozumné vyrábět lavičky delší než 2-2,5 m. Je lepší postavit několik laviček vlastními rukama, ale kratší délky.

Aby byla lavička na zahradě vyrobená ze dřeva pohodlná, je šířka sedáku 50 cm. Pohodlná výška opěradla se pohybuje mezi 40-50 cm a je lepší to udělat sami v mírném svahu. Je důležité správně vypočítat výšku nohou. Pokud je sedadlo zvednuto příliš vysoko nad zemí nebo je nastaveno příliš nízko, nohy se rychle unaví a znecitliví. Optimální výška nohou je do 50 cm.

Jak udělat lavičku ze dřeva vlastními rukama

Technologie výroby lavice závisí na jejím typu.Obecně jsou akce identické, ale existují nuance.

Krásná lavička z kulatiny

Pěkný zahradní nábytek se obvykle vyrábí na výzdobu dvora. Zde je optimální kombinovat různé materiály. Osvědčenou možností je lavička z kulatiny a prken, nebo ještě lépe, přidejte do konstrukce lištu. Kulaté dřevo musí být očištěno od kůry, dobře vysušeno a vyleštěno.

Pouze podpěry jsou vyrobeny z kulatiny krásnou lavicí s vlastními rukama. Každý stojan se skládá ze dvou kol naskládaných na sebe. Podpory jsou navzájem spojeny dlouhou silnou lištou. Za tímto účelem v těle kulatiny pod propojkou vlastními rukama vyřízli drážky motorovou pilou.

Opěradla jsou podobně umístěna z lišty. Sedadlo je jedna široká nebo dvě úzké desky. Zadní část krásné lavičky je vyřezána. Na desky kreslí vzory, vyřezávají je skládačkou. Můžete si udělat samostatný vyřezávaný rám pro záda a zafixovat ho nad poslední deskou.

Rada! Vyřezávaná lavička může být zdobena spálenými vzory pomocí elektrického hořáku.

Dřevěná lavice se zády

Chcete-li postavit "spěšnou" lavici, a to i se zády, bude to ze tří dlouhých kmenů a dvou kulatých dřev o délce 50-60 cm. Z nástroje budete potřebovat motorovou pilu a sekeru.

Jeden dlouhý tlustý kmen je podélně vyloučen na dvě poloviny. Budou to polotovary pro sedadlo a opěradlo. V zemi pod svahem jsou pohřbena další dvě dlouhá, ale menší kola. Budou to sloupky opěradla. Aby mohli bezpečně stát, jsou k podpěrám na základně země připevněny vodorovně uložené krátké klíny, které předtím vyřezávají vybrání sekerou. Jedna polovina řezaného dřeva je umístěna na kulatinu. Aby sedadlo mohlo bezpečně ležet, jsou na klínech pod ním pomocí sekery vyříznuty výklenky. Podobným způsobem je druhá polovina řezaného dřeva připevněna k zadním sloupům. Hotová lavice se otevírá lněným olejem.

Nasekaná lavice

Pomocí metody srubu vyrábějí vlastními silami nasekaný zahradní nábytek. Zde budete muset hodně pracovat se sekerou a motorovou pilou. Z materiálů se používají pouze tlusté kruhy různých délek. Tato verze zahradního nábytku zřídka umožňuje výrobu lavičky z kulatiny v jediném provedení. Nasekaný design vypadá krásně v jediném designu lavic se stolem.

U sedadel a desek stolů budete potřebovat 5–6 polovin, které jsou volné podél kulatiny. Práce je snadnější na pile, ale pokud tam není, budete muset použít motorovou pilu. Základem kompozice jsou dva běžné regály z tlustého kulatého dřeva, které jsou vodorovně položeny vlastními rukama. Na okrajích jsou vytvořeny prohlubně se sekerou, sedadla jsou položena.

Pro zvednutí desky stolu jsou ve středu podpěr umístěny zbytky kulatiny. Délka kulatiny by měla odpovídat šířce budoucí desky. Podobně jsou vybrány prohlubně na kulatinách se sekerou. Zbývající poloviny protokolů jsou naskládány. Hotová deska stolu se zpracuje rovinou, bruskou, takže se získá plochá rovina.

Video ukazuje nasekaný nábytek:

Stůl na kulatiny

Je pohodlnější sedět u stolu, pokud jsou místo lavic instalovány lavičky se zády. Složení je podobně pohodlnější vyrábět s jedinou strukturou. Pokud zvolíte jako materiál pouze kulaté dřevo, pak se montáž provádí způsobem výroby sekaného nábytku.

Pro zjednodušení úlohy lze některé prvky nahradit lištou. Například namontujte sloupky pro zadní část lavic. Pokud to přesto chcete jednodušší, pak se protokoly používají pouze jako základ celé kompozice. Deska stolu, sedadla a opěradla lavic jsou sestaveny z desky. Nábytek však vypadá hezčí, pokud je zcela vyroben z kulatiny.

Kalibrovaná lavice

Charakteristickým znakem konstrukce je použití kulatiny zpracované na soustruhu pro jeho výrobu. Obrobky se vyznačují dokonale rovným povrchem bez výstupků, ohybů. Takové materiály zůstávají po výstavbě lázeňského domu nebo venkovského domu.

Ve skutečnosti a na fotografii lavičky ze zaoblených kulatin vypadají jako elegantní design. Montáž se provádí způsobem výroby nasekaného nábytku. Kalibrovaný protokol jde dobře s barem. Je vhodné jej použít pro podélný překlad mezi podpěrami a sloupky opěradla.

Lavička ze zbytků polen

Pokud v zemi leží kousky kulatiny dlouhé 50-100 cm, lze je použít také při stavbě lavice. Při použití takového kulatého dřeva získáte pohodlnou lavici, která připomíná pohovku. Ze čtyř kulatin uložených vodorovně jsou vyrobeny dvě podpěry. Na vrchol je položen kus desky, který bude hrát roli sedadla. Zadní část pohovky je vybavena těžce vertikálně instalovanými kulatinami. Pokud zafixujete kulatinu na okrajích sedadla, získáte vynikající područky.

Lavice z březových kulatin

Originální židle, připomínající lenošku, bude vyrobena ze zbytků břízy. Budete potřebovat 15 až 50 kusů stejné délky. Množství závisí na velikosti stolu a průměru kulatiny. Optimální je zvolit kulaté dřevo o tloušťce 15–20 cm. Základem židle je silná kovová deska. Je dána křivka, která tvoří sedadlo a opěradlo.

Břízy jsou položeny na kovovém rámu. Upevňovací body jsou na štítku vyznačeny, otvory jsou vyvrtány.

Každé dřevo je našroubováno samořeznými šrouby. Bílá březová kůra dodává lavičce estetiku. Pokud je dokonce bez hrbolů, lze jej konzervovat namočením antiseptikem. Kromě toho je židle ošetřena lněným olejem nebo průhledným lakem.

Lavička z kulatiny a prken

Nejjednodušší verzi lavice bez jediného hřebíku lze sestavit vlastními rukama ze dvou kulatin a široké desky. Z nástroje potřebujete motorovou pilu, kladivo a dláto. Nejprve odřízněte dvě silná kulatá dřeva o délce 70-80 cm a položte je svisle. Ve výšce 50 cm od úrovně terénu označte místo vložky desky pro sedadlo. Vybrání jsou vyříznuta motorovou pilou, drážky jsou opraveny sekáčem. Nyní zbývá vložit desku a obchod je připraven.

Důležité! Deska musí těsně zapadnout do drážek stojanů, jinak se lavička rozpadne.

Poloviční lavice

Pokud je po stavbě po stavbě rozřezaný kmen, bude výroba lavičky trvat 20-30 minut. U podpěr s motorovou pilou odřízněte dvě kola s délkou rovnou šířce poloviny kulatiny. Deprese jsou vybírány se sekerou v mezerách. Kulaté dřevo se položí na zem drážkami nahoru a sedadlo se namontuje. Upevnění hřebíky nebo samořeznými šrouby je volitelné. Drážky na podpěrách musí být přesněji nastaveny na půlkruhovou stranu polen a bezpečně se zafixují pod jeho váhou.

Kulatá kulatá lavice

Každý druh dřeva má svou vlastní krásnou strukturu a musí být zachován. Je nežádoucí malovat lavice na dřevo smalty. Při zdobení je optimální použít transparentní a barevné laky, mořidlo, sušící olej. Krása dřeva před lakováním je dána mechanicky. Na lavičce ze dřeva s motorovou pilou můžete dělat originální vzory, lehce kráčet s řetězem a aplikovat malé promáčknutí. Dřevo spálené hořákem nebo plynovým hořákem vypadá nádherně. Vláknové vzory jsou vyříznuty skládačkou, jsou použity dláta s různou šířkou čepele.

Aby si zahradní nábytek déle uchoval svůj reprezentativní vzhled, je vhodné jej na jaře a na podzim otevřít lakem. Na zimu jsou do stodoly přineseny přenosné lavičky a stacionární konstrukce jsou pokryty fólií.

Závěr

Lavičku pro kutily vyrobenou ze dřeva lze snadno získat, pokud používáte měkké dřevo. Takové dřevo však rychleji mizí ze srážek a ze slunce. Pokud bude nábytek po celý rok stát venku, je lepší vynaložit úsilí na zpracování dubu, buku nebo jiných tvrdých druhů.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce